Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde mausica » 08 Mar 2015, 14:10

paul scrie: Ti se pare scump de intretinut albine ??? :shock:

Sigur ca nu e scump daca ai 2-5 stupi dar daca ai avea 100 te-ai gandit cata hrana intra acolo ??
Si apoi e una a asigura necesarul de hrana si alta a stii sa te ocupi cum trebuie de ele.Stii vorba aia nu toti cei care au albine sunt stupari ;)
Si apoi daca nu ai acel borcan de miere ce vinzi ??????
Ca sa faci acea miere iti trebuie familii nu panarame !!!!
DECI ????
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde paul » 08 Mar 2015, 14:18

mausica scrie:
paul scrie: Ti se pare scump de intretinut albine ??? :shock:

Sigur ca nu e scump daca ai 2-5 stupi dar daca ai avea 100 te-ai gandit cata hrana intra acolo ??
Si apoi e una a asigura necesarul de hrana si alta a stii sa te ocupi cum trebuie de ele.Stii vorba aia nu toti cei care au albine sunt stupari ;)
Si apoi daca nu ai acel borcan de miere ce vinzi ??????
Ca sa faci acea miere iti trebuie familii nu panarame !!!!
DECI ????

Mausica ... la 100 stupi imi trebuie 1 to zahar, adica ... 100 kg. miere vandute en detail, adica macar 1 kg. de miere sa recoltez la fiecare stup. :lol: Ti se pare asa greu ? :lol:
Cat despre pregatirea stuparului ... un pret n-ar trebui sa acopere greselile si lipsa de pregatire profesionala a crescatorului de albine. Pretul trebuie sa reflecte amortizarea investitiei (intr-un timp rezonabil) taxele si impozitele, cheltuielile de exploatare, munca stuparului si ... putin profit. Eu cred ca problema in toata ecuatia asta este ... PUTINUL PROFIT!!! Sunt foarte putini cei care se multumesc cu putin !
LE ... 1 kg. de miere il fac si cu un roi pe 5 rame ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde mausica » 08 Mar 2015, 14:38

Paule pe undeva ai si tu dreptate insa daca e asa de simplu de ce mai cumpara lumea ?
Lipsa de pregatire profesionala duce implicit la a avea sau nu familii/roiuri de calitate !!!
In fine piata e libera asa ca........ai de unde alege .
te citez:
Mausica ... la 100 stupi imi trebuie 1 to zahar, adica ... 100 kg. miere vandute en detail, adica macar 1 kg. de miere sa recoltez la fiecare stup. :lol: Ti se pare asa greu ?
Si acum intrebare dar sa nu ma intelegi gresit
Cata miere ai vandut in 2014 ??
Cate roiuri sau fam ai facut ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde paul » 08 Mar 2015, 15:07

mausica scrie:Si acum intrebare dar sa nu ma intelegi gresit
Cata miere ai vandut in 2014 ??
Cate roiuri sau fam ai facut ?

Am vandut aproape toata mierea pe care am facut-o, vreo 230 kg. din vreo 270 produse. Restul, consum propriu, cadouri ... chestii , socoteli ! :P Si mai vindeam cel putin inca pe atat daca mai aveam. Deja am amanetata(intentie de cumparare) o cantitate importanta din productia ... 2015. :lol: Mierea am recoltat-o doar din caturi, si nici pe acelea nu le-am uscat, lasandu-le si albinelor 2-3 rame pentru ele.
Roiuri am facut vreo ... 13, unele familii au roit pentru ca n-am putut sa ajung la timp la ele. Am facut greseala ca dupa ce i-am facut (roii) nu i-am adus pe vatra sa stau cu siropelul pe ei si i-am plimbat la culesuri, mai exact pe la lipsa de culesuri din cauza ploilor, astfel in august am fost nevoit sa-i unific cu unele dintre familiile ramase mai slabute tot din cauza lipsei de cules.
Toate acestea de la 21 unitati biologice ( si mai buni, si mai slabi) iesite in primavara 2014 !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde cristi_vidican » 08 Mar 2015, 15:45

Un cunoscut a cumpărat prin iulie niște roi. Îl întreb cât a dat pe ei. 200 zice. Dar am plătit și matca :o
Cum vine asta?
Păi bine. Am plătit pe ramă și dacă am vrut matcă selecționată am mai dat în plus 50 de lei.
M-am întrebat de ce a preferat să dea 250 de lei pe un roi (atenție, nu era mai mult de 5 rame)?
Pentru că a mai luat și mătci și roi de la acel om și-a umplut butoaiele de miere. Omul are vreo 200 de stupi. Vrea să ajungă la 400.
Preferă să cumpere scump și bun.
Cândva se uita cu jind la cum arătau stupii mei.
Acum, mi-a luat fața.
P.S. Nu vă spun ce rasă e matca :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Bambucha » 08 Mar 2015, 16:36

danmirea scrie:Pur si simplu ca si cumparator mi se pare mult 200 mil pe 40 de familii.

Un pret bun si acceptabil mie mi se pare pana in 400 de lei, deja ce e peste imi pare tras de par...La urma urmei, 20 de kg de sirop / familie nu e mai mult de 90 de lei, iar o matca mai mult de 50 de lei. cat valoreaza restul?



Salut,
acum ceva timp scriai asta ;)

danmirea scrie:...dar 150-180 kg/stup vi se pare o poveste frumoasa. Eu va spun ca chiar anul trecut pe tot anul cineva a scos 180 kg/ stup (2 familii), un altul a scos 140 kg / stup (mai incepator in tehnica asta, ca el e apicultor de 40 de ani)
...
Ma gandesc acum, daca intra astia pe forum si vad ce scriu eu pe aci...cred ca ma lasa balta nu ma mai invata nimic
apoi am intalnit pproblema realizarii cutiilor, am cautat ce era mai ieftin si am luat teapa.dar a fost o teapa ieftina .
Acum nu mai zic ca o cutie facuta cum ttrebuie ma costa inca o data cat am dat atunci....
Sa va mai zic ca nu am stiut mai nimic si ca mi-au murit familii?
Sa va mai spun cate am patit????
Pai ar cam trebui sa ma las...
Eu in schimb visez in continuare ... am inceput sa bag bani, iar si iar....si nu vreau sa va spun cat am bagat pana acum ca va speriati.


Probabil ca apicultorii la care faceai referire au avut mari realizari si in 2014. Asa o fi? Ca altfel nu vad de ce nu am plati pretul pietii daca s-ar face asa productii :lol:
Fata de 2004-2005 avem alte preturi si la carburanti, gaze, electricitate, apa, RCA, vigniete... alimente etc.

PS. Cum ai trecut peste 2014? Ai reusit sa mai amortizezi din investitii? Cum te-au ajutat amicii tai?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde mausica » 08 Mar 2015, 20:32

Paul si daca ar fi sa vinzi roi sau familii cu ce pret ai da ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde CristianBee » 08 Mar 2015, 20:57

cristi_vidican scrie:Un cunoscut a cumpărat prin iulie niște roi. Îl întreb cât a dat pe ei. 200 zice. Dar am plătit și matca :o
Cum vine asta?
Păi bine. Am plătit pe ramă și dacă am vrut matcă selecționată am mai dat în plus 50 de lei.
M-am întrebat de ce a preferat să dea 250 de lei pe un roi (atenție, nu era mai mult de 5 rame)?
Pentru că a mai luat și mătci și roi de la acel om și-a umplut butoaiele de miere. Omul are vreo 200 de stupi. Vrea să ajungă la 400.
Preferă să cumpere scump și bun.
Cândva se uita cu jind la cum arătau stupii mei.
Acum, mi-a luat fața.
P.S. Nu vă spun ce rasă e matca :lol:


Cristi , varsa tot ? . Ah stai ca stiu ce rasa este :D . Eu cunosc pe cineva ( este din SUA ) care a ajuns de la o mana de stupi ( 120 ) la peste 900 in 4 ani si astia sunt doar stupii de productie nu mai vorbim de nuclee ca nu stiu sa numar pana acolo ( ~ 2000 - 2500 anual ) . El ca sa creasca asa de repede sa folosit doar de roiuri dar pe care nu le-a cumparat ca altfel era dator vandut . Daca acum l-as pune sa aleaga intre a cumpara sau a face de la el ar alege de la el . Asa si omul despre care ai spus , daca stie ca merita acei 250 lei atunci ii plateste daca nu , nu .
In Romania rar am vazut ca pe langa 100 de stupi de productie sa mai tina inca 100 de roiuri , roiuri care raman la acest stadiu an de an si de la care se ia in permanenta puiet ca sa nu roiasca plus ceva miere acolo , ca asa sa tot slabim stupii de productie facand roi din ei , miere de unde sa mai fie ? Si de aici si concluzia . Cand stii ca familia aceea va avea o productie de 60 kg iti faci calculele si vezi daca merita sa dai 500 lei dar daca produce 20 kg apai sa dai si 400 lei este enorm .
Pret real nu exista ci doar pret convenabil . Acel asa-zis pret real este doar un pret facut de cumparator si vanzator .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde mellis » 09 Mar 2015, 00:52

Dragilor, ma intreb si eu, ca incepatori - de ce nu cumparati roii in toamna - cand pretul e mai mic?
Este frica de a nu muri peste iarna, iarna vine pana la urma?
Primavara este normal ca pretul sa fie mai mare, vorba vanzatorului "la o familie pe x rame, iti scoti banii la cules", acum de la vorba la fapta mai este mult, mai intervine priceperea fiecaruia, culesul sau lipsa lui, si altele..
Pretul difera in functie de perioada cumpararii, un roi/doi au pret mai mare, dar la cantitate se poate negocia..
Am vazut in ultimii ani o explozie a dorintei de a avea albine, din pacate multi fara notiuni de elementare..dar cu rabdare si timp se invata...
Daca este cerere pe piata - este normal ca pretul sa fie ridicat..
Stiti vorba romaneasca - nu e prost ala care cere - ci ala care da ;)..
Sunt de parere ca se poate lua cu bani putini calitate, dar in cazuri speciale, intelegeri, cunostinte, desfintari din diverse cauze..
Daca vreti rezultate, trebuie si investitie..noi vrem cu cat mai putini bani sa facem minuni - si de pe o zi pe alta..marketingul presupune amortizarea investitiei in timp, noi vrem sa sarim cateva etape, ani..Nu merge totul asa usor, dar mai exista si noroc..Noroc bun!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Adi Hodis » 09 Mar 2015, 03:48

Enterna poveste ... scump dom'le, scump !. :)
Chestia e ca, ieftin si bun nu gasesti. Asa ca ... de cati bani, atata peste !.

Daa' meseria ? ... mai este bratara de aur ?.
Mai vedeti pe parcurs, daca e scump ori ba ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde albinatravel » 09 Mar 2015, 21:10

Cei care va plangeti de scumpirea albinelor interesati-va cat costa o familie si in alte tari vecine.La noi e cel mai ieftin, iar cheltuielile cu intretinerea sunt sensibil mai mari la noi, asta daca vrei sa nu-ti bati joc de albine. In cazul in care le intretii ca la carte(tratamente,hrana, lazi bune,rame noi,alte multe materiale,transport,etc) cand tragi linie nu cred ca-ti vine sa le dai gratis.Nu mai vorbim de timp,nervi,drumuri,oboseala,sanatate.Astea nu le pretuieste nimeni.
albinatravel
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iun 2011, 23:47

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde paul » 09 Mar 2015, 21:38

albinatravel scrie:Cei care va plangeti de scumpirea albinelor interesati-va cat costa o familie si in alte tari vecine.

Poate te interesezi tu si cat sunt salariile si venitul minim garantat in alte tari vecine si ... ne spui si noua, apoi comparam! In tara Mioritei (a turmelor si-a painii), DINTOTDEAUNA ... o familie de albine=o oaie. O oaie costa astazi 250-300 lei iar o familie de albine costa 400-450 lei. De ce ??? :shock: :shock: :shock:
LE ... m-a intrebat colegul Mausica cu cat as vinde eu. Astept sa fac 200-300 colonii bune de albine si apoi sa le schimb cu 200-300 oi rasa Carabasa ( adica un ... exit, cum ar spune vecinii nostri). :)
Semneaza ... baciul moldovean ! 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde mausica » 09 Mar 2015, 22:12

paul scrie:

LE ... m-a intrebat colegul Mausica cu cat as vinde eu. Astept sa fac 200-300 colonii bune de albine si apoi sa le schimb cu 200-300 oi rasa Carabasa ( adica un ... exit, cum ar spune vecinii nostri). :)
Semneaza ... baciul moldovean ! 8-)


Frumos....insa din ce am vazut eu cam costa ceva aceste rase de oi....deci nici tu nu ai fi prea ieftin la vanzare ;) Insa vezi tu depinde f mult si de momentul vanzari/cumpararii unitatilor biologice.Eu sunt convins ca in aprilie nimeni nu iti da de pomana o familie apta sa rupa salcamul 1 ;) Sa iti spun sincer nu as ezita sa ofer pretul pt o asemenea familie.Fiecare stie ce are in lada si asa cere si pretul.Cat dai atat primesti...o sa te convingi pe pielea ta mai tarziu de zicala asta(daca vei cumpara vreodata).
Oricum iti doresc sa reusesti sa ajungi la numarul dorit de stupi si sa faci trocul cu oile :D
Numai bine!!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Donbazil » 09 Mar 2015, 22:15

Sal'tare!

Aici cred ca vorbim totusi despre albine.... :lol:

Asa ca chestie: Poletti are peste 3000 de stupi amplasati pe o raza cam cat 5 judete de la noi, Din Piemonte pana in Emilia Romagna, cred ca are in jur de 100 de vetre de stupina, - dar el NU VINDE!....
Oare o fi italianu' fraier?....M-as cam indoi....El afirma ca stupul are valoare prin productia pe care o da - si traieste doar din albine, nu din salariul minim pe economie.
Noi de ce nu stim sa gandim ca ei? Ca ne-ar placea sa traim ca ei. :idea:
Da' va spune bunicu: nici nu muncim ca ei! :idea:
Sal'tare!
Ultima oară modificat de Donbazil pe 09 Mar 2015, 22:22, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Aurel1959 » 09 Mar 2015, 22:16

Paule, a pune = intre o oaie si o familie de albine, mi se pare incorect,plus ca munca cu cele doua e total diferita si deci obligatoriu si pretul.Asta e parerea mea si daca vrei putem discuta.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde paul » 09 Mar 2015, 22:18

mausica scrie:
Frumos....insa din ce am vazut eu cam costa ceva aceste rase de oi....deci nici tu nu ai fi prea ieftin la vanzare ;)

Asta era ... ideea !!! :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori