Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O noua specie de albine,Anthophora Pueblo

Mesajde proapis13 » 14 Sep 2016, 22:49

Albina care isi face galerii in gresia dura.... :!:
http://www.cunoastelumea.ro/anthophora- ... in-gresie/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O noua specie de albine,Anthophora Pueblo

Mesajde sebyman » 26 Sep 2016, 17:57

Anul acesta am dus albinele la floarea soarelui intr un sat mai izolat din Jud Neamț la o casă ce nu mai era locuită de câțiva ani,construita din chirpici.era un perete plin de așa ceva,iar albina era cam.ca si carpatina noastră numai că ceva mai mică unele la jumătate ca mărime și ceva mai gri.curios e ca la 2 săptămâni după ce m am instalat au dispărut,imi pare rău că nu le am fotografiat,acum au rămas doar găurile.intrebarea pe care mi o pun e ce a determinat acest lucru ? Oare au simțit concurenta in zona,sau am adus cu albinele mele ceva varoua la care nu erau imune,ori lasă numai ceva oua care eclozioneaza primăvară sau...? :?:
sebyman
 
Mesaje: 40
Membru din: 01 Sep 2015, 18:22

Re: O noua specie de albine,Anthophora Pueblo

Mesajde Zolomon12345 » 15 Mai 2018, 07:36

Acesta este un articol foarte util pentru mine.
Zolomon12345
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Mai 2018, 07:09


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori