Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stagnare ouat matca

Mesajde nelu bizz » 14 Apr 2012, 10:52

sal,am o fam care a intrat foarte bine in iarna,6 intervale si a iesit bine in primavara.ieri 13-04 la un control am gasit 4intervale de albina in stup pe la ora14,deci inca mai sta bine ca populatie dar nici urma de puiet,de nici un fel.asa ca am cautat matca si in cele din urma am gasito .deci are si cara polen la fel ca ceilalti dar nu vrea sa oua.i-am pus o rama de puiet de la un altul sa vad daca isi trag botca de schimbare .are cineva idee ce ar putea fi?poate fi o boala?mentionez ca ramele sint curate,nici o pata de diaree sau condens,albinele se comporta ca si ceilalti.poate sa intirziie atit de mult inceperea pontei??cu respect
nelu bizz
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Feb 2012, 12:58
Localitate: scornicesti

Re: stagnare ouat matca

Mesajde nelu bizz » 14 Apr 2012, 11:24

cornelioandanciu scrie:Stimuleaza familia cu sirop 1:1, si cam intr-o saptamana trebuie sa aibe ori botca de salvare daca ai bagat oua, ori oua daca e ok cu matca.

sal,asa am facut,am descapacit dupa diafragma o rama de miere1/4din rama,si dupa o saptamina il controlez,dar e prima data cind mi se intimpla asa ceva,mie frica de vreo boala.matca e de 2 ani deci nu e una imperechiata din toamna sa fie cu probleme.un apicultor mai batrin de linga mine mi-a zis ca poate fi matca schimbata in februarie de albine si nu este imperechiata.ar putea fi asa ceva?cu respect
nelu bizz
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Feb 2012, 12:58
Localitate: scornicesti

Re: stagnare ouat matca

Mesajde nelu bizz » 14 Apr 2012, 12:28

cornelioandanciu scrie:S-ar putea sa aiba dreptate acel apicultor, dar acuma daca este matca tanara oricum se va apuca de ouat, mai ales daca ai stimulat-o.Pentru ca s-a imperecheat deja, dar dupa imperechere nu depune oua imediat.Daca celulele sunt curatate, astfel ca acestea sclipesc, inseamna ca matca se pregateste de ouat.

pai problema e ca nu prea a avut cu cine sa se imperecheze pina acum,nu prea sint trintori,dar peste o saptamina vad ce a facut si voi lua atunci o decizie.multumesc de raspunsuri,cu respect
nelu bizz
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Feb 2012, 12:58
Localitate: scornicesti

Re: stagnare ouat matca

Mesajde genutzu » 14 Apr 2012, 20:45

nelu bizz scrie:sal,am o fam care a intrat foarte bine in iarna,6 intervale si a iesit bine in primavara.ieri 13-04 la un control am gasit 4intervale de albina in stup pe la ora14,deci inca mai sta bine ca populatie dar nici urma de puiet,de nici un fel.asa ca am cautat matca si in cele din urma am gasito .deci are si cara polen la fel ca ceilalti dar nu vrea sa oua.i-am pus o rama de puiet de la un altul sa vad daca isi trag botca de schimbare .are cineva idee ce ar putea fi?poate fi o boala?mentionez ca ramele sint curate,nici o pata de diaree sau condens,albinele se comporta ca si ceilalti.poate sa intirziie atit de mult inceperea pontei??cu respect

rupe-i gatul la matca fara nicio parere de rau. matca ta nu mai poate oua . a patit ceva in timpul iernii, posibil sa i se fi infundat oviductelesau alte cauze. Nu risipi in van puterea de ingrijire a puietului de catre aceste albine. omoara matca si unifica. Vei obtine o familie puternica din care vei castiga mai mult(roi, miere)
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: stagnare ouat matca

Mesajde balasbebe » 15 Apr 2012, 09:35

daca ai cu ce sa unesti ai doar de catigat. Daca astepti vei pierde tot. Stiu un caz in care periodic intoducea cate o rama cu puiet sa-si traga botci. A ps can a avut si botci, dat tot a trebuit sa o unifice. Punea puiet sa nu bezmeticeasca. Albinele traiesc mai mult daca nu trebuie sa ingrijeasca puietul. Degeaba ele fac prezenta in stup, daca sunt din acelea din toamna. La aceasta data, si daca tot ai intrebat nu mai ai de ales: unificarea si vei vedea ce bine este. Se poate face seara tarziu, dupa diafragma, sau ziua pe la ora 11.00. Albinele din lada se pun la o distanta de 4 cm de colonia de baza. Se acopera, iar dupa o ora se aranjeaza ramele micsorand distantele intre ele.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: stagnare ouat matca

Mesajde gica.mosu » 15 Apr 2012, 12:46

Astfel de stupi sunt o povara pt noi inclusiv cei bezmetici(o parere) desfiintare- unificare iata cum fac eu:
1-Stropesc ramele din st cu probleme cu poslet(tuica slaba in pulverizator) si-il mut in alt loc 8-10 m intr-un colt.
2-Stupul din partea st s-au dreapta(celui cu probleme) il stropesc la fel si-l mut cum 30cm stinga s-au dreapta.
Fac ac operatie dimineata(stropesc si la urdinis) de ce:cind culegatoarele merg la cules se vor intoarce la
locul stiut de ele(cel vechi) shi vorba lui"ALT STUPAR"tac-pac se vor unifica fara probleme.Dupa 2-3 zile iei
matca(defecta) si o arunci iar in loc in ce a ramas....o rama cu puiet si cu oua, o botca etc, dupa caz....iar daca obtii o
regina tinara o dezvvolti apoi (+rame cu puiet si albine) la salcim s-au dupa.Succes...Mosu-gica!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: stagnare ouat matca

Mesajde letsoc » 15 Apr 2012, 23:10

Da cred ca cea mai buna solutie e unificarea ,am avut si eu o problema asemanatoare in primavara asta , numai ca matca mea depunea numai oua din care urma sa iasa trantori .Am cerut sfaturi pe forum si mi sa sugerat unificarea ,acum am o fam frumoasa in loc de 2 fam lesinate cu care urma sa ma chinui! Salutari!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: stagnare ouat matca

Mesajde nelu bizz » 15 Apr 2012, 23:52

sal,va multumesc de raspunsuri,m-am gindit la unificare de cind am vazut problema dar mi-e frica de vreo boala,acum dupa o saptamina la urmatorul control o sa hotarasc ce voi face.am mai avut unul ramas fara matca care l-am unit dar cu ala stiam despre ce este vorba,oricum aveti dreptate decit 2 mite lesinate mai bine unu si bun.PASTE FERICIT TUTUROR SI BUTOAIE PLINE ANUL ASTA
nelu bizz
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Feb 2012, 12:58
Localitate: scornicesti


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori