Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 13:27

Asa cum suna si titlul as dorii sa inmultesc 29 de familii astfel incat in primavara lui 2013 sa ajung la cat mai multe cutii pline din cele inca 40, actualmente goale. Deci nu mai mult de 70 familii in total. Problema-i ca nu vreau sa fac nici sport extrem, sa risc foarte mult sa le pierd in iarna.
Datele problemei:
1. Nu se pune problema hranirii cu sirop. Si nici a recoltei.
2. Sunt aproximativ 40-50 rame gata cladite si foi cat incape precum si 40 lazi goale.
3. Nu am posibilitatea sa cresc 40 matci si sa le imperechez. Nici nu as cumpara.
4. Am posibilitatea sa cresc 40-45 botci prin transvazare dubla. As putea imperechea deodata doar 5 dintre acestea. Matcile de o calitate foarte buna fac parte dintr-o strategie ulterioara.
5.Familiile existente sunt, actualmente, pe 5-7 rame din care minim 2 cu puiet.


Ma intereseaza o strategie ca sa umplu cat mai multe din cele 40 lazi goale dar sa am sanse sa trec si iarna cu ele. Efectiv cum ati face voi, pas cu pas.
Inmultirea nu o fac pentru mine ci pentru un prieten, incepator. Botcile pot fi crescute, la mine, separat de cele 29 familii puse la bataie.
Zona geografica - Suceava. Stationar.
Despre mine: am trecut de mult de nivelul de incepator dar nu am facut nicioadata o inmultire de asemenea anvergura. Si nu vreau sa risc s-o fac de capul meu, familiile nefiind ale mele.
Cum ma sfatuiti sa procedez?
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Dragos2006 » 01 Apr 2012, 14:16

Tu cate familii de albine ai ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde dorindafi » 01 Apr 2012, 14:19

in statzionar e cam greu sa faci asha ceva,sa intrii cu ei in iarna shi sa iese buni in primavara :roll:
dar nu ne-ai spus ce culesuri ai in preajma ta shi daca zici ca ai trecut de nivelul incepatorilor spunene shi media culesurilor sa vedem care-ar fi shansele
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 14:35

Eu am sapte familii. Mai mult de 20 nu am avut niciodata, ca nu am timpul necesar pentru mai multi. Dar m-am ocupat de albine mai mult de 10 ani.
Media culesurilor pe vatra cu cei 29 nu o cunosc. A fost infiintata anul acesta. Stupii mei sunt la 30km distanta si nu are relevanta media recoltei de acolo. Oricum cand va fi necesar ii voi aduce si eu pe vatra cu cei 29. Dupa zona cred ca ar fi ceva la salcam si tei.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 01 Apr 2012, 14:35

GIS scrie:Inmultirea nu o fac pentru mine ci pentru un prieten, incepator. Botcile pot fi crescute, la mine, separat de cele 29 familii puse la bataie.
Despre mine: am trecut de mult de nivelul de incepator dar nu am facut nicioadata o inmultire de asemenea anvergura. Si nu vreau sa risc s-o fac de capul meu, familiile nefiind ale mele.
Cum ma sfatuiti sa procedez?

Trecand peste faptul ca mai sus te contrazici in 2 locuri si lasi loc de ambiguitati,eu unul am inteles ca ai 29 de familii de albine si intentionezi sa ajungi la 70.Nu esti incepator dar ne ceri noua sfatul pt ca in caz de nereusita sa nu pice pe tine magareata.
viewtopic.php?f=7&t=1834
viewtopic.php?f=7&t=101
Ai 2 link-uri mai sus de unde te poti documenta
,,Botcile pot fi crescute, la mine, separat de cele 29 familii puse la bataie.'' :shock: :?:
Nu am inteles nimic din expresia de mai sus;ai cutie speciala de crescut botci si nu stii cum sa o folosesti???
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 15:07

primul lucru ar trebui sa te hatarasti ce vrei sa faci ce ai ce-ti mai trebuie cat malai disponibil si sa nu te trezesti ca faci alpinism si pe la jumatate te plictisesti si-ti dai drumu.primul lucru ar fi de luat informatia de pe forum la dijerat,pt cunostinte ca asta nu mere doar cu intrebatu,eu ma socotesc apicultor vechi si am invatat f. multe lucruri utile.din 29 faci 100 fara probleme cu conditia sa nu astepti sa pice para.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 15:46

@proapis13
Ideea era ca botcile le pot creste in stupii mei fara a amesteca in acest lucru cele 29 de familii. Asa cum am specificat nu am facut o inmultire de semenea anvergura si am cerut un sfat despre metoda si la ce numar sa ma opresc, pentru siguranta. Asa cum ati face voi in aceasta situatie, cu stupii vostri.
Faza cu magareata o consider o rautate gratuita, poate din cauza faptului ca sunt membru recent pe forumul nou si nu am multe postari. In fine, multumesc pentru link-uri, le mai parcurg o data poate mi-a scapat ceva.

@Kamy
Am specificat ca vreau sa umplu cat mai multe din cele 40 de cutii goale nu obligatoriu pe toate. Fara a risca prea mult mortea lor in iarna. Nu-mi trebuie 100, dat la primavara trebuie sa fie fix 70. Diferenta va fi cumparata.
Matci nu se vor cumpara acum iar despre hranire nu se pune problema. Este de unde.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 16:12

stai linistit asta-i primirea de care am beneficiat si io de la proapis cand am intrat prima data dar sub coaja tare se ascunde un om sensibil gata sa raspunda oricand oricui eu n-as avea rabdarea asta!scrie cate rame ai cate lazi ce fel de lazi si-ti fac un calcul cam ce-as face io in locul tau daca o sa-ti foloseasca e bine daca nu poti s-o folosesti la sters,in legatura cu matcile poti sa le faci singur toti au inceput,nu e imposibil sanatos ar fi sa-nveti din greselile altora!cu cate o sa intri in iarna ramane sa hotarasti abia la toamna cand tot ce nu-ti place unifici dar nu uita sa lasi cateve matci de rezerva!
o zi buna!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde GIS » 01 Apr 2012, 16:48

Multumesc de incurajare.
Revenind, stupii au ajuns pe vatra acum 3 saptamani. La preluare au fost "stransi" pe 5-7 rame. Minim 2 cu puiet. Sunt in 20 stupi verticali de 10 rame si 9 stupi orizontali pe (cred) 16 rame. Spun cred deoarece pana acum vremea nu mi-a permis decat un control rapid. Vechiul proprietar a facut matcile in 2011 prin orfanizare cu botci de salvare, fara alte "complicatii".
Lazile goale sunt: 30 verticale pe 12 rame, noi si 10 orizontale la fel ca cele pline, cu 16 rame.
Stupii mei, in care intentionez sa cresc botcile sunt ceva mai puternici, aveau acum 2 saptamani 7-8 rame cu albina si 4 cu puiet. Matcile, carpatine sunt achizitionate de la cineva cunoscut in productia de matci, de pe net. Astea as vrea la le reproduc pentru cei 40 roi ce intentionez sa-i fac. Am mai facut matci, prin dubla transvazare si am reusit sa le si imperechez dar nu am decat 5 cutii de imperechere si ca urmare as prefera sa introduc direct botca. Eventual sa fac 5 matci imperecheate pentru eventualele pierderi la imperechere.
Cum am spus mai sunt si 40-50 rame gata cladite, daca nu mai multe. Foi si rame goale sunt suficiente.

In acest moment se face hranire de stimulare si sper ca pe la salcam sau chiar inainte, familiile sa aiba minim 6 rame pline cu puiet.
GIS
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mar 2012, 23:18

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde mihai cl » 01 Apr 2012, 17:20

Sunt incepator dar nu te inteleg, raspunsul il dai chiar tu,(Vechiul proprietar a facut matcile in 2011 prin orfanizare cu botci de salvare, fara alte "complicatii)"Astepti sa apara trantori iei rama cu regina si o rama goala, o pui in stupul gol.Cea ofranizata trage botci de salvare, mai divizezi odata daca vrei. Ai grije matcile cumparate selectionate(institut)trantori apar mai tarziu.pana in iarna au timp destul sa se intareasca ,daca ii faci la salcam.DACA E UN TEST L-AM TRECUT? :lol: :lol: :lol:
mihai cl
 

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde dorindafi » 01 Apr 2012, 18:28

gis a scris
,,Dupa zona cred ca ar fi ceva la salcam si tei''

uite cum vad eu lucrurile:
-eu care merg la doua culesuri de salcam shi unul de tei shi poliflora
-in pastoral plec cu 10 rame imbracate bine cu albina din care 6 cu puiet in stadiu de ieshire shi una in stadii diferite ash fi multzumit doar sa-i dublez
nu ai luat in calcul ideea ca din 29 e posibil sa nu faci mai multzi de 10/15 daca nu te ajuta timpul shi culesul , asta daca vrei sa ai familii bune la primavara nu matze leshinate
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 01 Apr 2012, 19:18

GIS scrie:@proapis13
Faza cu magareata o consider o rautate gratuita, poate

Conform D.E.X.
MĂGĂREÁŢĂ, A cădea măgăreaţa pe cineva = a avea de suportat o neplăcere,
o acuzaţie, o pedeapsă etc. fără a fi vinovat. :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde proapis13 » 01 Apr 2012, 19:22

Conform calculelor de pe hartie ai ceva sanse,daca se leaga toate
Pune pe hartie ce si cum vrei sa faci de la transvazare si pina cind
si cum faci roiurile pe etape si zile si sa vedem ce iasa iar unde gresesti
or sa intervina colegii cu precizarile de rigoare si cu corectiile
salve :D
P.S. De obicei nu le raspund celor ce nu-si trec la avatar localitatea
deoarece consider acest fapt lipsa de respect fata de colegi si necitirea regulamentului :!: ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde Badea. claudian » 01 Apr 2012, 20:21

Gis ,uite si parerea mea !... in primul rand asi continua stimularea matcilor din ambele stupine !... in asa fel incat pana la culesul de salcam sa am in fiecare familie cate 7-8 fag. cu puiet capacit ,iar in fam. care trebuiesc inmultite (cele 29) dupa terminarea culesului ( momentul cand declansam prima etapa a inmultiri) in stupi sa existe minim 15-16 intervale cu albina !... intre timp in cea de a doua stupina trebuiesc efectuate lucrarile specifice de crestere a matcilor ,de preferat se va folosi metoda simplei tranzvazari deoarece este mai usoara si mai rapida ,in urma carea se obtin indivizi cu calitati deosebite !...calculam exact in asa fel incat la sfarsitul culesului sa avem in mana toate botcile necesare pentru efectuarea roilor !...pentru obtinerea roilor de calitate vom face unitati biologice pe cate 3 rame cu puiet capacit gata de eclozionat si 2 rame cu miere capacita (nu se face extactie )!...deci in total 5 rame !... roii se vor deplasa obligatoriu pe alta vatra pentru a se evita depopularea !....dupa doua zile se va trece la altoirea botcilor (conform indicatiilor din lit. de specialitate )!.... dupa alte 3 zile se va efectua prezenta matcilor virgine ,iar acolo unde gasim o anomalie o indreptam imediat ,la fel se procedeaza pana la inperecherea matcilor si depunerea pontei !...si astfel am obtinut 29 de roi !... urmatoarea etapa a inmultiri se va declansa dupa culesul de la tei !... atunci este momentul cand matcile mai fac o noua fortare pentru a tine curba biologica cat mai sus !... din nou trebuiesc reluate aceleasi lucrari ca si la prima inmultire ,numai ca de data aceasta roi trebuie facuti un pic mai puternici !... familiile respective se pot da pe jumatate , deci inca 29 de roii obtinuti dupa culesul de la tei plus 29 de la salcam plus cele 29 de familii cu matca batrana ,avem in total 87de unitati biologice care vor intra la iernat !.... deci avem si un procent de peste10% mai mult decat neam propus ! :lol: :lol: :lol: dupa cum vezi teoretic se poate ! ;)
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde balu » 01 Apr 2012, 20:51

in lipsa unei strategii, daca cele 29 fam sunt puternice s-ar putea ca cele 40 cutii sa fie putine - roirea- o spun din patite, cind nu aveam in ce pune roii, din 2007, anul acesta am avut prima familie pierduta iarna, cred ca i-am scos ramele cu miere putina sa-i pun altele mai pline si am uitat sa-i pun altele
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Strategie pentru inmultirea a 29 familii

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 21:13

daca incepi sa-i hranesti bine n-apuca salcamu si-ti urca toti in pomi,la primavara tarzie pe care o avem se cam duce si cresterea matcilor undeva aproape de 1 mai abia saptamana trecuta am vazut cateva larve de trantor si le mai trebuie vro 3 saptamani de la eclozionare sa fie apti sa intre-n campu muncii.Ai putea sa-i fortezi si sa mergi pe botci de roire dar sant sanse mari sa-i scapi de sub control si daca ai luat stupii si sant roitori doar sa ai scara buna!daca intri pe ei cu papica la mar se urca-n pomi 20-25 aprilie
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori