Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde popik50 » 22 Apr 2012, 09:28

Eu cred ca din 29 de familii (daca sunt familii) , poti sa mai faci inca atatea si sa nu te expui la riscuri inutile . Deci sa ajungi undeva la 60 de fam e ok . Deja cand vorbesti de mai multe apar semnele de intrebare si sanse de a avea un esec lamentabil . Daca vrei sa ajungi la un numar stabilit parerea mea e sa mai cumperi un nr x de familii. ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde kamy » 22 Apr 2012, 10:45

domnilor vine vara asa ca poti sa inmultesti cat de mult vrei cu conditia sa fie minim un nucleu pe 2 rame cu matca tanara se dezvolta,ce nu se dezvolta unifici la intrarea in iarna, dar din multe cam ai si de unde unifica din putine doar de tras la xerox!ca faci multe ca faci putine matci tot o sa mai cada dar parca din multe nu e asa dureros.fiecare face cum crede de cuviinta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde balasbebe » 22 Apr 2012, 12:11

Luam o familie in calcul pe 18-20 de rame DB. Se cauta matca batrana si se pune intr-o lada in care vrem sa facem primul roi. Se pun cam 6 rame goale. Se scutura 1-2 rame si cu albine iar lada se duce la o distanta de cativa metri., Toate culegatoarele se vor intoarce la matca batrana ramasa pe vechiul amplasament. Dupa 2-3 zile repetam dar de aceasta data vom imparti stupul in doua. Astfel vom obtine trei unitati. La noile nuclee formate vam da cate o matca imperecheata.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde catalin_valenii » 26 Ian 2013, 21:55

Gis am si eu o intrebare si anume daca ai reusi ceea ce ti ai propus anul trecut.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde adi1 » 08 Feb 2013, 14:11

catalin_valenii scrie:Gis am si eu o intrebare si anume daca ai reusi ceea ce ti ai propus anul trecut.

si eu la fel, as dori sa stiu daca domnu a reusit. sunt in aceasi situatie (29 de famili,daca nu mai mor pina in primavara) si as dori sa inmultesc.daca a avut rezultate si ce metoda a folosit. eu am gindit asa :stupi stau prost cu mincarea deci am inceput deja hranire permanenta cu turte si sirop. din 20februarie sa incep cu turte inbunatatite cu polen,sa stimulez cit mai mult pina la salcim inaintea culesului sa iau matcile batrine si sa formez roiuri o rama de puiet+matca+o rama cu mincare si ceva albina scuturata,in stupi orfanizati sa introduc botci gata de eclozare, asa as putea dubla efectivul si sa nu afectez culesu la salcim?
adi1
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2013, 13:41

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde valentin » 10 Feb 2013, 07:25

asa n-ai sa faci mare brinza.astea sunt metode batrinesti.da de ce nu faci nucleie pe 1rpuiet capacit una cu miere si o foita si le bagi botci Lasi fam asa cum sint iar dupa salcim incepi sa le transferi la roiuri rame de puiet sau de preferat daca dispui de bani si vrei sa faci .fam pentru floarea soarelui cumpara regine inperecheate. sunt multe metode da dupa parerea mea ai aleso pe cea mai proasta.eu asa am procedat din13stupi im dublat in fiecare an cu exeptia anului trecut.trebuie sa mai ei in calcul si deculesurile pe care le ai, de banii de care dispui ca sa reusesti roii trebuie stimulati trebuie faguri,rame ,cuti,simulta pasiune :P
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Hropaciov » 10 Feb 2013, 19:15

Eu am 14 familii si vreau sa fac anul acesta 28(dublu).Iata cum procedez in fiecare an:In jurul datei de 25 aprilie-1 mai(dimineata)scot toate ramele cu albine impreuna cu matca si le mut intr-o alta lada pe alt amplasament.In stupul (cutia) ramas pe vechiul amplasament las o singura rama proaspat ouata(numai cu oua,fara puiet)plus doua rame cu miere de acoperire.Toata albina lucratoare formeaza noul roi(nucleu).Astfel botcile de salvare sunt crescute din stadiul de ou neavand puiet in stadiul de larva.Dupa eclozionarea matcii si imperechere, nucleul va fi ajutat o data la 3 saptamani cu cate o rama de puiet de la familia din care a fost format-practic familia mama.In acest fel acesti nuclei vor ajunge la puterea unei familii normale la jumatatea lunii iulie si isi vor putea asigura rezervele de iernat de la ultimul cules de f.s.De la familiile de baza se va putea recolta mierea normal, la fiecare cules.
Hropaciov
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Apr 2012, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2013, 19:32

Hropaciov scrie:Eu am 14 familii si vreau sa fac anul acesta 28(dublu).Iata cum procedez in fiecare an:In jurul datei de 25 aprilie-1 mai(dimineata)scot toate ramele cu albine impreuna cu matca si le mut intr-o alta lada pe alt amplasament.In stupul (cutia) ramas pe vechiul amplasament las o singura rama proaspat ouata(numai cu oua,fara puiet)plus doua rame cu miere de acoperire.Toata albina lucratoare formeaza noul roi(nucleu).Astfel botcile de salvare sunt crescute din stadiul de ou neavand puiet in stadiul de larva.Dupa eclozionarea matcii si imperechere, nucleul va fi ajutat o data la 3 saptamani cu cate o rama de puiet de la familia din care a fost format-practic familia mama.In acest fel acesti nuclei vor ajunge la puterea unei familii normale la jumatatea lunii iulie si isi vor putea asigura rezervele de iernat de la ultimul cules de f.s.De la familiile de baza se va putea recolta mierea normal, la fiecare cules.


Sa inteleg ca esti la al treilea an ca apicultor??
Daca faci operatia asta in fiecare an la 1 mai cind si cu ce albina faci productie de miere daca toata culegatoarea ramine pe vechea locatie??
Daca pui o rama proaspat ouata fara doica,cine v-a avea grija de oua??
Daca o albina doica se poate transforma in culegatoare in o zi doua,o culegatoare are nevoie de aprox 6 zile sa i se reactiveze glandele ce secreta laptisorul necesar hranirii puietului
Daca o data la 3 saptamini ajuti nucleul,care fie vba intre noi,numai nucleu nu se numeste ala,cu cite o rama de puiet de la familia din care a fost format cind acea familie o sa adune miere??
Daca-mi vii cu raspunsurile la intrebarile de mai sus si-mi dai argumente destul de solide anul acesta o sa aplic metoda ta :!:
salve :D

P.S. Mai sunt vreo doua obs de facut la metoda ta insa ii mai las si pe altii ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Hropaciov » 10 Feb 2013, 19:39

In primul rand scotand cate o rama cu puiet capacit din familia de baza in perioada mai-iulie(inseamna in total 3 sau 4 rame) creez spatiu pentru a nu intra in frigurile roitului.

P.S.-Practic apicultura din '92(de la 14 ani) doar ca hobby,oricum am citit zeci de carti.Deocamdata am job si nu vreau sa am f. multe familii.
Hropaciov
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Apr 2012, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2013, 20:06

Nu m-ai convins,anul trecut si eu am inmultit de la 35 la 66 si nu am avut probleme
Nu am folosit niciodata metoda ta si de aceea cer mai multe info mai ales ca ai si citit citeva zeci de carti
Tu ai 21 de ani de experienta eu doar joc la pitici la cite vechim e am :lol:
Vreau mai multa info si nu numai pentru mine ci si pentru colegii ce citesc acest topic
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde vlad » 10 Feb 2013, 20:25

Hropaciov scrie:In primul rand scotand cate o rama cu puiet capacit din familia de baza in perioada mai-iulie(inseamna in total 3 sau 4 rame) creez spatiu pentru a nu intra in frigurile roitului.

P.S.-Practic apicultura din '92(de la 14 ani) doar ca hobby,oricum am citit zeci de carti.Deocamdata am job si nu vreau sa am f. multe familii.


din ceea ce ai spus mai inainte rezulta o concluzie clara : n-o sa-ti roiasca .
aaa! si inca una : productie de salcam 0 sau pe acolo .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Albinel » 10 Feb 2013, 20:33

proapis13 scrie:Nu m-ai convins,anul trecut si eu am inmultit de la 35 la 66 si nu am avut probleme
Nu am folosit niciodata metoda ta si de aceea cer mai multe info mai ales ca ai si citit citeva zeci de carti
Tu ai 21 de ani de experienta eu doar joc la pitici la cite vechim e am :lol:
Vreau mai multa info si nu numai pentru mine ci si pentru colegii ce citesc acest topic
salve :D


salve colegul !!
ce zici de situatia asta ..acum trei ani se intra in iarna cu 12 familii pe doua si trei rame..ies in primavara toate..la rapita albina pe 20 de rame Dadant de nu puteai sa umbli in stup..la rapita se fac un numar de nuclei de imperechere si se extrage 10 kg de miere pe familie..se ajunge la tei cu 26 de famili..productie 25kg media pe stup..a fost si 9kg pe zi la cantar ..se fractioneaza totul si se intra la iernat cu 61 de familii(roi) de albine ..desigur slabe si f slabe..
ies toate ,absolut toate din iarna si anul urmator se obtin 4400kg de miere si 93 familii ce au intrat la iernat plus 27 instrainate..te las sa calculezi Mariane .. :D anul trecut au iesit din iarna 87 de bucati si s-a intrat la iernat cu 133..lipsa pastoral la FS ..productie fara FS (tei ca si inexistent)= 2000kg..fara zahar sau inlocuitori absolut deloc..
ceea ce am relatat mai sus nu-i pescareasca ,ba din contra mai multi prieteni apicultori au asitat la toate cele ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde balu » 10 Feb 2013, 20:35

metoda asta poate ar merge dupa salcim, n-am incercat.
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2013, 20:38

Albinel scrie:salve colegul !!
.te las sa calculezi Mariane ..

Am calculat si da bine mai ales ca te citesc si va citesc toate postarile
Mie mi-a dat ceva cu virgula la colegul si voiam sa aflu mai multe de la sursa
Daca citesti cu atentie ce a scris mai sus o sa vezi si tu de ce m-am ,,agatat'' ca esti ,,coarda batrina'' in apicultura :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Albinel » 10 Feb 2013, 20:51

Hropaciov scrie:Eu am 14 familii si vreau sa fac anul acesta 28(dublu).Iata cum procedez in fiecare an:In jurul datei de 25 aprilie-1 mai(dimineata)scot toate ramele cu albine impreuna cu matca si le mut intr-o alta lada pe alt amplasament.In stupul (cutia) ramas pe vechiul amplasament las o singura rama proaspat ouata(numai cu oua,fara puiet)plus doua rame cu miere de acoperire.Toata albina lucratoare formeaza noul roi(nucleu).Astfel botcile de salvare sunt crescute din stadiul de ou neavand puiet in stadiul de larva.Dupa eclozionarea matcii si imperechere, nucleul va fi ajutat o data la 3 saptamani cu cate o rama de puiet de la familia din care a fost format-practic familia mama.In acest fel acesti nuclei vor ajunge la puterea unei familii normale la jumatatea lunii iulie si isi vor putea asigura rezervele de iernat de la ultimul cules de f.s.De la familiile de baza se va putea recolta mierea normal, la fiecare cules.


scuze nu te citisem ..dar ce-mi vazura ochii aici ma face sa cred ca biata albinutza a devenit batjocura unora ..nu te supara ca-ti zic ..dar daca tot esti paralel cu treburile astea ,ori renuta ,ori intreaba ,studiaza si pune lucrurile la punct asa cum trebuie..vai de mine ,te mai citesc si altii si unde pui ca te mai si asculta :oops:
auzi ce nuclei :!: din salvare pe albina adulta !!!!
scuze ..dar nu m-am putut abtine... :oops:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Albinel » 10 Feb 2013, 20:55

proapis13 scrie:
Albinel scrie:salve colegul !!
.te las sa calculezi Mariane ..

Am calculat si da bine mai ales ca te citesc si va citesc toate postarile
Mie mi-a dat ceva cu virgula la colegul si voiam sa aflu mai multe de la sursa
Daca citesti cu atentie ce a scris mai sus o sa vezi si tu de ce m-am ,,agatat'' ca esti ,,coarda batrina'' in apicultura :lol:
salve :D


chiar nu citisem..!! te urmaream sa mai invat cateceva de la cei ce chiar am ce invata .. :D de n-as fi "coarda batrana in apicultura " ,as muri doar coarda batrana si nu mi-ar sta deloc bine.. ;) :lol:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori