Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde giovanni » 23 Mar 2013, 22:05

UN APICULTOR aceasta problema o rezolva in 10-15 minute si metoda este foarte simpla sar repet nu este indeajuns statul de APICULTOR treguie sa fii cu adevarat APICULTOR!
CAND o sa consider ca s a dezbatut destul de mult aici aceasta prevenire o sa va explic metoda. Daca voi uita va rog sa mi amintiti careva de aici din dezbatere,pana atunci mai faceti cateva sapaturi ca mai sunt... si nu deviati de la subiect , aci este vorba de PREVENIRE nu de COMBATERE a roitului dupa ce a intrat in friguri ! ACEASTA DIN URMA ESTE CU TOTUL ALTCEVA. :roll:
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde giovanni » 23 Mar 2013, 22:17

Ruben scrie:Cand discutam despre prevenirea roitului...lucrurile pot diferi semnificativ in functie de rasa.

Buckfastul si italiana roiesc putin, Carnica mai mult, carpatina si mai mult.

Pentru a tine sub control roitul cel mai simplu este:

-sa ai o rasa neroitoare si regine tinere.
-sa ai un stup de tip multi-etajat in care sa poti da spatiu si sa poti jongla populatia dupa dorinta cu usurinta.

Asadar: rasa selectionata(minim Carnica) si multietajat(ME sau MER). :D


MAI fICIOR unde ai invatat tu cele afirmate de tine ca tare doresc sa vad eu scris negru pe alb ,aceste afirmatii sunt RUSINEA apiculturii! ROGU TE nu te supara dar nitica carte apicola mai iti trebuieste.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde alt stupar » 23 Mar 2013, 22:25

Ruben scrie:Cand discutam despre prevenirea roitului...lucrurile pot diferi semnificativ in functie de rasa.

Buckfastul si italiana roiesc putin, Carnica mai mult, carpatina si mai mult.

Pentru a tine sub control roitul cel mai simplu este:

-sa ai o rasa neroitoare si regine tinere.
-sa ai un stup de tip multi-etajat in care sa poti da spatiu si sa poti jongla populatia dupa dorinta cu usurinta.

Asadar: rasa selectionata(minim Carnica) si multietajat(ME sau MER). :D

sunt ani in care cauti de nebun dupa o botca de roire... si invers, sunt ani in care daca nu intervii tehnologic li se rupe de pedigree-ul completat la rubrica corespunzatoare cu mentiunea "slaba predispozitie spre roire"

altfel, imi amintesc ca la inceputuri (o... cat timp aveam pe-atunci la dispozitie :lol: ) am reusit sa intorc de la roit o familie intercaland fara mila foitze intre puiet. O rama cu puiet- o foita - rama cu puiet - foita. samd, foloseam Dadant cu Dadant.
Greu de pus in practica pe scara mare.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde italianu » 23 Mar 2013, 22:27

giovani dar tu unde ai invatat-o? la luigi? :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde alt stupar » 24 Mar 2013, 00:03

aş... din ce mi-amintesc ca povestea odinioara, el l-a invatat pe luigi :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde nellu.ar » 24 Mar 2013, 00:35

Vorbiti de Luigi Soldavini ?!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde cucubau » 24 Mar 2013, 01:57

De cele mai multe ori intrarea unui stup in starea de roire naturala se observa cand deja roiul primar isi schimba domiciliul . Alta situatie, cand se efectueaza o extractie se observa prezenta botcilor in numar mare.
In general la stuparitul pastoral roirea se produce datorita suprapopularii unor stupi , suprapopulare datorata pozitiei pe care o ocupa fata de alti stupi (capete sau randul de jos de pe pavilioane ) , sau cand datorita conditiilor meteo nefavorabile , stupii raman mai mult timp blocati .
De cele mai multe ori este destul de dificil a se anticipa care stup va roii . La stupinele pavilionare o asezare eficienta , prin pozitionarea stupilor foarte puternici pe randurile de sus si a celor mai putin puternici pe randurile de jos va preintampina roirea intr-o oarecare masura .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde ignatov andrei » 24 Mar 2013, 09:53

Nu exista o "metoda" sigura si eficienta, care sa PREVINA intrarea in frigurile roitului, astfel incat, aplicand-o, sa dormim linistiti, in conditiile in care nu avem timp sau chef sa umblam in stupi (exceptand cazul de "vreme nefavorabila", dar si acesta trebuie luat in calcul). Umblatul in stupi si mentinerea in stare activa a familiei reprezinta cheia succesului in cazul "prevenirii si combaterii fenomenului de roire". Este necesara o buna cunoastere si aplicare a metodelor privind marirea productivitatii sau a dezvoltarii familiilor in functie de anotimp si zona.
Nu de putine ori, imposibilitatea de a mari volumul stupului, face ca si standardele de dezvoltare a familiei sa fie altele. Vom asigura in orice moment "structura" optima a familiei (nr. de indivizi structurati pe varsta) astfel incat sa predomine STAREA ACTIVA! O familie va intra in "friguri" atunci cand va fi "multumita cu ce are", indiferent de puterea ei sau de volumul "casei"! Daca vom sti sa-i mentinem starea de "nemultumire" si-i vom mari "dorinta de a avea mai mult", nu vom avea probleme cu "frigurile"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde horia_ch » 25 Mar 2013, 11:51

Părerea mea în privinţa prevenirii intrării în friguri (şi chiar scoaterii din friguri, uneori) o pot restrânge la doar câteva cuvinte: "Dacă Demaree nu e, nimic nu e".
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde italianu » 25 Mar 2013, 14:35

daca ai 2-10 case merge da' cind vb de ordinul sutelor Demaree......demareaza din schema.
Daca nu am dreptate explica-mi cum faci si la cite case? ;)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde Ruben » 25 Mar 2013, 15:05

alt stupar scrie:sunt ani in care cauti de nebun dupa o botca de roire... si invers, sunt ani in care daca nu intervii tehnologic li se rupe de pedigree-ul completat la rubrica corespunzatoare cu mentiunea "slaba predispozitie spre roire"


Adi, intervenirea tehnologica o faci intr-un fel la MER si in altul la Dadant.
De asemenea nevoia de interventie tehnologica este mai mica la italiana si la Buckfast decat la Carnica si carpatina.

Eu, pentru mine personal, prefer sa intervin in primul rand la problemele generale si dupa aceea sa ajung la amanunte. Si tu, din cate te-am vazut esti pe aproape. :)

Sunt foarte bine venite cunostintele voastre in ce priveste interventiile tehnologice. Chiar si ale prietenului giovanni ar putea sa ne ajute daca ar invata sa respecte oamenii si sa se impuna prin cunostinte si felul in care le expune.

Giovani dragule, te ascultam daca vorbesti frumos. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde ovidiucb » 19 Apr 2013, 22:35

Cred ca cel mai important in privinta roitului este ventilarea stupului.
Prin ventilare inteleg un fund cu sita, iar in loc de podisorul clasic, un podisor cu sita pe perioada de vara ii permite stupului un volum mai mare de albine pana la roire si bineinteles spatiu si matca.
ovidiucb
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2013, 23:35

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde ovidiu_78 » 19 Apr 2013, 22:44

Ce spatiu enorm poate fi intr-un podisor???? :shock: si la ce bun???
Eu zic sa citesti pe aici si vezi dupa aia

Sanatate
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde valentin » 20 Apr 2013, 22:03

se tot vorbeste despre prevenirea roitului si toti venim cu solutii ,care mai decare de ingenioase dar stupu care este sa roiasca or roieste or il arajem noi in asa fel ca nici stup de productie nu mai ramine.se intimpla sa roiasca din cauza stuparului este adevarat dar sint ani cind nu te mai poti tine la ele,indiferent de metodele aplicate.ce poate fi mai frumos deciit un roi de 2-3kg cules din virfu unui pom :P
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde ovidiucb » 20 Apr 2013, 22:31

ovidiu_78 scrie:Ce spatiu enorm poate fi intr-un podisor???? :shock: si la ce bun???
Eu zic sa citesti pe aici si vezi dupa aia

Sanatate



Tu asta ai inteles? Ca ai spatiu mai mult punand podisorul? sau ca pe langa ventilare tre sa asiguri spatiu si o matca de calitate?

Daca te concentrai un pic pricepeai.

Sanatate si tie.
ovidiucb
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2013, 23:35

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde cristi_vidican » 10 Mai 2013, 11:24

Anul trecut, pe vremea asta aveam stupii gata - gata să roiască. Nu am avut deloc rapiță și se apropia salcâmul. Chiar cu o săptămână înainte de salcâm, unii stupi n-au mai avut răbdare și s-au grăbit ca fata la măritat. După salcâm nici un stup n-a mai făcut botci, și cei care le-au avut, le-au ros.
Anul acesta, doar unul are un început de botci cu ouă, dar nu cred că le va dezvolta. Restul n-au n-au nici gând.
Populația e aceeași ca anul trecut.
Dacă după salcâm nu va ploua, presimt că nu va fi deloc un an roitor.
Ce să mai zicem de stupii care și la ora asta nu ocupă 10 rame în cuib?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori