Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Mircea_63 » 10 Apr 2015, 19:41

In amintirea colegului nostru Gica Romanescu, incercam si in anul 2015 sa acordam 3 burse (sponsorizari), pentru 3 colegi apicultori incepatori, membri ai forumului Stuparitul.
Imagine

Conditii preliminare :
- Poate fi participant la bursa oricine se considera incepator.
- Nu exista limita de varsta, vechime sau numar de postari pe forum, numar de stupi, etc.
- Apicultorul trebuie sa aiba identitatea cunoscuta (sponsorizarea nu se acorda membrilor anonimi).
- Apicultorul trebuie sa aiba o pagina personala in care sa-si prezinte activitatea.
- Sponsorizarile nu se pot acorda celor care au ocupat un loc pe podium in editiile anterioare.

Modalitati de inscriere:
- Apicultorul care doreste sa participe el insusi, TREBUIE sa se inscrie nominal in aceasta pagina , pentru a fi cunoscut de catre viitorii votanti (colegii de forum).
- Apicultorul care doreste sa propuna un alt membru al forumului, TREBUIE sa il inscrie nominal in aceasta pagina, numai daca acesta nu figureaza printre cei deja inscrisi.
- Fiecare participant care se inscrie personal sau accepta inscrierea facuta de catre un alt coleg, trebuie sa ofere trimitere la pagina personala si raspuns la urmatoarele intrebari:
a) Cine a fost Gica Romanescu?
b) De ce doreste sa castige bursa Gica Romanescu?

Conditii de acordare a sponsorizarii :
- Apicultorul incepator trebuie sa dovedeasca pe acest forum (prin poze si mesaje), ca este iubitor de albine, ca are pasiune pentru apicultura, ca participa activ la "viata" de forum.
- Sa aiba o mica stupina in posesie, pentru ca sponsorizarea nu se acorda doar unei "promisiuni" de viitor.
- Sa aiba activitate sustinuta pe acest forum, fara insa a face din postarea mesajelor, o "vanatoare".

Precizari :
- Membrii forumului Stuparitul se vor inscrie sau vor face nominalizari pana la 31-08-2015 .
- Castigatorii Bursei Gica Romanescu se vor desemna pana in data de 01-12-2015.
- Sponsorizarea ajunge la apicultorii incepatori care obtin numarul cel mai mare de voturi.
- Se acorda 3 burse, pentru 3 apicultori incepatori.
- Materialele apicole oferite de sponsori se vor primi ca atare, fara posibilitatea de a solicita schimbarea lor cu un alt reper.
- Valoarea si componenta bursei Gica Romanescu vor fi stabilite in functie de donatiile care se vor face.

Pe aceasta cale invitam colegii apicultori de pe Stuparitul (cat si comerciantii de pe Anunturi Apicole) care doresc sa participe la donatii, sa-si anunte intentia in topicul dedicat sponsorilor viewtopic.php?f=4&t=5934 , sa precizeze ce anume doneaza si cum doresc sa fie distribuite donatiile (pentru locul 1, 2, 3) .

Va multumim pentru generozitatea de care dati dovada !!!


** Colegii care vor face donatii pentru Bursa Gica Romanesc, vor beneficia 45 zile de pozitionarea preferentiala a anunturilor personale , pe forumul Anunturi Apicole .
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Cristian Chirculescu » 11 Apr 2015, 10:23

Bafta multa participantilor.
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Cipi » 14 Apr 2015, 13:15

Unde ma pot inscrie si eu?
Cipi
 

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde lucky5strike » 14 Apr 2015, 14:28

Aici, vezi detalii in primul mesaj din subiect. 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Cristi Ciocoiu » 17 Apr 2015, 14:46

Ciocoiu Cristian - 41 ani - Iasi

O intrebare grea cel putin pentru mine. Voi incerca sa dau un raspuns.
Personal nu l-am intalnit iar cand m-am apucat de apicultura deja nea Gica trecuse in nefiinta. Descrierea pe care o fac este doar din ce am citit de pe net despre el. Sa le luam in ordine : a fost sot, tata, apicultor dar cred ca pentru cei mai multi de pe acest forum si nu numai a fost prieten si profesor care intotdeauna avea un cuvant bun despre cineva si ceva. Generatia lor din care a facut parte si tatal meu au fost si vor ramane oameni simpli, muncitori dar mai ales parolisti. Oameni care au stiut ca munca, familia si, uneori si distractia sunt sensul vietii!

Vreau sa castig aceasta competitie deoarece suntem facuti sa participam la concursuri si sa castigam dar mai ales pentru a-mi fi mai usor sa ma dezvolt si sa invat. Cel mai important lucru, am vazut ca la bursele trecute au fost sponsorizari cu lucru in stupina la oameni priceputi de la care ai ce invata. Daca castig, as dori sa fiu invitat la cat la mai multi in stupina. Acesta ar fi cel mai mare premiu pe care as dori sa-l castig.

Despre mine gasiti informatii
-ca apicultor aici - viewtopic.php?f=15&t=4652
-ca pescar aici - http://www.crfishingclub.ro/?page_id=21
-familie aici - https://www.facebook.com/ciocoiu.cristian

Multumesc.
Cristi Ciocoiu
 

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde mircea » 21 Apr 2015, 08:12

Pana la aceasta data pentru Bursa Gica Romanescu s-a inscris un singur participant.
Chiar daca termenul limita este destul de generos (31 august 2015) va rugam sa va anuntati intentia cat mai curand posibil si sa nu amanati decizia.
In acest fel dam cu totii (participanti, sponsori, forum in general) dovada de responsabilitate si mai ales de respect fata de memoria omului si stuparului care a fost Gica Romanescu.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde mausica » 21 Apr 2015, 11:26

Ma inscriu si eu....
Mada Marius
Despre mine gasiti detalii aici:
viewtopic.php?f=15&t=4581
Din pacate nu l-am cunoscut personal pe domnul Gica......insa din ce am citi pe forum impresia este ca era un om minunat, un prieten deosebit si un apicultor desavarsit, o enciclopedie apicola. Era bucuros sa impartaseasca secretele apiculturii si a oferit ajutor multora de pe acest forum. Era omul de la care aveai tot timpul cate ceva de invatat.......pacat ca Domnul a hotarat sa il rapeasca de langa cei dragi :( insa traiesc cu speranta ca de undeva de acolo de sus ne vegheaza in continuare si e alaturi de noi. Dumnezeu sa il odihneasca !!!

Sunt la inceput de drum iar aceasta bursa ar fi pt mine un ajutor imens (cum sunt convins ca a fost pt cei inaintea mea)in dezvoltarea stupinei...ar fi un pas in fata pt mine. Datorita acestui forum am cunoscut oameni minunati si pasionati si pe aceasta cale doresc sa le multumesc tuturor pt sfaturile pe care le-au impartasit.Aceasta bursa m-ar face sa ma simt mai aproape de acest om deosebit in memoria caruia se face aceasta bursa.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde valy » 21 Apr 2015, 12:02

ma inscriu si eu
Carbunaru Vasile 42 ani braila
Din pacate nu l-am cunoscut pe domnul GICA ROMANESCU,dar din cele citite a fost un OM ADEVARAT. un apicultor cu dragoste pentru albine si nu pentru venituri.un om care a ajutat si pastorit pe multi dintre cei ce acum sunt pe forum.Pacat ca dumnezeu la luat asa repede.
Despre mine puteti citi aici http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=4824&sid=59ef79461c2a8d3d9f1819cb07abc54b&sid=59ef79461c2a8d3d9f1819cb07abc54b#p177499
incerc si eu cum pot sa devin un bun apicultor.
Particip pentru a castiga un loc printre stupari.particip pentru a vedea daca sunt pe drumul bun,si nu in ultimul rand cine nu-si doreste o bursa GICA ROMANESCU,
nu-i apicultor.
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Cipi » 21 Apr 2015, 23:24

Olenici Ciprian - 29 ani viewtopic.php?f=15&t=5576
La data cand m-am inscris pe forum nu eram apicultor si nici regretatul Gica Romanescu nu mai era in viata, din intamplare am dat de topicul in care se anunta cu regret disparitia domnului Gica, imediat am sapat sa aflu mai multe detalii despre el. Pot spune ca domnul Gica a fost unul dintre marii apicultori ai Olteniei si Romaniei, un inventator, a inventat un colector de venin si renumita reteta de sirop invertit pe care o folosesc si eu si multi altii.
Particip pentru un loc pe podium al acestei burse, orice ajutor pentru un incepator cu doar doi stupisori este binevenit, doresc sa ajung la 10 in cativa ani. Pentru unul dintre contracandidatii mei, doresc sa-i ofer daca doreste, cartea Manual de crestere a albinelor de la editura MAST.
Cipi
 

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde MihaiC » 22 Apr 2015, 16:14

Ma inscriu si eu:

Mihai Cianu - 34 ani din Bucuresti
Pagina personala : viewtopic.php?f=16&t=5005

Din pacate, nici eu nu am apucat sa il cunosc pe domnul Gica Romanescu, dar am luat contact prin intermediul acestui forum cu ceea ce domnia sa ne-a lasat in urma.Un om intelept, si mai presus de toate un mentor.
Am hotarat sa particip pentru a sustine aceasta initiativa deosebita care sper sa devina o traditie.Domnul Gica Romanescu a impartasit in mod dezinteresat din experienta si cunostintele domniei sale, iar asta este o calitate rar intalnita in zilele nostra si este o atitudine care merita incurajata.Sper ca intr-o buna zi, dupa modelul domnului Gica, sa pot oferi la randul meu celor care vor avea nevoie macar un sfat sau un ajutor.Pana atunci insa mai am insa de invatat si de muncit.
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Augustin78 » 22 Apr 2015, 23:40

Va salut cu respect
Indraznesc sa ma inscriu si eu in aceasta provocare.

"a) Cine a fost Gica Romanescu?
b) De ce doreste sa castige bursa Gica Romanescu?\'

Personal nu l-am cunoscut pe regretatul Gica Romanescu,dar din ce vad pe acest forum si nunumai a fost un om de foarte mare caracter"Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace"
a lasat foarte multe informatii in urma si mai avea de rezolvat multe alte probleme dar soarta a hotarat altfel.

De ce doresc s acastig?
Nu neeaparat sa castig"oricum am castigat o gramada de informatii despre aceste albine"am mai castigat si cati-va prieteni virtuali pe acest forum.
Nu neeaparat castigul material e provocarea ci mai mult sa vad cati apreciaza urcarea mea pe aceasta treapta a "apicultorilor".

Derspre mine ce va pot spune,decat ca sunt un "viitor apicultor" care cocheteaza cu aceasta "nobila meserie/pasiune"...am inceput acum un an cu 2 familii....acum am 6 familii "mai mult sau mai putin spus familii"mai bine zis entitati.In aceasta iarna am avut si prima pierdere.....e dureros cand pierzi din vina ta o familie de albine....dar sper sa nu se mai intample acest lucru.
Deocamdata atat...mai multe puteti citi aici viewtopic.php?f=15&t=4691
Cu respect pt. cititori si mai ales pentru albine al dvs. Augustin78. ;)
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde icXu » 23 Apr 2015, 00:29

Ma inscriu si eu : Diaconescu Toma, 33 ani, pagina personala : viewtopic.php?f=15&t=5162

a) Cine a fost Gica Romanescu?

Povestea mea cu albinele a inceput cu cititul forumului unde de m-am imprietenit cu "Nea Gica" desi el nu mai era printre noi... Apicultor de seama, om deosebit, deschis si mereu dornic de a impartasi din experienta sa, asa l-am gasit pe Gica Romanescu.

b) De ce doreste sa castige bursa Gica Romanescu?

Pentru mine ar fi o mandrie sa castig aceasta bursa, dincolo de premiile materiale care sunt destul de atragatoare pentru un incepator.

Va multumesc tuturor si pe viitor sper sa particip si din pozitia de sponsor.

Numai bine si succes colegilor!
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Ovidiu123 » 23 Apr 2015, 18:06

Numele meu este Obogeanu Petrisor Ovidiu,am 18 ani,sunt din localitatea Galicea,oras Ramnicu Valcea iar apicultura o fac in primul rand din pasiune. Iubesc albinuţele pentru hărnicia şi modul lor de viaţă si consider ca sunt un exemplu pentru adolescentii de varsta mea!Familile de albine(in numar de 4) le intretin in stupi orizontali de 21 rame!
Consider ca a fost modelul potrivit la inceput de apicultura dar anul acesta urmatorii roi pe care ii voi forma,vor primii un "camin" vertical!
La inceput mi-a fost foarte greu,foarte frica dar pe parcurs am reusit sa invat notiunile de baza ale apiculturii cu ajutorul utilizitarilor de pe forum,cu ajutorul prietenilor apicultori dar cel mai important ajutor a fost din partea lui Dumnezeu :!:
Pe nenea`Gica nu l-am cunoscut din pacate.M-am informat,am citit si am ajuns la concluzia ca era genul de om care dorea sa impartaseasa tot ce stia.Mai pe scurt,un zeu al apiculturii.
De ce particip la bursa lui Gica Romanescu 2015?
Daca as castiga,as prefera sa "fur" cate o zi din partea tuturor celor care doneaza premiile!Pentru mine,albinele,au fost dragoste la prima vedere.Vreau sa le ofer tot ce e mai bun si in schimb vreau sa primesc multumirea naturii!
"Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!"
Pagina personala pe forum : viewtopic.php?f=15&t=5353
Pagina personala pe facebook: https://www.facebook.com/petrisor.ovidiu.9
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde redoo » 30 Mai 2015, 13:35

Salut.
Marian Manea (redoo)-http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=298
Raspunsul la prima intrebare...cel putin pentru mine, Gica Romanescu era cel care pe langa sfaturi date, era omul care reusea sa-l faca pe Janese sa spuna mai mult decat i-ar fi dat "voie" soacra :lol:
La a doua intrebare, raspunsurile si motivele ar fi mai multe dar am sa le aleg pe cele mai personale:
-Tatal meu este in momentul de fata iesit la pensie si daca nu are activitate, bea, asa ca am hotarat sa maresc numarul de stupi dandu-i si lui o activitate...pana acum merge.
-Alt motiv ar fi cel legat de "stupul galben" de unde pun un citat.

Anul trecut, cand am facut primul roi, am gandit ca acel prim roi, ar trebui sa fie roiul ficei mele, Cezara nascuta in ianuarie 2014. In timp ideea a prins contur si a inceput sa se dezvolte.
In principiu, in fiecare an, in stupina numarul stupilor galbeni o sa creasca, tot ce se inmulteste din acest stup galben, o sa primeasca matcile care promit, matcii din care voi face selectia.

In momentul in care Cezara o sa atinga varsta majoratului, adica in ianuarie 2032, stupii galbeni vor fi cadoul meu pentru ea.
O sa fie alegerea ei, ce vrea sa faca cu ei.

Acestea fiind zise, va multumesc.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde duma » 04 Iun 2015, 14:55

Salutare ! Ma inscriu si eu ...adica incerc sa ma inscriu si eu la aceasta bursa , bursa care dupa premiile acordate de sponzori , nu mai este bursa si este adevarat castig de loterie ...adica cu premii substantiale ! Invidiez sponzori ca au o astfet de inima si daruire , invidiez participanti care sunt pasionati pana in varful degetelor !
Despre mine se poate vedea cred ca pe viewtopic.php?f=15&t=4080 ....eu nu sunt stupar momentan si duar prieten cu acestia .....probabil daca s-ar gresii voturile si s-ar strica servarul si asi iesii printre primi , adica primul , m-asi numi in gand Apicultor ! :lol:
Despre prima intrebare ??? Gica Romanescu nu pot spune prea multe ....din auzite si citite pot spune ca macar o data sa fi prins sal sun , sal vad sau macar aici pe forum sa imi adreseze 2 cuvinte eram cel mai fericit om . In urma lui a lasat lucruri care eu personal le pun in practica si incerc sa le duc mai departe !
Intrebarea nr. 2 De ce imi doresc .... sa fim seriosi ....sunt substantiale ! nu spun ca eu sunt lacrima lui Hristos si sa ma vait ....cand am , am , cand nu am , nu am ...precum si acum trec prin momente dificile cu stupina , nu ma vait si incerc sa ma redresez ...sunt obisnuit deja in fiecare an sa o iau de la 0 . Asta este apicultura ...e si grea e si usoara , pentru mine mierea e amara fiind si cu serviciu si cu stupi la 55 de km ...astazi am 19 , si asta daca voi reusi sa vin cu regine imperecheate si sa-i tin pe toti , daca nu unificam si merem mai departe .
Apropo ...candidez macar sa incurc voturile ca sansele sunt mici la mine :lol:
Deci sa trecem la treaba pana se impart voturile !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: S-a lansat Bursa Gică Romanescu 2015

Mesajde Chiritoiu Cristian » 25 Iun 2015, 21:09

salutare tuturor.
Sunt nou pe acest forum dar si in acest domeniu si doresc sa ma inscriu si eu in cursa acestei burse care vine in ajutorul apicultorilor incepatori.
a) Cine a fost Gica Romanescu?
Din cate stiu eu Gica Romanescu a fost un mare apicultor, in special a fost preocupat de aparatele de recoltat venin.
b) De ce doreste sa castige Gica Romanescu?
Imi doresc sa castig aceasta bursa deoarece cred ca m-ar ajuta foarte mult in dezvoltarea mea ca viitor apicultor si mi-ar usura cu mult munca depusa in mica mea stupina.
Poze personale: viewtopic.php?f=21&t=6052
Mai filmez cateodata si pun pe net: https://www.youtube.com/channel/UCBMjLe ... 2sfkJLzmNQ
Avatar utilizator
Chiritoiu Cristian
 
Mesaje: 26
Membru din: 22 Iun 2015, 12:36
Localitate: Valea Mare Jud. Valcea

Următorul

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori