Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde jonny_it » 31 Mai 2012, 11:34

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Ce rau esti :cry:

Sa stii ca si eu fac din astea. mai ales acum, incerc sa am cat mai multi mini-roi cu botci ca sa am matci fecundate. Dupa ce se fecundeaza intervin acolo unde sunt probleme. Nu stiu de ce, dar 3 stupi mi-au ramas fara matci si nu au roit, ca albina nu e lipsa deloc, tot barba fac la urdinis. Ce bine prinde o matca imperecheata acum. Cu celelalte voi face roi la pachet. Eu trec pe de DB pe MER si am o parte din stupi care nu mai intra anul asta in friguri. Asa ca scutur rame cu albina intr-o galeata, bag matca intr-o colivie, bag pe toata lumea intr-o cutie cu ceva rame, punem un pic de sirop si tinem la racoare 2-3 zile. Apoi va continua ca roi.


Eu fac nucleele din 1 rama cu puiet, 1 cu miere si albinele acoperitoare si un hranitor. Este cam multa albina pentru un nucleu de imperechere dar tinand cont ca nu le las pe o perioada foarte mare nu pierd foarte mult. De obicei dupa ce au capacit puietul ii unific cu familiile unde am matci cu probleme sau mai adaug 2-3 rame cu puiet si albine si fac un roi.
Astazi/maine o sa imi mai fac niste cutii pentru transport, astea din poza de mai sus sunt destul de vechi si au inceput sa mai iasa albinele la transport. :lol:
O sa incerc sa fac din polistiren, vedem ce iese .. sper sa nu iasa albinele :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde jonny_it » 31 Mai 2012, 11:37

Am uitat sa va spun: sper din tot sufletul ca anul acesta sa pierd competitia asta cu cei mai multi roi :lol:
(Sambata ma duc la ele sa le verific putin, nu e de gluma; familia care a roit ieri nu avea botci deloc in corpul de sus; in schimb avea pe 4 rame jos cel putin 100 de botci; cum de obicei nu ma uit jos s-a intamplat ce s-a intamplat :) Oricum este o exceptie de la regula: in mod normal au botci si in corpul de sus.)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde augustin » 31 Mai 2012, 22:48

astazi mi-am dezlantuit iaras cea de-a 3-a personalitate, aceea de maimuta-vanator-de roiuri. Doi roi, unul baban de-o juma de galeata si un secundar.
Partea nasoala e ca nu erau de prin vecini.
Partea buna e ca au ramas la mine.
Si azi eram chitit sa scot miere :(
Da mai e si maine zi :P
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde balu » 03 Iun 2012, 09:48

din multi am prins doar 4, 3 secundari micuti, si unul baban l-am pus doar pe foite si a doua zi a parasit lada , s-a dus in padure ca-i mai bine :cry:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde aliuta2000 » 03 Iun 2012, 12:15

trebuia sa faci introducerea lui in lada pe metoda scuturarii in fata lazi la 30-40 cm de urdinis si sa intre ele in interor , astfel le faceai sa creada ca ele au gasit lada nu ca au fost introduse in lada fortat
Daca mai aiveai si ceva lifie de miros de atragere roi si mai bine
. lada trebuie sa nu prezinte mirosuri puternice , umiditate .
e foarte spectaculoasa introducerea unui roi in lada cu FA prin scuturare la urdinis , vazuta doar din you tube , cred ca in realitate e fantastica
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde Arhivistu » 03 Iun 2012, 13:58

balu scrie:din multi am prins doar 4, 3 secundari micuti, si unul baban l-am pus doar pe foite si a doua zi a parasit lada , s-a dus in padure ca-i mai bine :cry:

Trebuia sa ii pui si tu o rama cu puiet si atunci nu cred ca mai parasea lada ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde creiveancristi » 03 Iun 2012, 23:14

Se zice ca la roii naturali nu e bine sa le dai rame cu puiet capacit decat dupa ce incepe sa ponteze matca.
creiveancristi
 
Mesaje: 60
Membru din: 16 Iun 2011, 09:45
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde alt stupar » 04 Iun 2012, 11:23

da pune-i frate intr-un hranitor sirop la greu si sa vezi de se mai indura a pleca :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde vasilescu adrian » 19 Iun 2012, 23:44

vasilescu adrian scrie:eu fiind icepator nu am scuturat de 2 roi(anul trecut)care nu erau de la mine..dar m-am speriat crezand ca au iesit de la mine..oricum sper sa mai prind dar sa nu iese de la mine :D

la acestia se mai adauga inca 2 care tot de la mine au iesit..
"o clipa n-a fost atenta natura si s-a nascut omul...o clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara gresala"Albert Einstein
Avatar utilizator
vasilescu adrian
 
Mesaje: 196
Membru din: 29 Mai 2012, 20:41
Localitate: prigoria-gorj

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde CristiTm » 26 Iun 2012, 22:50

eu am un nene care a dus 36 de familii pt tei la soacramea in gradina :)) in 10 zile a prins socumiu 3 roi, au roit din cauza ca nu a apucat sa mearga la ei ca iau iesit matcile in stupina de acasa si trebuia sa faca nuclele si roi artificiali pt proiectul .... nu stiu care nr :)) mi-e mi-au picat nesperat de bine ca vroiam prin mai sa cumpar 3-4 roi sa ajung si eu la anu la 10 familii uite ca doamne doamne nu doarme si mai trimite cate un roi la 3-4 zile prin gradina. omul mi-a promis ca imi face 5 roi ca il ajut sa- i transporte ia-m cazat in gradina acum nu mai trebuie ca au venit singuri am vrut sa-i dau inapoi si a zis sa-i pastrez sanatos ca el nu bate 100 de km sa prinda cate 1 roi:D
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde CristiTm » 26 Iun 2012, 22:56

alt stupar scrie:da pune-i frate intr-un hranitor sirop la greu si sa vezi de se mai indura a pleca :!:


eu am fost in vekend sa bag roi in cutii goale cu faguri etc am dat 200 de ml de sirop pe langa cate o rama cu puiet necapacit, si nu lau tras tot pana dimineata cred ca din cauza culesului abundent la tei
am dat rama cu puiet si oua de 1-2 zile pt ca la un roi nu am vazut matca am zis ca dac nu e matca sa-l urmaresc daca trage botci atunci i dau o matca imperecheata
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde CristiTm » 01 Iul 2012, 19:13

Sambata 30.06.2012 am mai prins 1 solid de tot intr-un nuc e al doilea pe care il culeg din nuc inaltimea vre-o 6 m dar l-am tinut in cutia de carton cu care l-am prins pana seara dupa asfintit si pe la 21-22 l-am bagat in stup 2 FA si 2 1/2 mai negri astia i-am avut pe moment azi le-am dat 4 construiti si aia 2 artificiali ( 1 din aia artificiali 50 % era construit in 15 ore )

mai am un roi prins acum 2 saptamani pe 5-6 rame l-am bagat intr-o cutie de 10 si am dat 2 faguri cu puiet unul capcit si unu cu larve azi avea 4 rame cu miere si 3rame ouate cap coada, i-am pus magazie de 1/2 cu rame cu putina miere oare se apuca de bagat in magazie ?
culesul e ok pe cantar arata 10kg in 2 zile
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde mihai33 » 15 Iul 2012, 18:08

la faza asta va bat pe toti..fara drept de apel,...total roi naturali prinsi 96, 8 la inaltime mare si care i-am lasat acolo,...am avut 150 de stupi in zona montana, a plouat, nu am putut intra cu masinile, deci nu am putut lucra la ei 3 saptamani, datorita ploii nici roii nu au plecat si deja construisera fagurei pe crengi, cand am inceput sa aliniem cutiile ziceai ca punem alta vatra..:)) ..ceea ce este interesant toti erau in aceeasi directie...sa intamplat la inceputul lui mai..rezultatul...pe care il vedeti...cati nu am mai gasit...restul pana la 150..:))...toti stupii erau roiti .

va salut
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde cristi_vidican » 15 Iul 2012, 18:16

mihai33 scrie:la faza asta va bat pe toti..fara drept de apel,...total roi naturali prinsi 96, 8 la inaltime mare si care i-am lasat acolo,...am avut 150 de stupi in zona montana, a plouat, nu am putut intra cu masinile, deci nu am putut lucra la ei 3 saptamani, datorita ploii nici roii nu au plecat si deja construisera fagurei pe crengi, cand am inceput sa aliniem cutiile ziceai ca punem alta vatra..:)) ..ceea ce este interesant toti erau in aceeasi directie...sa intamplat la inceputul lui mai..rezultatul...pe care il vedeti...cati nu am mai gasit...restul pana la 150..:))...toti stupii erau roiti .
va salut

Mihai,
nu ști dacă să te felicit că ne-ai bătut pe toți sau să te compătimesc pentru ce ți s-a întâmplat. Nasol de tot. Mă gândesc ce-a fost în sufletul tău în acele 3 săptămâni. Eu n-am apucat să văd stupii de 10 zile și am colegi de zonă care deja au extras la FS - era deja blocaj. Nu-ți imaginezi cum stau eu azi acasă până mâine când musai să văd ce-i acolo.

tu ai mai câștigat la o secțiune, nedeschisă de mine, care e un și mai mare of pt apicultor: câți roi ați pierdut?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde mihai33 » 17 Iul 2012, 23:43

salutare Cristi!
eu lucrez pt cineva, familiile nu sunt ale mele,...mai multe informatii gasesti pe pagina mea,...si poate si ceva interesant care sa te captiveze.
de pierdut am pierdut peste 40 de roi, a fost dealtfel si singurii care au roit.
nu stiu la ce te-ai referit cand ai spus ca am mai castigat la o sectiune..:))
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Cine a scuturat cei mai multi roi?

Mesajde cristi_vidican » 18 Iul 2012, 07:46

mihai33 scrie:salutare Cristi!
eu lucrez pt cineva, familiile nu sunt ale mele,...mai multe informatii gasesti pe pagina mea,...si poate si ceva interesant care sa te captiveze.
de pierdut am pierdut peste 40 de roi, a fost dealtfel si singurii care au roit.
nu stiu la ce te-ai referit cand ai spus ca am mai castigat la o sectiune..:))

Din greseala, nu m-am exprimat corect. Secțiunea era: „câți roi ați pierdut?” La această secțiune, nedeschisă pe forum, ai câștigat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori