Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi atificiali

Mesajde dorindafi » 17 Dec 2011, 19:11

:mrgreen: ma banditzilor , poate vretzi sa nu vina moshu pe la voi :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: roi atificiali

Mesajde stuparul2011 » 21 Dec 2011, 01:16

buna,
eu am citit ca pentru o matca buna se poate obtine pana la maximum 4-5 zile,adica prima si a doua zi a inceputului larvar.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: roi atificiali

Mesajde catalin.profiri » 21 Dec 2011, 06:40

cum am vazut afirmatia ta, am dat fuga la carte...
In "Initiere si practica in apicultura" de Eugen Marza si Nicolae Nicolaide, la capitolul Cresterea Matcilor si Conservarea acestora, pagina 205 spune asa:
"Pentru cresterea matcilor se folosesc numai larve in varsta de 24-36 ore", apoi continua modul de obtinere a acestor larve.
Sunt sigur ca aceiasi informatie o regasesti si in Manualul Apicultorului, SI in Cresterea Matcilor de Ruttner.
Cutia Jenter/Nicot prin felul in care au fost concepute asigura faptul ca aceste larve au varsta adecvata.
Aici http://www.proapicultura.ro/cresterea_matcilor.htm poti citi asa
"A doua zi după ce familia doică a fost pregătită (orfanizată, hrănită stimulativ cu sirop de zahăr şi turte proteice), din cuibul familiei de prăsilă (donatoare de ouă sau larve) se scoate un fagure ce conţine larve în celule de lucrătoare, în vârstă de 1-2 zile, care se duce într-o cameră încălzită."
Aici http://stuparitul.com/tehnologia_obtinerii_matcilor.html spune asa:
Dupa 24 de ore avem suprafete de fagure insamantate si scoatem matca
Acum intrebarea mea: UNDE ai citit de 5 zile?
Cel mai mare timp pe care l-am auzit a fost de 3 zile.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: roi atificiali

Mesajde catalin.profiri » 21 Dec 2011, 06:49

ok... se pare ca ai si tu dreptate...


Ruttner - Cresterea Matcilor
"Când am introdus în mai
multe colonii de creştere faguri cu ouă, în care fuseseră crescute mai multe
generaţii de puiet, aproape jumătate din cupe au apărut abia la 1—2 zile după
eclozionarea din ouă, iar 10% din totalul celulelor luate în creştere au fost
transformate şi mai târziu, pe larve în vârstă de 2—3 zile (WEISS, 1962).
Notând o experienţă asemănătoare OROSI PAL (1960) a obţinut botce şi din
larve mai vârstnice, de 3—4; 4—5 şi 5—6 zile.

totusi, uite ce spune mai jos:
"... După aceşti autori abia în a 3-a zi a larvei apar deosebiri în formarea ei
corporală. MICKEY şi MELAMPY (1941) au găsit la această fază deosebiri în
dezvoltarea citologică a celulelor grase"


Concluzie:
ZANDER recomandă
totuşi, pe baza rezultatelor cântăririlor limitarea vârstei materialului de creştere
la 1-2 zile. Mătcile din larve de 3-4 zile au fost, conform cercetărilor sale, mai
uşoare decât cele obţinut din larve mai tinere. La fel au dus şi majoritatea
cercetărilor ulterioare, la constatarea unei anumite dependenţe între vârsta
larvelor în stadii de dezvoltare foarte timpurii şi greutatea mătcilor
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: roi atificiali

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Dec 2011, 08:32

cred ca vrea sa spuna 5 zile cu tot cu stadiul de ou !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: roi atificiali

Mesajde panshe85 » 21 Dec 2011, 12:26

cand se vorbeste de larva de x zile , la acel x se mai aduna inca trei zile stadiul de ou ....aruncati un ochi mai jos
Fişiere ataşate
ciclul_larvar_mare[1].jpg
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: roi atificiali

Mesajde un OM » 21 Dec 2011, 21:53

Cand se vorbeste despre stadiul de larva se ia in consideratie doar perioada de larva, nu se adauga nu se scade nimic. Stuparul2011 a si precizat ca este vorba de larva de o zi doua chiar daca vorbea de botci de 4-5 zile. Este totusi bine sa ne insusim termenii tehnici.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi atificiali

Mesajde stuparul2011 » 22 Dec 2011, 01:25

buna,
da domnul <un Om> are dreptate, am spus larva de o zi sau doua.in total este vorba de cel tarziu 5 zile,de la stadiul de ou,inclusiv.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: roi atificiali

Mesajde andrei_calinescu » 22 Dec 2011, 13:13

Hans scrie:Revin la postarea mea anterioara cu privire La inmultirea artificiala :
Referitor la intrebarea d-lui Teinegru - eu prefer matcile obtinute pe calea descrisa de mine anterior deoarece:
-am cumparat in mai multi ani matci selectionate, imperechiate care au fost sub asteptarile mele si mi-au provocat
numai piederi (de bani, timp, roi si numai suparari) -
-Este cunoscut faptul ca botcile insamintate artificial sint luate in lucru (hranire) cu 1-1/2 zile mai tirziu decit
celulele direct insamintate de matca.....
-dupa parerea mea o botca crescuta in mod natural, asigura un alt microclimat decit una confectionata de
Stupar- ca sa nu mai vorbesc de de cele din plastic...
-desi eu inca nu am produs botci de transvazare (si Cu siguranata nici nu voi produce niciodata) nu stiu daca la
Transvazarea oului de matca stuparul poate amplasa oul La fel ca o matca , fara leziunea acestia ?...
-matcile produse de mine sint gratuite, le am cind imi trebuie , stiu cum sint crescute.
Dar reiau ce am mai scris: trebuie avut in vedere aducerea din timp in timp roiuri din alte stupine(poate La schimb
Cu alti stupari) pentru eliminarea incestului (a consanguinitatii).
Nu stiu cum este vremea in Romania , aici este splendida -de vreo 2 sapt. Este spare, pina La 17 grade celsius,alpinere s-Au dezvoltat f.bine, maine fac un roi artificial cu 2 rame puiet capacit, doua rame cu


D-le Hans va salut cu toata stima.
Spuneti-mi va rog ati lucrat cu rama Zander?
Ati folosit vreodata roinita Ruck-Zuck?
Va urmaresc cu "sete" pentru ca Germania a scris radacinile apiculturii adevarate si ulterior industriale.
Revenind la roi, ce metode folositi de a face roi fara sa cautati matca?
Eu plec de la niste principii simple si economice:
- fac roi doar in perioada de roire naturala.
- unitatea minima biologica e echivalentul unui roi secundar - albinele cu puiet larvar de pe 3 rame scuturate intr-o lada goala pe care pun o gratie Hanemann(nu pierd vremea cu cautatul matcii) . Una din ramele de puiet lasate in lada. Doua rame de acoperire cu coroane si hranitor. si asta e roiul. Le las sa traga botci, dupa 3 zile castrez botcile si dupa alte 9 zile las doar o botca frumoasa sa eclozioneze.

Daca am matci fecundate, aceeasi schema, dar pun faguri artificiali(cei trei). Cu siropul administrat cresc fagurii si matca se pune pe ponta. E o masura ideala contra Varroua pe cale naturala - principiul pachetului de albine.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: roi atificiali

Mesajde bucursorinelionel » 22 Dec 2011, 18:21

Problema maririi efectivului de active biologice (colonii) prin divizare si formare de roi artificali ramane una foarte controversata cu suficiente argumente pro si contra. Pentru primul an si primul stup e cea mai indicata datorita simplitatii si efortului minim, si ramane valabila si pentru inca 2..3..4 ani si urmatorii 3..5..7..10 stupi. Un apicultor care vrea sa se respecte insa incepe de la al doilea stup si al doilea an sa faca putin cate putin si ceva cercetare aplicata din moment ce are sansa sa poata face comparatii in dinamica, in vederea selectarii pentru inmultire a celui mai bun.SELECTIA are la baza criteriile de productie, blandete, rezistenta la boli si invers proportional cu inclinatia spre roire. Una din greselile frecvente este aceea de a face multe familii in detrimentul puterii coloniei (multi si slabi). ASA NU...!!!Mai simplu e sa imparti in 2 parti aproape egal calitativ si cantitativ la primele experimente. DAR CAND??De obicei dupa culesul principal de salcam, mai rar dupa rapita. sau daca familia are deja din 10 rame cele 2 din capete pline cu polen si/sau miere, cam 3-4 cu puiet preponderent capacit ( de obicei 5-6) si restul in diverse faze (mai devreme e prematur si slab,mai tarziu s-ar putea sa roiasca singur si sa nu il mai poti controla)( asta doar daca esti in cazul de resursa moderata pe termen lung, cum e faneata).Daca se anticipeaza un cules scurt si intens pui caturile de recolta (1..n) si imparti dupa cules...NICIODATA INAINTE DACA NU AI BOTCI FORMATE DEJA!!!.In cazul aparitiei botcilor inainte de culesul principal, cele mai bune sunt din partea de mijloc-jos, rare, groase si lungi ( de evitat cele grupate buchet, una langa alta, scurte si mai subtiri).Asa suna regula dar mai sunt si exceptii..2,3 botci frumoase pe rama selectata sunt suficente..mai mult de 4 le distrugi prin rarire. La roiul format astfel , inante de cules, fortat fiind de imprejurari,lasi o rama cu larve aproape de capacire, 2 cu puiet capacit, polen si miere stanga dreapta si restul faguri noi cu foita. Matca batrana si restul de familie, la alta cutie, strangi cuibul, completezi cu faguri noi si muti la cativa metri.TOATE CELELATE BOTCI DE PE ALTE RAME LE DISTRUGI..!!La roi se poate pune, deasupra ramei cu botci si ceva turta proteica, iar daca mai sunt mai mult de 2 zile pana la declansarea culesului, la amandoi dai sirop ( mai rar cu miere, de obicei 1/1 invertit), cantitati mici (100-200ml) cat de pe o zi pe alta, pana la cules.Dupa 2,3 ani de experienta , daca ai selectat familia cea mai buna, poti incepe sa faci fortarea acesteia, cam dupa 1 ..5 martie, obligatoriu dupa zbor de curatire, cu turta proteica (mierea +polen) si sirop caldut, 300-400ml la 3,4..6,7 zile dupa cum il consuma..Poti de asemenea sa incerci si metoda cu izolare matca pe rama nou cladita, eventual decupata in arc de cerc, obtii astfel oua de varsta apropiata, largesti celule la 2,3 cm una de alta, orfanizezi si dai la format botci. Varianta optima este sa largesti celulele de pe taietura in arc, atunci cand ouale sun deja paralele cu fundul celulei, 7...12 pe o fata si tot cam asa si pe cealata fata ( metoda Orrosi Pall)..LUCRAREA "CRESTEREA MATCILOR" COORD. F. RUTTNER e mai mult decat utila, chiar necesara dupa primii 3,5 ani..
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: albina

Mesajde cuc » 16 Feb 2012, 21:39

ca si incepator va intreb .... cu ce este mai bine sa incep: cu roi sau cu o fanilie intreaga. nu stiu cum e mai usor.... ms
albina
cuc
 
Mesaje: 46
Membru din: 14 Feb 2012, 15:04
Localitate: Vilcea

Re: roi atificiali

Mesajde silviu b » 16 Feb 2012, 21:57

Incepe cu familie in primavara si ai timp sa faci si roi la salcam.
silviu b
 
Mesaje: 34
Membru din: 10 Oct 2011, 20:20
Localitate: rm valcea

Re: roi atificiali

Mesajde rocco76 » 04 Iun 2012, 22:08

salutare
imi da si mie cineva o "mana " de ajutor?
asadar: am facut un roi format din 2 rame puiet(80% capacit) plus 2 rame miere si pastura peste care am mai scuturat o rama de albina(doici)
dupa 6 zile am distrus toate botcile capacite si necapacite si am adaugat o rama cu oua(nici macar o larva) deci 1-3 zile fara albina
dupa alte 5 zile la verificare isi trasesera vreo 10 -12 botci de salvare evident necapacite iar in restul celulelor curatenie totala.nici macar o celula cu larvar
de ce? oare nu a avut destula albina acoperitoare sau doici. roiul a fost facut intr-o roinita ramela bagate in mijloc....deci?
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: roi atificiali

Mesajde un OM » 04 Iun 2012, 22:36

Foame...
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi atificiali

Mesajde rocco76 » 04 Iun 2012, 22:50

imi cer scuze ca nu am fost explicit
am facut roi fara botca sau matca (pur si simplu nu am si nici cu ce sa cumpar matci ) iar de foame....aveau 2 rame aproape pline atat miere cat si pastura
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: roi atificiali

Mesajde paul » 04 Iun 2012, 23:00

Spuneti-mi si mie , va rog ,daca am vreo sansa sa se imperecheze o matca dintr-un roi dus pe o vatra in jurul careia pe o distanta de 700-800 m nu am nici un stup !
Multumesc ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori