Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde nae » 09 Oct 2014, 22:57

Teoapis scrie:Să nu ne mire dacă anul ce vine de la 35-30 roni/rama va ajunge la 25. Câte familii vor mai fi :?: Dar apicultori :?: ;) ;) ;)

Pt la anul anticipez o crestere si nu trebuie nici macar ochelari pt aceasta predictie .
Lipsa hrana + varrooza .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Closcutz » 10 Oct 2014, 00:36

Poate sa creasca pretul, nu zic nu, dar zic ca-i putin probabil din moment ce usor-usor vor trece ultimele inspectii pt cei care au accesat 112( care pe viitor n-o va mai accesa nici Base daca va ramane in forma actuala). Problema e ca afaceristii care au obtinut fonduri pt lazi, mai nou ca sa treaca de a doua vizita, nu prea se inghesuie sa cumpere de la apicultori...dau comanda si deaia auzim de 45 de stupi furati, apoi inca 53 si tot asa. :shock:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Trantorul@ » 04 Noi 2014, 20:36

cornelioandanciu scrie:
cristi_vidican scrie:Nu te entuziasma de dacă găsești un preț mic. Am prieteni care au ales așa și s-au pricopsit cu locă.

Sper ca aceste persoane nu sint din Bihor... Ca eu nu sint vinovat de prostia lor! :x


Nu te supara da stii cat pot sta bacteriile ce produc loca europeana in stare latenta ??? Din ce am citit io pana la 8 ani , posibil si mai mult asta din cercetarile facute si observate de altii! Adica or avut familii bolnave de loca , nu or tratat cu nimic antibiotic, familiile or trecut peste boala si peste 8 ani o reaparut iar in aceleasi familii .... deci ciclul probabil se repeta cand au conditii propice de dezvoltare si familiile slabite , lipsuri proteice -glucidice .....
Studiul asta era facut de un centru de cercetare nu mai gasec studiul respectiv ...
Asa ca poti cumpara fam. sanatoase si sa o iei de la vreun vecin si sa dai vina pe vanzator ... sau le poti cumpara gata bolnave fara ca vanzatorul sa stie si sa se manifeste peste 3,4...8 ani ....

Si acu ceva de pret ca tot vad multi doritori ca o tot dau cu 30-35 Rama si comenteaza toate mesajele care au un pret mai mare , fac si io un calcul asa in mare indiferent de perioada :

1 rama gata insarmata am vazut ca, costa intre 4-5 RON;
1 foita ceara 4 RON;
1 Kg de miere pentru a fi construita , sa nu pun nici 13 RON nici 30 RON sa zic un 20 RON kg de miere ;

Deci imi rezulta un total de 28 - 29 RON pe rama gata construita si pregatita pentru ouat , daca mai imparti si transportul si lipitul foitelor iaca ii aproape un 30 RON pe rama , care ar fi castigul oricui care vinde cu 30 -35 Ron rama ? La pretul asta albinele si matca ar fi cadou , da sunt persoane batrane care baga cu taraita bani si vand 10 fam. de ex . si iau 3000 de RON pe care altfel nu i-ar fi strans si ei sunt extraordinar de multumiti de "afacerea" respectiva , da cand le explici iti dau dreptate .

EX.
Ma mai contrez cu cineva care vinde roi de craca 3 rame 150 RON 2 rame 100 Ron DOAR albinele , ce sunt mai mari ii pastreaza :lol: si io ii zic ca nu as vinde rama de puiet cu albina acoperitoare sub 60 de RON si imi zice el mie ca sunt jidan :lol: :lol: :lol: dupa cateva contre si explicatii pe care le stie ( ca nu s-o intalnit hotu cu prostu) bineinteles ca imi da dreptate , asa as vinde si io roii de craca la pretul ala .....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde florinapi » 29 Noi 2014, 11:16

Pretul la miere face pretul familiei de albine,nu pretul ramelor,diafragmelor si alte alea.
De ce sa vand o familie de albine sub valoarea pe care ar putea sa o produca stand la mine in gradina?Care-i aceasta valoare,fiecare stie din media productiei realizate pe mai multi ani.Daca cel care cumpara stupii nu produce cu ei atat cat poate as fi produs eu,ce treaba am eu care vand?
Cine-i vinovat ca cineva cumpara familii de albine si dupa aia nu stie ce sa faca cu ele?

Deci,parerea mea este ca pretul corect nu se poate stabili aici.Pretul se stabileste la fata locului,functie de perioada,puterea familiei de albine,calitatea inventarului,cantitate,CERERE etc.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde nae » 29 Noi 2014, 16:33

florinapi scrie:Pretul la miere/polen/roi face pretul familiei de albine,nu pretul ramelor,diafragmelor si alte alea.
De ce sa vand o familie de albine sub valoarea pe care ar putea sa o produca stand la mine in gradina?Care-i aceasta valoare,fiecare stie din media productiei realizate pe mai multi ani.Daca cel care cumpara stupii nu produce cu ei atat cat poate as fi produs eu,ce treaba am eu care vand?
Cine-i vinovat ca cineva cumpara familii de albine si dupa aia nu stie ce sa faca cu ele?

Deci,parerea mea este ca pretul corect nu se poate stabili aici.Pretul se stabileste la fata locului,functie de perioada,puterea familiei de albine,calitatea inventarului,cantitate,CERERE etc.


Maxim de corect .
Dupa postare d-tale consider topicul inchis , asta e si parerea mea ; fac pariu ca se vor scrie alte T pagini .. total irelevante . :lol:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Bambucha » 29 Noi 2014, 17:30

ultimul cuvant il are CEREREA-OFERTA (chiar daca corect sau incorect), sunt curios cine nu e de acord cu asta :D
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde nae » 29 Noi 2014, 17:37

Bambucha scrie:ultimul cuvant il are CEREREA-OFERTA (chiar daca corect sau incorect), sunt curios cine nu e de acord cu asta :D

Pot sa completez ?, MULTUMESC .
+ FOAMEA /nevoia vanzatorului .(am vandut mana de conifere la pret de FS :( )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde Bambucha » 29 Noi 2014, 17:56

Asta cu graba la produsul marfa si eu m-am grabit, am daramat grinda de la lovituri de nervi :mrgreen: nu ma asteptam sa creasca in asa hal piata e.D.
Pentru a nu ajunge din nou in aceasta ipostaza se impun investitii... modificata schimbarea listei de prioritati (un fel de planul c sau d).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde gica.mosu » 29 Noi 2014, 18:56

Bambucha scrie:Asta cu graba la produsul marfa si eu m-am grabit, am daramat grinda de la lovituri de nervi :mrgreen: nu ma asteptam sa creasca in asa hal piata e.D.
Pentru a nu ajunge din nou in aceasta ipostaza se impun investitii... modificata schimbarea listei de prioritati (un fel de planul c sau d).


....Boierule,.....nu l-ai injurat pe cel care ti-a cumparat mierea,s-au pe soacra ca nu te-a ajutat(inprumut) pe tr scurt????...E bini sa ai si ceva miere in stoc,chiar daca se mai"strica"....Uneori se mai intimpla sa mai luam si plasa :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde gica.mosu » 29 Noi 2014, 19:15

Florinapi,scrie:cine-i de vina ca cei care cumpara f de albine si dupa aia nu stie ce sa faca cu ele????

Pai cineee?....Vine mariea sa (APICULTORUL-SPESIALISTUL LUI PESTE cu3 FACULTATI) ii ia sii rupe'doua,mai scoati si ceva miere....fara tratamente,stimulare-completare.....Mai face ceva roi tarziu pe 1 aug :mrgreen: ...Dupa care fara sa se uite in oglinda,te face hot,bandit,excroc si altele...Dar uneori orsice gresala se plateste(pacatul cade pe albinele nevinovate :idea: )primavara cand numara lazile goale(roata se'nvarte si sita cerne) mai ales daca v-a urma o iarna grea :!: P.S-aud in jud Bacau" apicultor" cari din 400fam a reusit sa mai bage in iarna dupa unificare doaraprox 70 fam :| ...Se zice ca a aparut un nou "virus"=TPd adica:teorie +practica+delasarea=DEZASTRU...SI lasa deja urmeee :idea:la greu!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde danmirea » 08 Mar 2015, 11:26

Eu cred ca pretul nu are treaba cu injuraturile trase apoi vanzatorului....


Pur si simplu ca si cumparator mi se pare mult 200 mil pe 40 de familii.

Ca vanzator nu stiu daca imi pare asa mult...
Apropo, cel mai avantajos si pt. cumparator si pt. vanzator imi par roii.... Un roi pe 4-5 rame la 200 de ron, 250 ron ar fi excelent.


Hai sa va spun eu care e problema...problema e cand alergi dupa stupi sa dai 400-500 de ron pe ei si familiile sunt vai de ele....

Cum spanac sa dai 500 de ron pe 5 rame de albina???? Doar ca le-ai imprastiat tu si cica sunt 10 rame?

Ca si idee observ ca oferta e mai mare decat cererea, dar nu vad sa scada pretul. Anul trecut un an de cacao, fara miere, iar anul asta oamenii cresc preturile la familii pt ca s-au pierdut familii anul trecut si unii vor sa-si refaca efectivul de pastoral.

Nu mai comentez..ma opresc si eu aici...

Un pret bun si acceptabil mie mi se pare pana in 400 de lei, deja ce e peste imi pare tras de par...La urma urmei, 20 de kg de sirop / familie nu e mai mult de 90 de lei, iar o matca mai mult de 50 de lei. cat valoreaza restul?
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde alt stupar » 08 Mar 2015, 11:56

Auzi ?
ia si fa tu mai intai stupi buni, scoate-i bobo in primavara la vanzare si apoi poti sa zici ca.s prea scumpi. Apoi poti sa tot vinzi si 100 la 2 mil bucata, daca.ti da mana... ba chiar fa donatii, cine te opreste ???

Va tot vaitati ca luati stupi pe prea putine rame... dar aia de ia.ti scos voi in primavara, cam pe cate rame sunt ...??? Zicea nea Gica o vorba... de cati bani, atata peste!
Putin platesti - putin primesti.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde mausica » 08 Mar 2015, 13:01

Observ ca in general cei care se tot plang peaici de preturi sunt cei la inceput de drum,cei cu stupi putini,cei cu experienta putina sau f putina.Se pare ca acestia ar dori sa cumpere familii bomba care sa aiba o matca selectionata tanara(si daca se poate cu pedigree)sa ii faca si vreo 2 roi si sa mai faca ceva miere si cel mai important sa fie sub 400 ron ca altfel e ,,trasa de par,, :lol: :lol:
Adevarul este ca prea ne vaitam pe lucruri marunte.
Danmirea.....cine va pune sa cumparati daca este asa scump ??? Faceti voi roii,faceti voi matcile,faceti tratamente,asigurati hrana necesara,mai puneti si timpul pierdut la ele,bagatile in iarna corespunzator si vb lui alt stupar scoateti-le din iarna sanatoase si apte si vedeti pe urma daca e justificat sau nu pretul cerut de vanzatori ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde paul » 08 Mar 2015, 13:57

Mausica ... nu-i chiar asa !
Sa nu uitam ca pana la aparitia febrei fondurilor o familie buna costa in jur de 300 lei iar un roi costa in jur de 150 lei. A fost vorba de o crestere artificiala a preturilor. Daca mai punem la socoteala si faptul ca in acea perioada 1 kg. de zahar costa intre 4 si 5 lei iar acum costa in jur de 2,5 lei o sa avem tabloul complet al unei cresteri artificiale de pret. Daca mai socotim si faptul ca atunci se oferea maximum 8 lei/kg. de miere salcam la procesator iar acum se ofera in jur de 11-12 lei/kg. de miere de floarea soarelui, vei observa o crestere artificiala (nejustificata) a preturilor cu aproape 50%.
LE ... daca eu vand un borcan cu miere la 25 lei (en detail) pot cumpara 10 (zece) kg. de zahar, adica ... hrana pe o iarna a unei familii de albine !!! :shock: :shock: :shock: Ti se pare scump de intretinut albine ??? :shock:
Ultima oară modificat de paul pe 08 Mar 2015, 14:03, modificat de 2 ori în total.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde pescaru » 08 Mar 2015, 14:02

Am mai scris undeva cu ani in urma ,am cumparat stupi cu 500 RON bucata 6 stupi la 1 aprilie ,dar di 6 paca unul era pe 18 rame de albina iar ceilalti pe 20 rame ful cu 6-7 rame de puiet capacit , nu pe 6-7 puiet , pe toata suprafata puiet capacit ,pacat ca astazi stuparu cu pricina are peste 80 de ani o singura fata si ea batrana de altfel cu alte preucupari , in prezent nu mai are stupi ca are Parchinson iar la mine in stupina or mai fii ceva trantori si matci , nu am tras din ei matci din nestiinta volorii lor acum e tarziu .am un film cu stupii filmati pe un telefon dar nu pot sa intru nu se mai vede ecranu telefonului care imi dati un sfat sa recuperez filmarea ar fi buna ca si material didactic.
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: Pretul corect al unei familii de albine

Mesajde pescaru » 08 Mar 2015, 14:08

Ideea e ca ceeace e valoros pretul e pe masura
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori