Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 21 Mai 2011, 22:26

am gasit azi un stup care era full de albina si avea si botci cam pe toate ramele . botcile erau si capacite si necapacite . avea 6 rame cu puiet si 4 cu miere . am hotarat sa-l impart in trei parti si am dat fiecarui roi cate 2 rame cu puiet capacit si una de miere , toate pline cu albine .am pus la fiecare roi si cate o rama buna de ouat si o rama cu FA . la prima imparteala de rame nu am gasit matca fiindca erau ramele doldora de albine si le-am pus in stupii noi asa . dupa ce am terminat de impartit ramele la fiecare roi le-am luat din nou la mana in speranta de a gasi matca si de a rupe botcile din roiul respectiv . nici acum nu am reusit sa o gasesc si din pacate a inceput ploaia si au ramas asa si pe deasupra nu am mai avut timp din cauza ploii sa rup din botci si sa las cate 2 in fiecare roi . deci situatia e cam asa : am 3 roi din care unul in stupul mama iar doi in alti stupi la cativa metri , matca este in unul din ei si fiecare roi are mai mult de trei botci .. in plus abia peste 3 zile pot merge iar la ei . cum credeti ca vor evolua si ce ar trebui sa fac ? :roll: :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde gica » 21 Mai 2011, 23:06

Intr-adevar,divizare cu probleme.Ce va urma?
Scriu mai departe lucruri intamplate la mine.Am procedat identic si totul a mers bine.Au iesit reginutele,s-au imperecheat,unde a fost regina batrana a intepat botcile si totul a mers normal.
In alti ani am procedat asemanator si din fiecare roisor pleca cate o regina cu un pumn de albine,inclusiv din roiul cu regina batrana.Si au ramas roii goi.
Peste 3 zile sa rupi botcile din roi mai putin una,unde este regina daca nu a ros botcile s-o arunci si sa lasi si acolo o botca frumoasa.
Si asa vei intra intr-o noua etapa,stupii tai vor fi campioni la roit inainte de salcam.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 21 Mai 2011, 23:36

multumesc nea GICA , asa o sa fac si sper sa iasa cat mai bine . in privinta roitului inainte de salcam , poate nu o fi asa fiindca acum cred ca am gresit eu fiindca nu am caturi la stupi si l-am lasat sa blocheze cuibul cu miere si apoi s-a apucat de botci . oricum trec totul pe caiet si ce nu se incadreaza si ce nu merge bine , la anul incercam sa indreptam si sa invatam din greseli . totusi , am emotii cu gandul la ce voi gasi peste 3 zile in roii acestia , probabil cei mutati se vor depopula .
sa auzim de bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 24 Mai 2011, 21:37

au trecut cele trei zile si am fost la albine . jale mare , am gasit albinele din cei doi roi separati de stupul mama 80% moarte pe fundul stupului si urdinisul blocat cu albine moarte de nu puteau nici sa intre nici sa iasa . urdinisul a fost de 2.5 cm la trei rame cu albine iar tabla de pe fund a fost trasa aproape 10 cm. ambii roi sunt in aceeasi stare iar cel ramas in stupul mama este ok . ramele cu miere de la cei doi roi sunt intacte , pline cu miere . ajutatima sa inteleg ce s-a intamplat ! :shock:
Fişiere ataşate
Fotografie-0224 (Small).jpg
Fotografie-0222 (Small).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde bogdannn » 25 Mai 2011, 11:15

o posibila problema este cutia, poate a fost tratata cu ceva substante toxice pentru albine, din ce vad in poze cutiile sunt noi, nu ai mai avut albine in ele nu ?
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 25 Mai 2011, 15:09

cutia este un stup orizontal de 25 de rame facut de mine cu 4 compartimente etanse . in acest stup mai am un roi care este pe 7 rame si e ok . cutia nu e data cu nimic la interior .
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde gica » 26 Mai 2011, 08:05

Da,am uitat si eu sa zic,trebuia cate o canuta cu apa pusa intr-o rama si roii pusi la umbra.I-a nenorocit caldura.Regret mult.In cazul tau trebuia pus ceva izolator termic peste capac si cred ca mai este un lucru,stupul prea aproape de pamant.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 26 Mai 2011, 08:27

da, se pare ca pana la urma lipsa apei le-a omorat . acum imi pare rau pt ce am facut dar am invatat o lectie . sper ca data viitoare sa nu mai fac greseli . ce a mai ramas din cei doi roi am unit intr-un compartiment , cu 2 botci care au mai ramas pe o rama , albina foarte putina si destul puiet capacit . albina nu e destula sa acopere puietul dar vremea este calda si sper sa nu raceasca . apa insa iar nu le-am pus cand am fost fiindca atunci nu m-am gandit la lipsa apei dar a tras o ploaie a doua si poate au iesit pe scandura de zbor , pe stup , sper . pana vineri iar am emotii dar orice s-ar intampla e un pas inainte . multumesc tuturor pt sfaturi si sa auzim de bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde vicpo » 26 Mai 2011, 11:19

nu te baza prea mult pe cele doua botci ,daca au ramas neacoperite si astfel neincalzite...
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 26 Mai 2011, 21:44

da ,si eu m-am gandit dar le-am lasat asa , nu am mai facut alta mutare ca sa nu mai fac vreo prostie . maine ma duc la stupi si o sa verific iar roiul ramas . :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 29 Mai 2011, 16:46

am verificat ieri roiul unit si e bine , a mai eclozat albina si s-a mai imbracat . botcile erau intacte neeclozate . am gasit insa puiet de 3-5 zile dar am cautat de 2 ori si nu este nici o matca. are albina rarefiata si daca era vreuna sigur o gaseam. nu stiu de unde sunt ouale ca de la divizare au trecut 7 zile . e posibil sa fi inceput sa oua albina batrana si sa se bezmeticeasca ? roiul nu prezinta nici un bazait suspect . am facut cateva poze cu puietul proaspat dar nu au iesit clare !
Fişiere ataşate
DSCF1159 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde gica » 29 Mai 2011, 16:49

Stai linistit ca acum e cat de cat bine.E puiet din ouale de acum o saptamana.
Albina incepe sa oua la 3 saptamani dupa ce dispare regina
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 29 Mai 2011, 17:10

multumesc nea gica . inseamna ca mai am o sansa de indreptare cu cele doua botci . despre cand incepe sa oua albina batrana , e o informatie noua si f importanta pt mine pe viitor . o sa-mi amintesc mereu de la cine am primit-o ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde gabi bee » 15 Iun 2011, 07:27

s-a implinit o luna de cand am facut prima mea divizare si am avut problema cu roiul [roiurile ]respectiv , caruia nu am reusit sa-i asigur pana acum o matca . roiul cu pricina nu are matca , este pe 5 rame full de albina , albina batrana nu a inceput sa oua [la controlul de acum 3 zile] , nu mai are nici un fel de puiet ci doar miere si se afla intr-un compartiment la un orizontal in care mai am o familie si un alt roi. a-si vrea ca vineri cand merg la stupi sa fac cumva cu el ca nu mai pot sa il las asa . mai are rost sa incerc sa-i bag 2 botci ?cu familia de langa mi-e frica sa-l unesc sa nu-mi omoare matca , poate sa-l unesc cu alt roi. sau sa iau cate o rama si sa impart la celalti stupi . sfatuiti-ma cum sa fac ca sa rezolv problema asta ! :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: divizare cu probleme

Mesajde Bambucha » 15 Iun 2011, 08:59

Unifica-l prin metoda ziarului (eventual si ceva stimulent cu sirop). Bafta
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: divizare cu probleme

Mesajde jenica67 » 15 Iun 2011, 13:44

Ca sa diminuezi riscul sa iti omoare matca, poti face transfer la celalalt roi de langa, numai cate o rama pe zi, sau izolezi o zi matca in cusca, ca sa fie si mai sigur. Dar eu am unit cu ziarul si tuica si nu am avut nici o problema. Si am unit 2 familii, pe 7 rame.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori