Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde Relu s » 18 Feb 2018, 05:31

Salut
As vrea sa cumpar niste matci si nu ma pot hotari asupra rasei. Ce credeti?Ce am eu sunt mai roitoare.
Multumesc anticipat
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde daffid mihailov » 18 Feb 2018, 12:36

Dacă ești începător și înveți sa lucrezi cu carpatina, cu restul te joci.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde kiloz » 18 Feb 2018, 14:17

Daca vrei sa te incadrez trebuie sa respecti niste regulri.

2. Acordarea de sprijin financiar „direct” pe familia de albine.
Revenim asupra solicitarii privind necesitatea includerii in noul PAC a unui nou
sistem de sprijin direct pentru apicultori, pe baza numărului de familii de albine. Acest
sprijin este imperios necesar ca si o compensare a activitatii de polenizare pe care albina
o realizeaza nu numai la culturile agricole ci si asupra florei spontane, cu efecte majore in
pastrarea biodiversitatii.
3. Protejarea rasei si a populatiilor locale de albine.
Protejarea albinei Apis Mellifica Carpatica si a varietatilor de albine locale si
regionale fata de raspandirea nedorita a varietatilor straine naturalizate sau invazive in
UE, asa cum prevede si propunerea de rezolutie a parlamentului european privind
perspectivele si provocarile pentru sectorul apicol din UE:
„statele membre și regiunile să utilizeze toate mijloacele posibile pentru a proteja varietatile de
albine locale si regionale de raspandirea nedorita a varietatilor straine naturalizate sau invazive în UE”
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde feederman » 19 Feb 2018, 13:57

Daca poti asigura cca 1kg de nectar zilnic, din aprilie pana in septembrie, foloseste Buckfast. Daca culesul este precar, du-te pe Carpatina -carnica. Ele isi cunosc saracia si nevoile si neamul. Contra roirii se aplica tehnologiile expuse detaliat pe forum.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde danmirea » 19 Feb 2018, 15:40

Și ca sa fim cu un răspuns la obiect, cele mai puțin roitoare sunt buckfast.

Dar aici exista o alta discuție complexa ....
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 13:52

Mulți încep prin a se întreba ce rasa. Nu întreabă ce tehnologie aplic, cum sa ai familii bune. De parca rasa îți garantează succesul. Ăștia, nu vor avea rezultate, vor cauta rasa fără de varoa și fără ac. Cine face miere face cu orice rasa.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde danmirea » 20 Feb 2018, 14:04

anul trecut am avut 30 de familii de o rasa si alte 30 de alta rasa...;

Sa stii ca nu au facut aceasi cantitate de miere, iar diferentele au fost notabile.

Nu am avut pana acum carnica/carniolan dar as fi vrut sa incerc sa vad cum e... dar o persoana de foarte mare incredere mi-a spus ca nu e cazul, avusese asemenea matci si imi spunea ca se dezvolta foarte bine si ca sunt o rasa de "carne" - foarte bune daca vrei sa faci inmultire si vanzare de material biologic.

Am avut si eu asemenea specimene care aveau 2-3 magazii pline cu albine dar nu aducea miere cat altele cu un cat mai putin de albine :).... asadar am ales sa renunt la ele.


DAR....ai pus punctul pe i si sa pricep toti ca nu conteaza doar rasa ....rasa trebuie aleasa si in functie de modul tau de lucru si ceea ce vrei sa faci....

unele sunt mai roitoare, altele mai predispuse la furtisag, altele nu sunt bune la orientare, etc.....nu cred ca exista rasa perfecta. Apoi mai conteaza si liniile ...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde pvc » 20 Feb 2018, 15:49

Acum 2 ani am avut pe o vatra 23 familii de o rasa si 6 de alta rasa. Alea 23 au umplut pomii de roi iar celelalte au facut miere. Cine poate ghici ce rase am avut?
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 18:35

Și eu am avut toate și toate au avut rezultate. Stai liniștit ca și alea sase dacă nu ai grija de ele o sa îți ajungă în pomi. Selecția nu tine de rasa ci de om, iar producția de familii bune.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde danmirea » 20 Feb 2018, 18:44

Iartă-mă ca îți spun, dar vorbești aiureli...
Cum faci tu selecția? La tine toate familiile de aceeași putere aduc miere egal ???

Ma opresc aici și nu mai comentez ... sa fiți voi sănătoși și sa faceți multă miere fiecare așa cum știți!
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 18:56

Erau toate din același an?
Erau toate de aceeași putere?
Si dacă da, au fost făcute toate în stupina proprie sau cumpărate?
Daca au fost cumpărate, ești capabil sa menții genele neroitoare? Pentru câte generații?

Cat despre producții, trebuie sa le treci prin toate culesurile intense. Cine știe cunoaște ca unele dau mai bine miere la rapiță pe când altele la tei sau la floare. Pe vatra comparația e zero pt mine. Pentru ca de multe ori sunt prinse pe picior greșit din cauza stupariului, chiar dacă e populație nu e pt cules... Si aici a explica destul Ignatov cum e cu doica și culegatoarea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde pvc » 20 Feb 2018, 19:30

daffid mihailov scrie:Și eu am avut toate și toate au avut rezultate. Stai liniștit ca și alea sase dacă nu ai grija de ele o sa îți ajungă în pomi. Selecția nu tine de rasa ci de om, iar producția de familii bune.


Anul trecut am avut doar din rasa celor 6 si nu am avut grija de ele si nici in pom nu au urcat. Acum 2 ani nu mai faceam fata cu ruptul botcilor.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde Relu s » 20 Feb 2018, 20:05

danmirea scrie:anul trecut am avut 30 de familii de o rasa si alte 30 de alta rasa...;

Sa stii ca nu au facut aceasi cantitate de miere, iar diferentele au fost notabile.

Nu am avut pana acum carnica/carniolan dar as fi vrut sa incerc sa vad cum e... dar o persoana de foarte mare incredere mi-a spus ca nu e cazul, avusese asemenea matci si imi spunea ca se dezvolta foarte bine si ca sunt o rasa de "carne" - foarte bune daca vrei sa faci inmultire si vanzare de material biologic.

Am avut si eu asemenea specimene care aveau 2-3 magazii pline cu albine dar nu aducea miere cat altele cu un cat mai putin de albine :).... asadar am ales sa renunt la ele.


DAR....ai pus punctul pe i si sa pricep toti ca nu conteaza doar rasa ....rasa trebuie aleasa si in functie de modul tau de lucru si ceea ce vrei sa faci....

unele sunt mai roitoare, altele mai predispuse la furtisag, altele nu sunt bune la orientare, etc.....nu cred ca exista rasa perfecta. Apoi mai conteaza si liniile ...

Salut
Cu ce rasa de albine ati facut mai multa miere?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde octavianpopescu » 20 Feb 2018, 20:40

feederman scrie:Daca poti asigura cca 1kg de nectar zilnic, din aprilie pana in septembrie, foloseste Buckfast. .

ce prostie...nici macar 100 gr nu au vazut buckfast-urile mele de anul trecut,si ca sa vezi coincidenta si-au asigurat si rezervele de iarna.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde Relu s » 20 Feb 2018, 21:11

octavianpopescu scrie:
feederman scrie:Daca poti asigura cca 1kg de nectar zilnic, din aprilie pana in septembrie, foloseste Buckfast. .

ce prostie...nici macar 100 gr nu au vazut buckfast-urile mele de anul trecut,si ca sa vezi coincidenta si-au asigurat si rezervele de iarna.

Si la productia de miere cum ati iesit?Matcile le schimbati la un interval anume ?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Rasa albine: carpatina ,carnica sau buckfast ?

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 21:19

pvc scrie:Acum 2 ani am avut pe o vatra 23 familii de o rasa si 6 de alta rasa. Alea 23 au umplut pomii de roi iar celelalte au facut miere. Cine poate ghici ce rase am avut?


carpatina sau carnica
si buckfast, ruseasca sau elgon

carpatina este rasa?!
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron