Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde smady » 09 Dec 2012, 23:07

buna seara

doresc sa dau si eu 50 lei pt castigator

Aceasta bursa , in memoria acestui nume nu trebui UITAT

cred ca ar fi bun si un numar de cont .

Acest cont sa fie folosit doar de castigator in orce magazin cu articolole apicole .
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde adriann » 10 Dec 2012, 13:27

Daca ma mai incadrez la incepatori as vrea sa ma inscriu si eu in concursul asta. Am inceput anul trecut cu 3 stupi... acum am ajuns la 5 stupi si planuri de extindere pentru la anu.
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde joohny » 11 Dec 2012, 20:07

Salut toti apicultorii.Urmaresc acest forum cam de la inceputul acestui an insa acum m-am hotarit sa ma inscriu si eu. Sint incepator in domeniul apiculturii[8 luni].Am inceput pe data de 2 mai cu 5 stupi iar acum am 9 stupi[roi spre familii],sper ca nu i-am fortat cu inmultirea tinind cont ca acest an a fost destul de dificil iar in primavara sper sa ies cu cel putin 10 stupi[familii].O sa va intrbati ,daca e posibil?Da, este posibil cu ajutorul d-tra,deoarece as vrea sa ma inscriu si eu la acest concurs daca mai este posibil.Pot sa va spun ca pe linga cartile pe care le-am citit acest forum m-a ajutat destul de mult in noua mea pasiune.Nu stiu cine este in poza ce a puso Ioan Guist in dreptul lui insa pot sa spun ca i-mi place cel mai mult de pe acest forum.Acum spre final,anticipind ca voi fi admis la concurs si ca il si voi cistiga nu-mi doresc momentan cel de-al 10-lea stup ci premiul pe care l-a propus chiar Ioan Guist si conditia ca acea zi sa fie intr-o zi in care se fac unele din cele mai importante lucrari la familile de albine.Doresc celor inscrisi la acest concurs multa bafta.Sanatate la toata lumea,ca restul depinde de ei
P.S.Pentru Ioan Guist-eu aduc vinul.Vin de care nu ai baut de cind te-a adus barza.Eu sint din Moldova.Sper ca nu am deranjat cu ceva ,iar daca da atunci imi cer scuze.Toate cele bune .
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde IonutMioveni » 11 Dec 2012, 20:37

Sal'tare Joohny,
Nu pot decat sa.ti urez multa bafta in tot ceea ce doresti sa faci ...indiferent de domeniul de activitate in care doresti sa activezi.
Insa am o mica nelamurire din tot ceea ce ai relatat in mesajul de mai sus.... :D
Din cei 9 stupi pe care ii ai acum....cum ajungi sa ai in primavara cel putin 10 ? :?
Toate cel bune!...si iernare cat mai usoara ptr albine!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde delorin I » 15 Dec 2012, 12:35

Salut! Am o propunere pentru acordarea acestei burse anul viitor, vazand totusi ca e un proiect ce a luat amploare. V-as propune, daca acest proiect va continua, citind pe aici tot felul de lucruri scrise de Gica Romanescu, ca aceasta bursa sa fie acordata drept premiu sau sponsorizare pentru cel care va castiga targul national de robotica sau cum se cheama- unde daca organizatorii vor accepta, subiectul sa fie - Bratul robotic de ridicat greutati! Nu- as fi facut aceasta pr opunere daca nu as fi intalnit pe aici diverse discutii despre macaraua frantuzeasca care valoreaza intre 17 si 19 000 Euro! :!: :!: :!: (E drept aceasta idee mi-a venit vazand ultimele discutii de pe pagina colegului Bunka dupa ce anterior am mai intalnit discutia despre brat de ridicat sau despre necesitatea unei macarale) Ideea ar fi sa obtinem un produs rmanesc- nu stiu cine sa il produca, darasa cum fabricati diverse lucruri- picioare de stup, cutii sau mai stiu eu ce, gasesc ca putem gasi un producator si pentru acest brat robotic, sa oferim ajutor unui tanar care sa faca ceva nu doar pentru el dar si pentru apicultori! Ca sa ridici 100 de kg sau cu editia profesionala vreo 400...pretul este realmente exagerat! Cu banii astia faci vreo 3 sau 4 vagoane apicole!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde cristyan » 21 Dec 2012, 12:58

Sunt la inceput de drum,va salut pe toti apicultori cu experienta si fara experienta ca mine incepatorii. Cu ocazia concursului BURSA GICA ROMANESCU, Dumnezeu sal odihneasca in pace (asa se spune la noi in partea Ialomitei), ma inscriu si eu la acest concurs ,care exprima mult curaj si ambitie .Nu stiu daca ma incadrez la cerintele concursului dar ma inscriu. Anul acesta am cumparat si eu 5 familii de albine.Dar nu inainte de a citi forumul timp de doi ani, inainte de a cumpara o carte de la magazinul apicol Slobozia, si din cele 5 familii am facut si eu un roi,Ne avind experienta am luat 2 rame cu hrana si 2 puiet dar capacit am zis sa si traga botci dar nici vorba.Noroc de un om mai in varsta apicultor din zona foarte de treaba ,mia adus 2 botci ,Si mia explicat mai multe lucruri.Teorie poate mai pot citi pe carti dar daca nu este experienta e putin cam greu la inceput. Mai pot spune ceva,gandinduma la albinarit nu m am gandit la fonduri de la stat sau pe interes de a lua de la stat bani si pe urma sa abandonezi albinele,mie ami plac albinele de mic copil si animalele in general. Anul acesta am fost intepet de 3 albine in piciorul drept , toate 3 o data, cea ce cred ca pentru un incepator este o experienta destul de importanta ,ori se descurajeaza ori continua. Aduceam albinele din camp de la floare cu un prieten si cand am ajuns in curte ,am scos carpa de la urdinis fara sa le las sa se linisteasca 10 minute ,cum am tras carpa de la urdinis m au si intepat in glezna.Sa umflat putin dar mia trecut.Asa ca nu ma las batut.Sarbatori fericite si la Multi Anii.
cristyan
 
Mesaje: 80
Membru din: 10 Dec 2012, 16:18
Localitate: IALOMITA

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde cristyan » 21 Dec 2012, 13:04

Cred ca premiul pentru cel gastigator , ar fii bine oferit doar in echipamente si material biologic nu si in bani.
cristyan
 
Mesaje: 80
Membru din: 10 Dec 2012, 16:18
Localitate: IALOMITA

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde elvis » 21 Dec 2012, 18:51

Ioan Guist scrie:Ma inscriu si eu cu un ajutor.

Ofer o zi din viata mea.O zi de lucru.Adica ...asa:

Omul castigator, alege o zi.Cand vrea el.Eu, platesc transport dus intors de la el la mine.Exclus elicopter.Oriune oi fi in acea perioada.
Ce mananc eu , mananca si el.Doua portii.Daca nu poate ( eu mananc mult) i le bag pe gat.
Pentru o zi raspund la orice intrebare.Deschid orice stup.Fac flotari.Ma dau peste cap si fac tumbe frumoase.Ling papucii si lustruiesc talpi tocite.Tot.Atat dimineata cat si seara.

Pentru nenea Gica.

Sa fiti iubiti.

asta da castig cred ca e mult mai important decat orice alt premiu....degeaba primesti albine daca nu stii ce sa le faci
elvis
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Dec 2012, 18:40
Localitate: mehedinti

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde CristiTm » 21 Dec 2012, 22:37

cristyan scrie:Cred ca premiul pentru cel gastigator , ar fii bine oferit doar in echipamente si material biologic nu si in bani.


subscriu
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde delorin I » 21 Dec 2012, 22:51

Ma bucur ....dar totusi ...topicul asta avea alt scop si celalat era pentru inscrieri si bungee jumping...:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde iunicu » 24 Dec 2012, 02:07

Eu nu inteleg ce aveti de criticat vis-a-vis de premii. Contribuie omul cu ce poate si cu ce crede, asta nu da dreptul nimanui sa isi dea cu parerea.
Cinste tuturor celor care au pus la bataie materiale si sume de bani, fie ele cat de marunte. Castigatorul bursei stie mai bine ce are de facut cu fiecare lucrusor pe care il va primi. Si daca va primi bani pe care ii va cheltui pe o jucarie daruita copiilor, sau pe medicamentele parintilor, sunt sigur ca Nea Gica, de acolo de sus o sa aprobe ingaduitor gestul.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde smady » 25 Dec 2012, 13:14

Buna ziua

Ce spuneti de 1 leu ( nu pentru ATENEU ) ci pentru aceasta bursa , care are ca fundadament un om care a pierdut mult timp din acel infim pe care il avea doar ca unii , nici el u stia care , sa invete si sa poata face ceva .

Poate ca ar trebui sa contribui si Tu macar un pic , tu care citesti .

Craciun Fericit .
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde sergiubee » 31 Dec 2012, 00:18

Frumoasa aceasta bursa in semn de omagiu .Sanatate promotorilor!...si daca tot e de dat si de luat ,ca atare ridic si eu 2 degete si ma inscriu in cursa .
sergiubee
 
Mesaje: 23
Membru din: 26 Sep 2012, 22:37
Localitate: Oradea,Bihor

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde laura » 31 Dec 2012, 13:55

As dori sa ma inscriu si eu pentru aceasta bursa. Stiu ca este nu este usor sa cresti albine si ca trebuie sa citesc si sa invat mult mai mult. E totusi o raspundere fata de albinute sa ai grija de ele si cu toate ca sunt incepatoare sper sa ma descurc din ce in ce mai bine. Multumesc, Laura
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde Ioan Guist » 31 Dec 2012, 14:06

Ma gandesc ca...cei ce se inscriu, doresc sa si catige.Nu ar fi indicat sa cunoasca si regulamentul??Si daca-l cunoaste, ce e asa de greu de pus in practica?

Conditii de acordare a sponsorizarii :
- se acorda unui apicultor incepator (max. 45 de ani), membru activ al forumului Stuparitul
- apicultorul incepator trebuie sa dovedeasca pe acest forum (prin poze si mesaje), ca este iubitor de albine si ca are pasiune pentru apicultura
- sa aiba o mica stupina in posesie, pentru ca sponsorizarea nu se acorda doar unei "promisiuni" de viitor
- sa aiba activitate sustinuta pe acest forum (in anul 2012 si inceputul anului 2013), fara insa a face din postarea mesajelor, o "vanatoare"
- apicultorul trebuie sa aiba identitatea cunoscuta (sponsorizarea nu se acorda membrilor anonimi)
- apicultorul trebuie sa aiba o pagina personala in care sa-si prezinte activitatea

La prima pagina aveti toate detalile de desfasurare a selectiei pentru bursa Gica Romanescu.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde joohny » 31 Dec 2012, 14:29

Buna,daca cam asa se acorda premiul atunci nici una din conditii nu le indeplinesc.Poate la anul cu sanatate.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori