Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi artificiali

Mesajde jenica67 » 24 Apr 2013, 14:58

Poti sa faci un roiulet, dar sa nu iei matca din familie, ca la tei, vei mai culege mai nimic, ca se va depopula masiv.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi artificiali

Mesajde george_nicolau » 24 Apr 2013, 18:18

Inteleg ca metoda asta de a orfaniza familile inainte de cules este valabila decat in cazul in care conditiile meteo anunta un cules de exceptie, altfel este contraproductiva.....
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

Re: roi artificiali

Mesajde vladutz » 24 Apr 2013, 18:29

O sa ai o depopulare la familia orfanizata foarte mare..mai ales in timpul culesului cand albinele mor...asteapta si tu pana dupa salcam si atunci dai drumu la roiuri
vladutz
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mar 2013, 00:02
Localitate: Hunedoara

Re: roi artificiali

Mesajde george_nicolau » 24 Apr 2013, 19:49

ok am inteles ...mai pe larg am gasit raspunsul cautat aici.( "culegatoare pt. marile culesuri"). Va multumesc oricum Pt. raspunsuri... :)
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

Re: roi artificiali

Mesajde redoo » 25 Apr 2013, 09:50

Mai ajutatima cu ceva sfaturi....stup orizontal pe 12-13 rame cu albine,vreau sa trag in partea opusa doua rame puiet capacit iar a doua zi dau o rama proaspat ouata.izolez complet si astept sa- traga botci pe care le folosesc la formarea unor nuclee.nu ma deranjeaza cakde salvare.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: roi artificiali

Mesajde TmZ » 25 Apr 2013, 10:23

redoo scrie:Mai ajutatima cu ceva sfaturi....stup orizontal pe 12-13 rame cu albine,vreau sa trag in partea opusa doua rame puiet capacit iar a doua zi dau o rama proaspat ouata.izolez complet si astept sa- traga botci pe care le folosesc la formarea unor nuclee.nu ma deranjeaza cakde salvare.

matcile trase asa vor fi de cea mai prosta calitate,asa am facut eu anul trecut si nu sunt multumit deloc,anul acesta mi-am luat cutia nikot.Poti sa lasi familiile puternice asa si la un moment dat isi vor trage botci de roire,sunt destul de bune
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: roi artificiali

Mesajde redoo » 01 Mai 2013, 21:54

Azi am gasit la doi stupi laptisor in botci...asa ca sambata am treaba.Unu are 7-8 rame cu puiet de toate varstele iar celalalt 5-6.O sa fac in felul urmator: rama cu matca verificata bine sa nu aiba botci ramane pe loc alaturi de o rama cu puiet capacit.Mai bag si doua rame goale sa aiba loc de ouat. ce ramane pastrez 2-3 botci care sunt mai aratoase si-l trag mai separat si-i pun si un hranitor cu apa.dilema mea ar fi urmatoarea...la cel mai puternic mai raman cam5-6 rame cu puiet de toate varstele sa fac doi roi din el sau sa-l las de unu singur?ma gandesc ca daca fac doi,dupa salcam pot ajuta cu puiet de la alte familii.Ce-l mai slabut are o matca de salvare de anul trecut si nu mi-a placut cum a evoluat si ma gandeam sa-i crap capul matcii in momentul in care botcile vor fi capacie si sa-i dau botca.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: roi artificiali

Mesajde vladutz » 04 Mai 2013, 15:50

Eu zic sa faci si din cel cu 5-6 rame cu puiet roi!..daca ai botci mature!..k timp mai este sa se dezvolte calumea
vladutz
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mar 2013, 00:02
Localitate: Hunedoara

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 14 Mai 2013, 20:56

Daca s-a mai pus intrebarea asta imi cer scuze.

Pana la ce data este indicat sa se faca roiuri cu matci imperecheate ???
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 14 Mai 2013, 22:23

Pai... poti sa il faci si in septembrie, daca ii dai vreo 5-6 rame cu puiet capacit. Depinde pentru ce doresti roiul. Productie anul acesta, la anul, schimbarea vreunei matci batrane?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 14 Mai 2013, 23:04

un OM scrie:Pai... poti sa il faci si in septembrie, daca ii dai vreo 5-6 rame cu puiet capacit. Depinde pentru ce doresti roiul. Productie anul acesta, la anul, schimbarea vreunei matci batrane?

Roiuri , pentru anul viitor.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde cristi82 » 15 Mai 2013, 21:53

Sunt incepator si astept sfaturi de la apicultorii cu experienta, intrebarea ar fi: as vrea sa schimb matca la una din famili prin introducerea unei botci de la alta familie care a intrat in frigurii roirii, cum ar trebui sa procedez, sa orfanizez familia si cat timp?
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: roi artificiali

Mesajde cucubau » 15 Mai 2013, 22:27

Pentru orfanizare cauti matca si ii faci ce vrei dar sa nu mai ramana in stup , astepti minim 24h , apoi pe o rama cu puiet altoiesti o botca matura pe care o protejezi si ii lasi doar capatul liber .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: roi artificiali

Mesajde cristi82 » 16 Mai 2013, 08:21

cucubau scrie:Pentru orfanizare cauti matca si ii faci ce vrei dar sa nu mai ramana in stup , astepti minim 24h , apoi pe o rama cu puiet altoiesti o botca matura pe care o protejezi si ii lasi doar capatul liber .


neaparat ar trebui protejata? oare dupa 24h nu o va acepta fara protejare, habar nu am cu ce as putea sa o protejez!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: roi artificiali

Mesajde ovidiu_78 » 16 Mai 2013, 08:49

cucubau scrie:Pentru orfanizare cauti matca si ii faci ce vrei dar sa nu mai ramana in stup , astepti minim 24h , apoi pe o rama cu puiet altoiesti o botca matura pe care o protejezi si ii lasi doar capatul liber .


Zicea dl Margarit intr-un film de-al sau ca el lasa matca omorata in stup ca familia sa inteleaga mai repede ca nu mai are matca...asa intra in alerta mai repede
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: roi artificiali

Mesajde macko2001 » 16 Mai 2013, 09:25

In cazul divizarii familiilor mai are rost sa lasam catul pe cuib sau e mai bine fara, pt. a evita racirea puietului?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori