Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Aurel1959 » 05 Oct 2013, 01:13

Reddo,
Am citit prima ta postare si am vazut ca prezinti o situatie data si in final o intrebare.
In aceste conditii,raspunsul meu este urmatorul:
1. Nu ma intereseaza valorificarea mierii din start,pentru ca obiectivul ar fi ca in fiecre an sa-mi dublez numarul de familii.
2.Nu as face cheltuieli pe material biologic, acesta obtinandu-l din propriile familii.
3. Nu as face cheltuieli pentu hrana, findca as folosi productia obtinuta.Economiile facute prin evitarea cheltuielilor de mai sus ,le-as folosi in lazi sau alte materiale necesare.
Deci in concluzie, totul depinde de scopul urmarit. In final putem ridica stacheta dupa ce am realizat un numar de familii si o baza materiala.Incepem cu selectie,modernizare pentru eficienta muncii etc.
Cel mai impotant lucru este dorinta, munca si ambitia.Fara astea degeaba visam.
Noapte buna!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde paul » 05 Oct 2013, 08:20

Aurel1959 scrie: 1. Nu ma intereseaza valorificarea mierii din start,pentru ca obiectivul ar fi ca in fiecre an sa-mi dublez numarul de familii.

3. Nu as face cheltuieli pentu hrana, findca as folosi productia obtinuta.Economiile facute prin evitarea cheltuielilor de mai sus ,le-as folosi in lazi sau alte materiale necesare.

Vezi ca astea doua ... nu prea se pupa !
Intr-un an normal inmultitorul sau deinmultitul nu prea reusesc sa-si faca rezerve singure pentru iarna. Depinde de momentul in care faci inmultirea, de factorul meteo si de baza melifera. Asta ... din practica !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Bambucha » 05 Oct 2013, 10:14

Redoo, depinde de oferta (baza melifera)!? Faci stationar/pastoral cu ei? Ai pastura pe vatra non-stop? De la intrebarile astea trebuie sa pleci si sa fixezi un obiectiv realist.
Teoretic se pot delibera multe, de ex un francez pe coasta mediteranei merge cu un 1:7, dar acolo sezonul cald e de 8 luni ;) La noi nu merge in cele 3-4 luni active. In general daca ii dublezi in fiecare an si mai vrei si putina miere este ok. Este o multiplicare pe care te "poti baza".
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Florin Dobre » 05 Oct 2013, 10:25

Deunazi navigam pe net.
Si am prins o idee noua(pentru mine).
Cunoastem explozia pietii de material biologic ca urmare a fondurilor europene. Unii marseaza pe treaba asta si exploateaza perioada.

Se pare insa ca treaba e cu bataie mai lunga. Se vorbea de export de material biologic. :shock:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde TDI » 05 Oct 2013, 11:36

Se exporta deja de ani de zile. Nu la nivel de masa cum fac australienii... dar, se exporta.
Cautam ceva si am dat de... http://www.slideshare.net/eurohonig/din ... c-si-colab.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde redoo » 06 Oct 2013, 11:35

Bambucha scrie:Redoo, depinde de oferta (baza melifera)!? Faci stationar/pastoral cu ei? Ai pastura pe vatra non-stop? De la intrebarile astea trebuie sa pleci si sa fixezi un obiectiv realist.
Teoretic se pot delibera multe, de ex un francez pe coasta mediteranei merge cu un 1:7, dar acolo sezonul cald e de 8 luni ;) La noi nu merge in cele 3-4 luni active. In general daca ii dublezi in fiecare an si mai vrei si putina miere este ok. Este o multiplicare pe care te "poti baza".

Am dat ca an de referinta anul acesta,iar fiecarare trebuia sa faca un exercitiu de inmultire...sau cum ar vedea el dezvoltarea plecand de la 5 stupi unde singura investitie era cumpararea de matci intr-un singur an si suplimentarea cu sirop doar 50% din nevoia familiei pt iarna restul fiind miere.

Cutii,rame,faguri,tratamente intra la categoria investitie care se amortizeaza sa zicem in al patrulea an cand deja avem o stupina cu x familii.

PS. Fiecare ar trebui sa se raporteze la zona lui cum a fostin 2013.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde vlad » 06 Oct 2013, 19:10

rar mai gasesti un an cum a fost asta !!!!!!!!!!!!!!!!!
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Aurel1959 » 07 Oct 2013, 21:32

paul scrie:
Aurel1959 scrie: 1. Nu ma intereseaza valorificarea mierii din start,pentru ca obiectivul ar fi ca in fiecre an sa-mi dublez numarul de familii.

3. Nu as face cheltuieli pentu hrana, findca as folosi productia obtinuta.Economiile facute prin evitarea cheltuielilor de mai sus ,le-as folosi in lazi sau alte materiale necesare.

Vezi ca astea doua ... nu prea se pupa !
Intr-un an normal inmultitorul sau deinmultitul nu prea reusesc sa-si faca rezerve singure pentru iarna. Depinde de momentul in care faci inmultirea, de factorul meteo si de baza melifera. Asta ... din practica !

Uite ca la mine s-au pupat pana acum . Sa ved mai departe. Incep si eu sa-mi fac probleme in privinta bazei malifere.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde marius_vfp » 10 Oct 2013, 20:27

salut , hai sa va zic si povestea mea , practic stuparitul stationar , cu stupi pe 10 si 12 r dadant.
in anul 2011 , am achizitionat 5 roi in luna iulie , i-am scos pe toti in primavara2012 , din cei 5 doar 3 au iesit mai zdraveni 2 medii si 1 ca si mort , cu un pumn de albina , dar toate matcile vii, cei 3 au mers pe productie , cel foarte slab nu a produs mai nimic ,matca cred ori foarte batrana ori proasta calitate a fost un balast am vrut sai rup gatu la matca da mi-a fost mila de ea si am zis s-o las sa vad cei poate capu. miere obtinuta din cei 3 am administrat-o ca si hrana de completare , din 5 am inmultit la 8 intrati pe iarna , investitii au fost dar in faguri , materialul biologic de productie interna ,cutiile facute de mine.
in anul 2013 din cei 8 intrati pe iarna au iesit 7 , 6 buni, unul i-a murit matca cel care nu a mers deloc in anul anterior ,bine ca murit matca ,mai bine ii rupeam gatul si lasam sentimentele, iar altul foarte slab. in 2013 am investit doar in faguri si cateva kg de zahar 20kg , am inmultit cam mult parerea mea ,am ajuns la 18 numarul de unitati biologice , toti roii sunt acum pe 5 rame , iar familiile batrane pe 6 si 7 rame ,
investitiile pe cei 2 ani parcursi au fost de maxim 600 ron, ,majoritatea productiei s-a intors in stupi ca si hrana de completare , 15% din miere am folosit-o ca si consum intern.
o parere ar fi ca ,inainte de intrarea in iarna , sa se verifice viabilitatea roilor produsi si sa se face unificari intre roii slabi care nu au progresat , sau eliminate matcile bartane si unificate cu roi tineri.
astept pareri
spor.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Mircea_63 » 10 Oct 2013, 21:05

marius_vfp scrie:o parere ar fi ca ,inainte de intrarea in iarna , sa se verifice viabilitatea roilor produsi si sa se face unificari intre roii slabi care nu au progresat , sau eliminate matcile bartane si unificate cu roi tineri.
astept pareri
spor.


Cum verifici viabilitatea?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde marius_vfp » 10 Oct 2013, 22:42

mircea ma refer doar la stadiul de dezvoltare , ochimetric vorbind, doar nu am sa tin peste iarna 4 roi, fiecare pe 3 rame si risc sai pierd peste iarna cand mult mai bine e sai bag 2 roi buni pe 5 rame maxim , cu o populatie foarte mutlumitoaresi au alte sanse de a trece iarna .

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde MIHAI BALS » 10 Oct 2013, 22:56

redoo,in 2014 stimulezi primavara,rapita,salcam,faci botci(transvazare), scoti salcamul,dai stupul in 5 si ai 25,le dai 0,75l sirop/sapt-4luni.
in 2015 incepi cu 20 primavara,faci la fel si primavara lui 2016 te va gasi cu minim 60 si toamna cu minim 100!
abia dupa aia incepe nebunia!
nu cumperi matci,nu cumperi cutii-le faci.
succes!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde TmZ » 14 Oct 2013, 13:35

Haideti sa va spun cum am evoluat eu intr-un an si un pic:
Luna iunie 2012 mi-am achizitionat 24 de familii albine si o cutie goala, pret 10000 ron.
Costuri pe parcursul anului 2012:in jur de 1200 ron , bani ce includ un stup nepopulat(populat de mn in prealabil), rame si faguri , zahar , tratamente , diferite echipamente pt apicultura.
Toamna anului 2012 rezultate : 26 familii albine si 200 kg miere de floare soarelui.
Castiguri : 2 familii in plus si in jur de 1600 bani pe mierea vanduta.

Primavara anului 2013 : toate familiile in viata,26 la numar.
Cheltuieli pe parcursul anului : -15 stupi nepopulati -1950 ron
-centrifuga 4 rame - 1500 ron
-15 kg faguri - 450 ron;
-150 rame + 15 hranitoare - 150 ron;
-cutie nicot + diferite piese aferente - 280 ron;
-lemn pentru 35 de stupi (va fi lucrat in 2014) - 1000 RON
- inca aproximativ 2000 ron , bani in care se includ diferite echipamente,transport la rapita,salcam si f.s. , zahar , tratamente si 5 stupi goi sh.

Toamna anului 2013 rezultate : -26 de familii si 16 roi,
-50 kg miere rapita;
-50 kg miere salcam;
-290 kg miere f.s.
Castiguri:-13 roi in plus;
-3 roi vanduti;
Castig estimat aproximativ 4500 ron si foarte multa EXPERIENTA.
IN VARA ANULUI 2012 AVAND CEI 24 DE STUPI CUMPARATI AM ACCESAT MASURA 141 UN AM INCLUS PAMANTUL DIN CAMP 3,80 HECTARE SI RESTUL ANIMALELOR DIN CURTE. PROIECTUL A FOST APROBAT IAR ANUL ACESTA AM LUAT PRIMA TRANSA 1500 EURO,BANI LA SALTEA CU CARE ANUL VIITOR SPER SA MAI PUN CEVA PESTE EI PLUS TRANSA A II-A SA-MA ACHIZITIONEZ O MASINA SH CU PLATFORMA GEN IVECO DAILY PENTRU PASTORAL PE DISTANTE MAI LUNGI.
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde TmZ » 14 Oct 2013, 13:55

Fiind propriul manager anul urmator intentionez urmatoarele:
- marirea efectivului de albine,
- achizitionarea unei utilitare,
- crearea unui pavilion;
Atasez o poza informativa,dc anul viitor va fi asa cum mi-am propus in 2015 voi avea 3 pavilioane conform pozei atasate pe care le voi transporta cu utilitara.
Fişiere ataşate
contapicol2%20(Medium).JPG
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Jean Valjean » 14 Oct 2013, 14:56

marius_vfp scrie:in anul 2011 , am achizitionat 5 roi in luna iulie ......din 5 am inmultit la 8 intrati pe iarna......2013 am investit doar in faguri si cateva kg de zahar 20kg , am inmultit cam mult parerea mea ,am ajuns la 18 numarul de unitati biologice....investitiile pe cei 2 ani parcursi au fost de maxim 600 ron


Ca nu ai tinut o evidenta a cheltuielilor ca sa nu te doara capul cand te gandesti la ele, te inteleg.
Dar sa spui ca in doi ani de apicultura, in care ai achizitionat 5 roiuri si ai inmultit pana la 18, ai investit 600 de ron, asta poti sa i-o spui lu' ala care nu are nici o treaba cu apicultura dar vrea sa se apuce.
Ca o idee, faptul ca ti-ai construit singur cutiile nu inseamna ca nu ai investit nimic, ca lemnul ala l-ai avut de undeva, si chiar daca nu te-a costat nimic pe tine tot are o valoare echivalenta.
Roii i-ai achizitionat pe degeaba?

Tot 2 ani de apicultura am si eu, dar la mine investitia are un zero in plus, la mai putine familii (15 din care nu am cumparat decat 3).
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde marius_vfp » 14 Oct 2013, 19:56

domnule valjean , nu doresc sa stranesc contre , nu-mi place sa afirm lucruri neadevarate .
1 primii roi cei 5 au fost o donatie cu clauze , daca va referiti la restul au fost productie interna ,matcile tot din productie proprie.
2 lemnul pentru cutii(fara cat ) au fost capete din scandura cu care am podit podul casei , inca mai am destule , la anul le voi face caturi , am achizitionat un circular dar a fost folosit si pentru alte scopuri constructia casei, acum ramane pentru apicultura.

3 cheltuielile majore au fost in suruburi vopsele , placi osb tabla , faguri artificiali , in general maruntisuri .insa aveti dreptate ,lemnul a fost cumparat anterior reprezinta o valoare echivalenta , nu pot pune ca si cheltuieli ligibile , flexul cu care am slefuit cutiile .

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori