Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Badea. claudian » 02 Apr 2012, 11:58

GIS scrie:Incep sa-mi fac o imagine la ce ma apuc. Ma intereseaza si pareri obiective, greseli sau pericole la care ma expun referitor la strategia postata de mine la primul post de pe pagina asta.

Gis , nici nu stii la ce te inhami !.. daca nu ai un plan bine stabilit pe etape si sa il respecti cu strictete o sa dai kix ! :lol: ... deocamdata nu prezinti nici o strategie ,la primul post este prezentata o baza materiala si ceva planuri care mise par cam ambiguu!... aduna informatie cat de multa ,numai pe care crezi tu ca te ajuta , fati un plan de lucrari si dai bataie !... unde nu stii intrebi :lol: ca nu-i nici o rusine! ;)
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 02 Apr 2012, 14:19

Badea. claudian scrie:
GIS scrie:Incep sa-mi fac o imagine la ce ma apuc. Ma intereseaza si pareri obiective, greseli sau pericole la care ma expun referitor la strategia postata de mine la primul post de pe pagina asta.

Gis , nici nu stii la ce te inhami !.. daca nu ai un plan bine stabilit pe etape si sa il respecti cu strictete o sa dai kix ! :lol: ... deocamdata nu prezinti nici o strategie ,la primul post este prezentata o baza materiala si ceva planuri care mise par cam ambiguu!... aduna informatie cat de multa ,numai pe care crezi tu ca te ajuta , fati un plan de lucrari si dai bataie !... unde nu stii intrebi :lol: ca nu-i nici o rusine! ;)


Nu cred ca am fost inteles.
Ma refeream la primul post de pe pagina respectiva (pagina 2). Nu vorbesc deloc despre baza materiala:
"Eu aveam in cap asa ceva:
Socotind exact timpii ca sa obtin botci capacite la sfarsitul salcamului si pierderile de rigoare, voi avea 45 de botci din care 5 in nucleie si 40 vrac.
Presupunand ca in aceeasi perioada voi avea 8 rame cu puiet in fiecare familie, 20 de familii sa le divid in 3, doua sa contina cate patru rame cu puiet si albina acoperitoare precum si cate 1 rama cu miere. Bineinteles hranitor si sirop cat e nevoie. La astea voi altoii botcile.
Matca impreuna cu albina culegatoare sa ramana pe loc si va primii cate doua rame cu puiet capacit de la celelalte 9 familii nedivizate. Bineinteles hranitor si sirop cat e nevoie. Cele 9 familii rama si ele in medie cu 3,5 rame cu puiet.
Mi-ar iesii 20x3 =60 + 9 sut 69 stupi in total.
Ce parere aveti?"
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Badea. claudian » 02 Apr 2012, 17:00

este bine,este un pic cam complicat !... dai bataie !... iti doresc succes si ne mai tii la curent cu lucrarile
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 02 Apr 2012, 17:07

Doua intrebari am, la strategia mea:
1. Daca considerati necesar ca roii formati sa fie mutati obligatoriu pe alta vatra, ca-i cam complicat pentru mine.
2. Daca este necesar sa-i dau matcii ramele cu puiet insotite de albinele doici de pe ele.
Multumesc.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde jenica67 » 02 Apr 2012, 17:09

Ma bag si eu ca incepator, care cred ca am citit suficient, sa dau un sfat bun. Prima intrebare, ai deja 75 de hranitoare ??
Si acum sfaturile mele :
1. F importanta daca vrei sa ai succes, este sa faci roii mici, pe maxim 2 rame, (una de puiet capacit si una cu miere), pana se imperecheaza matcile. Numai apoi, sa le dai cate o rama, cu puiet capacit, gata de eclozare, si rama la construit.
2. Sa ti familiile puternice, prin stimulare non stop ca sa ai material biologic de ajutor.
Eu asi imparti familiile in 3 grupe : A=10 Ffamilii, B=10 familii si C=10 familii
M-asi apuca de crescut matci in asa fel incat sa eclozeze undeva pe la 10 mai prima tura cca 20 buc si a doua tura pe la 30 mai. Asta depinde si cum, infloreste si se gata salcamul, la voi.
Etapa 1 - 10-15 mai
- A-> fiecare stup cedeaza 4 rame x 10 rame = 40 rame => 20 de nuclee pe 2 rame cu botci gata de eclozare=R1 (in 10 stupi orizontali si 10 stupi verticali).
- > A primeste 40 de rame goale la construit (si 10 magazie cu rame 1/1 (100 rame) mai ales pentru construit, eventual si ceva miere)
- > B primeste pe post de magazie corp 1/1 cu 100 de rame la construit (astea se pot da la construit si mai devreme cu cateva zile inainte de salcam)
- > C promeste pe post de magazie corp 1/1 cu 100 de rame la construit (la fel ca B)
Etapa 2 - 30 mai
- R1 matcile s-au imperecheat si primesc de la B - 40 de rame cu miere si de la C 20 de rame cu puiet capacit (bine ar fi si cu albina acoperitoare dar nu este obligatoriu)
- R1 primeste 20 de rame cu FA
B -> fiecare stup cedeaza 4 rame x 10 rame = 40 rame => 20 de nuclee pe 2 rame cu botci gata de eclozare=R2 (in 20 stupi verticali).
B->20 de rame cu miere la R2
Etapa 3 - 20 iunie
-> R1 primeste 20 de rame cu FA si de la B si C 20 de rame cu miere
-> R2 primeste de la C (eventual A in functie de refacere) 20 de rame cu puiet capacit (eventual si albina acoperitoare)
-> R2 primeste de la B si C 20 (sau 40 de rame) cu miere

Prin 1-10 iulie eu asi face ultimile retusuri ca sa am toate roiurile cat mai egale si dezvoltate si familiile in stare de cules la tei, eventual altceva ce se mai poate.
Cam asa asi face eu, daca asi fi in situatia expusa de tine. Mutarea pe altra vata iti asigura un plus de albine mai ales culegatoare care ajuta f mult dezvoltarea roiului. Nu am pus aici ca hranirile trebuiesc facute, atat cat este nevoie.
O problema poate constitui si ceva lazi de rezerva, care sa le ai pentru familiile in putere, care pot sa recolteze miere la tei, sau dupa.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde lucky5strike » 02 Apr 2012, 22:24

D-le badea, eu stiam ca o inmultire echilibrata inseamna crestere de 50% din efectiv, adica din doi stupi scoti un roi, fara sa periclitezi prea mult culesul.

Acuma, daca apicultorul nostru si-a stabilit din 29 sa ajunga la 70, asta inseamna crestere de 140%. Daca asta e cresterea pe care o recomandam unui incepator, cu botci si roi cat mai dotati, dupa canoanele dumitale, nu pot sa nu ma mir, dar pana la urma, e o metoda... posibila! Ramane de vazut cum ne descurcam pe o vreme cu pierderi de imperecheri de 40-60%.

Roii cu botci au si ei costurile lor, sa zicem doar ca albina aia sta 15 zile, fara mare folos, timp in care se odihneste si... imbatraneste, iar dupa alte 15 zile apare scadenta. Daca nu iese imperecherea, exersam unificari, deci e si aici manopera.

Ideea e ca poti sa le iei direct ca familii sau roi, poti sa le dai matci, poti sa le dai botci, 40 de familii nu apar din senin... bani tot scoti din buzunar, mana pe rame tot trebuie pusa, vorba e cu ce randament, cu ce cost?

Fiecare chiteste in felul lui, subtire sau nu.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde balu » 03 Apr 2012, 08:57

N-am auzit de pierderi de matci de 40-60 %, la 60 roi formati, am pierdut max 5 matci, si mai mult datorita furtisagului, practic la introducere am pierdut o singura matca, n-am verificat de botci
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Badea. claudian » 03 Apr 2012, 14:41

DL. Profesor sunt de acord cu ce spuneti dv. dar eu ma refeream la cazul nostru aici de fata nu in general deci,lucram cu ce avem, nu avem regine decat cateva ,in schimb sunt disponibile botci asa cum spune apicultorul in cauza !...referitor la cele spuse de dv. in ultima postare, dupa parera mea o cam contrazice pe prima ( ma refer la inmultirea echilibrata )!... dar sa revenim la cazul nostru !...roii cu botci au un pic plecarea mai greoaie ,fata de cei cu matci inperecheate ,dar asta nu inseamna ca albina care formeaza aceste U.B. sta si doarme toata ziua in asteptarea ca doar, doar se va intampla vreo minune !...stim foarte bine ca ,odata botca altoita pe fagurele cu puiet ,automat se se declansaza o reorganizare a cuibului ;se intareste paza la urdinisi ,albinele culegatoare isi reiau activitatea ,lucratoarele lipesc si ingrijesc botca de unde va iesi viitoarea matca etc!... deci nu putem spune ca noa noastra fam. someaza , nu le putem subestima chiar asa...si sa nu uitam ca inaite sa treaca cele 15 zile se inplinesc cele 9 zile care au mai ramas pana ce va ecloziona o noua generatie de albine din faguri cu puiet capacit ,faguri pe care apicultorul nostru sa ingrijit sa ii aleaga in mod corespunzator !...mai pot adauga ca aceste albine care nu prea sunt '' folositoare'', asa cum spuneti dv. au sarcina de a ingriji si pregati tanara matca pentru actul de inperechere ce va urma in scurt timp !... acum , ca si in afaceri !... cineva trebuie sa piarda si cineva trebuisa castige !....dar, daca apicultorul nostru le acorda atentia cuvenita adica ,alegerea vetrei de stupina sa fie cat mai izolata ,asezarea roiurilor sa fie cat mai distantata si cat mai neuniforma cu repere bine determinate si vizibile si sa mai aiba si noroc de o vreme corespunzatoare pentru efectuarea zborului de inperechere totul este ok !..pot spune ca procentul de inperechere va fi de peste 98% poate chiar de %/%!....binenteles acest procent poate fi atins numai cu atentia cuvenita din partea apicultorului si cu ajutorul celor doi factori , interni si externi care ajuta in mod deosebit la cresterea ,dezvoltarea si inmultirea familiilor de albine !.
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Badea. claudian » 03 Apr 2012, 15:43

Pentru Dl. JENICA ......domnule Eugen ca si incepator cred ca a-ti citit pra mult !...deoarece activam amindoi de ceva vreme pe acest forum imi permit sa fac unele afirmatii asupra modului dv. de lucru cu fam. de albine !....eu cred ca dv. confundati sau comparati fam.de albine ca si cum ar fii niste piese de magazie !domnule sa nu uitam ca lucram cu material viu ,miscator sa nu il comparam cu mijloacele fixe !...acest material in functie de diferiti factori poate sa stagneze in dezvoltare s-au poate avea o curba ascendenta pe o perioada de timp mai mica s-au mai mare !...am citit cu atentie cele expuse de dumneavoastra ,parca ati inparti programul de lucru in fiecare dimineata muncitorilor dv. din subordine !... concis si la obiect!! , de fapt imi place si ma amuza acest plan ingineresc pe care il propuneti ,acum ramane sa vedem cat este de interesant si de atractiv , pentru apicultorul nostru caruia ii acordati atentia si sfatul dv. !.... repet pe hartie imi place asa cum este el descris pe etape,grupe cu sarcini de executie cu mutare de rame dintr-o parte in alta parte !.. dar practic ,cred ca ar fi prea complicat si mar plictisi din cale-afara de mult !...daca v-am suparat va rog sa primiti scuzele mele !... eu va consider un prieten si ca prieten am sa va cer un sfat poate chiar un ajutor !... dar asta la momentul potrivit .
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 03 Apr 2012, 16:30

Am citit si eu cu atentie metoda propusa. Abia acum reusesc sa postez parerea mea.
Nu stiu daca hranitoarele ar fi o problema, ci lazile care nu pot fi folosite pe post de magazie, lucru esential in metoda. De asemenea, metoda impune folosirea unui numar foarte mare de ramele ce ar trebui sa le construiasca si de umplerea lor cu miere, dar nu pot fi sigur ca asa va fi. Bine, nu pot fi sigur de nimic, dar incerc sa elimin cat mai multe din variabile. Consider ca reusita acestei metode depinde intr-o masura mult prea mare de conditiile climatice dar si de foarte mult noroc.
Oricum, multumesc pentru propunere.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde jenica67 » 03 Apr 2012, 21:31

Poate idea mea nu este cea mai buna tehnologie si poate nici cea mai adecvata, dar cred ca pentru a reusi, sa ai in primul rand un plan f detaliat facut, care bineinteles, ca va mai suferi modificari, datorita posibilitatilor multiple de evolutie, care depind si de factori, care vor influenta, dezvoltarea roilor creati. Este normal, ca fata de cele ce am spus eu, sunt inca multe de completat, dar ca sa le scrii pe toate, trebuie sa faci prea multe detalieri, care cred ca un apicultor care indrazneste sa faca ceea ce ti-ai propus tu, ar trebui sa le stie. Oricum un plan chiar daca este mai prost, valoreaza mai mult, decat o suta de idei generale, care nu se leaga intre ele. Acum eu iti spun si una care poate te va incuraja. Eu anul trecut, am iesit anul trecut din iarna, cu 2 familii cu matca si una fara matca, una am pierdut-o. Am facut din cele 3, doua familii puternica, si am cules in vara 105 kg de miere si in toamna am intrat cu 2 familii si 4 roiuri, care au iesit din iarna f bine, pot spune ca super, si numai una a fost pe 5 rame. Restul intre 6-9 rame, cu albina suficienta de acoperire. Si completari in toamna, am facut destul de putin, maxin 5-6 kg de sirop. Deci asi indrazni sa spun, ca daca te vei tine de treaba, ar cam trebui sa reusesti. Acum nimeni nu poate sa iti spuna acum, ce cules va fi si cum va fi vremea. Oricum daca ti colegii de forum la curent si faci analize subiective cu evolutia, probabil vei mai primi ajutoare din partea tuturor, in masara in care pot, ca sa reusesti testul tau de a intra in randul profesonistilor. Oricum timpul deja evolueaza in defavoarea ta, daca nu ai incept sa faci pregatirile, ca ai nevoie de multe, care daca nu o sa le ai la momentul respectiv, o sa te incurce, si o sa scada sansele de reusita.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde serb » 04 Apr 2012, 12:37

Va salut domnule GIS,nu sunt nici eu incepator si folosesc de ceva timp metoda divizarii la familiile intrate in friguri. La inceput roii nou formati ii mutam pe o alta vatra dupa divizare si aveam rezultate destul de bune(80-90%), dar de la un moment dat din lipsa de timp si disponibilitate (apicultura fiind un hobby) am inceput sa-i formez pe aceeasi vatra cu rezultate aproximativ la fel de bune, doar ca la roii formati aveam grija sa le scutur multa albina tanara (doica) suplimentar, si ii impachetam bine,aproape ca iarna, pentru a-i proteja , pentru ca de obicei ii formez doar pe doua rame (miere+puiet batran).Succes si sa vedem rezultatele.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde BUNKA » 04 Apr 2012, 15:41

Fa-le mari si divizeaza-le la sfarsit de salcam..e cea mai buna strategie...acum depinde de felul cum vrei sa le faci mari...si cam cat de mari vrei sa le faci.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde gica.mosu » 20 Apr 2012, 07:11

O parere de la-MOSUUU:Daca pina la salcim 1 le duci10-12....cumpara 29 de matci imperecheate,
le dai in doua si searea pleci in pastoral salc1+2(cladest fag arti3-4/fam) apoi daca" vremea" este
buna la tei-fl soarelui,poti sa mai faci ceva roi pt matci de rezerva....Nu uita-lacomia strica...tot :roll:
Daca nu scoti miere, iesi cu bine....cu toti in primavara. Eu personal asa as faceeee-Mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde augustin » 21 Apr 2012, 23:10

Strategie pentru inmultirea a 29 familii...

Eu nu zic ca nu poti sa ajungi la 120 de familii din 29, se poate, au mai facut-o si altii, nimic nou. Daca ai bani sa stimulezi (sau ai zona buna), chiar poti ca din roii facuti dupa salcam sa faci cules comercial la floarea soarelui. Nu vorbesc din carti, dar in anul ala tata n-a prea dormit. Deci, nu se merita, parerea mea :(
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde gica.mosu » 22 Apr 2012, 08:58

augustin scrie:Strategie pentru inmultirea a 29 familii...

Eu nu zic ca nu poti sa ajungi la 120 de familii din 29, se poate, au mai facut-o si altii, nimic nou. Daca ai bani sa stimulezi (sau ai zona buna), chiar poti ca din roii facuti dupa salcam sa faci cules comercial la floarea soarelui. Nu vorbesc din carti, dar in anul ala tata n-a prea dormit. Deci, nu se merita, parerea mea :(

Cata dreptate ai NENEEE...Iata de ce:inmultirea doar pt nr familii vai de cel ce face asa...
Un amic(acum) a cumparat 10 stupi inainte de salcam FFFbuni ...La fl soarelui(18-07 20011) avea 50/6-7rame si cu mari
efort-cheltuieli am resit sa bagam in iarna 41 buc/4-5 r albine(o parte cite 2 in st de 16 rame cu diafragma intre
ei)...acum are 39 st/ 6-7r cu albina si 2-4 r puiet(cu toata stimularea) cel mai buuun.OARE se merita
atata.... munca doar pt numar(vrea sa acceseze-122) ce ziceti :?: :!: :?: Cu respect mosu-gica!!!
PS-Cine vrea numar sa invete din greselile altora....(fiecare face cum vrea) :roll:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron