Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi de albine

Mesajde flonone » 04 Iun 2012, 10:13

Buna ziua sunt nou in aceasta meserie si am nevoie de putin ajutor. ieri am prins un roi de albine, am lasat cutia langa copacul in care au roit , asa ma invatat un stupar, intrebarea mea este daca in seara asta as putea sa-l mut la mine acasa aproximativ 100m. Sau cum ar trebui sa procedez cu el? Stuparul care ma ajutat sal prind mia zis sal las pana in seara aceasta si sal mut pe locul stabilit. As vrea sa aflu si parerea vostra, Multumesc anticipat
flonone
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2012, 10:07

Re: Roi de albine

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2012, 10:20

flonone scrie:Buna ziua sunt nou in aceasta meserie si am nevoie de putin ajutor. ieri am prins un roi de albine, am lasat cutia langa copacul in care au roit , asa ma invatat un stupar, intrebarea mea este daca in seara asta as putea sa-l mut la mine acasa aproximativ 100m. Sau cum ar trebui sa procedez cu el? Stuparul care ma ajutat sal prind mia zis sal las pana in seara aceasta si sal mut pe locul stabilit. As vrea sa aflu si parerea vostra, Multumesc anticipat


Daca a fost inchis si albinele nu au facut zbor de recunoastere il poti muta, altfel albinele culegatoare o sa se intoarca la copac.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Roi de albine

Mesajde flonone » 04 Iun 2012, 12:27

Din pacate nu afost inchis. albinele zboara din el. Deci sa inteleg ca nu mai pot sa-l mut?
flonone
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2012, 10:07

Re: Roi de albine

Mesajde janese » 04 Iun 2012, 13:00

du-l unde vrei,nu a avcut timp sa-si faca albina zburatoare. ce se va intoarce se va duce in cutia de unde a plecat roiul,dar nu vei sesiza slabirea roiului natural
Ultima oară modificat de janese pe 04 Iun 2012, 14:02, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Roi de albine

Mesajde flonone » 04 Iun 2012, 13:03

ok multumesc frumos pentru raspunsuri
flonone
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iun 2012, 10:07


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron