Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cules de polen intarziat

Mesajde lucky5strike » 02 Apr 2012, 00:22

La mine, la ora asta caisul s-a deschis 1-2%. Deci,sta sa infloara, in prima zi calda ce va apare. Media multianuala - 4 aprilie.

De pe 20 martie au adus ceva ulm(crem murdar), de pe 25 martie au adus ceva salcie (galbui), va incepe si urzicuta (rosu) iar caisii si corcodusii sunt in plin probabil pe joi-vineri incolo.

Sunt cateva ciudatenii, ca unii ciresi se deschid acuma, concomitent cu caisul.

Media e de 4 rame cam 60-70% cu puiet.

Vreme buna tuturor!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: cules de polen intarziat

Mesajde liviu1965 » 02 Apr 2012, 00:35

La mine abia a inceput sa se-nroseasca zarzarul.
In rest..... nimic, ceva branduse si....zilele astea ma duc pana la lac sa vad ce buruieni au inflorit.E la 1km de mine.
Cu zarzarul..., e mai bine asa.Au fost ani in care a inflorit masiv si noaptea a venit un inghet .Rezultatul.... il stiti.
Adevarul e ca traim vremuri ciudate.Mi-am facut un obicei in a intreba oamenii de la tara ( ma refer la gospodari nu la tine scaunul in crasma ) despre vreme.Concluzia? Nici ei nu mai stiu cu vremea asta..

De ce ma ingrijoreaza zarzarul?
Iese o tuicomicina......moartea gripei.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cules de polen intarziat

Mesajde yokoz777 » 18 Feb 2013, 11:51

In zona Constantei ghioceii aproape ca sunt trecuti..acum o saptamana am vazut ca isi carau in stupi nus sigur gaca e polen dar era albicios,iar fructiferii au inceput sa inmuguresca.foarte ciudata aceasta vreme,din ianuarie numai vreme frumoasa am avut iar acum de patru zile am prins ceva temperaturi de - ceea ce nu prea ma incanta caci majoritatea albinelor zumzaie in stup pentru a incalzi puietul fara incetare.e bine ca totusi mai am rezerve,dar daca vremea se intoarce cred ca va fi cam urat de noi!atata puiet la aceasta vreme..
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: cules de polen intarziat

Mesajde clabescu.marius » 18 Feb 2013, 18:15

Este bine ca esti asa avansat in privinta vremii,la mine nici urma de ghiocei si temperatura de 3-4 zile nu a vrut sa urce peste 0 gr zici ca este blocat termometrul intre -1 si 0gr.Multa sanatate! :D
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: cules de polen intarziat

Mesajde yokoz777 » 19 Feb 2013, 21:07

in majoritatea familiilor am puiet,chiar si in roii formati tarziu in toamna.toate sunt bune pana acum..om vedea ce o mai fi de acum in colo.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator