Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

carpatina neagra

Mesajde sebyman » 20 Iul 2016, 16:57

am cateva familii de carpatina cu un procent de 30% albine negre ca mura printre ele ,care prin prisma calitatilor au reusit sa ma cucereasca,sunt fanul lor.Sunt curios daca se mai gaseste pe undeva prin tara cineva care mai selectioneaza , creste sau indrageste aceasta carpatina neagra .personal le am achizitionat de la un domn in varsta din jud Neamt care le crestea cat de cat izolat si care mia povestit ca le are din copilarie. incerc sa reinvii aceasta linie de carpatina pentru mine personal . Intrucat este o linie ceva mai agresiva stiu ca o sa inceapa sa curga nemultumitorii de aceea multumesc pentru orice sfat, ajutor sau cuvant binevoitor
sebyman
 
Mesaje: 40
Membru din: 01 Sep 2015, 18:22

Re: carpatina neagra

Mesajde octavianpopescu » 20 Iul 2016, 17:20

Nu stiu daca o fi aceasi linie dar am avut si eu,si acum am mai multi pui din ea...din ce zici se aseamana destul de bine..ca si observatii:
-o dezvoltarea incredibila primavara,pur si simplu "bubuie"
-matca mica si neagra si toate albinele si trantorii la fel de negrii
-aproape la fel de roitoare ca si ceilalti
-mai rele ca celelalte

La roii luati din el nu toata albina este neagra,ci este cam cum zici si tu,undeva la 30-50%...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: carpatina neagra

Mesajde Cristian IONITA » 20 Iul 2016, 17:46

dar .... de ce sa "dezvolti" albina "rea" fara ca musai celelalte calitati sa fie superioare?

vreti sa folositi stupii pe post de caini de paza?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: carpatina neagra

Mesajde jonny_it » 20 Iul 2016, 18:18

octavianpopescu scrie:Nu stiu daca o fi aceasi linie dar am avut si eu,si acum am mai multi pui din ea...din ce zici se aseamana destul de bine..ca si observatii:
-o dezvoltarea incredibila primavara,pur si simplu "bubuie"
-matca mica si neagra si toate albinele si trantorii la fel de negrii
-aproape la fel de roitoare ca si ceilalti
-mai rele ca celelalte

La roii luati din el nu toata albina este neagra,ci este cam cum zici si tu,undeva la 30-50%...


Am familii cu albine negre 100%, pacat ca sunt roitoare.
In rest sunt bune, nu mi se par mai agresive decat celelalte carpatine.
La un moment dat am avut aproape un sfert din stupina cu astfel de albine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: carpatina neagra

Mesajde sebyman » 20 Iul 2016, 18:44

dl ionita. vad in aceasta linie o carpatina straveche inca nealterata de bk sau alte ,,recordiste" care sunt acum la moda .Personal sun adeptul carpatinei insa aceasta linie are ceva deosebit poate ceva mai putina eprubeta nu stiu.fiecare e liber sa indrageasca si sa creasca ce doreste nu i fac reclama,nu vand din contra caut sa achizitionez eventual sa schimb sau sa donez, de ce nu sa primesc donatii de matci cu caractere apropiate,un soi de fan club carpatina :lol:
sebyman
 
Mesaje: 40
Membru din: 01 Sep 2015, 18:22

Re: carpatina neagra

Mesajde Catalin Rotaru » 21 Iul 2016, 05:59

Un club carpatina ...e o ideie foarte buna .Pentru a face selectie pe anumite zone...felicitari...intru si eu.Agresivitatea e in functie de cata albina omori cand umbli la stupi.
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: carpatina neagra

Mesajde balasbebe » 21 Iul 2016, 06:25

Ce nu-mi place la ea ca se confunda usor cu albinele pana se dezvolta. Doar asa se recunoaste ca se misca mai repede pe rame. Dupa ce le verific o sa trag si din ele. la mine au aparut din Carnica adusa din Austria. Nu stiu cate fiice vor iesi negre.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: carpatina neagra

Mesajde Cristian IONITA » 21 Iul 2016, 06:50

sebyman scrie:dl ionita. vad in aceasta linie o carpatina straveche inca nealterata de bk sau alte ,,recordiste" care sunt acum la moda .Personal sun adeptul carpatinei insa aceasta linie are ceva deosebit poate ceva mai putina eprubeta nu stiu.fiecare e liber sa indrageasca si sa creasca ce doreste nu i fac reclama,nu vand din contra caut sa achizitionez eventual sa schimb sau sa donez, de ce nu sa primesc donatii de matci cu caractere apropiate,un soi de fan club carpatina :lol:



Am inteles si mai ales ma bucur sa aflu ca nu s putini cei care fac apiculturs "sentimentala" si nu din pragmatism.

Multa bafta va doresc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori