Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 12:21

Salut! Citeam acum ceva vreme - cred ca intr-o editie a Manualului apicultorului, dar nu sunt foarte sigur, despre sunete care pot fi folosite sa atragi un roi pe cale sa plece sau aflat in zona ta! Cred ca aceste sunete sunt de fapt albine cercetas inregistrate ce transmit roiului gata de plecare, ca au gasit un loc bun de asezat. Foloseste cineva asa ceva? Sau ce ar trebui sa dam pe net ca element de cautare?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde Mircea_63 » 03 Noi 2012, 13:11

Tehnica...mai degraba vad de viitor un dispozitiv wirelles, cat o cutie de chibrite, plasata in stup si conectata la un calculator, program capabil de decriptat sunetele si care sa te informeze despre situatia din stup: -bezmeticire, cules, pregatire de roire, varroua! etc

Roiul e atras de matca si ghidat de cercetasi care cauta adapost, nu sunete :!:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde Ruben » 03 Noi 2012, 13:22

delorin I scrie:Salut! Citeam acum ceva vreme - cred ca intr-o editie a Manualului apicultorului, dar nu sunt foarte sigur, despre sunete care pot fi folosite sa atragi un roi pe cale sa plece sau aflat in zona ta! Cred ca aceste sunete sunt de fapt albine cercetas inregistrate ce transmit roiului gata de plecare, ca au gasit un loc bun de asezat. Foloseste cineva asa ceva? Sau ce ar trebui sa dam pe net ca element de cautare?


Mai pot fi si alte sunete...care sa indice venirea furtunii de exemplu:)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde Ruben » 03 Noi 2012, 13:54

Ioani scrie:Teoria cred ca se bazeaza pe niste traditii, superstitii mai vechi conform carora daca atunci cand pleaca roiul din stup faci galagie, roiul se aseaza si l poti prinde. Treaba e ca roiul oricum face asta in prima faza, indiferent daca bati sau nu tu cu lingura in castron . Pe atunci nu se stia ca albina este surda. :lol:


Surda...surda, dar nu sunt vibratii care insotesc sunetele si care pot fi percepute de albine?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 14:31

Nu vorbesc din...traditii sau din inspiratie divina...nu sunt prooroc...va spun ca scrie negru pe alb...si o sa caut cartea sa pun citatul! Stiu, am auzit de dansuri dar exista dispozitive...cel putin pentru infrasunete altfel nu cred ca puneau intr-o carte serioasa asa ceva! Partea cu albina surda...nu o stiam! Si nu am auzit de ea!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 14:40

pana la urma si stiinta evolueazasi mai apar si teorii noi si experimente noi...pana de curand nu se stia 100% din ce este compus veninul de albine...se tot vorbea de substante necunoscute....cred ca cei care au scris in acea carte despre acele sunete inregistrate care pot sa atraga un roi...stiau ceva....si nu riscau sa se discrediteze! Oricum o sa caut cartea si voi cauta pe unul dintre autori macar!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde Ruben » 03 Noi 2012, 14:54

Ioani scrie:Ba da sigur ca asa este si ai dreptate, am si scris mai sus ca albinele percep vibratiile. Totusi cred ca ele percep mai mult vibratiile transmise prin intermediul corpurilor solide. Pe cele transmise prin aer cred ca le percep doar daca sunt foarte puternice si chiar si arunci nu cred ca foarte distinct (ca pot face diferente intre un anumit tip de semnal si altul) astfel incat sa duca la dezvoltarea unui limbaj sonor al albinelor. Doar abilitatea de a diferentia intre diverse tipuri de sunet poate conduce la aparitia unui astfel de limbaj. De ex. persoanele cu deficiente de auz nu sunt surde total. Ele, intr o anumita masura, percep vibratiile sunetelor mai ales daca au o anumita frecventa. Nu pot insa face diferente intre ele si recunoaste cuvinte. Pot auzi o toba dar nu pot auzi un cuvant. Posibil ca si la albine sa fie ceva asemanator.


Acum vre-o zece ani, mai la inceputuri, imi aduc aminte ca am batut puternic intr-o tabla cu un obiect metalic...si am reusit sa fac sa se aseze un roi care nu plecase de aiurea....de prin sat.
Poate o fi fost altceva, dar io am ramas cu perceptia ca bubuiturile mele au coborat roiul. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 15:01

:)

Si uite asa esti pe cale sa te transformi intr-un shaman...sau sa treci la animism...:) E o experienta...sa vedem daca o mai au si altii...cert e ca nu am gasim nimic pe net despre aceste sunete...cautand in limba engleza...dar..subiect deschis!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 15:03

Uitai ce am gasit ...la intrebarea daca albinele sunt surde....http://wiki.answers.com/Q/Are_bees_deaf
Nu au urechi si nu audd sunete ca noi dar prin picioare simt sunetele...sau vibratiile mai corect!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde Ruben » 03 Noi 2012, 15:05

delorin I scrie::)

Si uite asa esti pe cale sa te transformi intr-un shaman...sau sa treci la animism...:) E o experienta...sa vedem daca o mai au si altii...cert e ca nu am gasim nimic pe net despre aceste sunete...cautand in limba engleza...dar..subiect deschis!

:lol: :lol: Apai mai, io pe vremea aia oricum nu stiam ca nu au urechi albinele, si mi s-a facut dupa credinta. ;)

Numa la nevasta nu am gasit alchimia sa o fac sa ma asculte. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 15:06

Inca un raspuns la intrebarea mea anterioara...
Best Answer - Chosen by Voters

No, bees can hear using special organs in their antennae. There is a paper on Google about their auditory responses: W. H. Kirchner1

(1) Universität Würzburg, Theodor-Boveri-Institut für Biowissenschaften, Lehrstuhl für Verhaltensphysiologie und Soziobiologie, Am Hubland, D-97074 Würzburg, Germany
Accepted: 29 March 1994

Abstract In the dance language, honeybees use airborne near field sound signals to inform their nestmates of the location of food sources. In behavioral experiments it has recently been shown that Johnston's organ, a chordotonal organ located in the pedicel of the antenna, is used to perceive these sound signals. In the present study the mechanical response of the antennal flagellum to stimulation with near field sound signals was investigated using laser vibrometry. The absolute amplitudes of antennal deflection with acoustical stimulation, the response to sounds of different displacement and velocity amplitudes, the shape of movement of the flagellum, the mechanical frequency response and the mechanical directional sensitivity of the auditory sense organ of the honeybee are described. Using pulsed stimuli simulating the dance sounds it is shown that the temporal pattern of the dance sound is resolved on the level of antennal vibrations.

Source(s):
http://answers.yahoo.com/question/index ... 637AAoNV4U
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 15:10

Concluzia...Mitul albinei surde...is BUSTED! :))
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 15:15

Am gasit ceva...dar nu ce trebuia..si acum nu am timp sa vad!
http://www.youtube.com/watch?v=mqfgkTSW ... re=related
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 03 Noi 2012, 15:30

La 25. 36....ipoteza...si experiment...albinele aud sunete!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde kamy » 03 Noi 2012, 18:58

delorin I scrie:Uitai ce am gasit ...la intrebarea daca albinele sunt surde....http://wiki.answers.com/Q/Are_bees_deaf
Nu au urechi si nu audd sunete ca noi dar prin picioare simt sunetele...sau vibratiile mai corect!

asta-i o veste buna ca nu aud cum le injura uneori stuparu drept multumire pentru acopunctura!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde horia_ch » 03 Noi 2012, 20:06

kamy, tu le înjuri când te înţeapă? :)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori