Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde cristi_vidican » 20 Sep 2015, 20:58

ignatov andrei scrie:In 1986 ...

Astfel de răspunsuri nu pot decât să mă bucure.
Cu toții am avea de câștigat dintr-un dialog de genul acesta. Adică atitudinea ...
La mai mult și la mai mare!

Probabil că încrucișarea carnica-caucasica a făcut să corecteze tocmai instinctul de roire la care e predispusă carnica/carpatina.
Să vedem cum se vor comporta în producție, dacă vor fi cel puțin la nivelul carnica, care este cunoscută pentru producția bună
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apis melifera caucasica

Mesajde petru MD » 20 Sep 2015, 22:13

ignatov andrei scrie:
cristi_vidican scrie:Cum e evoluția unui stup cu albina din amestecul caucasica - carpatina?
Mă interesează cum se comportă la iernare, primăvara, culesturile principale și ponta toamna.
Asta în comparație cu carpatina

Am o regina carnica insemniată artificial cu caucasica și sunt curios ce va iesi din ea.


In 1986, un kg. de miere de salcam se vindea usor cu 100 lei, in conditiile in care salariul era de 2500lei!
O matca de la ICPA (ICDA) costa, pe vremea aceea, 50 de lei.
Eu am dat doua bidoane (45kg. bidonul) de miere de salcam pe doua matci de la Krasnaia Poliana (abia incepuse Perestroica), adica 4500 de lei pe o matca!
Fiicele rezultate (amestec caucasica-carpatina) au avut rezultate excelente!
Intradevar, nu erau probleme cu roitul!

Ma mira faptul ca distinsul coleg din Moldova, petru MD, pomeneste de Krasnaia Poliana...!
Eu stiam ca nu mai exista statia de crestere!
La Krasnaia Poliana aparusera - in ultimii ani - forme de consangvinizare, de aceea petru MD pomeneste de agresivitate.

Domnu Andrei ce ii legat de,agrisivitate am trecut deja de asta . a fost mai greu primii ani pina sa schimbat de trei,ori toate reginele...la moment lukram foarte usor . ce ii drept ca reginele din an in ansunt deferite dar oricum is mai bune decit cele care fac ai nostri " carpatina"
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori