Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 21:20

Victor,o vorba zice ca tot patitu-i priceput.
Nu persevera ca pierzi ca si altadata.Matcile tinere sunt sperioase si risti sa le vezi cum oua si apoi sa vezi botci de salvare pe faguri.
Asculta si tu de ai batrani ca nu-s batrani chiar degeaba.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 21:23

lexa scrie: Am mai priceput inca o chestie, din lipsa de caldura unele botci de pe partea de jos a fagurelui nu mai ajung sa fie matci.

Lexa,cand faci roi mai mici sau nuclee botcile din partea de jos a fagurelui se decupeaza si se lipesc deasupra puietului.Obligator.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 21:35

lexa scrie:asa au fost asezate cutiile pe rame

Lexa,o venerabila doamna a apiculturii romanesti avea o expresie care a ramas dupa ce ea nu mai este -"Nu dati banii pe prostii si luati miere la copii"
La primavara cand mai ajungi pe la targurile alea apicole sa cumperi vreo 10-20 de custi pentru introdus matci cu banii pe care poate ii dai pe cine stie ce.
Dar sa stii ca si bigudiurile sunt bune la o adica.Si nu vei mai trimite regine fecioare pe lumea cealalta ca acolo nu sunt trantori
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde lexa » 20 Iun 2011, 21:37

Sa traiesti 100 de ani Domnule Gica, azi am aplicat metoda cu ceapa despre care mi-ati scris. Tuica nu am avut dar poate a fost suficienta ceapa. Voi vedea maine seara dupa ora 17 daca a mers . In seara asta mi-am facut rost de la o vecina si de o tuica din aia puturoasa :o sa imbat toata stupina. Am pus-o la loc de cinste intr-un stup gol.
Stiti ce ma gandeam? Daca tuica si ceapa sunt bune la pacalit mirosul albinelor , n-or fi bune si in cazul furtisagului?
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde lexa » 20 Iun 2011, 21:42

Aveti mare dreptate, as fi avut nevoie de custi , dar ce sa fac daca sotul meu le-a luat pe toate cu el in pastoral gandindu-se ca eu n-am la ce le folosi. Si eu, ,, fata cuminte,, m-am apucat sa fac nuclee ca sa-i demonstrez ca nu-s chiar de aruncat. :lol:
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde victor s » 20 Iun 2011, 21:48

gica scrie:Nu persevera ca pierzi ca si altadata.Matcile tinere sunt sperioase si risti sa le vezi cum oua si apoi sa vezi botci de salvare pe faguri.
Asculta si tu de ai batrani ca nu-s batrani chiar degeaba.

fii convins nea gicuta ca nu perseverez in prostie...eu vorbeam doar de mancaricii pe care sunt convins ca si chiar dupa atata experienta cata ai mata, tot i-i mai simti atunci cand lucrezi la albine.
iar in ceea ce priveste batranii fii sigur ca-i ascult si nu numai pe ei, ci si pe cei tineri !
nu te-am ascultat eu de fiecare data ???
sanatate va doresc la toti !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 21:51

lexa scrie: as fi avut nevoie de custi , dar ce sa fac daca sotul meu le-a luat pe toate cu el in pastoral :lol:

Zau,ti-a luat si bigudiurile?
E in pastoral pe langa vreo statiune?
NOTA
tuica si ceapa nu sunt bune in caz de furtisag.Ba pe contra.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 21:57

Victor,stau in casa si ma invart ca leul in cusca.Dar miercuri sunt cu markerul pe ele.Spe sa trag vreo 50 de puncte.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde Adi Hodis » 20 Iun 2011, 21:59

lexa scrie:Aveti mare dreptate, as fi avut nevoie de custi , dar ce sa fac daca sotul meu le-a luat pe toate cu el in pastoral gandindu-se ca eu n-am la ce le folosi. Si eu, ,, fata cuminte,, m-am apucat sa fac nuclee ca sa-i demonstrez ca nu-s chiar de aruncat. :lol:

O idee, adica asa am facut eu cand ardea ...
Nu stiu daca aveti sita peste rame, eu am, si am luat foarfeca de tabla si am taiat sita in fashii, am rulat dupa bricheta fashia odata roata, am taiat iar si am unit un capat.
Celalalt capat l-am astupat cu fagurel dupa ce am introdus matca.
La introducerea in roi, am pus colivia cu un batz subtire introdus prin capatul unit ca sa se sprijine pe rame.
Si a fost bine, matca a reusit si apoi mi-a multumit etalindu-si performantzele :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde victor s » 20 Iun 2011, 22:00

Victor,stau in casa si ma invart ca leul in cusca.Dar miercuri sunt cu markerul pe ele.Spe sa trag vreo 50 de puncte.

:lol: :lol: :lol:
stiam eu.....
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde lexa » 20 Iun 2011, 22:05

gica scrie:
lexa scrie: as fi avut nevoie de custi , dar ce sa fac daca sotul meu le-a luat pe toate cu el in pastoral :lol:

Zau,ti-a luat si bigudiurile?
E in pastoral pe langa vreo statiune?
NOTA
tuica si ceapa nu sunt bune in caz de furtisag.Ba pe contra.


1. nu. dar n-am pe la casa asa ceva
2. nu
3. am inteles
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde lexa » 20 Iun 2011, 22:15

Adi Hodis scrie:
lexa scrie:Aveti mare dreptate, as fi avut nevoie de custi , dar ce sa fac daca sotul meu le-a luat pe toate cu el in pastoral gandindu-se ca eu n-am la ce le folosi. Si eu, ,, fata cuminte,, m-am apucat sa fac nuclee ca sa-i demonstrez ca nu-s chiar de aruncat. :lol:

O idee, adica asa am facut eu cand ardea ...
Nu stiu daca aveti sita peste rame, eu am, si am luat foarfeca de tabla si am taiat sita in fashii, am rulat dupa bricheta fashia odata roata, am taiat iar si am unit un capat.
Celalalt capat l-am astupat cu fagurel dupa ce am introdus matca.
La introducerea in roi, am pus colivia cu un batz subtire introdus prin capatul unit ca sa se sprijine pe rame.
Si a fost bine, matca a reusit si apoi mi-a multumit etalindu-si performantzele :)


Am si sita pe rame dar aia se cam desira la taiat . Am si niste plasa pentru fund antivaroa care cred ca e mai usor de taiat si rulat. Maine o s-o caut si o sa-mi fac 2-3 custi. Stiu ca e scumpa plasa asta si dac-o tai nu se mai potriveste pe fundul stupului dar, stric una pentru ca scopul scuza mijloacele in cazul asta.
Si uite asa imi fac propriul inventar apicol :lol:
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 22:21

La introducerea botcilor nu e nevoie de toate astea.Doar de un cutitas bine ascutit :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde Adi Hodis » 20 Iun 2011, 22:25

Nea Gica, eu am zis de matca, nu de botca. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde gica » 20 Iun 2011, 23:01

Stiu Adi,citesc cu atentie.Dar daca scapa acest mic amanunt?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: roi cu comportament ciudat

Mesajde lexa » 22 Iun 2011, 17:18

Domnilor, stiam ca matca se pune in colivie, doar n-o sa pun botcile. Citesc si eu atent.
Problema e alta: de matca mea introdusa prin metoda mirosului de ceapa s-a ales.....ceapa :cry: Nu a fost acceptata.
Cred ca am gresit eu cu ceva . Am citit aici, pe forum ca in perioada culesului la tei matcile sunt acceptate mai greu.
Sa fie asta o cauza sau nepriceperea mea? Oricum nu am renuntat. Am plantat o botca si astept sa vad ce se mai intampla.
Salutari .
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori