Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi artificiali

Mesajde Lucian63 » 10 Iun 2014, 21:23

Le stropeam usor cu tuica curata de prune ... (Nu palinca!) ... si albinele, si matca! ... Si apoi o vedeau "buna, buna!" ... :shock:
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 10 Iun 2014, 22:00

Lucian63 scrie:Le stropeam usor cu tuica curata de prune ... (Nu palinca!) ... si albinele, si matca! ... Si apoi o vedeau "buna, buna!" ... :shock:

Nu vreau sa te superi pe mine , dar nu cred asa ceva niciodata :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde thomas » 10 Iun 2014, 22:18

La uniformizarea mirosurilor ma gandeam si eu. Am incercat asta, insa la roi formati prin stolonare. La introducerea matcilor inca nu am folosit.
Oricum, daca albinele nu primesc matca, cred ca se poate observa destul de repede.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: roi artificiali

Mesajde rihmond » 10 Iun 2014, 22:24

La formarea roilor pe rame cladite dar fara puiet,am folosit ambele metode in acelas timp,matca minjita in miere,si albinele tratate cu tuica amestecata cu ceai de menta, si hranitor plin cu sirop,reusita 100%.In 7 zile s-au si imperecheat.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: roi artificiali

Mesajde thomas » 10 Iun 2014, 22:53

Si ai dat matcile imediat dupa ce ai format roiul?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: roi artificiali

Mesajde rihmond » 10 Iun 2014, 22:57

Am luat albina dintrun roi tot cu matca ne imperecheata.Da am dat imediat matca.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: roi artificiali

Mesajde Lucian63 » 11 Iun 2014, 00:10

BeeeK scrie:
Lucian63 scrie:Le stropeam usor cu tuica curata de prune ... (Nu palinca!) ... si albinele, si matca! ... Si apoi o vedeau "buna, buna!" ... :shock:

Nu vreau sa te superi pe mine , dar nu cred asa ceva niciodata :)


Ce nu crezi? ... Vedeau chiar mai multe!
Si da...am aplicat cu succes metoda ... Doar un singur caz a ramas "bezmetic" ... Cred ca erau alcoolice! ... si ar mai fi vrut! :lol:
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 11 Iun 2014, 00:30

Fie ca voi . Succes ! :lol:
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 11 Iun 2014, 00:32

rihmond scrie:La formarea roilor pe rame cladite dar fara puiet,am folosit ambele metode in acelas timp,matca minjita in miere,si albinele tratate cu tuica amestecata cu ceai de menta, si hranitor plin cu sirop,reusita 100%.In 7 zile s-au si imperecheat.

Practic ai format nucleu de imperechere , e cu totul altceva. Cand dai matca unui roi cu puiet e o mica mare diferenta.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde viorelolt » 13 Iun 2014, 12:10

Salutari.
Cum fac eu roii: Pe vatra, pe 4 rame. 2 rame cu mancare si 2 cu puiet capacit. Amplasez cutia pe locul ales, jos pe iarba, cele patru rame le scutur sumar in fata urdinisului, apoi le pun in roi. Le scutur sumar, pentru ca albina batrana zboara imediat, ce ramane pe rama este albina tanara. Apoi mai scutur tot la urdinis, albina de pe inca 2 rame ce contin puiet larvar. Toata albina batrana zboara inapoi la stupul mama, iar cea tanara intra in roi. Dupa 2 ore dau botca coapta. Sirop imediat (300 ml), a 2-a si a 5-a zi idem. Dupa ce matca tanara incepe sa oua (cam dupa 10-12 zile), mai dau o rama cu puiet capacit, fara albina. Nu exagerez, acceptarea este de 100%. Exceptie, doar daca matca din botca e defecta, sau daca pateste ceva la zborul de imperechere.
Sanatate si succese!
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: roi artificiali

Mesajde thomas » 13 Iun 2014, 22:00

Aproximativ la fel am procedat si eu.. decat ca n.am scuturat in fata urdinisului. Am roii formati si matcile date. pe saptamana viitoare astept deja sa ponteze.
Va multumesc pt raspunsuri!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 14 Iun 2014, 00:47

Domnilor , toamna se 'numara boboci ! ;)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde thomas » 14 Iun 2014, 07:35

corect, iar in cazul apicultorilor, primavara.. :d
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: roi artificiali

Mesajde B.K » 14 Iun 2014, 08:37

Corect , dar toamna numeri ce trebuie sa bagi in iarna.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi artificiali

Mesajde TDI » 14 Iun 2014, 10:57

În toamnă unifici roii cu mătci de bună calitate dar care n-au apucat să se dezvolte cu coloniile cu mătci bătrâne care nu mai fac faţă.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: roi artificiali

Mesajde thomas » 30 Iun 2014, 18:58

Am urmatoarea situatie la un roi si poate aveti ceva idei:

Roi de inceput de iunie, dupa salcam, facut pe 4R, dat botca din transvazare. Regina super ok, s-a fecundat si a inceput sa oua. Asta duminica trecuta cand am umblat ultima data la el. Ieri, era plin de botci de salvare. M-a uimit. Nu inteleg ce s-a putut intampla cu regina. Am lasat 2 botci, cele mai mari si frumoase, inca necapacite fiindca deocamdata nu vreau nici sa-l unesc, nici matca imperechiata n-am, il tin de experiment. Restul botcilor erau mai mici si toate capacite.
Ideea e ca nu se poate considera omorarea accidentala a matcii, doarece cand am inchis stupul, chiar am urmarit sa asez cu grije ramele mai ales cea pe care era regina respectiva, urmarind-o ff atent cand am apropiat ramele. De batut/furtisag, n-a fost vorba. Ce motive ar avea sa sucombeze asa subit? Mai ales ca nu avea nici un defect vizibil, iar albinele daca vroiau s-o schimbe, ar fi facut botci de SL, nu-i asa?
Singura chestie pozitiva e ca intr-o saptamana are toate ramele pline de miere, iar ceilalti de-abia au cativa stropi.. Nici asa nu-mi explic.. Daca aveti ceva idei din experienta, astept parerea voastra! Ms!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori