Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 11 Sep 2013, 20:41

apivasmob scrie:
gica.mosu scrie:In ac stup mai sunt 20-50 de trintori....VREMEA sa fie buna in rest ce-o fi om mai vedea :oops:


Iti aduc si eu o matca la cei 20-50 de trantori? Nu te superi???? :) :) :)


DAAAAA,Vasile cu mare placere ...dar sa-o aduci si pe vecina(brunetaaa cu ochii verzi si parul lung )...... ca bere ammmm la rece :lol:
Vecina pt noi ...pina cind trintori rezolva treaba cu fetele tale ...vorba cintecului-Iama doamne stringem...neamul!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 22 Sep 2013, 21:38

gica.mosu scrie:
gica.mosu scrie:Am facut control la st cu botcile de schimb linistit si nu am gasit nici o botca roasa in cap...La alt stup avea 3 botci roase si ceva trintori -matca tinara nu am gasit-o,am inchistupul(era agitat) si am lasat sa revin dupa 6- 10 zile poate totusi mai am o sansa sa se fecundeze matca,daca nu unificare si asa era pe lista sa-i schimb eu matca...
P.S-ce mi s-a parut interesant a fost data si ora la care a plecat si manifestarea haotica,desi avea matca :!:


Iata raspunsul la "dilema" mea: la stupul cu cele 3 botci am gastit oua in picioare si matca(pe care am marcat-o) asemanatoare cu cea din mina lui "APIVASMOB"....Eu cred 90% ca de aici a plecat acel roi "minune" :lol: Am facut control si la stupul cu cele 3 botci de pe rama cu uluc si am gasit o botca roasa in cap,si celalalte doua sparte lateral iar in stup am gasit atit matca batrina cit si o regina tinara,pe care am marcat-o cu un punct ff mic(alb)pt a o vedea mai usor daca se v-a in toarce de la feccundat...In ac stup mai sunt 20-50 de trintori....VREMEA sa fie buna in rest ce-o fi om mai vedea :oops:


Azi am umblat la acel stup(CU 3 BOTCI CARE A FOST DUS IN PASTORAL) si am gasit si matca batrina cit si cea tinara (pe rame diferite)...inca depun oua amindoua(iam pus o proteica si ceva descapacit dupa df)pina cind om mai vedea!!!! Ca in filmele cu(prosti)unii stupi au inceput ponta ca si anul trecut dupa acele ploi,pe ici pe colo mai baga si ceva polen!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori