Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde gogutza » 27 Iul 2017, 19:16

Attila97 scrie:Buna seara tuturor!M-am gandit la un asa zis "plan" pentru a impieduca roitul in primavara acestui an si anume cand familia este pe punctul de a roi sa iau 3 rame din ea:2 puiet+1 cu miere si pasura si matca batrana si sa formez un roi artificial,iar in familia de baza sa las 2 botci de varste diferite,credeti ca este ok?Mentionez ca sunt incepator si in cei 2 ani de cand mi-am cumparat albinele tot alerg dupa ele prin copaci si tot trebuie sa le pazesc.Orice sfat este binevenit in legatura cu formarea roiurilor(nu am mai format roiuri artificiale si as vrea sa incerc). :D


De impiedicat e usor, problema e ce facem cand patim cam cum am patit eu acu 5 zile. Extractie la FS, nu mare lucru, ca mi-am ales o FS care mai bine stateam cu ei pe prispa, si 4 familii slabe duse in 6 rame in FS lre-am gasit cu botci. 6-7 rame de puiet din cele 10 si botci pe 3 rame. Este luna iulie ce facem facem roi sau e prea tarziu. Sunt curios opinii, tras roi din fiecare pe 2 rame pe locul stupului vechi + 1 din culegatoare retrasa inapoi acasa. Le-am facut sambata 2 dintre ele au matca neimperecheata acum si cele 3 rame suprapopulate. Stupul donor isi revine are puiet bun si se va reface intr-o luna. Am 4 roi de iulie deci ce spuneti ajung sa-i bag in iarna pe 5 rame ? Stimulez continuu 200 ml 1/1 la 2-3 zile cu startovit si apicomplex pe toate familiile care le am.
gogutza
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Mar 2016, 14:52

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 27 Iul 2017, 19:43

De bagat in iarna i bagi sigur. Faci roi si i pierzi in iarna . pune la punct ce ai si ai grija de ei. sezonul roilor sa dus demult.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 27 Iul 2017, 20:04

gogutza scrie:[Am 4 roi de iulie deci ce spuneti ajung sa-i bag in iarna pe 5 rame ? Stimulez continuu 200 ml 1/1 la 2-3 zile cu startovit si apicomplex pe toate familiile care le am.


Stimuland... sigur vei reusi sa nu ai familii din acei roi...
Da-le rame cu miere si daca au albina pe doua rame bune, pana la 15 septembrie poti sa-i faci - cu mici artificii - buni de iernat!
Nu uita de pastura.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde vali.anghel » 14 Feb 2018, 18:14

Din 70 familii, cate sunt in prezent, peste 40 au matci de roire...restul de salvare sau SL. Ce-i drept, îmi este cam frica, pt ca anul trecut, la sfârșitul rapiței, din 42 ce le-am dus la cules...doar 3 nu au roit. Din restul, am înmulțit si am si vândut ceva roiuri. Anul asta încerc sa fac o egalizare la toți stupii, sa ii aduc cam la același nivel pe toți...lucru ce nu l-am făcut in anii trecuți + asigurare spatiu pt ouat sa încerc prevenirea roitului. Repet, îmi e cam frica sa nu am aceleași probleme ca anul trecut cu roitul, deci, daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi...sunt binevenite.
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 14 Feb 2018, 19:10

vali.anghel scrie:Din 70 familii, cate sunt in prezent, peste 40 au matci de roire...restul de salvare sau SL. Ce-i drept, îmi este cam frica, pt ca anul trecut, la sfârșitul rapiței, din 42 ce le-am dus la cules...doar 3 nu au roit. Din restul, am înmulțit si am si vândut ceva roiuri. Anul asta încerc sa fac o egalizare la toți stupii, sa ii aduc cam la același nivel pe toți...lucru ce nu l-am făcut in anii trecuți + asigurare spatiu pt ouat sa încerc prevenirea roitului. Repet, îmi e cam frica sa nu am aceleași probleme ca anul trecut cu roitul, deci, daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi...sunt binevenite.


Te pot ajuta doar cu urmatoarea chestie:
- sa nu-ti fie frica, deoarece sigur vei avea aceleasi probleme! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde vali.anghel » 15 Feb 2018, 00:07

Atunci...stiu ce am de făcut...din prima, anunț cu vând roiuri pe site-urile de profil si cat mai multe lazi goale...ca material e de unde :) glumesc...sper totuși sa fie mai omenoase...macar pana după salcâm (daca o da ceva anul asta), apoi...iau scara in spinare :D Am in plan sa schimb cel puțin jumătate din matci...nush cat de bine o sa ma descurc la capitolul creșterea si înlocuirea lor...dar in toate e un început. Si totuși....inca nu a trecut iarna...
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Impiedicare roit

Mesajde 5rame » 15 Feb 2018, 10:32

vali.anghel scrie:Din 70 familii, cate sunt in prezent, peste 40 au matci de roire...restul de salvare sau SL. Ce-i drept, îmi este cam frica, pt ca anul trecut, la sfârșitul rapiței, din 42 ce le-am dus la cules...doar 3 nu au roit. Din restul, am înmulțit si am si vândut ceva roiuri. Anul asta încerc sa fac o egalizare la toți stupii, sa ii aduc cam la același nivel pe toți...lucru ce nu l-am făcut in anii trecuți + asigurare spatiu pt ouat sa încerc prevenirea roitului. Repet, îmi e cam frica sa nu am aceleași probleme ca anul trecut cu roitul, deci, daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi...sunt binevenite.


1.
Egalari, schimb rame puiet capacit cu puiet necapacit
Puiet compact
Dezvoltat la timp
Rame la crescut

2. Incercati sa faceti cat mai multe roiuri, cate doua in lada. O rama cu ceva puiet, capacit si una de miere. Cand incepe sa oua regina dati rama la ouat. La fiecare saptamana faceti schimb cu puiet capacit din familiile de baza, dati familiei de baza rama cu puiet alb pe care ati bagat-o cu o saptamana inainte la ouat si aduceti din familia de baza puiet la eclozionare. in felul acesta dezvoltati foarte rapid roii si dati de lucru la doici in familia de baza
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Impiedicare roit

Mesajde gica.mosu » 15 Feb 2018, 10:51

Pt Vali. Angel....O solutie 100% sigura:ii lasa-ti fara hrana'n august si la anu ce vine...,SIGUR nu mai roiesc :lol: P.S-ce iese din pisica,soareci...,MANANCA :shock: ...,incercati sa face-ti selectie=lucrati...,doar cu matci de SL si o sa fie GHINIII....Spor G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde daffid mihailov » 15 Feb 2018, 11:07

Pai dacă omu vinde roi...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Impiedicare roit

Mesajde vali.anghel » 15 Feb 2018, 18:50

Nu urmăresc sa vând roiuri, dar cel mai probabil o sa fiu nevoit sa înmulțesc...mai mult decât vreau. Mulțumesc de sfaturi! Ce părere aveți de tăiatul din aripile matcii? Mai ies albinele cu ea afara daca nu poate zbura?
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Impiedicare roit

Mesajde maximotgv » 15 Feb 2018, 19:16

vali.anghel scrie:Nu urmăresc sa vând roiuri, dar cel mai probabil o sa fiu nevoit sa înmulțesc...mai mult decât vreau. Mulțumesc de sfaturi! Ce părere aveți de tăiatul din aripile matcii? Mai ies albinele cu ea afara daca nu poate zbura?


Daca tai aripa sau aripi la matca le gasesti gramada in fata stupului sau vor roi cu una tanara.
Naravul din fire n-are lecuire, sau cum a zis nea Gica aia cu pisica!
Cum ajung pe 6-7 rame au gand de duca ai trebuie sa te lupti cu ele!
Solutia: Schimba samanta si fa inmultire cu matci obtinute prin transvzare(dar nu de la alea pe care le ai acum!)
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde Shrek » 15 Feb 2018, 19:36

vali.anghel scrie:Nu urmăresc sa vând roiuri, dar cel mai probabil o sa fiu nevoit sa înmulțesc...mai mult decât vreau.Ce părere aveți de tăiatul din aripile .........?

Io nu sunt expert da iti povestesc din experiență!
Daca le inmultești prin roire naturala o sa ai bucuria începatorului dar, ca in povestea cu oala cu lapte pe foc: sporeste, Doamne, sporeste ( pana rămâi cu stupina goală ).
După ce am luat-o in freza , am constatat ca daca te apropii de a saptea rama de puiet in stup, inainte de cules, cel mai bine scoți o rama cu albine cu tot si faci un roi ( din mai multe rame bineinteles), la care dai regina imperecheata cumpărata de la " producatori" verificați. Adaugi " tehnologia" cu spatiu si " ocupatie" pentru albine si reduci roirea spre minim.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 15 Feb 2018, 20:19

Shrek scrie:
vali.anghel scrie:Nu urmăresc sa vând roiuri, dar cel mai probabil o sa fiu nevoit sa înmulțesc...mai mult decât vreau.Ce părere aveți de tăiatul din aripile .........?

Io nu sunt expert da iti povestesc din experiență!
Daca le inmultești prin roire naturala o sa ai bucuria începatorului dar, ca in povestea cu oala cu lapte pe foc: sporeste, Doamne, sporeste ( pana rămâi cu stupina goală ).
După ce am luat-o in freza , am constatat ca daca te apropii de a saptea rama de puiet in stup, inainte de cules, cel mai bine scoți o rama cu albine cu tot si faci un roi ( din mai multe rame bineinteles), la care dai regina imperecheata cumpărata de la " producatori" verificați. Adaugi " tehnologia" cu spatiu si " ocupatie" pentru albine si reduci roirea spre minim.


Frumos punctat, capcaune, dar... care rama, care albina...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde Shrek » 15 Feb 2018, 20:40

Car vrei ...profesore! Care vrei! Daca " apicultoru'" deosebeste regina de trantore, poa' sa scoată o rama cu puiet. Cum ziceai si matale, daca se grabeste tare poa' sa se uite-n " carte" ori il suna pe mosu' Gică!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Impiedicare roit

Mesajde pvc » 16 Feb 2018, 00:03

Pt impiedicarea roitului se poate folosi galeata de nisip, oglinda, furtunul cu apa si in final scara.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 16 Feb 2018, 02:41

Muta câteva familii în lazi ME, cu spatiu suficient când trebuie...și vezi câți pleacă din ei..
Sa ai macar 2 corpuri cu rame clădite...
Sănătace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori