Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde caracatita » 16 Noi 2017, 01:15

teinegru64 scrie:
caracatita scrie:
Ultrabiotic scrie:Salut! Prea puţine postări în ultima perioadă referitoare la stupul Layens. Sunt începător şi aş vrea să plec la drum cu câţiva stupi Layens la primăvară, având date în lucru 10 cutii. Mai sunt utilizatori de Layens pe forum? Păreri?

Unde esti tu proapis13( tepes)...Doamne?
Ca te trimitea el la postari.Ca sunt.

Sa nu zici ca renunti la festivalul oltenilor si treci pe Layens. :lol:

Nu renunt la festival,dar ma gandesc la MEA
caracatita

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde teinegru64 » 16 Noi 2017, 01:20

Mergi cu incredere.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde caracatita » 16 Noi 2017, 01:26

teinegru64 scrie:Mergi cu incredere.
Nu vreau sa ma laud,dar stiu,pentru ca eu am populat primii MEA ai lui Activ ,apoi i-am vazut si cred ca intradevar merita
caracatita

Mesajde caracatita » 16 Noi 2017, 01:33

Eu nu am avut parte de o cutie de la Activ,in schimb am participat la trimiterea catre dv.(o sa-mi fac si eu sac)
caracatita

Mesajde caracatita » 16 Noi 2017, 01:34

caracatita scrie:

Eu nu am avut parte de o cutie de la Activ,in schimb am participat la trimiterea catre dv.(o sa-mi fac si eu ,sic...)
caracatita

Mesajde codrean.iulian » 17 Noi 2017, 13:16

Balian scrie:Pentru albine Layens este foarte potrivit. Pentru stupari mai puțin. Cei care ar avea stupină mare nici atâta.

chiar aseară am vb cu un stupar care are 250 de stupi Layens si nu se plânge că nu ar fi potrivit, ba chiar din contră îl lauda
codrean.iulian

Mesajde codrean.iulian » 17 Noi 2017, 13:18

Ultrabiotic scrie:Am dat în lucru Layens cu două caturi 1/2.

ne puteți da dimensiunile ramei pe care o veți folosi în cm?
codrean.iulian

Mesajde Balian » 17 Noi 2017, 16:42

codrean.iulian scrie:
Balian scrie:Pentru albine Layens este foarte potrivit. Pentru stupari mai puțin. Cei care ar avea stupină mare nici atâta.

chiar aseară am vb cu un stupar care are 250 de stupi Layens si nu se plânge că nu ar fi potrivit, ba chiar din contră îl lauda

Corect! Eu am dat o părere. Fiecare alegem ce ni se potrivește mai bine. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde codrean.iulian » 17 Noi 2017, 17:35

Balian scrie:Corect! Eu am dat o părere. Fiecare alegem ce ni se potrivește mai bine. :)

corect...fiecare știe ce vrea de la albinutzele lui ;)
codrean.iulian

Mesajde Balian » 17 Noi 2017, 18:31

codrean.iulian scrie:
Balian scrie:Corect! Eu am dat o părere. Fiecare alegem ce ni se potrivește mai bine. :)

Să stabilim totuși prioritățile. Stuparul practică albinăritul pentru pasiunea și câștigul lui, nu numai pentru a face un bine albinelor. Asta înseamnă să umblăm într-un interval în care respectăm viața și cerințele albinelor dar și s-o ținem stupina în cadrul rentabilității, și a posibilității stuparului.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde codrean.iulian » 18 Noi 2017, 17:38

Balian scrie:
codrean.iulian scrie:

Să stabilim totuși prioritățile. Stuparul practică albinăritul pentru pasiunea și câștigul lui, nu numai pentru a face un bine albinelor. Asta înseamnă să umblăm într-un interval în care respectăm viața și cerințele albinelor dar și s-o ținem stupina în cadrul rentabilității, și a posibilității stuparului.

stiu ce spuneti dar parerea mea, ca e acelasi lucru ca pret comparat cu un dadant pe 12 rame.....cum duc un dadant in pastoral duc si un layens ca cel din poza
Fişiere ataşate
layens.jpg
codrean.iulian

Mesajde Balian » 18 Noi 2017, 18:04

Frumos! Magazia ce mărime are? :)
Balian

Mesajde codrean.iulian » 18 Noi 2017, 18:38

Balian scrie:Frumos! Magazia ce mărime are? :)

1/2
codrean.iulian

Mesajde Balian » 18 Noi 2017, 18:55

Nu sunt contra Layens. Întreb -- primăvara dacă familia este suprapopulată, având faguri diferite formați roiuri cu ramă mare sau cum preveniți roirea?
Balian

Mesajde codrean.iulian » 18 Noi 2017, 19:03

Balian scrie:Nu sunt contra Layens. Întreb -- primăvara dacă familia este suprapopulată, având faguri diferite formați roiuri cu ramă mare sau cum preveniți roirea?

este dimensiunea ramei dadant pusa invers....cum preveniti roirea unui stup dadand cu magazii de 1/2 asa preveniti si la asta....luand rama cu puiet capacit,adaugand caturi, etc... este acelasi lucru doar ca iermeaza mult mai bine fiind coronitele cu miere mult mai groase si ajunge mult mai tarziu ghemul sus la speteaza superioara
codrean.iulian

Mesajde Balian » 18 Noi 2017, 19:37

Deci să stabilim, numai ca să înțeleg. :?: Rama Dadant are dimensiuni interioare 415x270, Layens 310x370 gândită de el însuși. Sau dimensiuni exterioare Dadant 435x300 și Layens 330x400. Cum poți inversa Dadant să iasă Layens? Sau 1/2 a ce?
Balian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE