Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde State » 23 Ian 2015, 00:16

cristian bh scrie:Daca se poate,miejii din forum sa se abtina in duce o campanie in privat de a vota cutare sau cutare!
Sa se termine cu practicile astea.


Anul trecut am dat un premiu unuia dintre cei 3 castigatori.La alegerea mea. La fel fac si anul acesta.

Dupa parerea mea, strict, fara sa se supere cineva! Premiul 1 l-as da unui om care are pasiunea asta dar posibilitati financiare mai..subtirele. Sa ofer 1.000lei de exemplu unuia care are 20 de stupi dar....e incepator, n-as mai simti acea bucurie ca ajut pe cineva.
Cautand prin pagini personale, gasim destui incepatori destul de modesti. Unii chiar elevi/studenti.
Daca ajut, macar sa simt ca acel om se bucura enorm de bucuria mea!(trebuie citita de doua sau mai multe ori, altfel ziceti ca am tras pe nas).


Si inca una!
De exemplu, Popescu sponsorizeaza cu 1 stup.
In acest caz, Popescu NU scrie pe forum "acord cadou 1 stup", ci acord un premiu in valoare de "x"lei(valoarea stupului).
E bine asa?
Ce bucurie ar fi pe castigator cand ar desface coletele primite ?
In functie de nominalizatii la vot, studiati pagina persoanala. Vedeti ce-i place, ce are, ce n-are, ce-ar vrea, etc.
Astea sunt adevaratele surprize,

Votul pentru mine ar fi foarte simplu.
Fiecare isi alege pe cine vrea. Adica propune o persoana. Astfel, s-ar evita situatiile neplacute in care se practica traseismul-voteaza-l pe "x", pe "y". Astfel s-ar evita bulucul de useri noi in prag de incepere a concursului si milogeala.

DOMNUL GICA ROMANESCU a fost un OM de o modestie rar intanlita. Un OM frumos, calm, iubitor si inteligent. Nu degeaba l-au iubit atatia oameni. N-am auzit pe nimeni sa zica ceva de rau despre el.
Mi se pare total nepotrivit sa votez pe unul care are de toate, poate sa-si faca, sa-si deschida singur drumuri si sa fie in putere(din toate punctele de vedere). :oops:


Stiu ca se numeste BURSA DE MERIT. ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Florin Dobre » 23 Ian 2015, 00:31

State scrie:... Astfel, s-ar evita situatiile neplacute in care se practica traseismul-voteaza-l pe "x", pe "y". Astfel s-ar evita bulucul de useri noi in prag de incepere a concursului si milogeala.
...

Daca s-a intamplat asta, e jenant. :(
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde iunicu » 23 Ian 2015, 00:37

Singurul lucru pe care cred de cuvinta sa il sustin este eliminarea orcarei limite de varsta.
Incepatorul e incepator si daca are 16 ani si daca are 50. Adica, ce al batran nu s-ar bucura de ceva ajutor?
Uite, eu am vrut sa il votez pe M63 cand nu era mai mititel. Si oricat de mititel era, tot nu se incadra la varsta cu toate ca ar fi meritat un loc pe podium. Am intalnit "tineri " cu parul nins care iti incalzesc inima cu elanul lor. De ce le-am frange noi aripile prin regulament? Sa hotarasca juriul oricare ar fi el.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Ian 2015, 04:26

1. Fara limita de varsta !!!Si eu am primit primii 2 roi la 45 de ani !!! Anul trecut tare m-am bucurat ca a disparut chestia cu limita de varsta !!! Din pacate , nici acum nu stiu cui sa-i multumesc pentru asta !!!
2. Vechime candidati : cel putin 1 an pe forum !!! Asa ii vom sti mai bine !!!
3. Vechime votanti , tot 1 an vechime , plus cel putin 100 de postari pe forum !!! Acuma suntem 7080 de membri pe forum !!! Anul trecut am avut 34 de voturi , ceilalti doi inca 31 !!! Total 65 de voturi !!! Putine voturi , la cati membri am fost !!!
4. Sa voteze si moderatorii obligatoriu !!! La fel si sponsorii !!!
5. Trei locuri , ca si pana acum !!!
6. Pe langa premii , daca se va hotara cu premii , ar trebui NEAPARAT si o diploma !!!

Cat de mult m-as fi bucurat sa primesc si eu o diploma sau o placheta cum spunea cineva !!! Era pusa la loc de cinste , langa icoanele mele !!!
OARE NU AS PUTEA SA PRIMESC O DIPLOMA RETROACTIV ???

:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde lucky5strike » 24 Ian 2015, 11:36

Simpatica ideea cu diploma, o sa pun situatia asta in discutie.
PS: le putem face si retroactiv, no problem.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Ian 2015, 11:44

Cristi , iti dau cuvantul meu de onoare , DUMNEZEU MI-E MARTOR CA SPUN ADEVARUL , tare imi lipseste o diploma sau ceva de genul pentru ca sa o vad si sa-mi aduc aminte de Bursa Gica Romanescu !!!
Lucrurile pe care le-am primit sunt super bune , dar cu timpul raman doar cu cartile de la nicus !!!
Pe cand o diploma , este ceva pentru toate zilele pe care mi le va darui Dumnezeu !!!
Am diplome de la concursuri de pescuit !!!
Pai se compara un concurs de pescuit cu Bursa Gica Romanescu ??? NICIODATA !!!
Pentru mine a contat enorm faptul ca am avut cele mai multe voturi , mai multe decat locul 2 si locul 3 la un loc !!!
Asa ceva NU SE UITA NICIODATA !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde clncatalin » 24 Ian 2015, 13:56

Eu nu as limita nici nr de burse, nici varsta, nici cuantumul, nu as limita deloc cine poate primi bursa. Cred ca cel mai corect ar fi ca fiecare "sponsor" sa aleaga singur pe cine sa sustina si ce sa ofere, fara parerea altor persoane, chiar daca s-ar ivi situatia in care un coleg ar fi sustinut de mai multi"sponsori" si eventual, daca doreste, sponsorul sa argumenteze decizia pe forum odata cu anuntarea persoanei alese si a premiului oferit.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde clncatalin » 24 Ian 2015, 14:55

Ca o completare la cele scrise de mine mai sus, propun infiintarea unui topic nou dedicat bursei oferite in cinstea domnului Romanescu, in care "sponsorii" sa poata anunta persoana aleasa si premiul oferit. Topicul sa fie deschis pe intreg parcursul anului 2015 pentru ca momentul in care poti oferi ceva poate fi diferit la fiecare persoana in parte ( material biologic, tehnica, literatura de specialitate, etc). Pe topic sa fie interzise comentariile de orice fel , cu exceptia anunturilor de premiere facute de sponsor sau de moderatori.

lucky5strike scrie:Simpatica ideea cu diploma, o sa pun situatia asta in discutie.
PS: le putem facem si retroactiv, no problem.


Propun de asemenea acordarea unei diplome domnului Ioan Guist, din a carui activitate pe forum eu am avut multe de invatat.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde nae » 24 Ian 2015, 16:33

clncatalin scrie:Propun de asemenea acordarea unei diplome -DE ONOARE- domnului Ioan Guist, din a carui activitate pe forum eu am avut multe de invatat.


Sunt convins ca Nea Gica l-ar vota ;) .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde kiloz » 24 Ian 2015, 16:44

Intre altele ar trebui ales si stuparul-apicultorul, sau stupina anului!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde lucky5strike » 24 Ian 2015, 16:53

In principal noi urmarim propunerile pe tema celor tineri. E o traditie in acest sens.

Ramane de vazut cum concretizam si celelalte idei, care suna bine.

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde duma » 25 Ian 2015, 01:19

Salutare tuturor !
Nu știu daca eu am dreptul la o părere personală aici insa am citit cu mare atenție cele postate de voi si mi-a sărit in ochi " diploma " sau trofeul de învingător , un lucru destul de frumos si trainic precum spune Lucian ......am mai citit tot o data pentru acordare unui premiu pentru stupina si stuparul anului ...sunt lucruri frumoase si vin din inimile unor oameni " frumoși " care se implica in acordarea premiilor substanțiale , un lucru sa ți pe o servanta o diploma înrămată sau un trofeu pe care să-l privești mai tot timpul si sa te mândrești cu el , nu spun ca premiile in materiale apicole , material biologic si altele nu produc entuziasm si fericire in rândul celor de pe podium .....fac o paranteza aici ....eu ma bucur si pentru un pumn de cuie pentru rame .....închei paranteza si sa revin la subiect cum cere regulamentul ......eu propun acordarea unui premiu ( diploma sau trofeu ) a unei persoane pentru gafa anului sau sezonului sau ne îndeletnicirea lui in apicultura dar nu se lasă doborât de greutăți si încearcă sa își dea silință sa iese bine pana la urma . O diploma sau un trofeu ar însemna pentru acea persoana o încurajare substanțiala , aici cred ca a-și avea curaj sa ma înscriu si eu .Ca la ori si ce gala de film , muzica sau altele exista si gala celor mai prosti îmbrăcați actori sau stângaci sau împiedicați .....ceea cei pune si pe ei in lumina reflectoarelor . Ca si limita a-și opta doar pentru limita de înscriere pe forul ( minim 6 luni sau un an ) si fără limita de vârsta .
........era o idee .......scuze :)
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde nicus » 30 Ian 2015, 23:18

Propuneri:

- Bursa sa se adreseze incepatorilor tineri sau mai putin tineri, deci fara limita de varsta, kilograme, stupi, etc
In final va castiga cine va fi votat, deci EL este cel care isi merita premiul.

- Candidatii sa fie propusi de catre membrii forumului ce au o vechime minima. (6 luni)
Propunerile se fac pe privat/la vedere (de discutat).
Cei care vor propune sa si cunoasca alesul "inimii", altfel va ajunge un "hranitor" unui posesor de atelier-tamplarie.
Auto-propunerile nu se accepta nicaieri in lume, deci nici aici.

- In urma propunerilor, se vor califica primii trei ce vor avea cele mai multe voturi.

- Votul final se face privat/vedere (de discutat).

- Numarul de burse va fi functie de numarul si preferinta donatorilor.
Toti candidatii ce au castigat un loc pe podiumul acestei burse au obligatia morala de a face o donatie. (fie si o perie apicola)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde echo » 31 Ian 2015, 19:44

Zic si eu:

- Sa definim ce inseamna incepator. - minim 6 luni de forum. cu maxim 10 stupi sau fara. (nu merge "asta mi's, dati-mi premiu sa ma apuc") Pagina personala cu palmares la vedere obligatoriu.

- Care sunt criteriile de acordare a bursei ? - vot membrii forum, ca si pana acum.

- In ce consta bursa oferita (un premiu simbolic sau daca exista sponsori un premiu consistent). - sponsori sunt. Daca nu, o strangere de mana de la cine trebuie, valoreaza mai mult decat o centrifuga. Cine e cu inima in "stuparitul" stie sa o aprecieze

- Sa fie limita de varsta sau nu . Fara limita de varsta, in virtutea faptului ca de la apilarnil in cafea si intepaturi de albina, toti apiculturii sunt tineri. Un pensionar tanar poate face mai multe decat un liceean cu capu' in nori.

- Cine sa voteze castigatorul ( membrii sau sponsorii) - si membrii si sponsorii sunt... membri. Deci.. membrii.

- Cum sa se faca votarea ? (automat sau nominal) - folosind formularul electronic de vot. Facem 2 serii daca e nevoie - cu preselectie si .. finala.

- Cum se face inscrierea la bursa. - auto-propunere sau propunere facuta de altii. Nu inscrierea conteaza ci voturile primite. Pentru a preveni frauda, in perioada votului se sisteaza inscrierea de noi membrii, iar IP-urile / user-ii de unde se voteaza se vor monitoriza, orice chestie suspecta ducand automat la eliminarea "candidatului" respectiv.

- Cate burse se vor da ? (una sau mai multe) - eu zic sa decidem in functie de sponsorizarile primite. Eu sunt pentru 1 castigator. Asa avem castigatorul anului 2015, 16, etc... Dar ma rog... Cred ca ar trebui sa votam si sa decidem asta odata pentru totdeauna.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde claudiuppp » 04 Feb 2015, 15:52

3 premii ar fi mai bine, chiar si locul 4 ca o mentiune ar fi bun
Parerea mea de incepator nu conteaza, dar poate naste idei geniale
Avatar utilizator
claudiuppp
 
Mesaje: 54
Membru din: 21 Feb 2014, 13:42
Localitate: Tg.Ocna

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde cristian bh » 04 Feb 2015, 22:11

Mi se pare de bun simt faptul ca daca sponsorizezi pe cineva ,de buna voie si nesilit de nimeni,sa faci treaba pana la capat,.............inclusiv transportul!
Daca pui conditii,ce sa zic,suna a reclama mascata,de genul,ce buni sunt bondarii mei, sau buduroaiele mele ,dar de vrei sa-i ai, atunci faci pe dracu-n patru si vii dupa ei! :oops:
Cred ca participantii ar trebui sa-si ia un angajament in memoria celui ce poarta numele bursei.
Acela ca nu deranjeaza iarna albinele! :D
De-ar fi azi in viata cred ca s-ar imbolnavi de suparare vazand cum ajung bietele albine furajate mai ceva ca puii de la avicola! :oops: :oops:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron