Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 21:25

Nu-i rea ideea. In doua etape. Sunt mai multi roi de cat e necesar, dar asta se poate rezolva. Numai ca nu stiu daca e posibila mutarea pe alta vatra.
Eu aveam in cap asa ceva:
Socotind exact timpii ca sa obtin botci capacite la sfarsitul salcamului si pierderile de rigoare, voi avea 45 de botci din care 5 in nucleie si 40 vrac.
Presupunand ca in aceeasi perioada voi avea 8 rame cu puiet in fiecare familie, 20 de familii sa le divid in 3, doua sa contina cate patru rame cu puiet si albina acoperitoare precum si cate 1 rama cu miere. Bineinteles hranitor si sirop cat e nevoie. La astea voi altoii botcile.
Matca impreuna cu albina culegatoare sa ramana pe loc si va primii cate doua rame cu puiet capacit de la celelalte 9 familii nedivizate. Bineinteles hranitor si sirop cat e nevoie. Cele 9 familii rama si ele in medie cu 3,5 rame cu puiet.
Mi-ar iesii 20x3 =60 + 9 sut 69 stupi in total.
Ce parere aveti?
@ proapis13: regulamentul nu obliga la inscrierea locatiei in avatar, iar in primul post am specificat de unde sunt. Eu consider lipsa de respect sa postez fara sa citesc macar ce spune omul.
Ultima oară modificat de GIS pe 01 Apr 2012, 21:36, modificat 1 dată în total.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 21:34

Da kamy, asta-i chiar un pericol. E o idee si cu botcile de roire da-i cam riscant.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Bee Happy » 01 Apr 2012, 21:43

GIS scrie:1. Nu se pune problema hranirii cu sirop. Si nici a recoltei.
2. Sunt aproximativ 40-50 rame gata cladite si foi cat incape precum si 40 lazi goale.
3. Nu am posibilitatea sa cresc 40 matci si sa le imperechez. Nici nu as cumpara.


Ma intereseaza subiectul, pentru ca si eu inmultesc ''excesiv'' anii acestia.
De ce spui ca nu ai posibilitatea sa imperechezi 40 de matci, devreme ce dispui de 40 de lazi goale. Fiecare din ele pate functiona initial, ca si nucleu de imperechere.
Cum as face eu, in conditile date de tine:
-As forma 40 de nuclee pe o rama cu puiet capacit, plus albina acoperitoare, plus albina scuturata de pe inca o rama.
-Ramele cladite de la rezerva sunt adugate nucleelor.
-In locul ramelor scoase din familii pun foite. Ca oricum sunt destule.
-Nucleele se transporta pe alta vatra.
-Se planteaza in ele o botca (poate fi de roire, dar nu de salvare. Devreme ce interesul e inmultirea, botcile de roire sunt foarte bune pentru inceput.) de la o familie buna, fortata sa intre in friguri.
- Se hranesc nucleele si se verifica imperecherea si ponta matcilor.
- Dupa ce au primul puiet capacit, reunesc stupinele si folosesc familile de baza, ca si material donator(puiet dar si albina in prima faza, apoi doar puiet capacit)
Teoretic, ar trebui sa ai roiurile pe cinci rame la inceput de iulie, fara a slabii prea mult familile de baza. Daca vrei sa ai si ceva miere de la ele.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde mihai cl » 01 Apr 2012, 22:23

@ proapis13: regulamentul nu obliga la inscrierea locatiei in avatar, iar in primul post am specificat de unde sunt. Eu consider lipsa de respect sa postez fara sa citesc macar ce spune omul. Idem si la mine
mihai cl
 

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde mihai cl » 01 Apr 2012, 22:28

Mai GIS dar cu matcile existente cum stai?nu cumva mai ai si ceva babe pe acolo?
mihai cl
 

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 01 Apr 2012, 22:30

mihai cl scrie:@ proapis13: regulamentul nu obliga la inscrierea locatiei in avatar, iar in primul post am specificat de unde sunt. Eu consider lipsa de respect sa postez fara sa citesc macar ce spune omul. Idem si la mine

Tu iar te bagi in seama cind nu trebuie??
A cui clona esti??
Scrie despre inmultire daca ai intrat pe pagina omului
si n-o mai lalai ca tzatza pe margine de subiect :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 22:40

mihai cl scrie:Mai GIS dar cu matcile existente cum stai?nu cumva mai ai si ceva babe pe acolo?


mihai cl scrie:Sunt incepator dar nu te inteleg, raspunsul il dai chiar tu,(Vechiul proprietar a facut matcile in 2011 prin orfanizare cu botci de salvare, fara alte "complicatii)"
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde mihai cl » 01 Apr 2012, 22:47

proapis13 scrie:
mihai cl scrie:@ proapis13: regulamentul nu obliga la inscrierea locatiei in avatar, iar in primul post am specificat de unde sunt. Eu consider lipsa de respect sa postez fara sa citesc macar ce spune omul. Idem si la mine

Tu iar te bagi in seama cind nu trebuie??
A cui clona esti??
Scrie despre inmultire daca ai intrat pe pagina omului
si n-o mai lalai ca tzatza pe margine de subiect :oops:

Te crezi smecher ma? ce daca ai atatea postari, esti bata si un ingamfat.Nici nu ma intereseaza celalalte postari ale tale cred ca toate sunt ca acesta.
mihai cl
 

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 22:58

@Bee Happy
E greu sa transport 40 de lazi normale cu nucleele formate, pe alta vatra si apoi inapoi cand nu dispun de logistica necesara, dar nici de alta locatie la mai putin de 30 km pe care sa-i insir. As face ceva mai simplu si mai usor de urmarit ulterior. Cu toate ca prezenta matcilor imperecheate m-ar ajuta foarte mult.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Apr 2012, 23:02

mihai cl scrie:
proapis13 scrie:
mihai cl scrie:@ proapis13: regulamentul nu obliga la inscrierea locatiei in avatar, iar in primul post am specificat de unde sunt. Eu consider lipsa de respect sa postez fara sa citesc macar ce spune omul. Idem si la mine

Tu iar te bagi in seama cind nu trebuie??
A cui clona esti??
Scrie despre inmultire daca ai intrat pe pagina omului
si n-o mai lalai ca tzatza pe margine de subiect :oops:

Te crezi smecher ma? ce daca ai atatea postari, esti bata si un ingamfat.Nici nu ma intereseaza celalalte postari ale tale cred ca toate sunt ca acesta.



ATAC LA PERSOANA , mihai cl .......7 zile pauza de revenire !

pe viitor , atentie la limbajul folosit , aici nu suntem pe maidan !
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde lucky5strike » 01 Apr 2012, 23:37

GIS scrie:Asa cum suna si titlul as dorii sa inmultesc 29 de familii astfel incat in primavara lui 2013 sa ajung la cat mai multe cutii pline din cele inca 40, actualmente goale. Deci nu mai mult de 70 familii in total. Problema-i ca nu vreau sa fac nici sport extrem, sa risc foarte mult sa le pierd in iarna.


Odata, din 29 de familii m-as baza doar pe 25 de familii.

1. As egaliza familiile, incepand cu 15 aprilie, astfel ca in jur de 1-15 iunie sa am maximum de albina si puiet in fiecare din familii. Daca vreau mierea de la faneata sau floare, ma mai lungesc si pana la 1-5 iulie, si fac doar o tura.
2. In fine, la momentul cand ating maximul, cam la 1 iunie, formez 25 de roi pe vatra din fiecare familie: 1 rama de miere, 1-2 rame de puiet capacit cu albina insotitoare si alte 2 rame de albina scuturate. Sfatul meu, matca imperecheata. Diafragma, folie, stimulari, extinderi, intariri cu o rama de puiet la 10 zile dupa inceputul pontei, etc.
3. Dupa o luna, la 1 iulie, repet operatiunea pentru alti 25 roi.
4. Calculam ca din 50 de roi sa avem pierderi de introducere de 10%, deci ramanem cu 45 roi finali.
5. Ma ingrijesc dupa 20 iulie sa schimb matcile din familiile de baza care nu se pot reface. Ca vor fi.
6. Mierea se extrage cu zgarcenie, adica se tin cate 4 rame bune-bune deoparte pentru fiecare U.B.
6. Procedurile obisnuite de pregatire de iernare: miere, matca, tratamente.

La 1 august avem 29 de familii si 45 de roi - 74 de unitati biologice...
De fapt, majoritatea vor fi familii, fiindca roii din transa intai au toate sansele sa atinga stadiul respectiv.

Daca pierzi peste iarna maxim 4 matci, in primavara 2013 ai cele 70 de familii.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde traian » 02 Apr 2012, 00:37

de multi ani fol urmatoarea metoda- ajut fam de elita cu puiet capacit,intra in friguri,au 20 rame. apoi le divizez fac 10 nuclee cu cite o botca si doua rame una cu puiet si una cu miere si albina ce le acopera botca safie coapta.dupa inperechere si matca a depu primele oua se da o rama cu puiet fara albina ca a mele se bat puietul sa fie gata de eclozionare se repeta introducerea de rame cu puiet la o saptamina simplu si sigur
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde gabi bee » 02 Apr 2012, 08:34

traian , e buna metoda ta dar matcile obtinute din botcile de roire nu au tendinta de roire mai ridicata ? :!: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 02 Apr 2012, 09:32

Incep sa-mi fac o imagine la ce ma apuc. Ma intereseaza si pareri obiective, greseli sau pericole la care ma expun referitor la strategia postata de mine la primul post de pe pagina asta.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde stroe » 02 Apr 2012, 09:54

Matci fecundate (proprii sau cumparate ) si ajutorul naturii (fara de care nu poti face nimic). Daca nu vrei sa bagi sirop culesul de intretinere este esential .Cifra de 70 este cam aproape de numarul minim obligatoriu de stupi pe care trebuie sa-l ai dupa a treia transa la masura 141.Oricum se pot face multe roiuri si se pot uni in toamna daca nu se dezvolta suficient.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Badea. claudian » 02 Apr 2012, 11:36

Dl. lucky5strike - nu vreau sa par carcotas dar analizand postarea dv. am ajuns la concluzia ca punctul 2 este putin cam "subtire " pe langa faptul ca la prima formare a roilor se foloseste mat.biolog. cam putin (cu toate ca la momentul respectiv se gaseste din abundenta )iar numarul lucrarilor de intrventie efectuate de catre apicul. sunt cam numeroase atat la fam. de baza cat si la roi ,cand spun asta ma refer aici la scuturare ,cautarea matcii si izolarea ei adugare de fag. dupa 10 zile etc!....fiind un volum cat de cat marisor de lucru stuparul risca sa faca uneori si unele greseli ,care vor avea repercursiuni la a doua etapa de inmultire !...Altceva ,.... tanarul nu este pregatit si nici nu dispune de utilajul si materialele necesare pentru obtinerea matcilor inperecheate ,cu toate acestea dv. il sfatuiti sa foloseasca matci inperecheate!... acum vin eu si va intreb de unde ?!... cand omul nu are posibilitatea sa le produca in regie proprie si poate nici posibilitatea sa le cumpere!.... stim cu toti ca 50 -60de matci costa ceva banuti !... s-au pote cunoasteti dv. vreun crescator de matci care sa i le livreze la timp si la un pret de cost cat mai scazut.? Asadar la cea ce recomandati dv. tanarul nu se poate incadra din motive bine intemeiate !... de acea eu cred ca metoda cea mai economica si care il avantajaza este de a forma roi cat mai puternici in care sa predomine cat mai multa alb. tanara ,mutarea lor pe o alta vatra pentru o perioada 3-4 saptamani !... in loc de matca se va folosi botca ,ramele cu puiet capacit care vor forma roii sa fie in numar de 3 si incadrate de 2 rame cu miere de salcam capacita ,trebue profitat de aceasta ocazie deoarece la acea data se gaseste din belsug miere de buna calitate !... in cursul veri nu stim ce substante dulci pot intra in stupi respectivi . Nu se face nici un fel de extractie ,pentru ca avem multe "guri " de hranit !...dupa ce roiurile au fost facute se refac cuiburile fam.de baza !.. in locul fagurilor cu puiet ridicati se vor introduce ramele cladite de la rezerva de care dispune in alternanta cu F. A. , acesti faguri vor fi crescuti si insamantati pana la urmatorul cules mare (de productie )adica la tei ,cand se va trece la cea de a doua etapa de formare a roilor
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori