Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ajutor roi incepator

Mesajde marruss » 09 Iun 2012, 00:48

Salutare membrilor forumului!
cu toate ca sunt cititor fidel al forumului de ceva timp abia acum prind curaj sa devin si eu membru "cu acte :D " al forumului. si asta datorita unei dileme care nu mi da pace.
Am cumparat de curand 2 roi si intentionez sa mai cumpar inca dar am o nelamurire. roii sunt pe rame 3/4 , formati din 2 rame puiet si 1 rama miere , au botcile trase si din ce spune vanzatorul care imi este si prieten , matcile sunt aproape de eclozare.
Acum intervin problemele mele :shock:
1) roii deja cumparati i-am pus in cutii 1/1 . are vreo influenta distanta de la fundul stupului pana la rama ? sau daca totul merge bine familiile se vor dezvolta normal. intentionez ca dupa imperecherea matcii cand va incepe sa se dezvolte familia sa le dau la crescut rame 1/1 si usor usor sa elimin cele 3 rame 3/4.
2) pentru roii ce urmeaza a fi cumparati nu mai am disponibili decat stupi orizontali , dubli , stupii pentru 2 familii cu distanta intre urdinisuri de circa 60-70 cm.Credeti ca vor pune probleme la venirea matcii de la imperechere? Ce ma sfatuiti sa fac ? sa folosesc ambele compartimente cu cate un roi sau sa pun cate un roi in cate un stup si astfel sa nu folosesc practic si al 2 lea compartiment?
Si acestia din urma sunt tot pe rame 1/1 si din start resping ideea de a trece la cutii 3/4 .

Cu scuzele de rigoare de a va fi plictisit excesiv tot romanul scris mai sus va salut cu respect si astept parerile celor patiti
marruss
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2012, 23:52
Localitate: Giurgiu

Re: ajutor roi incepator

Mesajde jenica67 » 09 Iun 2012, 08:43

1. Nu are nimic ca ai bagat rame 3/4 in D1/2. Albinele vor creste o limba, sub rama de 3/4 pana jos. Distanta are importanta, dar cum am zis, o rezolva albinele.
2. Poti sa pui 2 roi intr-o cutie, dar vezi ca diafragma dintre sa fie foarte etanse, sa nu se simta, mai ales pana la imperecherea matcilor, sa nu migreze albinele, la matca mai puternica. Eventual pune o diafragma la mijloc si inca 2, dupa ramele care limiteaza cuibul.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: ajutor roi incepator

Mesajde aliuta2000 » 09 Iun 2012, 17:24

jenica67 scrie:1. Nu are nimic ca ai bagat rame 3/4 in D1/2. Albinele vor creste o limba, sub rama de 3/4 pana jos. Distanta are importanta, dar cum am zis, o rezolva albinele.
2. Poti sa pui 2 roi intr-o cutie, dar vezi ca diafragma dintre sa fie foarte etanse, sa nu se simta, mai ales pana la imperecherea matcilor, sa nu migreze albinele, la matca mai puternica. Eventual pune o diafragma la mijloc si inca 2, dupa ramele care limiteaza cuibul.


pentru siguranta 2 diafragme totale intre ele .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: ajutor roi incepator

Mesajde marruss » 09 Iun 2012, 21:47

diafragma este etansa din constructia stupului. Ma temeam ca venind de la imperechere sa nu fie sanse mai mari de a pierde una din matci in cazul in care "incurca usa" :D , fiind distanta mai mica intre udinisuri decat in cazul stupilor "normali" pe care ii puneam mai feriti fata de restul.

Multumesc mult de raspunsuri. M-am lamurit in mare.
S-auzim de bine !
marruss
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2012, 23:52
Localitate: Giurgiu

Re: ajutor roi incepator

Mesajde un OM » 10 Iun 2012, 16:42

APoi roii cumparati sunt cam... subtiri. Probabil ca a fost mai ieftin. Vezi insa ca o sa consume cam multi bani, in viitor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: ajutor roi incepator

Mesajde aliuta2000 » 10 Iun 2012, 16:54

un OM scrie:APoi roii cumparati sunt cam... subtiri. Probabil ca a fost mai ieftin. Vezi insa ca o sa consume cam multi bani, in viitor.

un roi slab daca nu il ajuti cu donare de puiet din alt stup , +stimulare puternica va ajunge familie de cules buna in 3 ani de la formare (in dezvoltarea lui naturala )
daca e stimulat si ajutat altfel sta situatia
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: ajutor roi incepator

Mesajde ovidiu_78 » 10 Iun 2012, 16:57

parerile celor patiti??? :roll: sau celor experimentati???
1.e cam dificil ca albina sa urce pe rama de 3/4 dintr-un stup de 1/1,normal ca vor rezolva ele aceasta problema,prin cladit,dar poate nu ai nici cules,atunci cam greu cu claditul,iar apoi sa pui rame de 1/1 la cladit...mai inca ceva timp,plus ca nu ai matca imperecheata...trebuie sa te gandesti si sa le dai sirop...dar mai inainte de toate ai putea sa te imprumuti de la cineva cu o lada,sa le lasi acolo pina se imperecheaza si apoi sa vezi ce si cum,sau mai bine ar trebui sa te hoataresti pe ce stupi vei vrea sa continui,dadant?ME?MER?
2.nu stiu ce sa iti spun la cei orizontali ca nu am avut,stiu ca e greu de lucrat cu ei,ca am mai fost pe la unul-altul
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: ajutor roi incepator

Mesajde aliuta2000 » 10 Iun 2012, 17:10

ovidiu_78 scrie:parerile celor patiti??? :roll: sau celor experimentati???
2.nu stiu ce sa iti spun la cei orizontali ca nu am avut,stiu ca e greu de lucrat cu ei,ca am mai fost pe la unul-altul

greu de lucrat nu e , dar o sa fie mai putina ordine decat la cel vertical . in cel orizontal daca ii da spatiu usor usor , va avea mai putine bataie de cap ca la cel vertical .

Daca nu are de ales trebuie sa ii stimuleze cate putin dar la 2 zile la 2 zile ca sa ii faca si limbile de sub rame pana jos si sa stimuleze activitatea din inetrior .
Daca Pui ramele 3/4 in lade de 1/1 nu-i mai baga FA si strange cuibul cu diafragma , doar la intervalele ocupate de albina ca sa isi construiasca ele limbile de sub rama cat mai rapid cu putinta . apoi daca activitatea e buna si albinele se inmultesc bagi cate un FA de 1/1 la cosntruit si treptat treptat ajungi sa
Acum incet incet incepe floare de camp sa infloreasca , dar mai dureaza un pic pana la explozie de flori de camp + ca vine ceva tei , dar e posibil sa nu fie culegatoare prea multa la tei , deci tot floare de camp isi spune cuvantul anul asta pentru rezelvele lor .
Eu am vazut diferenta in stupii mei . pana pe la inceputul lui iunie puietul sa diminuat constant , cum a venit soarele matcile au pus rapid puiet de vreo 2-3 rame , dar e nevoie de 40 zile ca acea albina sa ajunga culegatoare , deci cam la sfarsitul teiului .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: ajutor roi incepator

Mesajde jenica67 » 10 Iun 2012, 22:18

aliuta2000, dca e cules intensiv, in cateva zile, 5-6 zile albinele tinere, pot pleca la cules.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: ajutor roi incepator

Mesajde marruss » 10 Iun 2012, 22:24

un OM scrie:APoi roii cumparati sunt cam... subtiri. Probabil ca a fost mai ieftin. Vezi insa ca o sa consume cam multi bani, in viitor.


Cam asta e marea buba cu financiarul Din primavara de cand am luat startul pana acum au cam mancat nu gluma . Sper sa ma rasplateasca si ele in primavara ce vine prin simplul zbor in jurul cutiilor :D
De slabi , roii nu sunt chiar slabi pot spune. Pe langa cele 2 rame de puiet + cea de hrana acoperite de albina in cutii am mai scuturat cate o rama pt a avea populatie . Vanzatorul care imi este si prieten si sfatuitor in domeniu s-a apucat de facut roiuri si a constat ca nu are cutii suficiente ,resurse limitate pt a mai investi in lazi si stiind ca am inceput si eu in primavara cu albinutele a decis sa ma ajute sa mi dezvolt micuta stupina
Probabil am uitat si eu sa mentionez ca nu sunt singurii pe care ii am. Mai am 4 familii deci asi avea de unde sa i mai ajut cu puiet si in timp cu rame gata crescute . O surpriza a fost sa vad azi la unul din roi o botca pe care incepuse sa o roada. :D .
Ideea cu imprumutatul lazii iarasi o resping datorita restului de stupi care sunt pe rama mare (corp si cat ambele ). De multe ori mai jonglez cu puiet pe la stupii care mi se par mai slabi si asta ar insemna ca roii respectivi sa nu i pot ajuta .
Problema culesului nu pot spune ca exista. au cules destul de bun , azi am stat printre ei si la urdinisuri se prezinta destul de bine piciorusele incarcate si colorate . Zona destul de saraca in apicultori (maxim 100-150 familii in localitate ) cred ca si spune cuvantul , ajutata de parloagele neamului .
Cat de stupii orizontali nici eu nu i prefer dar nu am incotro. am decis pt anul asta sa opresc investitia in cutii in conditiile in care inca 2-3 stupi orizontali stau degeaba.

@aliuta2000
asa am facut inca de cand i-am pus in lada mare. diafragme si fara FA. Am mers pe ideea sa bag FA la ceva timp dupa ce va incepe sa ponteze matca.
marruss
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2012, 23:52
Localitate: Giurgiu


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori