Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 17 Ian 2013, 00:08

Daca se vede in poza de la magazie qm facut urdinise 2 sus 2 jos la cele cu urdinis superior iarna e sauna curata da nu uscata daia umeda.plus deasta urdinisu de jos din fata e bine sa faca nitel curent cu gaura de 4 cm din partea din spate a fundului lazii.
In nucleu pui 5 matci la imperecheat pe suportulindividual,sa se-varta soarele pe cat mai multe parti,de imperecheat se imperecheaza intre 0 si 5 bucati cum ti-e norocu,cand vrei sa le muti in rand cu urdinisu deschis in fata le completezi locurile goale cu altele,mutandule cu cativa metri nu e pericol debataie,si next urmatoarea serie.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

incepator

Mesajde marindodo » 18 Ian 2013, 00:44

[quote][/quote]vreau sa imi iau 4/5 famili de albine
imi spune si mi cineva dac le iau ele vor pleca sau cum?cum va trebui sa procedez?ma poate ajuta cineva
\
Ultima oară modificat de marindodo pe 18 Ian 2013, 01:13, modificat 1 dată în total.
marindodo
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2013, 23:34
Localitate: buzau

incepator

Mesajde marindodo » 18 Ian 2013, 01:11

de cate famili am nevoie casa incep pt a invata apicultura
marindodo
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2013, 23:34
Localitate: buzau

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde un OM » 18 Ian 2013, 01:30

Nu te sfatuiesc sa cumperi mai mult de 5 familii in primul an. La fel de bine poti cumpara 1 sau 100 de familii. Conteaza mai intai teoria, dar pe masura ce creste investitia ai nevoie de practica pe langa cineva cu experienta.
Daca ai intrebat ca familia cumparata poate sa se intoarca la vanzator, da daca acesta este mai aproape de 6-7 km. Familiile cumparate se muta in alta zona 2 saptamani la 7 km, iar apoi le aduci acasa.
Daca ai intrebat despre roire ai mult de citit. Spor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 18 Ian 2013, 07:34

Fratilor nu luati mai multe decat va permiteti sa pierdeti,adica aplicati deviza evreului la imprumutat de bani ,,nu da mai mult de cat poti ierta,,!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: incepator

Mesajde alt stupar » 18 Ian 2013, 09:49

marindodo scrie:de cate famili am nevoie casa incep pt a invata apicultura

pentru inceput, de nici una ;)
Ai nevoie de niste carti apicole parcurse cu atentie. Apoi, cand vei simti ca ABC-ul e "fixat" vei sti si cate familii iti sunt necesare !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: incepator

Mesajde nae » 18 Ian 2013, 17:59

marindodo scrie:de cate famili am nevoie casa incep pt a invata apicultura

Eu zic minim 3 .
Obligatoriu sa le platesti ,moca =interzis . Cand sunt moca nu te DOARE /n-ai timp/n-ai sirop/n-ai bani...
NU MAI DATI FAM. MOCA = E multi ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Mishu05 » 18 Ian 2013, 20:01

Confirm ce spune Nae: primesti moca -> nu te intereseaza. Trebuie sa muncesti macar un pic pentru familia aia de albine ca sa o pretuiesti cu adevarat.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde valigorj » 21 Ian 2013, 20:45

A.evreul zice ca 1 e ca nici 1.daca ai 2 si pierzi 1,ramii cu 1 si 1 e ca nici 1.DAR daca ai 3,chear daca pierzi 1 tot ramii cu 2. B.daca va amintiti povestioara cu fierarul care avea un singur fiu pe care l-a tinut ca pe bibelou pana a ajuns ditai galiganu si nu era bun sa faca nimic.cind l-a trimis sa munceasca si sa ii arate un ban muncit de el,juniorul a cerut de la maicasa un ban de aur, a umblat toata ziua creanga,iar seara i-a dat banul fierarului spunind ca e muncit de el.fierarul a aruncat banul de aur in foc,copilului nepasindu-i in vreun fel.pina la urma neavind incotro,acesta se duce si munceste,iar seara primeste drept plata un banut de arama.cind fierarul il arunca in foc,copilul baga mina si il scoate,zicind ca acel ban e muncit de el.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde jenica67 » 21 Ian 2013, 21:46

Daca nu va suparati, asta e inmultire 2:1 sau impartire ?? :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Jean Valjean » 21 Ian 2013, 22:59

nae scrie:Obligatoriu sa le platesti ,moca =interzis . Cand sunt moca nu te DOARE /n-ai timp/n-ai sirop/n-ai bani...
NU MAI DATI FAM. MOCA = E multi ...


Acum un an m-as fi certat cu dumneavoastra dupa asemenea afirmatie.
Acum va aprob in totalitate.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Cristina-Irina » 22 Ian 2013, 00:11

Mishu05 scrie:Confirm ce spune Nae: primesti moca -> nu te intereseaza. Trebuie sa muncesti macar un pic pentru familia aia de albine ca sa o pretuiesti cu adevarat.


Eu cred ca daca citesti mai multe despre albine nu poti sa nu le admiri, sa le respecti, sa le iubesti, sa le pretuiesti si sa suferi pentru ele indiferent de cum le primesti.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: incepator

Mesajde Cristi Mocanu » 22 Ian 2013, 08:57

marindodo scrie:de cate famili am nevoie casa incep pt a invata apicultura

La intrebarea asta cand am pus-o unui stupar in urma cu un an mi-a raspuns ca minim 4. Si 4 am cumparat! Acum am 9 si sper sa treaca iarna cu bine.
Va saluta Cristi si albinele lui!
http://CristiMocanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
Cristi Mocanu
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2012, 14:21
Localitate: com. Breaza, jud. Buzau

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde vasea57 » 22 Ian 2013, 23:12

treaba asta cu doua regine in stup e cu doua taisuri dar ar merge probleme apar la cat dar vad ca si acela il despartiti deci e rezolvata nu am incercat dar nici nu am avut timp (intru in anul 3 de apicultura)vb din teorie
am vazut ca se folosesc mai ales nucleie parca pe 6 rame (apicultura la distanta)cu caturi comune cu gratie peste cuib deci de ce nu dar cred ca nu pt un an intreg .Exista posiblitatea depopulari -parasiri de catre albine a unei regine in favoarea celelaltei daca pot zice asa
de cand citesc topicul am o nedumerire cuibul nu se blocheaza adica ma gandesc eu ca spre toamna poate ponta matci e tot mai redusa dar ponteaza si stim cu toti cat de importanta e acea ponta . Bine poate omori o regina si atunci care e treaba cu 2-3-4 regine intr-un cuib adica sa am cules mai mare cu cat dublu sa fie si parca la cat e de elaborat lucru la un astfel de stup tot nu mas prinde
trebuie cam mult pt a face o asa treaba si va felicit e un mod de lucru dar e complicat:diafragme etans , caturi si cuiburi impartite grati .Presupun ca nu umblati prin cuiburi in timpul sezonului .+
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 23 Ian 2013, 07:53

Poti sa umbli in cuiburi,sa inversezi ramele cu puiet,sa le dai indicatii pretiioase in cazul in care stii mai bine decat albinele.da acu sa lasam gluma la o parte,in sezonu activ,daca au cules sau le dai papica din unitatile pe 2 rame poti cladi 10 faguri si poti s-o faci pe stationar generator de puiet la fiecare 15-20 de zile poti sa scoti una rama de puiet,,cealalta ramasa produce musca acoperitoare pentru cele 2 rame.
Daca vi se pare complicat ca in aceeasi lada sa faci di tate,cu toate ca sistemu e simplu,singurul rateu e la unitatile de 6 rame daca cumva se-nmoaie coltul la diafragma albinele fac poarta si se unifica,dar la doua rame nu sant chiar atat de nebune,atunci inchipuiti-va ca faceti acelasi lucru cu 'nspe zeci,sute sau mii de nuclee care e manopera in plus.
Migratia albinelor de la o matca la alta se-ntampla oricum dar pe doua sau 6 rame tot timpul va fi suprapopulat de albina.
In schimb dati-mi voie sa nu fiu de acord cu nucleul individual de 6 rame in primil rand scurtezi din posibilitati,folosesti mai mult material,pe undeva as prefera ladoaie de 26 de rame pentru stocare cu conditia sa nu trebuiasca mutate.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 21 Oct 2013, 07:15

No ce zacet,no mai prabalit nimeni 2 in una(lada)?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori