Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde lucky5strike » 27 Iun 2014, 08:16

A da la besmetici botca sau matca neimperecheata, nu merita... de ce sa astept 15 zile ca sa sper ca indrept un popor de albine pe duca?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde gica.mosu » 27 Iun 2014, 08:58

.....Uneori decat nica e mai buna "bunica"....indifferent daca e fec s-au nefec...albina tot se duci dupa.... tatuca :mrgreen: ...Am avut bezmetic pe 6r(roi) de albine,i-am dat 3 matci nefecundate marcati si dupa 10 zile oua una din ele in parallel cu al bezmetica.apoi s-a redresat singur=sunt cazuri si cazuri :shock: :idea:
P.S,in MS anterioere aveti ce si cum facii mosu....Uneori cu zrez ff buni..SPOR!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Aurel1959 » 27 Iun 2014, 23:12

Pana anul asta nu m-am complicat cu bezmetecii deloc.I-am desfiintat si gata.Anul acesta din primavara am avut 3 bezmeteci si cu 2 am procedat la fel.Pe al 3-lea l-am scuturat cu acelas gand insa am lasat lada goala fara rame pe acelas loc.Dupa trei zile albina era prinsa ghem de podisor precum un roi. Avand pe alta vatra un roi de anul trecut foarte slab,mi-a venit ideea sa-l duc in lada bezmetecului unde l-am pus despartit cu o diafragma .La cateva zile am constatat ca se unificase fara pierdere de efectiv iar in prezent e o familie ce promite a fi foarte buna.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde dicu.ion57 » 28 Iun 2014, 07:05

Aurel ,ai procedat foarte bine ca ai lasat stupul gol fara rame ,ca albinele sa nu mai aiba pe ce sa stea si mai ales ince sa oua.
daca esti interesat ,cauta pe forum la Dispozitive apicole la pag 9-10 ca acolo am postat si eu citeva experiente proprii,si este descris in amanunt cum procedez cu stupi bezmetici in anumite situatii,dar gasesti si pe Google citeva filmulete unde prezint pe viu cum inderept eu stupi bezmetici.Nu este spre lauda dar eu am avut sadisfactii,si cred ca merita incercat dar cu multa rabdare. Succes.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Aurel1959 » 28 Iun 2014, 08:50

Multumesc! O informatie este oricand utila.O zi buna!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde cristi felea » 06 Iun 2015, 14:09

cu ramele in care sunt mai multe oua in celula ce pot face?trebuie sa le distrug?
cristi felea
 
Mesaje: 24
Membru din: 25 Mar 2015, 21:27
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde paul » 07 Iun 2015, 09:21

cristi felea scrie:cu ramele in care sunt mai multe oua in celula ce pot face?trebuie sa le distrug?

Ramele respective le scoti din stupul bezmeticit, le tii cateva ore la racoare ( sa racesti ouale, in termeni populari) dupa care le bagi in stupi unde familiile au regina. Mai departe stiu albinele din stupii respectivi ce trebuie sa faca cu ... excedentul de oua ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde CATALIN » 07 Iun 2015, 13:14

paul scrie:
cristi felea scrie:cu ramele in care sunt mai multe oua in celula ce pot face?trebuie sa le distrug?

Ramele respective le scoti din stupul bezmeticit, le tii cateva ore la racoare ( sa racesti ouale, in termeni populari) dupa care le bagi in stupi unde familiile au regina. Mai departe stiu albinele din stupii respectivi ce trebuie sa faca cu ... excedentul de oua ! :P


SAU le bagi direct in famili bune si stiu albinele sa, sorteze.......
ce zzici paul...am dreptate? ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde DaniRadu » 07 Iun 2015, 21:54

Ramele cu ouă şi puiet de la familia besmetică se bagă sub un jetul de la un robinet cu apă rece, se ţine puţin ape ambele feţe apoi se introduc într-o familie cu matcă pentru curăţare. Aşa am procedat şi totul a fost bine.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde DoarEu » 08 Iun 2015, 23:17

DaniRadu scrie:Ramele cu ouă şi puiet de la familia besmetică se bagă sub un jetul de la un robinet cu apă rece, se ţine puţin ape ambele feţe apoi se introduc într-o familie cu matcă pentru curăţare. Aşa am procedat şi totul a fost bine.

OFF:Am inteles de undeva ca ramele se pun pe musuroaie de furnici si ca le curata de orice urma de larva,ou sau miere.Am mai auzit ca curata chiar si chamashuiala puietului si ca lasa rama mai curata.Nu cara si ceara? Nu ca as aplica metoda asta,dar asa...din curiozitate.
ON:Eu ramele de la besmetici le pun verticale si cu furtunul fac un jet puternic,atat cat sa nu rupa fagurele.Lasa rama lacrima.....
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori