Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

DATA LIMITA PENTRU ROIURI

Mesajde GEKKY007 » 29 Mai 2012, 11:57

Am deschis acest topic pentru ca urmeaza sa cumpar niste roiuri mai precis 3 ,iar vanzatorul imi da doar din roit natural. Pana la ce data se pot lua roi pe trei rame pentru a putea sa treaca iarna bine(roi =2r 1/1 cu puiet ,1 rcu mancare si albina acoperitoare) Va multumesc!
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: DATA LIMITA PENTRU ROIURI

Mesajde ovidiu_78 » 29 Mai 2012, 12:41

Pina mai este cules(tei,fl soarelui)nu îți fa probleme,oricum dacă vremea e rea,tre sa le dai sirop,plus ceva puiet le mai ajuti,de la altele,sau alții :)) si mai citește între timp
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: DATA LIMITA PENTRU ROIURI

Mesajde cristi_vidican » 29 Mai 2012, 16:53

GEKKY007 scrie:Am deschis acest topic pentru ca urmeaza sa cumpar niste roiuri mai precis 3 ,iar vanzatorul imi da doar din roit natural. Pana la ce data se pot lua roi pe trei rame pentru a putea sa treaca iarna bine(roi =2r 1/1 cu puiet ,1 rcu mancare si albina acoperitoare) Va multumesc!

Roii naturali de mai, mai ales daca au si ceva populatie se dezvolta extraordinar. La inceputuri se intampla ca mai roiau o data prin iulie.
Cu cat e mai devreme, cu atat e mai bine. Te sfatuiesc sa faci ceva ca sa-i procuri cat mai repede.
Dupa ce ti-i da, nu te zgarci si stimuleaza-i cu sirot 2/1, unde 2 este apa, dar cate o cana tot la 2 seri. Vezi si cat duce. Daca dimineata mai ai inca sirop in hranitor, atunci dai mai putin.
La 2 rame cu puiet, trebuie sa ai 2 rame cu rezerve, altfel e dezechilibru. Daca mai ai familii de albine mai tari, ii mai poti ajuta cu puiet capacit, in special acela care eclozioneaza.
Urmareste evolutia roilor de aproape si ajuta-i. Ei sunt ca pruncii mici. Cand ajung mari, te ajuta ei pe tine.
In toamna, prin august, vezi cine merita sa ierneze si faci unificari unde este cazul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: DATA LIMITA PENTRU ROIURI

Mesajde balasbebe » 30 Mai 2012, 06:03

La mine in Salaj data limita de roit este pana in 17 iulie. De regula nu a depasit 15 iulie.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: DATA LIMITA PENTRU ROIURI

Mesajde lucky5strike » 30 Mai 2012, 08:12

GEKKY007 scrie:Am deschis acest topic pentru ca urmeaza sa cumpar niste roiuri mai precis 3 ,iar vanzatorul imi da doar din roit natural. Pana la ce data se pot lua roi pe trei rame pentru a putea sa treaca iarna bine(roi =2r 1/1 cu puiet ,1 rcu mancare si albina acoperitoare) Va multumesc!


Depinde cum ii ingrijesti! Ca poti sa-i faci si la 1 mai si la 1 august. Ca idee, cu cat mai devreme facuti, cu atat mai usor se dezvolta, dar si scazi productia de miere.

Poti face si la sfarsit de floarea soarelui, 15 iulie, pe 5-6 rame de albina, miere, puiet, din cate doua cele mai puternice familii; cu ocazia asta, le vei si da jos catul si le pregatesti de noul sezon.

Fii atent ca daca vremea tine asa toata vara, asta va fi un an cu costuri greu recuperabile.

Nu te lacomi la numar, ca in apicultura greselile se platesc scump!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: DATA LIMITA PENTRU ROIURI

Mesajde pngflorin » 31 Mai 2012, 13:43

lucky5strike scrie:[

Fii atent ca daca vremea tine asa toata vara, asta va fi un an cu costuri greu recuperabile.
Nu te lacomi la numar, ca in apicultura greselile se platesc scump!



corect.

din matcile ce o sa le primesc, 25 de buc, vroiam sa fac tot atatea roiuri.........la ce vreme e cred ca o parte am sa le folosesc sa schimb matcile mai batrane
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori