Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde stuparel » 29 Mai 2015, 00:29

pngflorin scrie:Roii eu ii fac intotdeuna pe 2 rame, miere+pastura si o rama cu puiet capacit.Insa intotdeuna fac roiul cand am botca sau matca cumparata sau produsa de mine .Hranitor plin permanent, iar cand incepe matca sa poneze, schimbate ramele cu puiet necapacit cu capacit de alti stupi.
Reusita>80%.


As vrea sa stiu dupa cat timp ati introdus regina in rouil format din cele doua rame? Pentru ca unii spun ca dupa o zi s-ar pune matca... dvs cum procedati?
"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel" (Isus Hristos)
stuparel
 
Mesaje: 17
Membru din: 10 Mar 2014, 20:46

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde dantat » 29 Mai 2015, 10:04

stuparel scrie:
pngflorin scrie:Roii eu ii fac intotdeuna pe 2 rame, miere+pastura si o rama cu puiet capacit.Insa intotdeuna fac roiul cand am botca sau matca cumparata sau produsa de mine .Hranitor plin permanent, iar cand incepe matca sa poneze, schimbate ramele cu puiet necapacit cu capacit de alti stupi.
Reusita>80%.


As vrea sa stiu dupa cat timp ati introdus regina in rouil format din cele doua rame? Pentru ca unii spun ca dupa o zi s-ar pune matca... dvs cum procedati?


Stuparel, fi atent:
1. daca roiul e la pachet, fara puiet, dupa cateva ore se poate introduce matca in colivie si aseza intre rame. Aici este importanta locatia roiului (sa fie la distanta de vatra initiala).
2.Daca se formeaza cu rame de puiet capacit, la 24 ore de cand au fost scoase din stupul (stupii) mama, se introduce matca in colivie si colivia se aseaza intre rame. Atentie la locatie, conteaza in toate cazurile.
3. Cand se formeaza cu rame ce au oua/larve, la 5 zile se verifica si se rup toate botcile de salvare apoi se introduce matca in colivie si se aseaza intre rame.

Acum, nu ai specificat daca matca este imperecheata sau nu... si aici ar fi niste diferente, dar in principal sa fi atent cand incepe ponta.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde izavoianu » 04 Iul 2015, 14:27

Se vorbeste despre prelevarea botcilor coapte din stupii care se pregatesc sa roiasca. Am si eu o nelamurire, de cand am stupii (9 ani), nu mi s-a intamplat sa roiasca niciunul, asa ca am folosit metoda cu botci de salvare pt. inmultire.
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Mircea_63 » 04 Iul 2015, 14:36

izavoianu scrie:Se vorbeste despre prelevarea botcilor coapte din stupii care se pregatesc sa roiasca. Am si eu o nelamurire, de cand am stupii (9 ani), nu mi s-a intamplat sa roiasca niciunul, asa ca am folosit metoda cu botci de salvare pt. inmultire.


Poate ale tale sufera de vreo boala sau mai degraba nu ai bagat de seama ca au roit. Asta ca sa nu iti pun la indoiala cuvantul. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde tuturicius » 04 Iul 2015, 15:44

izavoianu scrie:Se vorbeste despre prelevarea botcilor coapte din stupii care se pregatesc sa roiasca. Am si eu o nelamurire, de cand am stupii (9 ani), nu mi s-a intamplat sa roiasca niciunul, asa ca am folosit metoda cu botci de salvare pt. inmultire.

E nasol sa nu vrea sa roiasca deloc si sa nu ai de unde sa iei niste botci faine. Daca vrei facem schimb, eu am niste roiuri cu matci din roire si poate poate iti mai imbunatatesti procentajul de roit. Eu l-am avut acceptabil si nu ma deranjeaza daca mai scade :P
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde CV-03-BTF » 05 Iul 2015, 11:38

Buna ziua.
In urma cu mai bine de 3 saptamani am achizitionat 2 roi formati fiecare din o rama cu miere, una cu puiet capacit si una cu puiet de o zi. la verificarea efectuata dupa cca o saptamana ambele roi, aveau cate 2..4 botci. Dupa alte 2 saptamani la ambele roi, lipseau matcile, am gasit ceva botci roase, puiet nu mai este deloc iar miere doar putina la un roi. In prima saptamana am gasit la stupul mai slab, pe capacul cu sita, o gramajoara de furnici cu oua, pe care le-am inlaturat. Am pensulat suportii stupilor cu ulei ars iar furnicile aproape au disparut. In imediata vecinatate am intr-un mar o familie de grauri iar zona este populata masiv cu pasari. Ce credeti ca s-a intamplat si CE AM DE FACUT . Avand in vedere ca sunt la inceput, imi cer scuze daca raspunsul a fost dat in paginile anterioare iar eu nu l-am recunoscut.
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde lucky5strike » 05 Iul 2015, 12:04

Ori ti s-au dat roi fara matci, ori tu le-ai vatamat, ai mai adaugat rame cu albine si matcile au fost atacate...

Da-le o rama de puiet necapacit. Daca isi trag botci, sigur n-au matca. Daca nu isi trag, e matca si e posibil sa inceapa sa oua, e posibil sa fie neconforma.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristian bh » 05 Iul 2015, 12:30

CV-03-BTF scrie:Buna ziua.
In urma cu mai bine de 3 saptamani am achizitionat 2 roi formate fiecare din o rama cu miere, una cu puiet capacit si una cu puiet de o zi. la verificarea efectuata dupa cca o saptamana ambele roi, aveau cate 2..4 botci. Dupa alte 2 saptamani la ambele roi, lipseau matcile, am gasit ceva botci roase, puiet nu mai este deloc iar miere doar putina la un roi. In prima saptamana am gasit la stupul mai slab, pe capacul cu sita, o gramajoara de furnici cu oua, pe care le-am inlaturat. Am pensulat suportii stupilor cu ulei ars iar furnicile aproape au disparut. In imediata vecinatate am intr-un mar o familie de grauri iar zona este populata masiv cu pasari. Ce credeti ca s-a intamplat si CE AM DE FACUT . Avand in vedere ca sunt la inceput, imi cer scuze daca raspunsul a fost dat in paginile anterioare iar eu nu l-am recunoscut.


Da alte fam de albine mai ai?
cat priveste chestiunea,,,,,,,,daca e cum spui,....totusi consulta-l mai intai pe cel ce ti-a vandut roii!
banuiesc ca e stupar harsit, :D
Din ce stiu eu,roii se vand cu matca imperecheata!

Când divizezi fam puternice procedezi cu botci,da nu 4,si mai multe rame,cel putin inca pe atatea,(asa as face eu)
când cumperi ceva intrebi ce si cum,
da ma rog,,,,,,,vad ca roiul doua rame e la moda si la case mai semete, :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde paul » 05 Iul 2015, 19:08

cristian bh scrie:da ma rog,,,,,,,vad ca roiul doua rame e la moda si la case mai semete, :lol:

Tu pe cate rame cu puiet faci roiul artificial ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristian bh » 05 Iul 2015, 19:54

paul scrie:
cristian bh scrie:da ma rog,,,,,,,vad ca roiul doua rame e la moda si la case mai semete, :lol:

Tu pe cate rame cu puiet faci roiul artificial ?

Anul asta am divizat doi,.....in jumate,adica 9 rame in unul si noua in celalalt!
sI doar familii in prag de roire!

fiindca construiesc partea de sus si coronitele mai groase si nu intra decat 18 rame in stup!
Daca o sa mai am nevoie de cativa stupi o sa-mi fac pe 22r.
Inca nu sunt hotarat cum e mai bine,sa roiasca sau sa divizez,pt ca la cel fara matca ,dupa cum stii urmeaza o buna perioada de stagnare,..
prefer sa am fam mai putine,si in afara de turta din jumate zahar pudra,jumate miere,data cand se poate deschide stupul,
albinele sunt pe miere!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde CV-03-BTF » 06 Iul 2015, 09:40

Da alte fam de albine mai ai?
cat priveste chestiunea,,,,,,,,daca e cum spui,....totusi consulta-l mai intai pe cel ce ti-a vandut roii!
banuiesc ca e stupar harsit, :D
Din ce stiu eu,roii se vand cu matca imperecheata!
Când divizezi fam puternice procedezi cu botci,da nu 4,si mai multe rame,cel putin inca pe atatea,(asa as face eu)
când cumperi ceva intrebi ce si cum,
da ma rog,,,,,,,vad ca roiul doua rame e la moda si la case mai semete, :lol:[/quote]

Am precizat ca sunt la inceput.. cu acesti 2 stupi incep. Ar fi trebuit sa precizez ca sunt 2 roi din divizare..( roi artificial..asa le spune ?), doar ramele fara matci sau botci. Cel care mi-a vandut ramele vorbeste doar maghiara, iar la el am fost cu alt stupar, mai greu de prins in acest moment . Sigur ramele sunt luate fara matci sau botci si fiecare lot este luat dar din alt stup. Exclus combinatii de rame/ albine de la 2 stupi. Inteleg ca in acesta faza sorta lor este pecetluita daca nu intervin. nu este deloc puiet pe rame. Acum ma gandesc sa pun toate ramele intr-un stup si sa achizitionez inca o familie cu matca. Am de ales in a achizitiona o familie ce a rezultat tot dupa acest model ( roi arfificial ) sau o familie rezultata din roire . In care situatie matca este performanta.
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde mausica » 06 Iul 2015, 10:38

paul scrie:
cristian bh scrie:da ma rog,,,,,,,vad ca roiul doua rame e la moda si la case mai semete, :lol:

Tu pe cate rame cu puiet faci roiul artificial ?

Nu inteleg care e faza cu roiul pe 2r puiet si acoperitoarele ?? Ce e rau in a incepe un roi asa ?
Roii de la rapita si cei de la salcam si eu tot asa ii incep si ajutati cu sirop si schimb de rame cu puiet capacit de la altii pana la fs e ok. Asa slabind cu cate 1-2 rame familiile puternice ai rezolvat 1 roi si mergi inainte cu culesul, pe cand rupand in 2 familia ........nu stiu ce mai extragi tu de acolo ? Cristi una e cand umbli prin pastoral cu ei si trebuie sa umpli butoiele/buzunarele (ca deh ai si cheltuieli) si alta e stationarul......
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristian bh » 06 Iul 2015, 11:58

Pana la jumatea lui iunie,mai merge 2 r puiet,dar din iulie,mie mi se pare ca-i putin,..dar limitele de aia sunt limite pt a fi fortate si depasite! :lol: :lol:
Pai cu impartitul in doua,,,,,,am spus,fam in prag iminent de roire,cand poate pleca mai mult de jumătate din stup,......si de nu esti pe faza sau nu ai timp,.....fluieri a paguba.
pt ca oricum,daca prind un roi,le dau o rama cu puiet,si una doua cu miere,din cele ce nu dau semne de roire,
Prefer sa steie lazile goale,.....si am inca zece,tot orizontale,in schimb familiile sa fie bune,....
eu spun despre cum sta treaba pe stationar,....ca la segmentul profesionist nu intervin!
Acolo e altceva,si inteleg f.bine cum sta treaba.
Am un vecin ce s-a apucat si el de albine si dupa ce am discutat o vara ca i-am imprumutat lazi pana isi procura el,.....a mai discutat si cu altii,probabil profesionisti :P ,...si a trecut direct la profesionism,vertical,cat 1per1,...asa ca m-am lamurit cu asta,vazand ce dezvoltare a avut,.....ceva de genul,...schimbat calul pe magar! :lol:


,
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori