Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INMULTIREA CA SPORT EXTREM

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 21:19

acus-s 3 ani am avut 9 lazi langa butoiul cu zeama de malai si decate ori vedeam ca au golit flaconu next,am vrut sa incerc sa vad diferentele,la mar cei nestimulati erau pe 7-8 rame 4-5 puiet ceilalti au roit toti fiind intre 13-20 rame 8-12 puiet si i-am luat la extras inainte de salcam ca sa scot miere nu inlocuitori,au papat cam 10 kile de caciula!asa ca pe mine nu ma sperie nici albinele pe 2 rame matca sa fie buna si sa nu bata vantul printre rame hranirea face mari minuni.conditia sa-ncepi cat mai devreme.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: INMULTIREA CA SPORT EXTREM

Mesajde lucky5strike » 01 Apr 2012, 22:59

E binevenita stimularea primavara, dar trebuie facuta masurat.

Hranirea prea devreme si o primavara rece iti pun familia pe butuci. Puietul prea devreme si mult toaca albina iar PV-ul e la el acasa.

Parerea mea, nu merita facute hraniri inainte de 10 martie.

Excludem cazul cand nu e hrana.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: INMULTIREA CA SPORT EXTREM

Mesajde kamy » 02 Apr 2012, 22:02

da de acord turta pt subzistenta pana-n 15 martie in 15 martie hranitoru si zeama de malai!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron