Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi atificiali

Mesajde Hans » 18 Mar 2011, 21:52

Mai intai vreau sa multumesc celor care s-au oferit sa ma ajute, prin procurarea de Varachet ! (eu fac in prezent tratamentul contra varooa cu acid formic, cel mai utilizat mijloc folosit aici in Germania). Din nou asi dori sa mentionez faptul ca in Romania exista dupa parerea mea,
Oameni de foarte mare valoare in ceea ce priveste stuparitul , iar eu trebuie sa spun ca cea mai mare parte a cunostiintelor mele (modeste) despre apicultura, le-am acumulat in Romania. Legat de inmultirea familiilor de albine imi aduc aminte ca pentru incepatori a existat o carte "Manualul (Cartea?!!!") Apicultorului "care a fost pe intelesul tuturor si foarte buna. Aici se practica foarte multe metode de producere
de noi matci - (cite bordeie atitea obicee) depinde de orintarea apicultorilor. Cresterea de matci este aici poate cea mai rentabila activitate apicola: daca un stup pe 10 faguri cu albine costa 100-120 Euro, o matca imperechiata costa cca 35-38 Euro. Asa ca cea mai folosita metoda de crestere a matcilor este cea de transvazare, metoda cunoscuta si in Romania , deoarece pe o rama-suport pot fi montate cca 40 botci insamintate artificial
(fie botci de ceara fie de plastic). Asemenea sisteme se vind complet intre 60-80 Euro, dar sint convins ca exista si in Romania.
Pentru apicultorii mai in virsta s-au cu probleme motorice, se foloseste de citiva ani metoda Jenter s-au metoda Nicot care dupa parerea mea
este aproape identica cel putin ca principiu !
In interventiile mele anterioare- pe care de altfel le sustin- am vrut sa ma adresez stuparilor incepatori s-au celor cu putini stupi care nu-si permit sa
creasca matci in stil mare. Am mai scris ca daca roiurile se fac corect se elimina dupa parerea mea problema matcilor de salvare si anume:
eu cel putin, am avut si am si acum in fiecare stup si rame cu puiet capacit pe care nu se gaseste puiet mai tinar de 6-7 zile si o astfel de rama
este ideala dupa parerea mea pentru roi artificial, dar eu nu i-au niciodata o singura rama cu puiet capacit ci cel putin doua s-au mai multe plus cel putin o rama cu miere si pastura .
Daca nu fac roiul cu premeditare ci din necesitate urgenta pentru a stopa o eventuala intrare in frigurile roirii, caut o rama proaspat insamintata,
decupez o bucata de fagure cu celule proaspat insamintate (bastonase verticale) pe care le amplasez in mijlocul unei rame cu puiet din roiul nou facut-
Daca fac roiul cu premeditare in ideea ca peste doua saptamini mai fac si alte roiuri, deci im trebuie mai multe matci si nu am posibilitatea sa-cumpar
(oricare ar fi motivul), i-au 1-2 rame goale pe care le stropesc cu sirop i si le introduc in cuibul unui stup puternic care a avut o productie buna de miere
are o matca buna cu puiet mult si compact si este linistit (nu este agresiv nici in prezent si nici in trecut). Ideea este ca albinele sa curete
celulele si eventual sa le pregateasca pentru insamintat. Adua zi controlez cele doua rame daca sint insamintate le i-au si fac roiul artificial cu alte rame cu puiet capacit si miere/pastura avind grja sa ni transvazez si matca. daca ramele nu sint insamintaca , caut matca si o izolez cu ajutorul unei diafragme (perete despartitor) dinr-o rama de lemn acoperita cu o gratie hanemann.Matca se izoleaza cu cele doua (una) rama goala si o rama bine acoperita cu miere
iar a doua zi se controleaza daca matca a insamintat rama goala- mie inca nu mi s-a intimplat sa nu fie asa.
Cu rama astfel insamintata se face roi artificial, din nou cu puiet capacit si fara puiet tinar cunoscut fiind faptul ca albinele prefera sa traga matci de salvare
din puiet de 2-4 zile. Dupa 10 zile fac controlul si daca exista botci pe alte rame (poate ca nu am observat celule cu puiet mai tinar ) acestea se distrug
iar botcile de pe cele doua rame le acopar cu botci (grilaj ) de protectie pentru ca matcile sa nu se distruga reciproc. Cu matcile obtinute pot face roiuri
dupa metoda cunoscuta. Eu prefer in orice caz astfel de matci celor obtinute prin transvazare in botci artificiale. De ce ? daca ma intrebati va spun parerea mea
cu alt prilej. Inca odata : eu nu vreau sa dau lectii nimanui, eu relatez numai din experienta mea, ramine cititorului sa aprecieze daca este buna s-au nu!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: roi atificiali

Mesajde teinegru64 » 19 Mar 2011, 13:17

Salut Hans.Și eu prefer tot asememenea regine,chiar și cele de roire.Dar daca ar trebui sa enumar avantajele,in afara faptului ca traiesc și produc mai mult ,nu aș prea avea argumente.Le prefer din instinct sa zic asa.Deci aș fi bucuros daca veți da mai multe detalii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: roi atificiali

Mesajde dinupaltinis » 19 Mar 2011, 23:57

Stimati domni eu cred ca mai sint si alti factori care influenteaza calitatea unei matci(fecundarea,consangvinitatea,etc) nu numai faptul ca este de orfanizare sau de roire sau de schimbare linistita.Am avut prin '92 o matca din botca de salvare care era mica ca o albina, neagra si urita, o vedeam de 1-2 ori pe an , dar a tinut stupul 4 ani printr-e primii 5 din stupina(lucram cu orizontali pe 20 rame).Si am avut matci mari si frumoase de la roire sau schimbare linistita care au reusit sa tina doar familii slabe sau au fost schimbate de catre albine dupa o vreme.Deci eu cred ca dintr-un roi orfan poate sa iasa o matca buna desi teoria ma contrazice dar in apicultura sint multe cazurile in care practica rastoarna teoria.Sanatate.
dinupaltinis
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Mar 2011, 18:42

Re: roi atificiali

Mesajde proapis13 » 20 Mar 2011, 00:25

dinupaltinis scrie:Deci eu cred ca dintr-un roi orfan poate sa iasa o matca buna desi teoria ma contrazice dar in apicultura sint multe cazurile in care practica rastoarna teoria.Sanatate.
:shock: :shock: :shock:
Pai hotarashte-te shi lamureshte-ne shi pe noi;ori e roi,ori e orfan ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi atificiali

Mesajde pasic2007 » 20 Mar 2011, 17:08

Eu am 14 familii de albine iar in primavara vreau sa fac 24. Asta inseamna sa fac inca 10. Am comandat si 10 matci imperecheate de la statiunea de la Poieni Iasi, in jurul datei de 20 mai. (incep sa le stimulez acum cand se incalzeste cu sirop cu lapte praf degresat pentru ca nu este polen)
Acum dilema mea este cum ar trebui sa fac ca sa iasa cat mai bine?
As dori niste sfaturi detaliate daca se poate, de la pregatirea roiurilor sau familiilor pana la introducerea noilor matci. Am cutii pe 12 rame cu cat 1/2.
Astept pareri. :D



______________________________________________
miere de albine
pasic2007
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2011, 16:57

Re: roi atificiali

Mesajde dinupaltinis » 21 Mar 2011, 21:12

proapis13 scrie:
dinupaltinis scrie:Deci eu cred ca dintr-un roi orfan poate sa iasa o matca buna desi teoria ma contrazice dar in apicultura sint multe cazurile in care practica rastoarna teoria.Sanatate.
:shock: :shock: :shock:
Pai hotarashte-te shi lamureshte-ne shi pe noi;ori e roi,ori e orfan ;)
salve :D
Stimate dle. proapis13 fiecare intelege ce poate.Stima.
dinupaltinis
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Mar 2011, 18:42

Re: roi atificiali

Mesajde proapis13 » 21 Mar 2011, 23:20

Eu am intzeles ca;
-roiul pleaca de multe ori cu o regina neimperecheata ce poate pieri la imperechere
-deci roiul nu are cum sa fie orfan
-tu doar crezi chestia asta
-eu am intzeles ca....tu nu ai intzeles ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi atificiali

Mesajde Hans » 28 Mar 2011, 16:09

Revin la postarea mea anterioara cu privire La inmultirea artificiala :
Referitor la intrebarea d-lui Teinegru - eu prefer matcile obtinute pe calea descrisa de mine anterior deoarece:
-am cumparat in mai multi ani matci selectionate, imperechiate care au fost sub asteptarile mele si mi-au provocat
numai piederi (de bani, timp, roi si numai suparari) -
-Este cunoscut faptul ca botcile insamintate artificial sint luate in lucru (hranire) cu 1-1/2 zile mai tirziu decit
celulele direct insamintate de matca.....
-dupa parerea mea o botca crescuta in mod natural, asigura un alt microclimat decit una confectionata de
Stupar- ca sa nu mai vorbesc de de cele din plastic...
-desi eu inca nu am produs botci de transvazare (si Cu siguranata nici nu voi produce niciodata) nu stiu daca la
Transvazarea oului de matca stuparul poate amplasa oul La fel ca o matca , fara leziunea acestia ?...
-matcile produse de mine sint gratuite, le am cind imi trebuie , stiu cum sint crescute.
Dar reiau ce am mai scris: trebuie avut in vedere aducerea din timp in timp roiuri din alte stupine(poate La schimb
Cu alti stupari) pentru eliminarea incestului (a consanguinitatii).
Nu stiu cum este vremea in Romania , aici este splendida -de vreo 2 sapt. Este spare, pina La 17 grade celsius,alpinere s-Au dezvoltat f.bine, maine fac un roi artificial cu 2 rame puiet capacit, doua rame cu
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: roi atificiali

Mesajde Hans » 28 Mar 2011, 16:42

Continuare:
2 rame Cu puiet de o zi si 2 rame Cu miere si pastura - toate acoperite Cu albine, dupa metoda descrisa
In interventia mea anterioara. Pe aceasta baza sper sa obtin din nou matcile necesare pentru facerea
de roi artificiali Inca inainte de 1 Mai care sa produca si miere in acest sezon( reamintesc ca aici sezonul apicol
Se incheie la 15-20 Julie )
Va doresc tuturor multa sanatate, un an apicol foarte bun numai satisfactii!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 28 Mar 2011, 18:40

Domnul Hans, aveti deja trantori maturi, sa puteti face roi la aceasta data ? Ce culesuri si posibilitati de polen, aveti la aceasta data ? Din ce zona a Germaniei sunteti ?
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde trantor » 29 Mar 2011, 13:52

Dar eu ce pazesc? :)
Am tot timpul sa zbor si sa ma maturizez: vreo 16 zile pana iese matca si inca vreo 6 - 9 zile pana se hotaraste sa iasa la zbor.

D-nul Hans se aplica dreptul de monta! ca tot vreau eu gene proaspete in stupina.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: roi atificiali

Mesajde Hans » 29 Mar 2011, 19:50

Superb!!! Domnule trantor mi-ati luat o grija! Mai trebuie Sa-mi spuneti cite regine reusiti
Sa satisfaceti ? Ca sint toate tinere cred ca nu mai este cazul sa precizez!
Cum preferati : in caz de necesitate va trimit reginele s-au veniti dvs. la ele? Trebuie sa va
platesc serviciile s-au avind in vedere calitatea de fecioare si rangul reginelor, mai
platiti dvs. ceva?
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: roi atificiali

Mesajde trantor » 30 Mar 2011, 09:17

Sincer as veni eu si nu as mai pleca inapoi!
Dar pentru ce va trebuie d-voastra am un stup cu matca batrana si mai mult ca sigur am si puiet de trantor care se va naste undeva pe 6 - 7 Aprilie, numai buni pentru fecioarele nascute pe 11 - 12 Aprilie.
As fi onorat sa va cazez fecioarele si nu am cerut decat dreptul de monta, adica posibilitatea de a alege o matca imperecheata.
Am incercat sa fiu spiritual si se pare ca nu prea mi-a reusit, o sa raman pe topic doar cu vederea.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: roi atificiali

Mesajde Hans » 30 Mar 2011, 15:36

Domnule trintor, personal mi-a facut o deosebita placere interventia dvs., cu o unda umoristica,
a-ti raspuns corect articolului precedent-fapt ce evidentiaza dupa parerea mea o serie de cunostiinte
pe care le aveti cu privire la dezvoltarea matcilor si a trintorilor.
Referitor La intrebarea d-lui jenica, aici este de vreo 3-4 saptamini un timp foarte placut doar noaptea
este destul de rece, dar este destul de secetos. Polen este foarte mult dar spre mirarea mea si nectar
nici nu inteleg de unde!!!
Stupii mei Au adus foarte multa miere (La un stup de control peste 8 kg) Inca nu este capacita si foarte fluida,
Oricum este pentru zona aceasta ceva Cu totul deosebit, rachita a imbatrinit,acum infloreste salcia si am
vazut ieri in locuri Mai ferite papadia inflorita. In orice caz anul apicol a inceput bine , dar...." sa
nu facem pariu cu Dumnezeu....."
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: roi atificiali

Mesajde _razvan_ » 05 Apr 2011, 19:25

salutare!
Se pot face roi artificiali in aceasta perioada(pe 10 rame..toate din stupi dif) ?
o sa am probleme cu albinele care se intorc la vechiul stup?
sa astept pana cand incep sa traga botci de roire....si atunci sa fac un roi pe 10r?
vreau sa sacai la cap un apicultor sa-mi faca si mie un roi...
multumesc!
Avatar utilizator
_razvan_
 
Mesaje: 150
Membru din: 31 Mar 2011, 00:01
Localitate: com. Peretu/Teleorman

Re: roi atificiali

Mesajde un OM » 06 Apr 2011, 08:11

Teoretic da, practic nu vad care apicultor ar rupe acum din stupi cate o rama cu puiet si albina acoperitoare.
Daca iei ramele, totusi, sa le duci mai departe 5 km. macar o saptamana
Mai bina ai rabdare, ai tot timpul din lume sa omori neste albine.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori