Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

roi pachet sf lunii iulie

Mesajde cat 1/2 » 04 Iul 2011, 22:22

Buna,
As dori sa aud parerile d-voastra in legatura cu formarea sau achizitia roiilor la pachet la sf lunii iulie ,de specificat este ca acestia ar beneficia de 1 rama cu puiet plus ramele care le ocupa sunt cladite dar fara miere.Intrebarile mele sunt:ar ajunge la un nivel satisfacator inainte de intrarea in iernat,ar ierna in conditii optime.in zona unde este instalata stupina culesul este slab si mai este o stupina de aprox 150 fam.Doresc sa aud opiniile-sfaturiile d-voastra.
va multumesc!
cat 1/2
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Iul 2011, 22:00
Localitate: Jibou,jud Salaj

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde proapis13 » 04 Iul 2011, 22:55

Depinde ce inseamna roi la pachet pt tine sau mai clar din ce se compune
Daca ai mai pune la avatar shi localitatea de unde eshti ar fi mai bine
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde Bambucha » 04 Iul 2011, 22:55

Buna, configuratia de mai sus nu se cheama roi la pachet.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde teinegru64 » 04 Iul 2011, 23:14

Oricat ar fi de corect vanzatorul,la sfarșitul lunii iulie roiul va avea aprox. 50% albina uzata.Apoi, un roi pentru a avea șanse sa treaca iarna,trebuie sa aibe cel putin 3 rame puiet in aceasta perioada.Nu știu cata meserie cunoști.Decat sa cumperi 2 roi la pachet la 1 august, mai bine cumperi o familie la 1 martie.....faci și sarbatorile liniștit.Deci, sfatul meu,nu te complica.
Totuși am o nelamurire....cine ar vinde roi la pachet in aceasta perioada?Doar daca e prin delta..
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde lucky5strike » 04 Iul 2011, 23:46

cat 1/2 scrie:Buna,
As dori sa aud parerile d-voastra in legatura cu formarea sau achizitia roiilor la pachet la sf lunii iulie ,de specificat este ca acestia ar beneficia de 1 rama cu puiet plus ramele care le ocupa sunt cladite dar fara miere.Intrebarile mele sunt:ar ajunge la un nivel satisfacator inainte de intrarea in iernat,ar ierna in conditii optime.in zona unde este instalata stupina culesul este slab si mai este o stupina de aprox 150 fam.Doresc sa aud opiniile-sfaturiile d-voastra.
va multumesc!


Roiul la pachet inseamna o colivie cu matca, insotita de ~ 1 kg de albina, ceea ce ar insuma cam 4 faguri bunicei.

La tine nu e cazul, ti se vinde o struto-camila. Totusi, vanzatorul are un dram de constiinta daca pune rama de puiet... si daca tot iti da o rama, sa-ti dea macar una buna, la eclozionare.
Trebuie sa stii ceva meserie sa poti sa-i treci ca unitati viabile in primavara. In conditiile in care mai e rost si de ceva nectar sau polen. Daca intre tine si cealalta stupina sunt 2-3 km, nu ar fi o problema, dar sa ai culesul de intretinere asigurat.

Tratamente, hranire periodica, diafragma, folie, iernare doi cate doi... toatea astea cer timp si pricepere, nu gluma.

Si, proportional cu efectivul, e atata de migala ca mai bine te lasi pagubas.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde antal_bee » 05 Iul 2011, 08:48

Nu pomeneste nimeni de o eventuala cuplare a roiurilor in cazul in care nu ajung la o dezvoltare la care ar putea trece iarna. :!:
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde lucky5strike » 05 Iul 2011, 09:26

Pai, multi urmaresc la ora asta numarul... cu orice pret... iar la unificare, pe langa manopera, i-ar ramane jumatate matci pe dinafara, etc.

Iernat singur, si sigur, se face cu ghem pe minim 4 intervale, rezerve, tratament.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde alt stupar » 05 Iul 2011, 10:40

Spune-i sa si tina lui !
Sau... ai nevoie la control sa vada aia ca-ti bazaie doua albine pe la urdisine :lol: ? In cazul asta... cumpara... impusti doi iepuri dintr-un foc... vei avea si albine si bani... nicio grija... sa vezi apoi ce mandru zboara :P
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde cat 1/2 » 05 Iul 2011, 19:24

Da ,am luat la cunopstinta mesjele d.vostra unele mai acide dar merge.Rama cu puiet vine din stupina proprie nu de la vanzator ,in ceea ce priveste experienta mea insumeaza 11 ani(am inceput apicultura la varsta de 14 ani)am luat-o incet de la un roi natural si am crescut pana la 80 familii anul trecut,cand in toamna a aparut ea NOSEMA APIS si mi-a distrus in proportie de 80% stupina pana ce am descoperit cauza.Tocmai de aceea v.am cerut sfatul pt k mi.au ramas faguri claditi si mi.e frica sa nu dea gaselnita.Roiul la pachet eu stiu k inseamna intre 1-1,5 kg albina insotita de o matca.Nu am practicat acest tip de roi ,insa am sa il practic de acum inainte datorita eficientei tratamentelor.
cat 1/2
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Iul 2011, 22:00
Localitate: Jibou,jud Salaj

Re: roi pachet sf lunii iulie

Mesajde Bambucha » 05 Iul 2011, 21:06

cat 1/2 scrie:Buna,
As dori sa aud parerile d-voastra in legatura cu formarea sau achizitia roiilor la pachet la sf lunii iulie ,de specificat este ca acestia ar beneficia de 1 rama cu puiet plus ramele care le ocupa sunt cladite dar fara miere.Intrebarile mele sunt:ar ajunge la un nivel satisfacator inainte de intrarea in iernat,ar ierna in conditii optime.in zona unde este instalata stupina culesul este slab si mai este o stupina de aprox 150 fam.Doresc sa aud opiniile-sfaturiile d-voastra.
va multumesc!


cat 1/2 scrie:Roiul la pachet eu stiu k inseamna intre 1-1,5 kg albina insotita de o matca.Nu am practicat acest tip de roi ,insa am sa il practic de acum inainte datorita eficientei tratamentelor.


:)

Cea mai eficienta si sanatoasa metoda de formare a roilor dupa parerea mea. Musai cu matca din acelasi an si format in mai pe 4-5 faguri artificiali. In lipsa de cules se administreaza 1 l de sirop la 4-5 zile. In toamna se va prezenta ca o farmacie.
Revenind la intrebarea dumneavoastra nu cred ca un roi alcatuit pe o rama cu puiet la aceasta data va trece iarna onorabil, mai bine asteptati sa treceti iarna cu familiile si va faceti planurile in mai.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori