Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi artificiali

Mesajde andrei_salaj » 24 Mar 2013, 22:40

catalin_CJ scrie:Eram curios sa stiu daca o data intrate in figurile roitului nu exista riscul sa ma trezesc ca din alea 2 rame din nucleu cind imi eclozeaza botca sami plece la plimbare cu o mina din albine))


daca lasi doar o botca nu o sa se intample asta.Dar de ce vrei o asemenea inmultire?Eu sincer nu iti recomand,mai ales daca esti incepator.Fiecare face cum vrea in ograda lui,dar s-ar putea sa usture mai incolo,
Avatar utilizator
andrei_salaj
 
Mesaje: 33
Membru din: 13 Ian 2012, 16:10

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 24 Mar 2013, 22:50

BUN deci pe 2 rame ar fi prea mici dar cu 3 ce zici sar dezvolta mai bine?
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde vladutz » 24 Mar 2013, 22:59

cataline nu o sa plece niciunde!..pentru k sunt 2 rame cu albine urmate de 2 faguri artificiali..o sa aiba treaba nu o sa le stea capul la roit!..daca incepi prin mai si le pregatesti calumea, hraniri stimulente o sa faci treaba!..dar cel mai simplu e sa faci 2-3 roiuri pe 3-4 rame!...si daca nu ai matci merge si cu o botca matura!
vladutz
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mar 2013, 00:02
Localitate: Hunedoara

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 24 Mar 2013, 23:04

K MERCI DE SFAT o sa le fac pe trei rame sio sa bag sirop sau zahar invertit in ele la greu (SAU POTE IES MAI IEFTIN DACA LE LAS SA ROIASCA NATURAL SI MAI CUMPAR VREO 10 ROI)))?
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde balu » 25 Mar 2013, 09:49

poti face citi roi vrei, dar vei iesi in primavara cu mai putin de 7 familii :D
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: roi artificiali

Mesajde cucubau » 25 Mar 2013, 10:52

catalin_CJ scrie:Eram curios sa stiu daca o data intrate in figurile roitului nu exista riscul sa ma trezesc ca din alea 2 rame din nucleu cind imi eclozeaza botca sami plece la plimbare cu o mina din albine)
daca lasi doar o botca nu o sa se intample asta.Dar de ce vrei o asemenea inmultire?Eu sincer nu iti recomand,mai ales daca esti incepator.Fiecare face cum vrea in ograda lui,dar s-ar putea sa usture mai incolo,

Va rog frumos, daca nu stiti macar intrebati ! Este de ajuns sa debitati o prostie pe care multi neavizati sa o ia de buna . V-ati gandit ca daca lasati o singura botca , respectiva sa nu fie buna?
Puteti sa lasati si o suta de botci , dar daca albinele care populeaza viitorul nucleu provin de la cel putin doua familii distincte nu vor roii , in comparatie cu situatia cand provenind dintr-o singura familie , si ea intrata in friguirile roitului , cu o singura botca exista riscul ca la eclozionarea matcii sa-si ia talpasita si sa ramana cutia cu cateva albine nezburatoare si catva trantori.
Si inca ceva , literatutra de specialitate abunda in anomalii , sunt n situatii cand teoria este departe de realitate . Sunt mult mai de ajutor sfaturile celor care au experimentat in comparatie cu cei care doar au citit !
Cu respect , al d-voastra , cucubau !
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: roi artificiali

Mesajde andrei_salaj » 25 Mar 2013, 16:37

cucubau scrie:
catalin_CJ scrie:Eram curios sa stiu daca o data intrate in figurile roitului nu exista riscul sa ma trezesc ca din alea 2 rame din nucleu cind imi eclozeaza botca sami plece la plimbare cu o mina din albine)
daca lasi doar o botca nu o sa se intample asta.Dar de ce vrei o asemenea inmultire?Eu sincer nu iti recomand,mai ales daca esti incepator.Fiecare face cum vrea in ograda lui,dar s-ar putea sa usture mai incolo,

Va rog frumos, daca nu stiti macar intrebati ! Este de ajuns sa debitati o prostie pe care multi neavizati sa o ia de buna . V-ati gandit ca daca lasati o singura botca , respectiva sa nu fie buna?
Puteti sa lasati si o suta de botci , dar daca albinele care populeaza viitorul nucleu provin de la cel putin doua familii distincte nu vor roii , in comparatie cu situatia cand provenind dintr-o singura familie , si ea intrata in friguirile roitului , cu o singura botca exista riscul ca la eclozionarea matcii sa-si ia talpasita si sa ramana cutia cu cateva albine nezburatoare si catva trantori.
Si inca ceva , literatutra de specialitate abunda in anomalii , sunt n situatii cand teoria este departe de realitate . Sunt mult mai de ajutor sfaturile celor care au experimentat in comparatie cu cei care doar au citit !
Cu respect , al d-voastra , cucubau !

Ati intalnit o situatie ca si aceasta?
Avatar utilizator
andrei_salaj
 
Mesaje: 33
Membru din: 13 Ian 2012, 16:10

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 25 Mar 2013, 21:46

Buna seara vad ca sint pareri si pareri referitor la metoda de inmultire pe care vreau sa o aplic datimi dumneavoastra o sugestie cum as putea inmulti 7 familii sa ajung la 40 si sa ies cu vreo 35 in primavara nu cu 7 cum ma avertiza cineva mai sus? DE ce 40 ? pentru ca miam luat 40 de lazi noi si nu leas lasa goale.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde bucursorinelionel » 26 Mar 2013, 16:44

Cătălin_cj,
Poți să faci ce vrei tu, adică 40 de familii cu condiția să le asiguri:
1) mătci fecundate la fiecare tranșă;
2)minim 10 kg de polen ( nu înlocuitori) per noua familie;
3) minim 100 kg de zahăr pe care să îl invertești în sirop (2/1,3/1) per noua familie ;
4) rame, faguri, hrănitoare aferente pentru fiecare familie noua
Acum înmulțește matale cu 37-diferența de nr. de familii și vezi cât îți da și ca valoare și ca și cantitate.
Dacă poți să asiguri acest necesar, schema e foarte simplă.Cei 7 care există suportă in primă fază o perioada de supraalimentare cu turte proteice si sirop păna ajung la minim12 rame din care minim 4 puiet alb si minim 4 puiet capacit , imparti in jumatati (aproape) egale și la cei 7 nou formați dai matci imperecheate.După ce acestea incep sa ponteze reiei operatia de supraalimentare pana aduci cei 14 stupi la 12 rame fiecare si imparti iar...si iar dai matci fecundate la cei 14 noi formati..si tot asa pana ajungi unde vrei sau cat te ține buzunarul
Daca incepi schema asta la 15 aprilie pana la 15 august ai ce vrei tu, 40 de familii...dupa 15 august le pregatesti de iernare pe toate..nu uita de mierea de iernare..adica cel putin 4 rame cu miere capacita 100% si inca 4 minim 70%..Spor la treaba..!!!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 26 Mar 2013, 19:00

Multumesc de sfat domnule dar totusi mi se pare exagerat calculu facut de dumneavoastra poi albinele din noile familii ar trebui doar sa stea cu burta la soare la cite 100 kg zahar/familie si 10 kg de polen/familie ele ce dumnezeu o sa mai lucreze ? Nu mi se renteaza atunci sa fac roi mai bine cumpar roi naturali la 100 lei bucata.Si in plus nu am cum sami duc familiile in 2 saptamini pe 12 rame sa incep din 15 aprilie sa le divizez ii zapada afara (daca nu ati observat cumva))) si mis abia pe 7 rame.O sa se aleaga aia de la Ludus de la fabrica de zahar cu un contract barosan numai cu mine la cantitatile astea
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde bucursorinelionel » 26 Mar 2013, 19:43

Nu, nu glumesc!
Ăsta este prețul succesului dorit de tine, repectiv indeplinirea obiectivului de a avea cei 40 de stupi populați cu familii apte sa treaca peste iarna 2013-2014.Sau mai tai tu din ”pretenții ” și te rezumi la 28-30 de familii pentru acest an, caz în care ai doar 2 faze.
1) 7 vechi + 7 noi-incepi de sambata sa le dai 1kg de turta miere + polen macinat fin pana se face un aluat gros (minim 20% polen) eventual ingrosi cu putin zahar pudra sau cumperi turte APILUK =1kg buc..si asiguri, ori de cate ori e necesar, sirop invertit 2/1...pana la 15 mai îi duci la 12 r...culegi salcam 1..si faci rost pentru 20 mai-1 iunie de 7 matci fecundate..scoti mierea de salcam si imparti fiecare familie in doua astfel incat sa fie cat mai echilibrate, si puiet alb si capacit..roiul format cu matca noua il vei amplasa langa cel vechi asa fel incat urdinisul vechi sa corespunda cu spatiul dintre stupi pentru ca albina de cules sa se imparta intre cele 2 familii. daca sambata bagi 1 kg de turta, la 2 sapt mai dai..inca minim1 kg..cantitatea creste la fiecare interventie..dupa necesarul de consum al familiei..
2)14 vechi +14 noi...procedezi identic..
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 26 Mar 2013, 19:46

Bine va multumesc de sfat sa aveti sanatate.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 26 Mar 2013, 21:09

Off Doamne...alt... suparat!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 26 Mar 2013, 21:24

Sunt multi care vor sa se inmulteasca dintr-o data.Problema e ca daca Doamne fereste,au un soc sau o pierdere masiva iarna din cauza nepriceperii lor, se lasa de stuparit la fel de repede cum s-au apucat.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 26 Mar 2013, 21:30

Am 30 de ani si am albine de la 13 ani le cresc ca mis dragi nicidata pina acu nu am incercat sa trag pielea de pe iele. Nus chiar incepator dar miar placea sa fac o afacere din asta sa lucrez cu ce mi drag. Multumesc.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 26 Mar 2013, 21:37

Si de la 7 pan'la 40 ce le faceti?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori