Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pret roiuri 2012

Mesajde Hropaciov » 19 Mai 2012, 18:12

Am observat ca roiurile se vand acum la 40-50 lei/rama.Credeti ca in iunie, atunci cand vor fi foarte multe roiuri disponibile la vanzare se vor ieftini la 30-35 lei pe rama?
Hropaciov
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Apr 2012, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Pret roiuri 2012

Mesajde Dragos2006 » 19 Mai 2012, 22:44

Dupa ultimile controale APDRP facute la sange cred ca pretul ar putea creste usor !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Pret roiuri 2012

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 03 Aug 2012, 22:43

Va rog sa-mi spune-ti si mie (cei care stiti), la ce pret se vinde o rama cu albine in perioada aceasta. Exista vre-o diferenta intre pretul unei rame la roi si pretul unei familii de anul trecut? Va multumesc anticipat!
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: Pret roiuri 2012

Mesajde Donbazil » 04 Aug 2012, 00:13

Sal'tare!
Eu saptamana trecuta am vandut niste roi. Unii aveau trei rame cu puiet dar altzii deja aveau 6 asa ca pot fi consideratzi familii.
Pretzul este corect cu x lei rama, deoarece daca iei "roiul" asa cum l-a pus intr-o lada stuparu' lu' peste cand l-a luat din creanga pe doua rame vechi si o foitza si nu l-a ajutat deloc si mai era si roi secundar, vei lua o belea pe cap.
Stuparii care se respecta vand roii doar cu matcile verificate in ce priveste ponta si marcate. Iar daca o matca oua deja pe a treia rama se cheama ca-i verificata.
In plus eu, cel putzin, pretind cumparatorilor sa ia pe langa ramele cu puiet, cate sunt, 3-6 si cel putzin doua rame de acoperire cu pastura si miere ca sa fie roiul asigurat pentru o perioada, asa ca ai grija pe ce dai banu'....
Nu conteaza ca dai 40 sau 50 de lei pe o rama dar sa stii ce iei si mai ales de la cine!.....
Daca iei roiuri la vremea asta apai trebuie neaparat sa calculezi si cel putzin 10 kile de invert sau zahar la fiecare, pentru ca sa n-ai probleme peste iarna si la primavara sa ai stupi de stupi, nu doar niste cufurituri.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget. :idea: :idea: :idea:
P.S. Daca dai, ai!....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pret roiuri 2012

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 04 Aug 2012, 11:06

Donbazil, va salut si va multumesc de raspuns!
Eu ma aflu in postura de vanzator - incepator, de aceea intreb daca exista vreo diferenta de pret intre roii facuti in iunie si familiile de anul trecut. Am inteles de la dvs ca nu, in conditiile in care un roi are cel putin trei rame cu puiet de la propria-i matca. Si asa este si in cazul meu. Deci concluzia mea la cele spuse de dvs este ca o rama de albine se vinde la pretul de 40 - 50 lei.

Numai bine!
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori