Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Jean Valjean » 14 Oct 2013, 20:52

Nu e vorba de nici o contra sau lucruri neadevarate, poate o exprimare mai nefericita din partea mea.
Postarea dumneavoastra lasa impresia ca se poate ajunge foarte usor din punct de vedere financiar la un numar de 18 familii de albine.
Cu numai 600 de ron. Ceea ce pe un incepator poate sa-l duca in eroare.
Eu am ajuns la 15 in doi ani, plecand de la 3 familii pe care le-am cumparat (donatia nu este achizitie). Restul pana la 15 provin din inmultiri fara alte cheltuieli cu material biologic.
Ei, in astia 2 ani, numai pe rame, faguri, tratamente si zahar am dat aproximativ 2000 de ron (doar fagurii m-au costat peste 500 de lei, iar la anul voi avea nevoie de inca atat).
In concluzie, parerea mea este ca nu ai cum sa te dezvolti de la 5 roiuri la 18 doar cu 600 de ron.
Doar daca uiti sa iei in calcul anumite cheltuieli sau pur si simplu nu le faci.
Se stie ca apicultura este un hoby costisitor.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde marius_vfp » 14 Oct 2013, 22:18

apicultura ca hoby e foarte costisitoare , 500 ron pe aprox 120 faguri care nu intra decat la 12 cuiburi de cate 10 rame.
da unele cheltuieli sunt foarte reale , insa mai putem elimina din ele , de exemplu ,eu mai dau la crescut rame si fara faguri artificiali doar rama insarmata , cand ele sunt in puternica dezvoltare si au si rama cu trantori suficienti cresc la nevoie si rame bune cu celule de albina lucratoare , vezi comentariile lui bunka.
ai perfecta dreptate in unele privinte , .
spor.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde /ALEX\ » 19 Oct 2013, 11:45

ca sa dezvolti o stupina trebui sa investesti in tine in primul rand
/ALEX\
 
Mesaje: 53
Membru din: 17 Oct 2013, 16:17

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde lucky5strike » 19 Oct 2013, 21:04

redoo scrie:Salut, vreau sa supun dezbaterii o problema si ma astept la raspunsuri [...]
Cum ati manageria dvs aceasta mica stupina?


Ce pot recomanda e o schema de inmultire moderata, in afara premiselor din mesajul de debut

- anul 1, mai-iunie: cele 5 familii vor fi dezvoltate doar pe rame mari, inclusiv in caturi. Aduse la stadiul de 16-20 Dadant, dau fiecare cate doi roi. In toamna avem 15 unitati, dar intram la iernat cu 10% mai putin rezultand de la reducere artificiala de efectiv (intariri, desfiintari). In primavara e posibil sa avem 5% mortalitate matci, deci am iesit cu 12 unitati. Nu se accepta pierderi de iernare.
- anul 2, mai-iunie : cele 12 familii dau fiecare cate 2 roi. In toamna avem 36 unitati. Primavara urmatoare iarasi trebuie sa scoatem efectivul, mai putin 10-15% procent efectiv...
- anul 3, mai-iunie: cele cca 30 familii dau fiecare cate 2 roi. In toamna avem 90 de unitati. Daca apicultorul e bun, procentul de reducere efectiv poate fi mai mic.
- anul 4, cautam vatra 2 si continuam procedurile.

Roiul se executa pe vatra, doar cu regine imperecheate. Nu se accepta pierderi de iernare suplimentare.
Caturile de 1/2 gazduiesc rame Dadant. De la miere trebuie sa ne luam gandul, daca vrem sa scoatem in primavara unitati zdravene. Daca avem posibilitate de cules bun la floarea soarelui, foarte probabil nu va fi nevoie de completari.

Fara mari riscuri, dar contand mult vatra si priceperea noastra.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 03 Mar 2014, 16:50

Cum pot sa fac din patru familii inca patru roiuri si cand? Dupa salcam cum se procedeaza,se pot lua de la fiecare familie,din cuib,cate doua rame cu puiet si acoperite cu albina si bagate in alte cutii? Cum procedez cu matcile noilor roiuri,se cumpara sau isi trag singure botci din ouale de-o zi,caz in care stagnez cca o luna dezvoltarea noilor roiuri?.
Daca se cumpara,de unde si cum le introduc in noile familii? Lucky5strike,fiind doljean,ma ajuti putin,te rog!?
Sunt incepator si nu a facut niciodata asta,ce ma sfatuiti?
Multumesc pentru sfaturile pe care mi le veti da inca de pe acum!
Iertare daca sunt cumva mai off-topic
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde jenica67 » 03 Mar 2014, 17:06

Cine iti vande matcile, o sa iti explice si cum sa procedezi, ca sa ai succes.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 03 Mar 2014, 17:15

Eu vruiam sa stiu si de unde cumpar matci de calitate pe aici prin zona,nu trebuie sa caut cu o zi inainte,nu? De asta vreau sa fiu documentat bine inainte spre a creste sansele de reusita.
Am citit topicurile despre divizarea familiilor pe aici pe forum si sunt "n" variante incat nici nu stiu cum este mai bine de procedat,mi-ar fi mult mai usor daca s-ar prezenta procedeul de divizare/formare a roiurilor ca un tuturial,gen:1. operatia cutare;2. operatia Y ,samd. Desi citesc de ma dor ochii pe aici ,intre anumite informatii nu pot face sinapse,stiu,trebuie sa perseverez dar,ca in orice domeniu,PRACTICA TE OMOARA.
Multumesc pentru sugestii!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 03 Mar 2014, 17:15

Iertare dar s-a trimis mesajul de doua ori si a trebuit sa il modific pe asta sa nu fie dublu
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde proapis13 » 03 Mar 2014, 17:35

Daniel_new scrie:Iertare dar s-a trimis mesajul de doua ori si a trebuit sa il modific pe asta sa nu fie dublu

Si cea mai simpla carte despre apicultura explica pe etape si la modul simplist cum se face inmultirea familiilor de albine ; cumpara una si citeste-o :!:
Cu info de acolo si cu ce mai citesti pe forum poti face si singur operatiunile,numai sa vrei si sa ai cu ce
in ceea ce priveste achizitia de regine cauta in forumul de vinzari si o sa gasesti insa grabeste-te deoarece e cam tarziu
Nu ai postat cate familii de albine o sa ai la data cind vrei sa faci inmultirea si ce vrei sa obtii :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde jenica67 » 03 Mar 2014, 17:35

Cauta pe http://stuparitul-anunturi.com/ si inscriete la rand de acum, ca de obicei producatorii isi fac prioritati si programeaza livrarile din timp.
De citit povesti seara ca sa adormi, nu cred ca iti va citi careva. Cel mai bine sa cauti pe forum, ce metoda crezi ca ti s-ar potrivi si sa intrebi, ce nu ai inteles. Asa o sa ai sanse sa te lamuresti. Sunt suficiente metode discutate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde vlad » 03 Mar 2014, 18:16

Daniel_new scrie:Eu vruiam sa stiu si de unde cumpar matci de calitate pe aici prin zona,nu trebuie sa caut cu o zi inainte,nu? De asta vreau sa fiu documentat bine inainte spre a creste sansele de reusita.
Am citit topicurile despre divizarea familiilor pe aici pe forum si sunt "n" variante incat nici nu stiu cum este mai bine de procedat,mi-ar fi mult mai usor daca s-ar prezenta procedeul de divizare/formare a roiurilor ca un tuturial,gen:1. operatia cutare;2. operatia Y ,samd. Desi citesc de ma dor ochii pe aici ,intre anumite informatii nu pot face sinapse,stiu,trebuie sa perseverez dar,ca in orice domeniu,PRACTICA TE OMOARA.
Multumesc pentru sugestii!


n-o sa gasesti nicaieri un tutorial legat de divizare -inmultire pentru ca n-o sa gasesti niciodata doua familii identice . divizarea si inplicit inmultirea difera de la stup la stup , de la stupina la stupina , de la o zona la alta , dar ,, in nici-ntr-un caz" nu faci ,, roiuri" pe doua rame .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 03 Mar 2014, 18:39

Multumesc mult pentru informatii,imi vor fi de un real folos. Din 4 familii as vrea sa ajung la opt iar legat de achizitionarea matcilor,pot sti de pe acum cand vor fi pregatite cele patru familii pentru inmultire ca sa rezerv de pe acum matcile? .Ok,voi citi mai mult si voi intra pe link-ul lasat de tine,Jenica67.

Am cautat la Lucky5strike si am vazut ca are rezervat tot pana prin iulie-august, poate-poate rupe de acolo 4 matci si pentru mine :D;celelalte sunt prea departe si nu stiu cum suporta plimbarea pe curier,voi vedea ce fac.
Toate cele bune !
Ultima oară modificat de Daniel_new pe 03 Mar 2014, 18:54, modificat 1 dată în total.
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde jenica67 » 03 Mar 2014, 18:47

In general dupa salcam, familiile sunt pregatite pentru roire. Nu cred ca o sa mai poti primi matci, cand vei vrea tu. O sa te multumesti, cu ce oferte vei obtine. Daca te pregatesti si vei citi, vei vedea ce trebuie sa faci, ca familiile sa fie pregatite. Totul depinde de hotararile tale. Implica-te !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde paul » 03 Mar 2014, 19:03

vlad scrie: dar ,, in nici-ntr-un caz" nu faci ,, roiuri" pe doua rame .

Zii ... sa mori tu ! :oops:
Eu asa fac roii ... doua rame cu puiet "copt" si albina acoperitoare aferenta, doua rame cu miere si pastura la acoperire, regina cumparata in cusca pusa deasupra ramelor (dupa minimum 24 de ore ii rupi piedica la cusca si lasi albinele sa o elibereze) si ... aleluia !
Am facut asa roi pe 23 iulie si au iernat pe 5-6 rame !
LE ... cusca cu regina se aplica deasupra ramelor dupa 24 de ore de la formarea roiului (sa se simta bine starea de orfanizare) !
LE ... colegu' new din The buleni,South of Dolj, tot nu vrei sa emigrezi din tara lu' muieti-s posmagi' ??? :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 03 Mar 2014, 19:11

Ba da,colegu' Paul,ma duc la o "intalnire" cu maestrul Hristea,chiar acum :shock: Am plecat!!!!!!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde jenica67 » 03 Mar 2014, 20:06

Domane fereste, ca maestru a cam plecat dintre noi ! :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori