Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi artificiali

Mesajde CATALIN » 16 Mai 2013, 10:10

lasi catul insa intre cat si cuib bagi o folie si lasi o fanta de 2 3 rame
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: roi artificiali

Mesajde CATALIN » 16 Mai 2013, 10:16

cristi82 scrie:
cucubau scrie:Pentru orfanizare cauti matca si ii faci ce vrei dar sa nu mai ramana in stup , astepti minim 24h , apoi pe o rama cu puiet altoiesti o botca matura pe care o protejezi si ii lasi doar capatul liber .


neaparat ar trebui protejata? oare dupa 24h nu o va acepta fara protejare, habar nu am cu ce as putea sa o protejez!


cucubau si creisti 82 o familie de albine simte ca e orfana dupa 5 6 ore si d atunci ii poti atasa botca mai sigur ea se pune dupa 10 12ore
azi dupa masa faci roiul sau orfanizez familia (fara sa omori tu matca isi dau ele seama ca nui o au si asa)si maine cum iese soarele ii dai botca putin manjita cu miere pt o mai mare precizie de acceptare si asta e tot
caldura cuibului se ridica sus intotdeasuna deci botca o poti pune pe rame sus putin aplecata
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: roi artificiali

Mesajde cristi82 » 16 Mai 2013, 14:05

eu as incerca sa bag botca undeva la 24 h de la orfanizare, sper sa fie ok, multumesc pentru sfaturi si mai astep si altele
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: roi artificiali

Mesajde cucubau » 18 Mai 2013, 09:15

cucubau si creisti 82 o familie de albine simte ca e orfana dupa 5 6 ore si d atunci ii poti atasa botca mai sigur ea se pune dupa 10 12ore
azi dupa masa faci roiul sau orfanizez familia (fara sa omori tu matca isi dau ele seama ca nui o au si asa)si maine cum iese soarele ii dai botca putin manjita cu miere pt o mai mare precizie de acceptare si asta e tot
caldura cuibului se ridica sus intotdeasuna deci botca o poti pune pe rame sus putin aplecata

Albinele in general nu rod botcile , daca intr-o familie cu matca se introduce o botca , respectiva va fi roasa de matca si nu de albine. Dupa 5-6 ore de la orfanizare albinele simt lipsa matcii si devin foarte agitate , intra in panica , este perioada cand rod tot ce este strain , deci si o eventuala botca. Cu cat perioada de la orfanizare este mai mare cu atat albinele se obisnuiesc cu situatia si sunt mai linistite.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Roi artificial

Mesajde andy1995 » 03 Iun 2014, 23:40

Salut,

am mai multe intrebari, am vazut unele contraziceri pe forum si vreu sa stiu cum trebuie facut un roi.

Pe cate rame trebuie facut un roi?(eu am facut pe 5-6)
Ramele trebuie sa fie toate cu puiet?
Puiet in toate stadiile?
Ca sa nu plece culegatoarea ce trebuie facut?


Merci
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Roi artificial

Mesajde liviutzbogos » 04 Iun 2014, 00:25

andy1995 scrie:Salut,

am mai multe intrebari, am vazut unele contraziceri pe forum si vreu sa stiu cum trebuie facut un roi.

Pe cate rame trebuie facut un roi?(eu am facut pe 5-6)
Ramele trebuie sa fie toate cu puiet?
Puiet in toate stadiile?
Ca sa nu plece culegatoarea ce trebuie facut?


Merci

Nu sunt eu in masura sa raspund dar...spun ce stiu.
Roiul il faci pe cel putin doua rame: una cu puiet si una cu mancare. Asta foarte timpuriu, sa apuce sa se desvolte cat-de-cat pana intra in iarna
Ramele nu trebuie sa fie toate cu puiet, ii dai si una, doua cu mancare.
Varsta puietului...eu cred ca, daca matca e imperecheata, puietul capacit e mai valoros.
Ca sa nu plece culegatoarea, fie il duci la 5 km departare, fie pui lada roiului langa familia de baza astfel incat vechea pozitie a urdinisului fam de baza sa fie la mijlocul celor doua lazi... (mama! cum explic si eu) adica, muti putin stanga/dreapta fam de baza si langa ea pui roiul, astfel culegatoarea se imparte oarecum egal.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Roi artificial

Mesajde proapis13 » 04 Iun 2014, 08:29

andy1995 scrie:Salut,

am mai multe intrebari, am vazut unele contraziceri pe forum si vreu sa stiu cum trebuie facut un roi.

Pe cate rame trebuie facut un roi?(eu am facut pe 5-6)
Ramele trebuie sa fie toate cu puiet?
Puiet in toate stadiile?
Ca sa nu plece culegatoarea ce trebuie facut?


Merci

Cred ca daca ai citit topicul despre roirea artificiala te-ai lamurit deja
viewtopic.php?f=7&t=101
Ma asteptam sa expui la pagini personale cum ai facut roii si sa ceri eventual unele sfaturi
Despre cum sa facem un roi artificial s-a mai discutat,nu era nevoie de un topic nou ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Roi artificial

Mesajde andy1995 » 04 Iun 2014, 09:31

merci de raspuns,
proapis13 scrie:
andy1995 scrie:Salut,

am mai multe intrebari, am vazut unele contraziceri pe forum si vreu sa stiu cum trebuie facut un roi.

Pe cate rame trebuie facut un roi?(eu am facut pe 5-6)
Ramele trebuie sa fie toate cu puiet?
Puiet in toate stadiile?
Ca sa nu plece culegatoarea ce trebuie facut?


Merci

Cred ca daca ai citit topicul despre roirea artificiala te-ai lamurit deja
viewtopic.php?f=7&t=101
Ma asteptam sa expui la pagini personale cum ai facut roii si sa ceri eventual unele sfaturi
Despre cum sa facem un roi artificial s-a mai discutat,nu era nevoie de un topic nou ;)


Pagina personala? nu am :(
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: roi artificiali

Mesajde socaciu » 04 Iun 2014, 19:43

Buna seara,
Sunt nou pe forum, (desi citesc de ceva vreme, nou la postari) nou si in apicultura. Mi-am luat inima-n dinti sa intreb ca am ajuns intr-un impas.
Am format roi dintr-o familie pe 10 rame. I-am lasat sa nu mai aibe loc si au intrat in friguri. Au tras botci pe baza ramelor. La verificarea de pe 25 mai erau doar potirase cu ou sau cu larva si laptisor. Pe 1 iunie erau botci capacite asa ca am procedat la formare roi asa:
-matca veche cu 3 rame cu puiet si albina acoperitoare, provizii un ram nou cu apa si 3 FA, mutate pe alt loc in stupina;
pe locul vechiului stup doi roi in doua cutii lipite, egal departate de vechiul urdinis pentru a prelua in mod egal culegatoarea vechii familii asa:
-un roi cu 4 rame puiet si albina, cu 3 botci capacite, 1 ram cladit si 4 FA
-alt roi cu 3 rame puiet si albina, cu 3 botci capacite, 1 ram cladit si 4 FA
Toate bune pana azi, 4 iunie, cand la verificare am gasit asa:
Stupul cu matca veche incepuse sa cladeasca un ram, oua putine, albina pe 4 rame, liniste la urdinis.
Roiul 1 peluase mai putina culegatoare, aduceau nectar si polen, 4 botci capacite(una mai mica am distrus-o) nu am vazut nici o botca eclozionata, poate zilele astea, albina pe 6 rame.
La roiul 2 apar problemele. Populatie mare 8-9 rame, cara polen si nectar si surpriza, doua botci eclozionate cu capacelul gaurit rotund si inca vreo 5 botci capacite si vreo doua necapacite. Mi-e teama ca roieste. Am distrus toate botcile si capacite si necapacite in speranta ca va ramane una din celedoua matci. Nu stiu ce sa fac, am incercat sa gasesc matcile dar e multa albina si nu am reusit.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si idei!
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: roi artificiali

Mesajde liviutzbogos » 04 Iun 2014, 21:01

socaciu scrie:Buna seara,
...

In primul rand bine ati venit pe forum.
Daca ati lasat cate 3 botci si ati gasit cate 5...inseamna ca nu le-ati vazut bine :) Mi s-a intamplat si mie. Pe viitor, ajung doar 2 botci si pentru a le vedea mai bine, puteti peria albinele de pe rame si le taiati mult mai usor. Acuma lasati una singura in fiecare roi, restul taiati-le. Daca este matca, se va ocupa ea de botca, va omora matca din ea. Matca nu ati vazut-o pt ca este prea mica inca, nefiind imperecheata. Nu va pierdeti timpul incercand sa o gasiti. Uitati-va dupa 7 zile de la eclozionarea matcii sa vedeti daca aveti oua, daca nu aveti, va mai uitati peste alte 7, 8 zile. Timpul maxim in care matca trebuie sa se imperecheze este de 16 zile de la aclozionare. Pentru egalizarea culegatoarelor, inversati lazile, faceti o mica rocada acolo... In rest, rabdare si... fara tutun, ca dauneaza :) Toate cele bune.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: roi artificiali

Mesajde socaciu » 04 Iun 2014, 21:52

liviutzbogos scrie:
socaciu scrie:Buna seara,
...

In primul rand bine ati venit pe forum.
Daca ati lasat cate 3 botci si ati gasit cate 5...inseamna ca nu le-ati vazut bine :) Mi s-a intamplat si mie. Pe viitor, ajung doar 2 botci si pentru a le vedea mai bine, puteti peria albinele de pe rame si le taiati mult mai usor. Acuma lasati una singura in fiecare roi, restul taiati-le. Daca este matca, se va ocupa ea de botca, va omora matca din ea. Matca nu ati vazut-o pt ca este prea mica inca, nefiind imperecheata. Nu va pierdeti timpul incercand sa o gasiti. Uitati-va dupa 7 zile de la eclozionarea matcii sa vedeti daca aveti oua, daca nu aveti, va mai uitati peste alte 7, 8 zile. Timpul maxim in care matca trebuie sa se imperecheze este de 16 zile de la aclozionare. Pentru egalizarea culegatoarelor, inversati lazile, faceti o mica rocada acolo... In rest, rabdare si... fara tutun, ca dauneaza :) Toate cele bune.

Multumesc pentru raspuns inainte de toate!
1.Maine voi deschide roiul care nu avea botca roasa si voi face cum ma sfatuiti, adica voi lasa numai una. In cazul in care vad o botca roasa la distrug pe celelalta doua ramase.
2. Roiul celalalt avea doua botci roase in varf, rotund, ca si cum au eclozionat, nici una in lateral( ca si cum ar fi fost intepata de prima matca iesita si roasa apoi de albine). Si in plus celelalte botci erau intacte, ca si cum le-ar fi lasat sa eclozioneze, asa ca ma gandesc ca poate mai vor inca sa roiasca!? Leam distrus oricum si acum astept sa vad ce se intampla.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: roi artificiali

Mesajde liviutzbogos » 05 Iun 2014, 00:31

socaciu scrie:
liviutzbogos scrie:
socaciu scrie:Buna seara,
...

In primul rand bine ati venit pe forum.
Daca ati lasat cate 3 botci si ati gasit cate 5...inseamna ca nu le-ati vazut bine :) Mi s-a intamplat si mie. Pe viitor, ajung doar 2 botci si pentru a le vedea mai bine, puteti peria albinele de pe rame si le taiati mult mai usor. Acuma lasati una singura in fiecare roi, restul taiati-le. Daca este matca, se va ocupa ea de botca, va omora matca din ea. Matca nu ati vazut-o pt ca este prea mica inca, nefiind imperecheata. Nu va pierdeti timpul incercand sa o gasiti. Uitati-va dupa 7 zile de la eclozionarea matcii sa vedeti daca aveti oua, daca nu aveti, va mai uitati peste alte 7, 8 zile. Timpul maxim in care matca trebuie sa se imperecheze este de 16 zile de la aclozionare. Pentru egalizarea culegatoarelor, inversati lazile, faceti o mica rocada acolo... In rest, rabdare si... fara tutun, ca dauneaza :) Toate cele bune.

Multumesc pentru raspuns inainte de toate!
1.Maine voi deschide roiul care nu avea botca roasa si voi face cum ma sfatuiti, adica voi lasa numai una. In cazul in care vad o botca roasa la distrug pe celelalta doua ramase.
2. Roiul celalalt avea doua botci roase in varf, rotund, ca si cum au eclozionat, nici una in lateral( ca si cum ar fi fost intepata de prima matca iesita si roasa apoi de albine). Si in plus celelalte botci erau intacte, ca si cum le-ar fi lasat sa eclozioneze, asa ca ma gandesc ca poate mai vor inca sa roiasca!? Leam distrus oricum si acum astept sa vad ce se intampla.

Nu aveti nici un nucleu de imperechere sau vre-o roinita, ceva? Sa bagati cate o botca cu o rama de albine, sa aveti o matca de rezerva la nevoie.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 05 Iun 2014, 01:15

7 zile de la eclozionare este prea putin timp pentru ca matca sa faca zboruri de imperechere si sa si oua. Minimul este undeva la 10 zile.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde socaciu » 05 Iun 2014, 07:52

Mutumesc pentru raspunsuri!
Din pacate roinita nu am. Pe viitor este neaparat necesar sa imi procur. In concluzie astept macar o saptamana pana il verific iar de oua.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: roi artificiali

Mesajde thomas » 10 Iun 2014, 19:54

Va salut! Vreau sa fac 2 roi sau 2 nuclee pe rama 1/1 de circa 2, 3 rame si din lipsa timpului, precum si distanta fata de stupina, ma obliga sa-i formez si sa le dau matcile in aceeasi zi. Problema este ca o sa am doar matci neimperechiate. Stiu ca pe astea le accepta mai greu si chiar deloc daca roiul are puiet sau oua. Un coleg pe topicul "Cresterea matcilor", spunea ca albinele accepta orice matca data exact dupa 6 ore de la orfanizarea stupului, in cazul meu de la formarea roiului. Varianta cu albina tanara periata de pe ramele cu puiet si FA pica, deoarece n-are cine sa hraneasca roii pe parcursul saptamanii.
Eu m-am gandit sa-i formez din 2R de puiet gata de eclozionare si 1R rezerve+hranitor, iar matca s-o dau nacleita in miere de-a lor dupa fix 6 ore de la formare.

Cum ma sfatuiti sa fac roiul si sa introduc regina fara a avea probleme?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 10 Iun 2014, 20:53

Chestia cum ca un roi accepta o matca dupa fix 6 ore nu este adevarata, cu atat mai putin daca nu este imperecheata. Indicat e ca matca sa se dea in cusca , sa stea minim 24 de ore pana la eliberare . Daca o elibereaza prea repede sunt sanse sa nu o accepte. Daca vrei s-o dai direct pe rame , stropita cu miere , sansele de acceptare sunt minime.
Nu sunt in masura sa dau sfaturi , dar ca si discutie , cel mai bine este s-o dai in cusca cu un serbet sa o poata elibera in 24-48 de ore.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori