Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde Mircea_63 » 13 Iun 2013, 21:44

Cand stupul intra infriguri, ponta matcii scade si poate tinde spre zero!

Nu are nevoie sa fie plin cu miere ci doar o "caciula" peste cuib, Adesea nici asta ci doar sa "aprecieze" cele care roiesc, cum ca cele ramase se vor descurca.

Ce e atata mirare ca roiesc? Este instinctul lor natural! Oricum o fac. Unele n-au nevoie de mare lucru, la fel ca fetitele alea de 14 ani care devin mame, iar altele devin mame la 30 de ani. Pe langa gena data de natura, raman conditiile din stup, dar niciunul din factori nu lucreaza singur!

E normal sa iti pui intrebari, dar...nici prea multe. Unele lucruri le iei asa cum sunt.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde ignatov andrei » 14 Iun 2013, 16:06

tiby visan scrie:o intrbare as avea si eu;m-am uitat in cele 3 roiuri pe care le-am facut din acea fam.care am zis ca a roit si surpriza a fost ca la unul din ei am gasit matca cea batrina,acum intrbarea este de ce s-a trs botci de roire cind cuibul nu era plin nici cu miere si nici cu puiet?Botci sunt pina in 13 15 bucati.De ce???Cine ma poate lamuri si pe mine.Vro 3 botci erau si capacite.


Nu "s-a trs botci de roire"... ! Tu le-ai mutat, cand destinatia lor era deja stabilita! Ce lamuriri mai vrei... ?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde tiby visan » 15 Iun 2013, 09:32

Spunem mai detaliat,cum adica le am schimbat eu cind destinatia lor era deja stabilita?eu am spus ca is trsesera botci atunci cind eu mam uitat la el si atunci l-am spart in 3 raminind si familia de baza tot la stadiu de roi pe 5 ramesi i-am mai bagat 2 rame la cladit pentru ca sunt multe culegatoare la care au si inceput sa cladeasca,botcile fiind pe leatul de jos la rama am considerat ca sunt de roire,nici decum nu s-au tras botci dupa ce am divizat fam.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde tiby visan » 17 Iun 2013, 21:56

azi mam uitat la ROIURILE care le-am facut din acel stup cu botci de roire si am constatat urmatoarele;1.botcile de roire bune iar undeva avea puiet si botci de salvare,puietul fiind capacit vro 6 cm. p. La nr. 2 toate botcile de roire roase desi erau ale lor si trase botci de salvare puiet a fost in toate stadiile cind l-am facut.Intrbarea este urmatoarea;de ce lea ros tocmai acum de cind l-am facut si cum as putea sa-i pun 2 botci de roire de la primul fara sa le roada?primul mai avind 5 buc.Astept si eu un sfat bun cit de repede se poate pentru ca miine as vrea sa le introbuc,2 botci de roire.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde cucubau » 18 Iun 2013, 16:33

azi mam uitat la ROIURILE care le-am facut din acel stup cu botci de roire si am constatat urmatoarele;1.botcile de roire bune iar undeva avea puiet si botci de salvare,puietul fiind capacit vro 6 cm. p. La nr. 2 toate botcile de roire roase desi erau ale lor si trase botci de salvare puiet a fost in toate stadiile cind l-am facut.Intrbarea este urmatoarea;de ce lea ros tocmai acum de cind l-am facut si cum as putea sa-i pun 2 botci de roire de la primul fara sa le roada?primul mai avind 5 buc.Astept si eu un sfat bun cit de repede se poate pentru ca miine as vrea sa le introbuc,2 botci de roire.

Foarte simplu : alegi doua botci mature de pe rama cu pricina (ajunge si numai una daca esti sigur de ea ) in asa fel incat sa nu le deteriorezi nici pe ele nici pe cele ramase , si le altoiesti pe o rama cu puiet deasupra puietului.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde macko2001 » 19 Iun 2013, 09:10

Anul acesta am facut cateva roiuri artificiale, in care an pus rama cu botca de roire. Dupa verificarea roiurilor care nu a avut matca anm introdus botca din nou. Acum, dupa aprox 3 saptamani la majoritatea nu am oua, matca nu o gasesc, iar la cateva am in unele celule si cate doua oua. Va rog, sfatuiti-ma ce am de facut, pt. ca unele din aceste roiuri au chiar albina f. multa si e pacat de ele. Matca nu am gasit-o, ca sa o schimb.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde Mircea_63 » 19 Iun 2013, 09:59

Intotdeauna pune si o rama cu puiet. Ai botca, lasa 2 saptamani pauza. Daca dupa asta nu vezi larve, bagi rama cu puiet. Daca matca e in regula nu vor trage botci, iar daca e ceva bai acolo, lasa-le sa-si traga chiar si una de salvare.

Eu personal nu ma omor sa gasesc matca ci ma uit dupa larve sau oua, iar daca e nevoie folosesc rama cu puiet ca indicator. E mult prea mare deranjul stupului rascolind in cautare matcii, daca nu o gasesti nimic nu garanteaza ca de fapt e acolo, dar n-ai vazut-o.

Cand totusi dai de ea, serpuind pe rama, o prinzi si o marchezi.

In cazul tau, e posibil sa fie ouale de la matca si la inceput scapa si cate doua oua...Oricum baga rama cu puiet capacit si necapacit. Vor avea nevoie de doici si observi daca isi trag sau nu botca.

Daca s-a bezmeticit...trateaza-l ca pe bezmetici.

E multa albina? Daca dupa socoteala ta matca ar fi trebuit sa fie deja imperecheata, pune o cutie cu o rama puiet si faguri, apoi muta stupul ala de acolo. Se va depopula si daca are matca, ai sanse sa o gasesti, daca tii neaparat.
La stupul cu o rama puiet, incearca sa-i dai o matca sau botca si ai mai facut un roi.

Daca nu si nu... il scuturi departe.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde tiby visan » 19 Iun 2013, 17:13

d-le cucubau pai daca fac asa cum ai spus sigur le va roade am mai pus asa si le-am dat prin miere si la unu a ros si de care vorbeam am facut roiulcu botcile lui de roire care le-am luat atunci cind din fam. roitoare am mai facut 2 roiuri pe care le-a ros si,sa tras botci de salvare.Ma gindeam sa fac o cusca din plasa de sirma cu ochiurile de 4mm patrate de 4/4cm care sa vina ficsata pe rama si cu botca in ea,ce ziceti?
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde proapis13 » 19 Iun 2013, 17:40

azi mam uitat la ROIURILE care le-am facut din acel stup cu botci de roire si am constatat urmatoarele;1.botcile de roire bune iar undeva avea puiet si botci de salvare,puietul fiind capacit vro 6 cm. p. La nr. 2 toate botcile de roire roase desi erau ale lor si trase botci de salvare puiet a fost in toate stadiile cind l-am facut.Intrbarea este urmatoarea;de ce lea ros tocmai acum de cind l-am facut si cum as putea sa-i pun 2 botci de roire de la primul fara sa le roada?primul mai avind 5 buc.Astept si eu un sfat bun cit de repede se poate pentru ca miine as vrea sa le introbuc,2 botci de roire.

Pt ca intrase deja in frigurile roitului si si-a urmat instinctul natural ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inmultirea prin roire dirijata

Mesajde cucubau » 23 Iun 2013, 11:44

Ideea este urmatoarea: Albinele in general nu rod botcile decat in anumite cazuri. Un caz aparte il constituie situatia in care , familia respectiva ramane fara matca . Albinele dupa un timp vor observa lipsa matcii si in consecinta trec la cautarea ei . Urmeaza apoi o perioada cand albinele negasindu-si matca intra in panica si distrug tot ce este strain , uneori chiar si propriul puiet necapacit.Dupa o perioada se linistesc si isi construies propriile botci de salvare. Din acel moment familia se va comporta normal , si se poate introduce botca fara nici un pic de protectie .
Re: inmultirea prin roire dirijata
de tiby visan » 19 Iun 2013, 16:13

d-le cucubau pai daca fac asa cum ai spus sigur le va roade am mai pus asa si le-am dat prin miere si la unu a ros si de care vorbeam am facut roiulcu botcile lui de roire care le-am luat atunci cind din fam. roitoare am mai facut 2 roiuri pe care le-a ros si,sa tras botci de salvare.Ma gindeam sa fac o cusca din plasa de sirma cu ochiurile de 4mm patrate de 4/4cm care sa vina ficsata pe rama si cu botca in ea,ce ziceti?

Se pare ca botcile le-ai introdus odata cu formarea roiurilor . Trebuia sa treaca minim 24h de la formare pana cand introduce-ai botcile.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori