Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde mausica » 01 Mai 2015, 09:41

mircea marcel scrie:Salut,

veau sa fac doi roi pe weekend. Sunt la rapita si am botca inchisa pe o rama si una acum o inchide din alt stup.

Puteti sa-mi spuneti care ar fi vriantele cele mai folosite de voi si cu rezultat?

Cate rame puiet, cate miere, pastura, polen , construite, neconstruite ,...sirop. (rama am doar 1/1)

Am doar 7 familii din care doar de la 3 pot sa rup.

Pai tu ai citit cam ce s-a scris pe aici ??? Despre formare roi se discuta si a spus lumea ce si cum numai sa citesti ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde CATALIN » 01 Mai 2015, 11:33

mausica scrie:
mircea marcel scrie:Salut,

veau sa fac doi roi pe weekend. Sunt la rapita si am botca inchisa pe o rama si una acum o inchide din alt stup.

Puteti sa-mi spuneti care ar fi vriantele cele mai folosite de voi si cu rezultat?

Cate rame puiet, cate miere, pastura, polen , construite, neconstruite ,...sirop. (rama am doar 1/1)

Am doar 7 familii din care doar de la 3 pot sa rup.

Pai tu ai citit cam ce s-a scris pe aici ??? Despre formare roi se discuta si a spus lumea ce si cum numai sa citesti ;)

mausica..dai ma omului mura in gura..
la fiecare rama cu botca mai dai una cu puiet...sirop nsi astepti sa se imperecheze dupa mai vb
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde mausica » 01 Mai 2015, 12:28

CATALIN scrie:mausica..dai ma omului mura in gura..


Pai la cata informatie e pe forum mai astepti sa primesti asa ? :shock:
Plus ca in toate cartile/forum e descrisa metoda de a face roi detailat......a ca nu ne intereseaza, ca nu mai citim si noi(sa nu obosim)asteptam sa cada.....e alta treaba. Vezi tu Cata intr-un fel ii dau dreptate la Marian (proapis13) cand te trimite la citit ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristi felea » 02 Mai 2015, 14:49

Salutare,

matca unui stup ponteaza foarte putin(2 rame cu puiet in yoate stadiile) si ma gandeam sa fac o schimbare linistita.Sa pun o rama cu botca din altul stup si la matca care nu ponteaza sa ii tai o aripa.Procedez cum trebuie dupa parerea voastra?
cristi felea
 
Mesaje: 24
Membru din: 25 Mar 2015, 21:27
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Arhivistu » 02 Mai 2015, 15:23

Nu,iti roade botca cat timp are regina. Schimbare linistita inseamna altceva :)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristi felea » 02 Mai 2015, 15:33

Arhivistu scrie:Nu,iti roade botca cat timp are regina. Schimbare linistita inseamna altceva :)

Atunci cum as putea face?
cristi felea
 
Mesaje: 24
Membru din: 25 Mar 2015, 21:27
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Doru89 » 02 Mai 2015, 15:44

Cristi daca ai botci capacite poti lua una o pui intr-un bigudiu daca ai ca sa o protejezi daca nu ai merge si unu de par normal blokezi ambele capete cu ceara resturi crescaturi sa nu roada albinele dopurile ,dupa ce iese matca o omori pe cea curenta mai stai 2 zile si dupa ai dai drumu din bigudiu ori pui o bucatica de FA si cu multe gaurele in el sa roada albinele dopul si dupa asi urmeaza ele calea lor.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristi felea » 02 Mai 2015, 15:47

Doru89 scrie:Cristi daca ai botci capacite poti lua una o pui intr-un bigudiu daca ai ca sa o protejezi daca nu ai merge si unu de par normal blokezi ambele capete cu ceara resturi crescaturi sa nu roada albinele dopurile ,dupa ce iese matca o omori pe cea curenta mai stai 2 zile si dupa ai dai drumu din bigudiu ori pui o bucatica de FA si cu multe gaurele in el sa roada albinele dopul si dupa asi urmeaza ele calea lor.

Asa voi face.Multumesc de sfaturi
cristi felea
 
Mesaje: 24
Membru din: 25 Mar 2015, 21:27
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde mircea marcel » 02 Mai 2015, 15:53

cristi felea scrie:
Arhivistu scrie:Nu,iti roade botca cat timp are regina. Schimbare linistita inseamna altceva :)

Atunci cum as putea face?


http://proapicultura.ro/cresterea_matcilor.htm
Obţinerea mătcilor din botcile de schimbare liniştită
.Când matca este bătrână, epuizată sau când este mutilată în urma unui accident sau a intervenţiei apicultorului, albinele cresc maximum 2-3 botci, mari, pe partea centrală a fagurilor din care vor ieşi mătci de calitate. În lumea apicolă se consideră că aceste mătci, provenite din botci de schimbare liniştită, sunt cele mai bune. Apicultorul poate obţine botci de schimbare liniştă în trei faze:
1. Stabilirea familei sau a familiilor de albine recordiste cu calităţi biololgice şi productive deosebite.
2. Amputarea cu ajutorul unei forfecuţe a aripilor anterioare sau a unui picior din faţă a mătcii care trebuie schimbată din cauza vârstei înaintate, dar fără să se provoace rănirea sau strivirea unei alte părţi anatomice vitale (cap, torace, abdomen) astfel încât matca să-şi poată continua ouatul în condiţii normale.
aripa mătciiDin cauza acestei infirmităţi aparente (matca nu se foloseşte de aripi pentru depunerea ouălor) albinele din familia respectivă hotărăsc înlocuirea ei prin schimbare liniştită. Ele construiesc 2-3 botci pe mijlocul fagurilor în care matca va depune ouă, silită de lucrătoare, apoi vor hrăni din abundenţă,cu lăptişor de matcă, larvele din aceste botci ca viitoarele mătci să beneficieze de condiţii optime de dezvoltare încă de la începutul creşterii.
3. La 10-12 zile de la amputare se face un control la care se urmăreşte prezenţa, numărul şi poziţia botcilor. Când botcile ajung la maturitate (12-14 zile) se procedează la scoaterea (decuparea) botcilor şi se formează tot atâţia roi câte botci sau rame cu botci sunt, la care se mai repartizează încă doi faguri cu puiet căpăcit, gata de eclozionare şi miere, din aceeaşi familie în care au crescut botcile, precum şi o ramă cu fagure artificial destinat clăditului.
Dacă dorim să producem în continuare botci crescute în condiţii de schimbare liniştită, lăsăm matca infimă mai departe în stupul său. Cuibul se completează cu 2-3 faguri clădiţi de la rezervă şi 2-3 faguri numai cu puiet căpăcit de la alte familii de albine . Conform aceluiaşi ciclu de 12-14 zile, situaţia se repetă, în cuib sunt 2-3 botci mature, aproape de eclozionare cu care se procedează la formarea roiurilor sau a nucleelor. Repetarea acestor operaţii se face până se obţine întregul necesar de mătci de care este nevoie pentru înlocuirea mătcilor necorespunzătoare şi pentru dezvoltarea efectivului de familii de albine din stupină. La ultimul ciclu, când nu se mai doreşte obţinerea de botci, în familia respectivă se lasă o ramă cu o botcă, urmând ca matca care eclozionează să o înlocuiască pe mama ei vârstnică şi infimă.
Roii astfel formaţi, cu mătci crescute prin schimbare liniştită, se stimulează din două în două zile cu câte 300-400g sirop de zahăr în concentraţie de 1:1 până ce matca începe să depună ouă. După ce roii cu mătci tinere şi-au dobândit autonomia necesară unei familii în dezvoltare, se procedează la unificarea familiilor ale căror mătci trebuie să fie înlocuite cu aceste mătci tinere, astfel:
Varianta 1. Într-o dimineaţă liniştită se înlătură din stup matca veche ce urmează să fie schimbată şi familia de albine se lasă în starea de orfanizare până către seară. Acest interval de timp permite dispariţia totală a orcărei urme de feromoni, ceea ce face ca populaţia familiei respective să accepte cu uşurinţă prezenţa altei mătci sau chiar să o prefere. Se procedează apoi la transvazarea ramelor cu faguri şi populaţia de albine din stupul organizat în familia-roi cu matcă tânără, intercalând, după încetarea zborului, între cele două grupe de rame un hrănitor cu 500g sirop de zahăr în concentraţie 1:1. În ziua următoare se scoate hrănitorul şi se apropie ramele transvazate de cele din familia primitoare.
Varianta 2. Treptat, zilnic, se iau în cursul dimineţii câte 1-2 rame cu puiet şi albina acoperitoare din familia cu matca veche ce trebuie înlocuită şi se introduce după ultima ramă din familia nouă cu matca tânără. În felul acesta culegătoarele (care sunt mai agresive şi acceptă mai greu matca nouă) se întorc în familia de la care au fost luate iar doicile, care sunt albine tinere, blânde, rămân să crească puietul de pe fagurii respectivi. Când familia care urmează să fie desfinţată prin unificare nu mai are decât 4-5 rame cu populaţie, tot în cursul dimineţii, se înlătură matca veche, epuizată, lăsându-se familia orfană până după-masa, seara, când se transvazează în familia primitoare după acelaşi procedeu ca în varianta 1.
mircea marcel
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mar 2015, 22:21
Localitate: timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde proapis13 » 02 Mai 2015, 19:09

Doru89 scrie:Cristi daca ai botci capacite poti lua una o pui intr-un bigudiu daca ai ca sa o protejezi daca nu ai merge si unu de par normal blokezi ambele capete cu ceara resturi crescaturi sa nu roada albinele dopurile ,dupa ce iese matca o omori pe cea curenta mai stai 2 zile si dupa ai dai drumu din bigudiu ori pui o bucatica de FA si cu multe gaurele in el sa roada albinele dopul si dupa asi urmeaza ele calea lor.

UNDE AI DAT DE METODA ASTA INTERESANTA...IN CE CARTE...SUNT INTERESAT :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Doru89 » 02 Mai 2015, 19:24

Domnu propais nu am gasit in nici o carte am dezvoltat eu anu trecut am schimbat 5 regine in aceasta metoda si toate sunt bine si acum,sunt novice stiu de 4 ani am albine hoby de 2 ani am vrut sa nu mai sufar de intreaga perioada de la ou la matca sa depuna primul ou asa reduc la 1-2 saptamani in loc de peste 4 saptamani chiar + matca batrana inca oua si pana cand ai rup eu gatul .
Si anu asta o sa schimb o regina care numi convine pentru ca nusi face curatenie,cand o sa fac reginele in luna asta si in plus anu trecut am tinut si 2 regine intr=un roi cu matca fecundata pana cand am facut roi cu puiet capacit aproape de eclozare albinele roiului o hranit matcile leo facut grase si nu mai bine pentru cei doi roi si acum is bine ambi .
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristi felea » 03 Mai 2015, 20:35

Am facut azi un roi luand o rama cu puiet dintr-un cuib cu tot cu albina, o alta rama cu puiet capacit din alt stup impreuna cu 2 rame cu pastura si miere.pe a 2 rama cu puiet erau 2 botci inca neinchise.intrebarea mea e daca am facut bine ca am pus botcile neinchise.
cristi felea
 
Mesaje: 24
Membru din: 25 Mar 2015, 21:27
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde DoarEu » 03 Mai 2015, 21:16

1.Ai larve in acele botci? Daca sunt larve mici eu zic ca mai bine ai cauta o matca neimperecheata sau o botca coapta fiindca nu prea sunt crescute bine de o mana de albine....
2.De preferat este sa se lase 2 botci : una capacita si una necapacita.Astfel daca prima se pierde la imperechere ramane a 2-a.
3.Daca au larve si nu ai alta alternativa, lasa-le daca au albina doica suficienta.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cristi felea » 03 Mai 2015, 21:42

DoarEu scrie:1.Ai larve in acele botci? Daca sunt larve mici eu zic ca mai bine ai cauta o matca neimperecheata sau o botca coapta fiindca nu prea sunt crescute bine de o mana de albine....
2.De preferat este sa se lase 2 botci : una capacita si una necapacita.Astfel daca prima se pierde la imperechere ramane a 2-a.
3.Daca au larve si nu ai alta alternativa, lasa-le daca au albina doica suficienta.

Larve sunt si in maxim 2 zile ar trebui sa fie inchise ca nu mai aveau mult.ma voi uita zilele astea sa vad cum arata botca
cristi felea
 
Mesaje: 24
Membru din: 25 Mar 2015, 21:27
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde DoarEu » 04 Mai 2015, 12:42

Atunci daca are doica suficienta o sa le inchida.
Cum am mai spus ar fi fost bine sa fie una capacita si una necapacita.Asa cum va iesi prima matca o va distruge pe cealalta.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde mitica68 » 12 Mai 2015, 09:49

vonsteff scrie:"vesnicia s-a nascut la sat " ...
Ceea ce explic jos ajuta la intelegerea unei metode simple de a face ca o matca imperechea sa fie introdusa si acceptata in stupii de productie. ....................


T..................insa am gasit oua de 1-2 zile si larve de 2-3 zile - deci ea este acolo dar vor sa o schimbe.
Interesant .
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori