Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde ignatov andrei » 21 Feb 2018, 10:00

daffid mihailov scrie:Depinde de an. Alt exemplu. 300familii buckfast anu asta la rapiță 90%aveau botci. Lipsa spațiului, f foarte bune. Deci nu rasa e de vina de cele mai multe ori. Depinde însă și de an.


Depinde foarte mult de an, asa este!
Ai dreptate!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde daffid mihailov » 21 Feb 2018, 11:08

ignatov andrei scrie:
daffid mihailov scrie:
Depinde foarte mult de an, asa este!
Ai dreptate!



A da aici a fost vina apicultorul ui. Dar dacă veneau ploile pe toți ii avea în pom. Doar ca a extras și a venit cules de salcâm și mulți s-au răzgândit.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde feederman » 21 Feb 2018, 11:41

americanul scrie:tot citesc pe forum si vad ca in Romania se fac hraniri iarna ,aici asa ceva nu se intampla.

Bine ai venit. Dar nu crezi ca afirmatiile tale sunt prea categorice, cu caracter de ultimate solution. Atentie! teren minat! Unii dintre colegi chiar stiu cu ce se mananca the beekeeping, de la mama ei. I.e. Winter feeding for honey bees. feeder-man.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde tiih » 21 Feb 2018, 13:08

feederman scrie:Daca poti asigura cca 1kg de nectar zilnic, din aprilie pana in septembrie, foloseste Buckfast. Daca culesul este precar, du-te pe Carpatina -carnica. Ele isi cunosc saracia si nevoile si neamul. .....................


Imi place formularea....pe intelesul tuturor...

Impedimente...ptr kilogramul ala zilnic...

1.Ar trebui sa avem o vatra ideala de stupina in primavara..paduri de salcii,foioase,,artar, ulm...lanuri de papadie..
2.Ar trebui sa practicam cel putin 6 pastorale,continu..salcam I,II,III,tei ,FS,sparceta....
3.Ar trebui sa avem stupina dupa FS in apropiere de zone mlastinose,unde creste menta....lunci,Delta Dunarii...
Cati isi permit asa ceva????
PS.Ma gandesc si acum la coditiile in care se practica apicultura in mai mult de 1/2 din teritoriu tarii in lunile august... septembrie in ultimii ani....seceta cumplita luni de zile,temperaturi caniculare peste 30 grade C ,saptamani la rand....albine cautand cu disperare niste palcuri de flori...scaieti,urzica moarta si alte tot mai rare flori...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde americanul » 21 Feb 2018, 15:03

ce scrieti mai sus sunt povesti.
ai nevoie de un cules bun de nectar la familiile lesinate ,alea se descurca mai greu
acum doi ani am avut pauza de 1 luna , pauza adica doar cules slab de polen si nectar ,au consumat aproape tot si nu au roit
am rusesti ,buckfast ,caucaziene si italiene. doar alea italiene au roit.
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde tiih » 21 Feb 2018, 15:41

feederman scrie:Daca poti asigura cca 1kg de nectar zilnic, din aprilie pana in septembrie, foloseste Buckfast. Daca culesul este precar, du-te pe Carpatina -carnica. Ele isi cunosc saracia si nevoile si neamul. Contra roirii se aplica tehnologiile expuse detaliat pe forum.



Nu ne refeream la roire.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde tiih » 21 Feb 2018, 15:45

feederman scrie:Daca poti asigura cca 1kg de nectar zilnic, din aprilie pana in septembrie, foloseste Buckfast. Daca culesul este precar, du-te pe Carpatina -carnica. Ele isi cunosc saracia si nevoile si neamul. Contra roirii se aplica tehnologiile expuse detaliat pe forum.



Nu ma refeream la roire.....ci in primul rand la.... rentabilitate
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde Relu s » 21 Feb 2018, 21:42

La un rezumat din ce s-a spus aici sa inteleg ca multi au trecut la buckfast tocmai pentru a scapa de fenomenul -roire -?Si atunci de ce spunem ca nu conteaza rasa ci stuparul ? ,sau am inteles gresit?
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde DoarEu » 21 Feb 2018, 22:50

Relu s scrie:La un rezumat din ce s-a spus aici sa inteleg ca multi au trecut la buckfast tocmai pentru a scapa de fenomenul -roire -?Si atunci de ce spunem ca nu conteaza rasa ci stuparul ? ,sau am inteles gresit?
Multumesc anticipat.

Importanta:1.VREMEA 2.Stuparul 3.Rasa IN ACEASTA ORDINE SI NU INVERS!!
Cand le veti rezolva pe primele 2 mai vorbim de ce-a de-a treia...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde tiih » 22 Feb 2018, 10:19

DoarEu scrie:
Relu s scrie:La un rezumat din ce s-a spus aici sa inteleg ca multi au trecut la buckfast tocmai pentru a scapa de fenomenul -roire -?Si atunci de ce spunem ca nu conteaza rasa ci stuparul ? ,sau am inteles gresit?
Multumesc anticipat.

Importanta:1.VREMEA 2.Stuparul 3.Rasa IN ACEASTA ORDINE SI NU INVERS!!
Cand le veti rezolva pe primele 2 mai vorbim de ce-a de-a treia...


Eu zic ca ordinea ar fi.1STUPARUL 2.Vremea.3 Rasa
Cand o vei rezolva pe prima,esti deja pe drumul cel bun......caci despre VREME,doar bunul Dumnezeu o poate rezolva!

Argumente:
1.Cine nu a bagat la iernat stupi puternici,indemni de boli cu cel putin 7 ..8 rame pline de albine in octombrie(1,8...2kg albina),cine nu ai v-a scoate in martie la fel de puternici (adica peste vreo 2 saptamani) are sanse putine la productii mari de miere la rapita,salcam I si salcam II ,indifernt cat de favorabila ar fi vremea

2.Anul trecut s-a ratat productia de miere de rapita si salcam datorita stupilor slab dezvoltati in urma iernii mai grele si a bolilor cu care au intrat in iarna...Cei cu stupi puternici tot au scos 10..12 kg miere de la salcam II chiar daca nu au fost decat 4 zile favorabile culesului din 8,9 cate ar fi fost normal.....
3.Asa a fost si in 2016 la salcam,posibil si anul asta la salcam....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde daffid mihailov » 22 Feb 2018, 12:51

DoarEu scrie:Importanta:1.VREMEA 2.Stuparul 3.Rasa IN ACEASTA ORDINE SI NU INVERS!!
Cand le veti rezolva pe primele 2 mai vorbim de ce-a de-a treia...


Corect. Dar cine are în cap rasa nu mai vede altceva. Da, poate ca o rasa baga mai mult ca alta, dar nu cu 30% cum am auzit la unii colegi. De aici și întrebarea dacă merita sa schimbi strategia și rasa. Dacă ai multe familii poate merita. Dar dacă nu ai familii bune cu carpatina, garantez eu ca nici cu alta rasa nu vei avea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde nickialomita » 22 Feb 2018, 19:38

BK-ul este pentru profesionisti, cei care stiu ce vor de la stupina. Cand practici pastoralul intensiv nu iti permiti sa stai cu scara in pomi . Un Bk bun in mana unui stupar bun...face minuni. incidenta roitului scade mult fata de carpatina si oricum cu botci putine fata de alte rase. La Bk au avantajul cei care il multiplica ca au de unde cumpara material de elita(stupari recunoscuti pe plan mondial....universitati de elita din afara etc.)...pe cata vreme la noi cercetarea a cazut in mai toate domeniile. Mai sunt pasionati si oameni seriosi dar fara sprijinul centrelor de cercetare au doar rezultate modeste.
Asadar parerea mea este ca daca te limitezi la stuparit de amatori carpatina e f buna: roieste destul de bine ca sa nu iti faci griji de unde faci roiuri...iernare buna...rezultate mutumitoare.
Daca vrei sa mergi din cules in cules fara mari emotii recomand fara ezitare BK.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde Bambucha » 19 Mai 2018, 22:32

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 14:11

Bambucha scrie:https://www.ardmediathek.de/tv/quer-mit-Christoph-S%C3%BC%C3%9F/Rassenwahn-unter-Imkern/BR-Fernsehen/Video?bcastId=14912730&documentId=52504322


Ce povesteste acolo in film? Ca nu prea inteleg limba lui Hitler :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 14:25

nickialomita scrie:incidenta roitului scade mult fata de carpatina si oricum cu botci putine fata de alte rase.


Eu as zice ca se apropie de zero.
Si carpatina poate fi folosita fara sa rupi botci sau sa te urci in copaci, trebuie doar sa stii cum. ;)

Cea mai mare diferenta as zice ca este la cantitatea de iarna consumata/kg de albina, unde castiga detasat BK-ul, consumul este mult mai mic, poate si pentru ca ierneaza cu ceva mai multe albine.
Iar primavara se vede diferenta la dezvoltare.
Si o alta diferenta este rezistenta la boli, unde tot BK-ul castiga.

In rest sunt detalii mai mult sau mai putin importante.

Carpatina este albina care pana acum cateva zeci de ani o gaseai la marginea padurilor, in zone cu flora spontana variata. Acum avem monoculturi, desert verde si perioade lungi de seceta. Sa nu imi ziceti ca folositi carpatina pentru ca este adaptata climei din zona noastra ca o sa cad de pe scaun de ras, vi se pare ca mai avem aceeasi clima ca acum 10-20 de ani?
BK-ul are gene de la mai multe rase provenite din tari unde clima este mult mai dificila decat ce avem noi acum, tocmai de aceea s-a adaptat bine si la noi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde ignatov andrei » 23 Mai 2018, 15:53

jonny_it scrie: Sa nu imi ziceti ca folositi carpatina


Da' matale cine esti, de nu-ti putem spune...?!?
Am cazut de ras, da' nu de pe scaun, ci de pe capita de fan, ca nu am din alea... :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori