Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adiacent

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 19:48

Buna seara! Dupa o operatiune de 2 zile de munca si altele pregatitoare, am reusit sa recuperez niste albine - o familie veche de cel putin 3 ani la origine, din terasa unei case! Cererea a fost formulata chiar aici pe forum de un domn din zona Titan care are cont aici! Ca sa le recuperez am folosit un aspirator celelalte operatiuni neavand prea multe sorti de izbanda! Am intre un kilogram de albina si 2 kilograme careia as vrea sa -i gasesc urgent stapan~! NU pot sa le car in stupina proprie pentru ca nu am solutii de transport la 319 kilomentri de Bucuresti! Albina deja cladeste fagurasi in cutia folosita ca depozit de aspirat! Nu am pretentii materiale! Am crezut mereu intr-un principiu- Daca vrei sa pastrezi ceva cel mai bine il dai! Voi posta fotografii indata ce sosesc pe pagina personala, macar atat sa ramana! Cutia o vreau inapoi dupa extragerea albinelor! Astept doritori in regim de urgenta pentru ca e pacat de acele albinute! Fac asta pentru albine si nu pentru castiguri personale! Dar cred ca a fost prima si ultima misiune de acest fel! Astept urgent doritori!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde kamy » 25 Mai 2013, 20:38

Delorin tata pune-l intr-o cutie de carton sau fa rost de o ladita de transport urmareste-i dezvoltarea un an de zile ca oricum ai nevoie de sange nou in stupina!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 20:44

Am cutie..un BUNKAN adus special pentru aceasxta familie de la Botosani! Nu am unde sa il tin! Chiar daca am doar 4 familii! :) NU cred ca rezista 319 kilometri intr-o cutie inchisa si nu am gasit nici un nebun sa il care...nici agentia de curierat...nici persoana fizica! DEja construieste fagurasi, iar MY Bees crede ca e un semn ca e si matca acolo!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2013, 20:49

delorin I scrie: Deja construieste fagurasi, iar MY Bees crede ca e un semn ca e si matca acolo!


SIGUR e si matca acolo!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 20:51

Imi e teama sa nu mnoara sufocate...celel 2 orificii de aspirare le am dotat cu capace gaurite dar cred ca e cam putin aer...o sa pun poze pe pagina mea! Din pacate nu am cujm sa le trimt pana acasa!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde kamy » 25 Mai 2013, 20:54

Adeca tu vrei sa ne interzici pastoralu?am colegi care fac 900 de km dintr-un foc cu sute de stuchi si tu spui ca nu poti transporta un amarat de roi?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde kamy » 25 Mai 2013, 20:56

O cutie de carton cu ferestre imbracata in tul si in 10 minute ai lada de transport gata pentru care ai garantia 1000 de km,doar sa nu le tii la soare in masina daca e mai cald de 50 de grade le faci mici!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 21:00

Ma gandesc pana maine ...Oricm daca ar fi sa convertesc in bani si in cat am muncit sa le scot...le as da cu 1000 Ron! Am luat in prima zi vreo 50 de intepaturi. Astazi e drept doar vreo 5! Oricum caut solutii de transport!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde kamy » 25 Mai 2013, 21:08

Nu mai cauta ca ti-am pus-o pe tava fa si daca nu ai tul merge si cu material de perdea sau tifon da sa-l apretezi cu zeama de aracet ca altfel il rod albinele!
Daca e acolo de mai multi ani tomna ai descoperit o familie cu rezistenta la varoa si virusi e mai valoroasa!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 21:14

Stiu...deja am cheltuit cu curieri, cu cumparat diverse- cred vreo 3 milioane. Daca maine mi se ofera sansa sa le transport spre casa inca 3 milioane. Deci- nu pun munca mea, nici intepaturile- cat valaoreaza aceasta familie rezistenta la varoa? O sa decid daca merita sa mai cheltui. E drept mi-ar placea. Dar daca gandim logic cu acesti bani in cumpar vreo 3 roi:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde kamy » 25 Mai 2013, 21:34

Bai frate cu atatia bani iti scoteau bebelusele roiul si ti-l si transportau la bucuresti!pune-l in cutie de carton cu ferestre sa aiba curent si in cel mai rau caz folosesti perdeaua din geam ca sa faci boccea o bata si-l iei pe skinare pan la bucale ca doar nu-l trimiti cu papamobilu sa coste atata?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 21:37

Nu am gasit un sofer...am cumparat plasa cu gauri de 1...deci nu spatiul de respirat e problema!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde Mircea_63 » 25 Mai 2013, 21:43

delorin I scrie:Ma gandesc pana maine ...Oricm daca ar fi sa convertesc in bani si in cat am muncit sa le scot...le as da cu 1000 Ron! Am luat in prima zi vreo 50 de intepaturi. Astazi e drept doar vreo 5! Oricum caut solutii de transport!


Delorine, nimeni nu plateste munca, ci rezultatele ei! Munca este egala cu zero. Rezultatele conteaza, restul e fitnes.

Pentru tine roiul ala are o valoare sentimentala mare! Fa pe :evil: x4 si pastreaza-l pentru tine, altfel iti va fi dor de el.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 21:45

Sper sa traiasca pana maine.....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde stefanmadalin » 25 Mai 2013, 21:49

Pai in ce fel de cutie este tinut?
Pune-l in stupul Bukam, baga-i sirop cu polonicu/farfuria ,scoate-l pe balcaon /terasa/curte si il poti tine asa pana pleci la stupina.

Ce te face sa-l dai?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Dau albine! Urgent valabil pentru Bucuresti si zona adia

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 21:59

Doar gandul ca le-as putea da o sansa! Am construit ajutat de colegi- ideea de pilda mi-a dat-o Bunka, dintr-o cutie de plastic de 27 de litri, un depozit primar de aspirat! Cu sita la mijloc ce separa camera aspiratorului de depozitul de albine! Pe cele 2 laturi mici am cate un capac ce bidon de 5 litri lipit cu ciocanul de lipit si apoi cu silicon! In principiu respiratia se facea prin scoaterea furtunului din camera de aspirat in timp ce pe al doilea capac puneam dop! Dar am miscat putin cutia si cateva albine au intrat in depozitul aspiratorului pe dilatarea produsa pentru scurta vreme la sita despartitoare care si ea este destul de destept facuta doar ca e putin prea mic taiat si are vreo 2 centimetri pana pe fund lipsa!(Bine nu au fost probleme in timpul aspirarii ca am avut acolo un colt de plastic care a intins plasa. Dar am vrut sa bag putina apa si am trantit cutia sa plece albinele de la urdinis, si fara sa vreau am dilatat pentru o fractiune de secunda cutia pe unde au si intrat cateva albine cercetatoare! ) Asa ca acum am gaurit capacele ambelor dopuri de intrare respectiv iesire si s-au aplicat cateva zeci de gauri mici de aer cat un varf de ac. Am inteles ca in lipsa mea a aparut deja condesul!

In acest recipient tin albinele! Este dotat si cu plasa deasupra asa ca nu trebuie decat desfacute 3 suruburi ce tin capacul de plastic si taiat scotch-ul izolator, apoi se pot rasturna albinele sau se pot stropi prin capacul de plasa cu numarul 2 pe care acum am evitat sa il deschid ca sa nu le fie frig. Dar imi e teama ca or sa aiba prea putin aer!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron