Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2018, 21:36

Shrek scrie:După ce am luat-o in freza , am constatat ca daca te apropii de a saptea rama de puiet in stup, inainte de cules, cel mai bine scoți o rama cu albine cu tot si faci un roi ( din mai multe rame bineinteles), la care dai regina imperecheata cumpărata de la " producatori" verificați. Adaugi " tehnologia" cu spatiu si " ocupatie" pentru albine si reduci roirea spre minim.

Shrek, decat sa ma duc doar cu 7 rame de puiet in culesurile din aprilie -mai... mai bine stau acasa ! :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 21:39

alt stupar scrie:
Shrek scrie:După ce am luat-o in freza , am constatat ca daca te apropii de a saptea rama de puiet in stup, inainte de cules, cel mai bine scoți o rama cu albine cu tot si faci un roi ( din mai multe rame bineinteles), la care dai regina imperecheata cumpărata de la " producatori" verificați. Adaugi " tehnologia" cu spatiu si " ocupatie" pentru albine si reduci roirea spre minim.

Shrek, decat sa ma duc doar cu 7 rame de puiet in culesurile din aprilie -mai... mai bine stau acasa ! :oops:

la 7 rame cu puiet ar trebui sa aveti aproape 3 box-uri cu albine
americanul

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2018, 21:57

am
doar ca aici ME-ul e mai rar, se lucreaza pe alt stas
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 22:09

alt stupar scrie:am
doar ca aici ME-ul e mai rar, se lucreaza pe alt stas

Me = langstroth?
in Illinois prin langstroth aia inteleg rame de 6,25 inch / 16centimetri :)
eu folosesc rame de 23 si de 10 dar nu are importanta prea mare, doar la extras conteaza si depinde de sistem.
langstroth este si sistemul cu box-uri suprapuse si rame de 30 cm inaltime, doar ca nu este rama folosita de Lorenzo Langstroth
americanul

Mesajde Balian » 20 Feb 2018, 22:44

Deci Langstroth poate avea înălțime de 10-16-23 și 30?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde ignatov andrei » 20 Feb 2018, 23:21

Balian scrie:Deci Langstroth poate avea înălțime de 10-16-23 și 30?

Cat vrea muschii tai, mai Balian...
N-ai auzit ca Dadant si Layens erau copiii nelegitimi, dar luati in custodie, ai lui "nenea ala"...?!?
ignatov andrei

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE