Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pasii spre bezmeticire?

Mesajde un OM » 30 Iul 2012, 23:17

Explicatia pe simplu : materialul genetic este bun. Din el nu s-a putut folosi maximul, pen ca din varii motive iese matca de salvare.Da materialul in sine nu este rau, rau este produsul din motive exterioare( accident la matca, pierdut viza de intrare stup). Acum, ca unele matci de salvare sunt bune, am aflat si eu, numai ca fffff putine, majoritatea sunt ....Deci dintr-o matca de salvare cu altoire de caractere bune prin aportul trantorilor si o crestere urmarita atent se pot obtine rezultate bune si cu baza intr-o matca de salvare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Pasii spre bezmeticire?

Mesajde aliuta2000 » 31 Iul 2012, 09:20

cred ca nu se face diferenta intre caracteristicile individului si caracteristicile genetice .
matca de salvare are genetica stupului , doar ca individul (matca de salvare ) nu este calitativa ca anduranta (daca putem sa o numim asa) sa tina colonia la un anumit nivel dorit de tine si de colonie , asta e problema matcii de salvare , nu ca nu e calitativa genetic .
din ce a depus ea pot iesi matci de valoare prin schimb linistit sau alte metode urmate indeaproape .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Pasii spre bezmeticire?

Mesajde costinelblagniceanu » 31 Iul 2012, 13:49

Da ,aliuta 2000,totdeauna le-am bagat rame cu puiet si oua asfel se si depopulau.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori