Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde pngflorin » 14 Mai 2013, 08:40

Pt a preveni eu incerc sa ofer spatiu matci suficient pt nevoile ei.
Plus fund cu sita, scoasa folia, urdinis mare.

In momentul in care au intrat in friguri , imediat ce il descopar fac un roi, iar in familia de baza distrug botcile ramase si bag FA.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde octav88 » 14 Mai 2013, 17:19

Noroc tot cu culesul.... daca nu ai cules nu le poti scoate din friguri.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde nicu68 » 14 Mai 2013, 20:18

si daca sunt in frigurile roitului construiesc foitele aiurea
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde cucubau » 15 Mai 2013, 14:32

Factorii principali care duc la declansarea instinctului de roire naturala :
- spatiu insuficient ,
- populatie masiva de albine doici,
- rezerve suficiente de hrana sau cules abundent .
- perioada optima ( lunile mai si iunie )
Daca unul din acesti factori lipseste , adio roit .
Idea ca asigurarea unui cules abundent va preintampina roirea este falsa . Eu nu am vazut niciodata ca un stup fara rezerve de hrana sa roiasca , dimpotriva de multe ori , o cadere brusca a culesului face ca albinele sa elimine si trantorii , iar de roire nici nu mai poate fi vorba .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde akmm » 16 Mai 2013, 08:02

Ieri, 15 mai 2013, mi-a roit primul Dadant.Am gasit roiul in nuc, la ora 17,10 dupa ce am venit de la lucru.
Teoretic nu trebuia sa roiasca nici unul, au fost controlati.Insa vorba rromului, praftica te omoara.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde octav88 » 17 Mai 2013, 21:39

:lol: daca e si trebuie sa plece nu te poti impotrivi oricum. Cu natura nu te pui.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde italianu » 18 Mai 2013, 00:47

daca stii ce sa-i faci ,il opresti... :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde Adi Hodis » 18 Mai 2013, 04:39

giovanni scrie:
Ruben scrie:Cand discutam despre prevenirea roitului...lucrurile pot diferi semnificativ in functie de rasa.

Buckfastul si italiana roiesc putin, Carnica mai mult, carpatina si mai mult.

Pentru a tine sub control roitul cel mai simplu este:

-sa ai o rasa neroitoare si regine tinere.
-sa ai un stup de tip multi-etajat in care sa poti da spatiu si sa poti jongla populatia dupa dorinta cu usurinta.

Asadar: rasa selectionata(minim Carnica) si multietajat(ME sau MER). :D


MAI fICIOR unde ai invatat tu cele afirmate de tine ca tare doresc sa vad eu scris negru pe alb ,aceste afirmatii sunt RUSINEA apiculturii! ROGU TE nu te supara dar nitica carte apicola mai iti trebuieste.

Domnule Giovani,
nu e prima data cand intalnesc aceasta trufie in unele postari ale d-vs.
Fac un efort in scopul unui dialog politicos, ca nu-mi permit sa cedez impulsului de moment.

Asadar, va invit sa detailati, in ce consta rusinea apiculturii. Si care apicultura, romaneasca, italiana ?.

O alta invitatie, ( referitor la intretinerea albinelor in stupii ME si MER, ca ati testat si niste MER ) este sa detailati ... ce motive/cauze incadreaza stupii MER si chiar si ME in afirmatia "rusinea apiculturii" ?.
D-vs, din ce stiu, lucrati majoritar cu rama Dadant si minoritar cu MER ori poate ca si cu ME, ceea ce denota o experienta procentual asemanatoare in ce priveste stupii multietajati.
Sa nu-mi spuneti ca testele aplicate la MER ( si probabil ME ) de d-vs, au dovedit meritul denumirii >rusinea apiculturii< deoarece stupii nu au nici o contributie. Apicultorul insa, da si in special tehnica de lucru folosita.

Scrierile solicitate ( alea negru pe alb ) in ce priveste ME, sint destule, incepand de prin anii 1958. Despre MER nu sint la fel de multe la noi, insa sint pe la altii si niste filme pe netul asta mare.
Va dau trei link-uri pentru a vedea cate ceva din tehnica de lucru cu stupi cu mai multe etaje, unul e MER, al doilea e ME iar celalalt e Roger Delon tot un multietajat. Acesta din urma este utilizat de un apicultor rus si face ceva performante, zic eu.
Dupa ce vizionati filmele rusului, sint 3, se cuvine sa veniti cu un raspuns si in ce-l priveste pe acel apicultor, e de rusinea apiculturii ?.
Asta asa, ca sa vedem cum ne e cu trebuinta de carte apicola ...
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... oAGTi2ckSg
http://www.youtube.com/watch?v=EwdKMjG6pRU
http://www.pchelhom.ru/index/0-4
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: prevenirea "intrarii in friguri"

Mesajde cucubau » 18 Mai 2013, 07:23

Intr-o postare anterioara spune-am ca : schimbarea locului intre ei a doi stupi , unul plin de botci cu altul de putere ceva mai mica in timpul culesului va oprii fenomenul de roire . Acum este perioada roirilor naturale , perioada mult discutata .
pt cucubau : eu zic ca daca iei stupul in prag de roire si-i schimbi locul cu unul slab tot iti va roi ( gandeste-te ca e plin cu botci ) si pierzi inca unul de la cules ( asta asa teoretic ca ala slab nu culege ). in situatii de felul asta ( cand mai sunt cateva zile pana la S)eu as lua matca cu o rama cu puiet si una cu mancare ( rupi eventuale botci de pe ea ) si o bagi intr-o alta cutie . in stupul initial lasi 2 botci si ... spor la traba . albina doica nemaiavand puiet de ingrijit iese la cules . din ramele cu puiet copt iese puitul iar ramele sunt umplute cu nectar . avantaj atuparul . din botcile lasate va iesi si va ramane o regina care , hranita abundent , va fi fortata sa iasa repede la imperecheat . intre timp culesul e pe sfarsite si tu te-ai ales cu un stup plin cu miere , matca noua si un nucleu pe care poti sa-l ajuti acum cu cate o rama de puit de la altii
vlad

ai sa lasi 2 botci si ele or sa mai traga inca 20.cind ti-au intrat in frigurile roitului nu mai vezi miere .astepti sezonu urmator.

Deci ori ce afirmatie poate fi verificata .
Si ca sa complectez , daca in locul celui puternic se va pune un stup mai slab , va trebuii sa aiba in el suficiente rame ca sa faca fata la aportul de albina din cealalta familie. Dupa schimbare nu se vor deranja 24h.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori