Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 14 Mai 2012, 13:35

Vreau sa va cer sfatul cu privire la acest subiect. Am una bucata stup dadant. Ramele marginase cu hrana, urmatoarele cu hrana si partial cu puiet (intr-o parte cu puiet de lucratoare, in cealalta cu puiet de trantor pe rama calditoare in partea superioara) si 6 rame cu puiet in mijloc. Deasupra au cat de 1/2 cu faguri artificiali pus acum 8 zile pe care au inceput sa-l creasca si au pus si ceva miere dar timid. Intentia mea ea sa-l divizez cand fac rost de o matca fecundata. Din nefericire acum 8 zile cand le-am pus catul am observat ca au inceput sa construiasca borci iar alaltaieri am rupt la botci din greu (unele chiar capacite) iar matca fecundata abia luna viitoare o pot lua. In aceste conditii ce ma sfatuiti sa fac? Este suficienta divizarea pentru a-l scoate din friguri? Sa incerc o simulare a roirii prin metoda exprimata de janese in acest scop? Pot folosi aceasta metoda pentru divizare astfel incat sa simulez roirea in noul stup si sa dau matca noua la vechiul stup? Suna interant si metoda descrisa de andrei calinescu prin scuturarea albinei pe faguri artificiali. Oare astfel iese familia din friguri? Sau pana la 1 iunie iese oricum din friguri daca-i rup botcile saptamanal? Trebuie sa recunosc ca stau cam cu frica deoarece e posibil sa fi ratat vre-o botca cu ochii mei ageri de incepator care nu a vazut matca decat cand a luat stupul.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde trantor » 14 Mai 2012, 14:55

Dar de ce nu-l divizezi acum si cand iti vine matca schimbi baba?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde nae » 14 Mai 2012, 17:02

trantor scrie:Dar de ce nu-l divizezi acum si cand iti vine matca schimbi baba?

Corect .
Asa vei avea 2 fam. si vei putea face comparatie intre matci (dupa divizare distruge botcile capacite la 4 zile /provin din larve batrane ) .Fa un VF inainte sa nu-ti iese matca ''supta'' de vlaga ,dupa imperechiere 5-6 doze de sirop cu Protofil (din magazin nu facut de tine /scump si neverificat ) - la inceput faceam asa si am fost multumit .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 14 Mai 2012, 17:31

Botcile de roire nu sunt ouate direct de matca? Cum sa provina din larve batrane?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde nae » 14 Mai 2012, 18:30

pin scrie:Botcile de roire nu sunt ouate direct de matca? Cum sa provina din larve batrane?

CORECT .(n-am fost atent )
In cazul asta sa lasi 1 (una ) botca sa n-ai surprize .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde cavaleriu » 14 Mai 2012, 20:10

pui matcatca batrana in lada noua cu 2/3 rame cu puiet si 2 ram. marginase cu pastura si miere
dupa care lasi in lada veche o botca capacita si una ne capacita .
se muta stupul vechi 30 cm s. sau d. si se pune stupul nou linga el k albina batrana sa se imparta in mod egal in cei doi stupi
sau se muta pe alta vatra desi nu cred ca este cazul tau
iti urerz bafta si spor la munca ;) ;)
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde liviu1965 » 17 Mai 2012, 17:46

pin scrie:Vreau sa va cer sfatul cu privire la acest subiect. Am una bucata stup dadant. Ramele marginase cu hrana, urmatoarele cu hrana si partial cu puiet (intr-o parte cu puiet de lucratoare, in cealalta cu puiet de trantor pe rama calditoare in partea superioara) si 6 rame cu puiet in mijloc. Deasupra au cat de 1/2 cu faguri artificiali pus acum 8 zile pe care au inceput sa-l creasca si au pus si ceva miere dar timid. Intentia mea ea sa-l divizez cand fac rost de o matca fecundata. Din nefericire acum 8 zile cand le-am pus catul am observat ca au inceput sa construiasca borci iar alaltaieri am rupt la botci din greu (unele chiar capacite) iar matca fecundata abia luna viitoare o pot lua. In aceste conditii ce ma sfatuiti sa fac? Este suficienta divizarea pentru a-l scoate din friguri? Sa incerc o simulare a roirii prin metoda exprimata de janese in acest scop? Pot folosi aceasta metoda pentru divizare astfel incat sa simulez roirea in noul stup si sa dau matca noua la vechiul stup? Suna interant si metoda descrisa de andrei calinescu prin scuturarea albinei pe faguri artificiali. Oare astfel iese familia din friguri? Sau pana la 1 iunie iese oricum din friguri daca-i rup botcile saptamanal? Trebuie sa recunosc ca stau cam cu frica deoarece e posibil sa fi ratat vre-o botca cu ochii mei ageri de incepator care nu a vazut matca decat cand a luat stupul.


Mai se poate ca sa nu mai fie matca.
Verifica daca sunt larve
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Adi Hodis » 17 Mai 2012, 18:11

pin scrie:Vreau sa va cer sfatul cu privire la acest subiect.
...
Din nefericire acum 8 zile cand le-am pus catul am observat ca au inceput sa construiasca borci iar alaltaieri am rupt la botci din greu (unele chiar capacite) iar matca fecundata abia luna viitoare o pot lua. In aceste conditii ce ma sfatuiti sa fac? Este suficienta divizarea pentru a-l scoate din friguri? ...

Daca tot avea botci capacite, de ce nu l-ai divizat folosind botcile lui ?.
Vrei neaparat sa-i dai matca fecundata ? ... pai pina cand primesti matca de care zici, isi facea el, roiul.
Ai fost atit de aproape de rezolvare si ... pacat ca nu ai fructificat ocazia.

Eu asa as fi facut, divizam si as fi ales cea mai mare botca inchisa + una neinchisa.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 17 Mai 2012, 20:07

Ma uit sambata cand ajung la ele si daca mai gasesc botci il divizez. M-am temut sa nu se trasnsmita caracterul de roire astfel.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Adi Hodis » 17 Mai 2012, 22:40

Sa nu se transmita instinctul de roire zici ? ... dar oare cum s-ar putea perpetua oricare specie fara instinctul de inmultire, in spetza roirea ?.
Am mai auzit chestia asta dar sa stii ca a cauta sa obtii asa ceva, e ca si cum vrei sa prinzi fata morgana. :)
Eventual la selectie, sa elimini acele colonii care au un instinct de roire f. pronuntzat, adica roiesc la un prag de dezvoltare de cca 30 000 de indivizi, mult mai inferior decat altele care pot sa ajunga la peste 50 000 chiar 60 000 de indivizi.
La cate rame cu puiet zici ca are acea colonie, este una cat se poate de normala.
De retzinut, matcile tinere sint mai putin predispuse la roit. Asta incearca sa faci si va fi ok. :idea:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 18 Mai 2012, 09:51

Va mai rog sa-mi raspundeti la doua intrebari:
- daca e vremea rece ca azi (maine se anunta maxim 23 grade) innorat si sta sa ploua pot sa fac divizarea? Ma tem ca daca am ratat saptamana trecuta vre-o botca nu mai ajung s-o fac eu ci o fac ele singure dar nu in stupul meu ci in pom;
- cum fac sa gasesc mai usor matca? Stiu ca la pranz ar trebui sa fie pe o rama laterala cu puiet dar pana acum n-am apucat s-o vad la fata in 11 luni.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Adi Hodis » 18 Mai 2012, 11:05

Divizare se poate face si azi numai sa nu fie foarte frig dar daca ele nu zobara, nici nu roieste, asa ca maine e cel mai bine.

Gasirea matcii e ceva ... la noroc. Uneori am gasit-o pe prima rama scoasa din cuib, alta data am cautat-o si de 3 ori si ... ma enerva. :P
Daca nu e marcata sint shanse sa pattzitzi ca mine ...
De cele mai multe ori este de gasit in zona cu oua de o zi.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde cristi_vidican » 18 Mai 2012, 17:13

pin scrie:- cum fac sa gasesc mai usor matca? Stiu ca la pranz ar trebui sa fie pe o rama laterala cu puiet dar pana acum n-am apucat s-o vad la fata in 11 luni.

Azi am luat toti stupii la mana pt a vedea cine e are ganduri de duca si cine nu. Am cautat la cei cu probleme matcile, dar n-am gasit nici una. Am reusit sa vad azi doar 2 matci neimperecheate, una la un nucleu iar alta la un stup, tocmai iesise, dar stupul nu roise.
In perioada aceasta e foarte greu sa gasesti matcile. N-ai ce sa-i faci si cauti.
la MER ar fi de ajutor hannemanul. Se pune cu 3-4 zile inainte intre corpurile cuibului si in felul acesta o izolam intr-un corp, iar gasirea ei va fi mai usoara in felul acesta. Se poate lua corpul cu rame cu puiet si fara matca si cu botca si se face un roi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde dorindafi » 18 Mai 2012, 22:30

mare dreptate are batranul HODIS
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde ves.lucian.zabrani » 18 Mai 2012, 22:34

dorindafi scrie:mare dreptate are batranul HODIS


las-o mai usor ca nu-i batran deloc !!! ca stie cat un batran priceput , asta-i altceva !!! ca sunt si dinaialalti !!!
ajung apicultori batrani , dar buni niciodata !!!
tare ma tem ca si eu ma numar printre cei din urma !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 20 Mai 2012, 20:35

Dupa doua zile ploiose azi am reusit sa ajung pentru divizare. Bineinteles ca iar am gasit zeci de botci, unele "coapte". Am luat cele doua rame cu hrana din laterale si le-am pus in noul stup, o rama cu puiet capacit si multe botci la care am lasat doua botci, si inca una la care n-am mai lasat botci. Cred ca am mai scuturat albina de pe o rama cu puiet si le-am pus un hranitor cu apa in care am pus protofil si putin zahar si o rama goala costruita. Dupa asta am luat rama cu rama din stupul principal le-am scuturat de albine pentru a vedea mai bine si am rupt botcile. Am inlocuit cele 4 rame scoase cu rame noi cladite. Doua le-am pus pe laterale si doua cred ca in pozitiile 3 si 8. Matca nu am vazut-o dar nici nu am incercat deoarece era foarte multa albina. Puiet larvar foarte putin pe rame. Oua nu stiu daca erau deoarece nu prea le vad. Apa cred ca le-am pus degeaba pentru ca fiind vreme ploioasa nu a iesit puiet la zbor de recunoastere si la jumatate de ora dupa ce am terminat a iesit soarele si albinele la zborul de recunoastere deci se intorc la noul stup cele de acolo pentru ca nu stiu altul.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori