Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde cristi_vidican » 14 Iun 2018, 19:36

Poate fi.
De regulă Bk are inele galbene.
Dar, prin încrucișări cu alte rase, poate ieși chiar fără inele galbene.
jonny_it ne poate povesti mai multe aici că este în legătură bună cu un crescător care are Bk mai sur
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2018, 21:23

Balian scrie:Intenționat forțez să am și bk că mă deranjează tendința de roire și agresivitatea la carnice. În rest majoritatea calităților: iernare, rezistență la boli, dezvoltare în primăvară, producție miere-polen, pregătire pentru iernare ar fi bune dacă nu foarte bune. Am încercat 3 linii bk de la 3 surse. Încă nu sunt convins. Mai caut. Ce îmi place la bk este că nu prea roiesc, sunt mai blânde și dau producție bună, la mine numai la fs nu și în primăvară. Sunt numai părerile mele, care nu califică bk.
Despre carpatine nu am informații de nici un fel. În jurul meu sunt numai maidaneze (corcituri). S-ar putea să fie și carnicele și bk mele din această categorie. :lol:


Ai zis ca "nu prea roiesc" pentru ca nu ai testat BK de la mine. Glumeam :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2018, 21:42

cristi_vidican scrie:Poate fi.
De regulă Bk are inele galbene.
Dar, prin încrucișări cu alte rase, poate ieși chiar fără inele galbene.
jonny_it ne poate povesti mai multe aici că este în legătură bună cu un crescător care are Bk mai sur


In general la BK exista linii foarte stabile, care sunt omogene, si pe baza lor se fac tot felul de combinatii cu alte rase(rezulta un hibrid) sau intre linii(iese tot BK, dupa unii rasa, dupa altii hibrid, discutabil, depinde si la ce ne raportam, daca ne luam doar dupa caracteristici si mentinerea lor la generatiile viitoare este rasa, daca ne luam dupa modul de obtinere+etc este hibrid, in fine, discutia este lunga si nu cred ca are sens aici pe forum si au exemplificat altii mai priceputi ca mine mult mai bine totul).
Legat de culoare+alte caracteristici liniile alea seamana sau nu intre ele, depinde ce combinatii s-au facut, aici este si tot farmecul BK-ului.
La BK nu selecteaza nimeni in functie de culoare, mai bine zis nu spune nimeni ca face asta, dar sa zicem ca exista un oarecare interes comercial sa fie o albina diferita de carnica si alte rase din Europa, se vinde mai usor. Astea sunt zvonurile :lol:
In majoritatea cazurilor albinele au inele portocalii toate(1-2 inele) sau albine cu inele negre(cum este carpatina) combinat cu albine cu inele portocalii.
Pentru unii "apiexperti" :lol: :lol: BK poate fi si total negru, doar pentru ei, in realitate nu exista familii BK cu albine doar negre, vorbim de BK, nu de hibrizi intre BK si alte rase.

Reginele variaza de la portocaliu foarte deschis pana la negru.

O sa pun cateva poze si detalii la fiecare.

KB 033 - probabil cea mai stabila linie de BK pe care o am(de prin 2003) si cea mai raspandita in stupina proprie. Am combinat aceasta linie cu aproape tot ce aveam prin stupina(doar catelul a scapat necombinat :lol:).
Sigur am mai pus de cel putin 10 ori acesta poza pe forum, dar nu ma pot abtine.
Cam asa ar trebui sa arate BK-ul(teoretic) .. dar exista si variatii, revin cu poze.

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2018, 22:07

Pun filme direct, pozele sunt pe celalalt calculator, dar nu uit :lol:

















Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2018, 22:09

Daca mai sunt necesare si alte explicatii sunt prin zona. Caut acum imaginea cu regina BK neagra 100% :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2018, 22:42

Am gasit imaginea cu regina respectiva. Este de pe 8 August 2013. Este prima si ultima regina BK atat de inchisa la culoare. :lol:
Totusi daca ma gandesc la ce am primit anul trecut de la Keld posibil ca la anul(atunci cresc din reginele alea) sa mai apara specimene din astea :lol:
Fişiere ataşate
2013-08-08 20.05.36.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2018, 22:47

7 februarie 2014 - Familiile BK se recunosc si dupa albina din capac. :)

... si dupa mierea din caturi - gluma pt cei cu carpatina :lol:
Fişiere ataşate
2014-02-07 14.10.32.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2018, 08:06

jonny_it scrie:Ai zis ca "nu prea roiesc" pentru ca nu ai testat BK de la mine. Glumeam :lol: :lol:

Toată țara a vrut să testeze Bk de la tine. :lol:
Nu am glumit. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 15 Iun 2018, 10:37

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Ai zis ca "nu prea roiesc" pentru ca nu ai testat BK de la mine. Glumeam :lol: :lol:

Toată țara a vrut să testeze Bk de la tine. :lol:
Nu am glumit. :lol:


Si cine-i opreste :lol: anuntul este pus pe site-ul meu de ceva timp, nu fac reclama aici pe forum pentru ca nu ar fi foarte corect, las pe altii sa umple site-urile cu anunturi.
Multi au primit deja reginele comandate anul acesta, la fel si in 2015, 2016, 2017.
In 2014 au fost probleme cu livrarile si usor usor m-am recompensat cumva fata de cei care au facut atunci comanda, nu fata de toti, dar o sa rezolv si asta usor usor. Oricum am invatat atunci caveva lucruri despre cresterea reginelor care nu sunt prin carti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2018, 16:58

jonny_it scrie:Si cine-i opreste :lol:

În afaceri e suficient odată să dai greș, mai ales la început și pierzi încrederea clienților.
A unora pt totdeauna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 15 Iun 2018, 17:25

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Si cine-i opreste :lol:

În afaceri e suficient odată să dai greș, mai ales la început și pierzi încrederea clienților.
A unora pt totdeauna.


Sunt de aceeasi parere.
Totusi nici un om nu este perfect...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2018, 17:52

jonny_it scrie:Totusi nici un om nu este perfect...


Absolut de acord :lol:

O curiozitate ...
Cum se poate vinde în Ro alt material decât cel autorizat?
Întrebarea vine în contextul în care ANZ a făcut controale. Am înțeles cu i-au luat la rând pe cei cu anunțuri pe site-uri.
În contextul în care un mare crescător de regine de la noi se laudă că anul trecut a vândut 10500 (zece mii cinci sute)de regine.
Majoritatea nu erau negre.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde nicu68 » 15 Iun 2018, 18:08

si cum se numeste saitul tau jonny?
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 15 Iun 2018, 18:22

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Totusi nici un om nu este perfect...


Absolut de acord :lol:

O curiozitate ...
Cum se poate vinde în Ro alt material decât cel autorizat?
Întrebarea vine în contextul în care ANZ a făcut controale. Am înțeles cu i-au luat la rând pe cei cu anunțuri pe site-uri.
În contextul în care un mare crescător de regine de la noi se laudă că anul trecut a vândut 10500 (zece mii cinci sute)de regine.
Majoritatea nu erau negre.


M-au verificat si pe mine anul trecut, deh, o reclamatie. Stiu si de la cine este :lol:

Pe scurt:
1. Legislatia nationala interzice sa vinzi altceva cu exceptia carpatinei totusi ei nu au capacitatea sa verifice daca este sau nu carpatina.
2. Legile UE se bat putin cap in cap teoretic(!!!), una este cu biodiversitatea si protejeaza rasele locale, mai bine zis permite crearea de zone/metode unde sa fie pastrate rasele locale, iar cealalta forteaza toate statele membre sa accepte orice import de material biologic din interiorul UE.
Am 4 foi listate, cu ele m-am dus si cu ele m-am intors, nici o hartie in plus :lol:
3. Totusi se face legal, cu acte.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 15 Iun 2018, 18:23

nicu68 scrie:si cum se numeste saitul tau jonny?


Tu esti la cativa zeci de metri de BK si vrei sa cumperi online? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde nicu68 » 16 Iun 2018, 09:38

da asa e
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori