Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 08 Iul 2015, 06:28

Salut! Foloseste cineva podisorul Snellgrove pentru a obtine schimbarea linistita a matcii? Imi ramasese in minte aceasta metoda citita pe undeva si tocmai ma pregateam sa fac cateva podisoare...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 08 Iul 2015, 06:31

Adica...sunt in criza de regine...am multe regine batrane si ma gandeam sa aplic metoda podisorului sa schimb linistit cateva matci sau de ce nu sa fac cateva familii ajutatoare...Problema mea insa...nu o am la stupii de 3/4 ci la cei de 12 rame...ma gandeam sa ridic matca batrana sus cu 2 sau 3 rame...sau poate chiar jumatate de stup ca tot sunt cu ei pe vatra....jos sa copletez cu rame cu faguri artificiali...pun un snelgrove...si cum stupii mei de 12 rame au fundul plin....sus peste Snelgrove sa adug 2 caturi de jumatate....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde beatrice.lolly21 » 08 Iul 2015, 15:55

chiar o sa incerc :)
..........
beatrice.lolly21
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2015, 15:50

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde petru MD » 07 Oct 2015, 22:43

delorin I scrie:Salut! Sunt putin oripilat de acel masacru al botcilor care are loc atunci cand in stup apar multe botci de roire! Eliminarea lor m-a pus putin pe ganduri! Ma gandesc sa adopt un model de stup multietajat cu rama 1/1 (- acum folosesc vertical de 12 cu o magazie1/2...dar am in vizor pentru viitor chiar doua magazii 1/2, ) in care sa pot sa mai savez si o botca- matca la un moment dat si sa cresc si mai repede! Pana la urma forta unei colonii de albine consta din ce am citit pana acum, in forta de ouare a martcilor. De ce sa elimin 50 de botci daca le pot folosi ouale sa fac mai multe albine? Ce parere aveti? Si cam de model de stup ar trebui sa folsesc in care sa pot pastra cel putin 2 matci separate prin gratii pana jung sa aiba un miros unificat!



Salut. iti dau un exemplu poate ca o sa ma intelegi .... cind cumperi 20 de puisori (gainuse) de la incubator le tii un an si la anu viidor di 20 2-3 cad closca si scot pui ,,, si ea 20 de gainusi de la vreo bunica din sat de sub closca si o sa vezi ca in anu viito 15 din ele cad closca si scot pui
asai frate si cu albine din ce faci asta si o sa ai iti propun sa faci un lukru da mai mult spatiu (1/2 asta nui spatiu ) nu fa roiuir din boci roitoare .... asta daca faci miere nu cirnati din albina avem nevoe de miere nu albina
sanatate .
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde cristian bh » 07 Oct 2015, 22:49

Petrule,...da de orizontali ce parere ai?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde nae » 07 Oct 2015, 22:58

cristian bh scrie:...da de orizontali ce parere ai?

Sunt MINUNE .(in stationar)
Cu ei poti face apicultura la distanta . ;)
Fara hanemann verticalul nu-ti da miere curata , orizontalul da .
(nu mai am orizontal :( )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde petru MD » 07 Oct 2015, 23:08

[quote="cristian bh"]Petrule,...da de orizontali ce parere ai?[/qu


cristian depinde ce doresti sa optii ... daca faci apicultura pentru suflet atunci faci cum doresti dar daca doriti sa aveti o bucata de piine din apicultura si doriti sa aveti prisaca mare sa obtineti mai multa miere mai curata lucrati cu stupi de 3/4 (ME asa se spune impareca la d-va)

cu orizontali tot se poate face ceva nuami ca e mult foarte mult de lukcru e nevoe mereu de adaugat rame si de scos pe cele cu miere dar pina la urma fiecare isi alege cum doreste
nas face apicultura cu orizontali....
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde petru MD » 07 Oct 2015, 23:09

nae scrie:
cristian bh scrie:...da de orizontali ce parere ai?

Sunt MINUNE .(in stationar)
Cu ei poti face apicultura la distanta . ;)
Fara hanemann verticalul nu-ti da miere curata , orizontalul da .
(nu mai am orizontal :( )



da ce hanemann ii sita si alege miere???
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde cristian bh » 07 Oct 2015, 23:30

petru MD scrie:
cristian bh scrie:Petrule,...da de orizontali ce parere ai?[/qu


cristian depinde ce doresti sa optii ... daca faci apicultura pentru suflet atunci faci cum doresti dar daca doriti sa aveti o bucata de piine din apicultura si doriti sa aveti prisaca mare sa obtineti mai multa miere mai curata lucrati cu stupi de 3/4 (ME asa se spune impareca la d-va)

cu orizontali tot se poate face ceva nuami ca e mult foarte mult de lukcru e nevoe mereu de adaugat rame si de scos pe cele cu miere dar pina la urma fiecare isi alege cum doreste
nas face apicultura cu orizontali....

Asda,..de suflet,..ca bine zici,...prisaca mare au altii si nu intru la concurenta ca e ocupate toate,.. :D
miere curata,..pt mine e aia fara zahar sau alte cele,.in rest flori si albine in lada sa fie,...nu-i bai ca e mult de bagat rame,..scos rame,...ca de aia tin putini,..ziceam de modul de dezvoltare al familiei,..avand in vedere ca acele familii ale mele care n-au roit,..pe stationar au avut sa zic asa jumate din ce spui ca ai scos!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde petru MD » 07 Oct 2015, 23:51

cristian bh scrie:
petru MD scrie:
cristian bh scrie:Petrule,...da de orizontali ce parere ai?[/qu


cristian depinde ce doresti sa optii ... daca faci apicultura pentru suflet atunci faci cum doresti dar daca doriti sa aveti o bucata de piine din apicultura si doriti sa aveti prisaca mare sa obtineti mai multa miere mai curata lucrati cu stupi de 3/4 (ME asa se spune impareca la d-va)

cu orizontali tot se poate face ceva nuami ca e mult foarte mult de lukcru e nevoe mereu de adaugat rame si de scos pe cele cu miere dar pina la urma fiecare isi alege cum doreste
nas face apicultura cu orizontali....

Asda,..de suflet,..ca bine zici,...prisaca mare au altii si nu intru la concurenta ca e ocupate toate,.. :D
miere curata,..pt mine e aia fara zahar sau alte cele,.in rest flori si albine in lada sa fie,...nu-i bai ca e mult de bagat rame,..scos rame,...ca de aia tin putini,..ziceam de modul de dezvoltare al familiei,..avand in vedere ca acele familii ale mele care n-au roit,..pe stationar au avut sa zic asa jumate din ce spui ca ai scos!

d-le daca as face stationar eu nici asta nas avea ce aveti d-va
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde nae » 08 Oct 2015, 14:03

petru MD scrie:da ce hanemann ii sita si alege miere???

Peste hanemann nu ponteaza matca :
-nu ai camasi ninfale
-nu ai polen .
Nu alege mierea , ea se amesteca indiferent de sistem sau gratie (caturile mici ajuta la puritatea sorturilor )
La orizontal faci ''cat in cuib'' si e ''curata''fara gratie ; incepe culesul tinta , muti cuibul pe urdinisul mic aplici diafragma sau doua coli de artificial (nu mai trece matca)si pe urdinisul mare rame curate , simplu ; la vertical nu poti fara gratie .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde B.K » 11 Oct 2015, 19:03

Pregatesc anul asta ptr iernat 4 roiuri , cate 2 in stup orizontal 20 rame si asa intentionez sa ramana si in primavara , adica un stup cu 2 matci despartite cu gratie. Intentionez sa fac lucrul nu ptr a salva anumite matci ci ptr a avea puiet ptr inmultire la dispozitie , ptr intarire alte familii , ptr nuclee de imperechere......adica va fi un fel de stup de sacrificiu , un stup care daca te ocupi de el poti avea 15-18 rame de puiet pe tot parcursul sezonului activ. Am vazut metoda asta practicata cu succes la un coleg de breasla.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde teinegru64 » 11 Oct 2015, 19:19

Colegul avea ME ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde B.K » 11 Oct 2015, 19:48

Orizontal 20 rame.
Stupina initial este Dadant (30fam) , pe langa asta are 2 orizontali cu cate 2 matci , folositi la ce am scris mai sus.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde teinegru64 » 11 Oct 2015, 20:04

Initial este Dadant....Cand este multietajat ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida

Mesajde B.K » 11 Oct 2015, 21:17

De ce ar trebui sa fie neaparat multietajat ???
Initial se discuta de stup cu 2 matci . Trebuie sa fie me neaparat ????
Am inteles titlul topicului daca la asta te referi . N-am omorat pe nimeni ✌️. Bafta!!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori